Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Neljapäev, 29. juuli 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
oktoober 2019
järgmine kuu
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Kommentaarid

Saaremaa teises maailmasõjas
11.06.2019. Autor: MM
Saaremaa Muuseumis esitleti raamatut „Saaremaa teises maailmasõjas“.
Sorteeritud esimestena:vanemad   uuemad   parimad
Vaatleja

11.06.19, 09:07
Käisin raamatupoes ning ostsin ka, olen ju saarlane, kallivõitu tundus küll, kuid küllaltki kaasahaarav raamat.. aga pisikesed kirjavead riivava silma, eriti veel Ä tähe kasutuses kuid üldiselt väga loetav!

-0  +1
ajaloost
 1

11.06.19, 09:45
Autor saaks koguda veel mälestusi ja neid kasutada raamatu kordustrükis. Raamatus on kirjas, et laev "Helge" tõi 1941. aasta augustis Triigi sadamasse Tallinnast mobiliseerituid. Selle laeva kapten oli Võhma küla mees Johannes? Vokksepp ja laeval oli kusagil 504? meest. Kapten tundis laeval ära oma küla mehe ja tõi talle isiklikult päästevesti... Kokku oli laeval 3? saarlast. Osa mobiliseeritutest sattus hiljem ka 1. septembri 1941 Muhu saare lahingusse. Pärnu lennuväljalt tulid paaridena Saksa lennukid. Pommitamine käis lainetena; kui üks paar oli oma pommid heitnud, tuli juba järgmine laine. Haavatud evakueeriti Sõrve, Kargi mõisa, kus oli laatsaret. Tänaseni elab Kuressaare naine, Klaara P., kes oli seal sanitariks. Eestlasi (saarlasi) ei usaldatud. Muhus saksa lennukite pommikillust jalga haavata saanud mees pandi sealauta aresti ja viidi mitme nädala jooksul öösel endale hauda kaevama... Enne sakslaste tulekut jõid kõrgemad sõjaväelased ennast purju ja vangide kolonnis pandi nad esimestesse ridadesse; mõlemalt poolt toetajateks madrused.
Kübarsaare lahingus langenud sakslased maeti ümber Kuressaare kangelaskalmistule 1942. aasta suvel, ümbermatjateks Vene sõjavangid. Langenud olid asetatud kirjaümbrikku meenutavasse kummist ja presendist katesse...Ühe Saksa allohvitseri laiba avastasid kohalikud hiljem roostikust; oli end ise maha lasknud.

-0  +0
Marek
11.06.19, 13:56
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?t=7612

"Hiljem, saksa ajal, kui Kudjape saksa kalmistu valmis sai, maeti Kübassaares langenud sakslased ümber Kudjapele. Vene sõjavangid kaevasid laibad välja ja need toodi veoautoga Kuressaarde. Ühe kaasaegse mälestustes öeldakse, et väljakaevajaid üllatas see, et sakslaste laibad olid seal maetud keeratult kummeeritud materjali sisse. Nähtavasti oli tegu Kübassaarde alla visatud päästeparvede tükkidega."

-0  +0
vea parandus

11.06.19, 09:47
Muhu dessant algas 14. septembril 1941.

-0  +0
anonüümne

11.06.19, 12:26
05. oktoobril 1941 Sõrves vangi langenud,saarlased nende hulgas, toodi Kuressaarde Suuremõisa tallide territooriumile (endine EPT). Kõiki saarlasi koheselt ei vabastatud, vaid viidi Viljandi sõjavangilaagrisse. Sealt saadeti nende tausta uurimiseks valdadesse järelpärimised ja kui süüd ei leitud, lasti jõuludeks koju. Kuressaares olles said saata kodustele sõnumeid ja neile toodi toitu kaasa.

-0  +0
II

11.06.19, 13:18
Raamatu kaanel on üks foto ka 08. oktoobril 1944 Tehumardi öölahingus oma otsa leidnud trofeetank M- 3"Stuart." !945. aasta kevadel panid kohalikud külapoisid selle kergetanki torusse lõhkeainet ja lasid selle toru puruks- vajus keskelt nagu kahte ossa. Pärast pandi tankirusikas lõhkema veel tanki käigukasti alla... Raamatu autor võiks rääkida täna Vana- Roomassaare tänaval elava endise traalikapteni Arnold Kuiger s.1934), kes teaks jutustada mitmeid sealseid lugusid.

-0  +0
III
 2

11.06.19, 14:39
...Nähtavasti oli tegu Kübassaarde alla visatud päästeparvede tükkidega."

Ei olnud. Olid spetsiaalsed, ajutiseks matmiseks mõeldud kummist- presendist materjal, kus langenu pandi nagu "kirjaümbrikusse." 1942. aasta suvel, kartulite õitsemise aegu, kaevasid Vene sõjavangid langenud ülesse ja asetasid Parketis valmistatud kirstudesse. Kasutatud materjal loobiti tühja hauda tagasi. Ümbermatmist korraldas üks vanem Saksa weltveebel. Andis pärast tööd sõjavangidele pätsi leiba, konservi ja sosku viina. Tagasisõidul tõmbasid vangid ninad täis ja hakkasid autokastis kirstudel istudes laulma, mille peale sakslane lasi auto kinni pidada ja luges sõnad peale. Langenud maeti kusagile tänase sõdurikalmistu sissepääsu lähedale. Kas oli mingi paaritu arv üle 20ne.

-0  +1
Marek
11.06.19, 17:10
Täiesti võimalik, tsiteerisin vaid teise inimese postitust foorumis. Ennast hakkas ka huvitama, proovin nende kottide või ümbrikute kohta uurida targemate käest. Teada on, et 1944 kasutasid sakslased rindeolukorras matmisel paberkotte või maeti lihtsalt ilma millegita täies riides, sarkasid kõigile enam lihtsalt ei jätkunud ning polnud mahti peenutseda.

-0  +0
Marek
19.06.19, 04:24
Konsulteerisin asjatundjatega ning tuli välja, et matmisel kasutati suurima tõenäosusega gaasilinu. Need olid telkmantlile sarnanevad suured palakad, mis olid muidu mõeldud gaasirünnaku ajal pealetõmbamiseks. Sageli maeti sõdureid nende sisse pakitult ja kui ühishauas on 20-30 langenut nii, kõik sarnastes "ümbrikutes", võib jääda tõesti mulje, et ongi selline spetsiaalne matmiseks mõeldud materjal. Tegelikult sakslastel siis mingeid kotte või ümbrikuid selleks otstarbeks ei olnud, seda kinnitasid ümbermatmistega tegelenud spetsialistid.

-0  +0
anonüümne

11.06.19, 17:46
Seda kõike rääkis mulle üks mees, kes kahjuks o meie hulgast juba lahkunud. Need, ilmselt kummiriidest ristkülikukujulised tükid visati seal Kübarsaare kandi põlluveeres auku tagasi ja kaeti mullaga. Enne tõsteti need langenud selle ümbrisega kirstu, sest laibad olid juba lagunemas ja ei kannatanud muidu tõstmist. See allohvitser, kes leiti hiljem roostikus, maeti täisvarustuses: püstol Walter, binokkel rinnal jne. Ta võis olla eliitrügemendi Brandenburg üks langenutest? Sakslastel peaksid need 1942. aasta ümbermatmised olema arhiivis ja sealt saaks teada isegi sõduri nime. Kokku toodi sealt Kübarsaarest 13.- 14. septembril ?1941.aastal langenuid paaritu arv. Teadsin seda arvu ja see võis tõesti olla 27? Kui seal Kübarsaare kandis veidi ringi käia ja otsida, siis sealt endisest ajutisest hauast võib veel midagi leida?

-0  +0
anonüümne
 1

11.06.19, 18:02
Sõrve lahingutest 1944. aasta sügisel saaksid veel rääkida A. Kuiger V. - Roomassaare tänavalt, hr Põlda Tuule tänavalt... 1941. aasta sügist Sõrves Kuressaares elav Klara Priske(s.1924)Ta oli Kuressaare sõjaväehaiglas kokku puutunud noore sakslasest lenduriga, kes oli juulikuus jalavigastusega langenud vangi ja kes lasti enne sakslaste tulekut 21. septembril 1941 tänase E. hotelli hoovis maha? ja sinna ka maeti.

-0  +0
Helmut
11.06.19, 18:46
Selle lenduriga oli nii, et tema lennuk lasti kusagil Tõlli kandis alla, mees hüppas langevarjuga välja ning peale maandumist jooksis kusagile tallu peitu. Aga talu omanik, kes oli ühtlasi kommunistide usaldusisik külas, andis ta kohe venelastele välja. Lenduri laip, käed okastraadiga selja taha seotud, leiti jah praeguse E hotelli juurest puukuurist. Talumees ning tema naine lasti omakorda maha saksa ajal, väidetavalt olla neid ennem veel lossihoovis lenduri kirstu juures fotografeeritud.

-0  +0
anonüümne
 1

11.06.19, 19:01
Kindlasti ta ei jooksnud, sest vigastas langevarjuga maandudes jalga. Kas ta ei olnud maetud hauda seal tänase hotelli otsas?Sõjaväehaiglas ravil olles oli see vist 21. aastane lendur küsinud Klara käest paberit ja pliitsit. Haigla evakueeriti kusagil 20. septembril Kargi mõisa.

-0  +0
anonüümne
11.06.19, 19:56
Võimalik, et liipas, mitte ei jooksnud, aga kinni võeti kindlasti talutoast peremehe juhatamise peale. Peremehe nimi on Väike-Linnape mälestustahvlil kui fašismiohvri oma. Ta olla kartnud, et venelased leiavad sakslase nagunii ja siis saab ta karistada, kuid pikemas perspektiivis tegid hoopis sakslased ta külmaks lenduri ülesandmise eest.

Lendur leiti kindlasti puukuurist, teistest eraldi, hoovis oli haud nelja laibaga. Lähemalt on sellest E.Püüa raamatus "Punane terror Saaremaal 1941".

-0  +0
to Marek
 1

19.06.19, 14:15
Üpris tõenäoline, et olid nn gaasilinad. Kus pidi üks noor, Saksa sõjaväes käimata mees siis teadma nende tegelikku otstarvet.Samas võiks mõne vanema kohalikuga seal Kübarsaares rääkida, sest tollased noored olid vägagi tähelepanelikud... Neid "lugusid" saaks muuseumi töös ära kasutada.

-0  +0
Marek
19.06.19, 16:49
Loomulikult, kui ei ole taoliste asjadega nagu telkmantlid, gaasilinad või muu sarnane kraam, kokku puutunud kunagi, võib neid vabalt millekski muuks pidada. Ise kuulsin ka seda gaasilinade juttu esimest korda, ma ei teadnudki, et need olemas on olnud. Muuseumiga mul paraku mingeid kokkupuuteid pole ning raamatu autori kohta tean nii palju, et ta vorbib ajalooteemalisi raamatuid mitu tükki aastas, otse imetlusväärse kiirusega, ja sisu paraku kannatab selle all.. Praegu on ta kindlasti mingi uue teema juures juba, Saaremaa Teises Maailmasõjas on ammendatud tema jaoks ja parandatud või täiendatud trükki vaevalt kunagi tulemas on.

-0  +0
Lisa kommentaar

Nimi*:

E-mail:

Kommentaar*:

NB! Meie Maa ei vastuta artiklitele lisatud kommentaaride eest, kommentaari sisu eest võtab endale vastutuse kommentaator. Meie Maal on õigus kustutada kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele so kommentaarid, mis on: teemavälised, kirjutatud teise isiku nimel, solvavad, labased, sisaldavad reklaami, vaenu õhutavad, ebaseaduslikule tegevusele üleskutsuvad.

Täna loetuimad
Eelmüügist ostetud bussipilet tekitas tüli  (9)
Vald palkas ettevõtjaga vaidluses advokaadibüroo (5)
Raadiot kruttinud juht põhjustas autode kokkupõrke (2)
Jalgrattur pääses napilt auto alla jäämisest (2)
Hertta disainibutiik avas Kauba tänavas uksed
Motoringraja asukoht ei ole veel kindel (4)
Reeder vangerdab praamidega (3)
Haiglas algas laste vaktsineerimine
JUHTKIRI - Õigus ja kaitse (lisatud valla täpsustus)
Astes avati tantsujuht Valve Tederi auks mälestuspink
Valik ilma üleskutseteta
Rütmi- ja improlaager kulmineerub kontserdiga
Ainulaadne ajastut koondav autobiograafia
Tiidrek Nurme võidutses Viljandis hooaja tippmargiga
Ruhnu saab sügisel spordiplatsi
Nädala loetavuse top 5
Eelmüügist ostetud bussipilet tekitas tüli  (9)
Vald palkas ettevõtjaga vaidluses advokaadibüroo (5)
Tõll peaks olema liinil taas augusti keskel (13)
Hanno Pevkur: Ivar Alt kinnitab jätkamist (11)
Raadiot kruttinud juht põhjustas autode kokkupõrke (2)
Kommentaarid
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (157)
Kauba tänava remont toodab äridele miinust (36)
Eelmüügist ostetud bussipilet tekitas tüli  (9)
Reeder vangerdab praamidega (3)
Raadiot kruttinud juht põhjustas autode kokkupõrke (2)
Motoringraja asukoht ei ole veel kindel (4)
Vald palkas ettevõtjaga vaidluses advokaadibüroo (5)
Hanno Pevkur: Ivar Alt kinnitab jätkamist (11)
Vennad Haamerid said mälestustahvli (2)
Jalgrattur pääses napilt auto alla jäämisest (2)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud