[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Reede, 20. oktoober 2017  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
oktoober 2017
järgmine kuu
E T K N R L P
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Kommentaarid

Kõik läheb nii, nagu me ei taha
20.09.2017. Autor: Tiina Kangro, riigikogu IRL-i fraktsiooni liige, parteitu
Mu telefon on viimastel päevadel non-stop punane ja teemaks on Saaremaal asuva Sõmera hooldekodu päästmine sulgemisest.
Sorteeritud esimestena:vanemad   uuemad   parimad
Sotsid
 1

20.09.17, 07:11
Kirjutasime Tiina Kangrole, et Sotsiaaldemokraadid on valmis Saaremaa valla volikogusse valituks saades algatama vastava pöördumise Riigikogule ja Vabariigi Valitsusele.

-3  +10
Objektiivne paratamatus
20.09.17, 11:49
Enne valimisi justkui talveunest ärganud!

-0  +11
Anonüümne

20.09.17, 07:26
Stopp-märke on parasjagu, Rali Baltica on okei, vaimupuudega inimesi peabki solgutama. Mis riigis me elame.

-4  +14
mittesots
 1

20.09.17, 07:30
Kui valituks ei saa siis ei ole nõus?

-8  +4
ikka sots
20.09.17, 07:41
Kaalu on volikogu häälel. Muidu seisa või pea peal. Seda ka Tiina rõhutas.

-0  +16
Hai kilunahas

20.09.17, 11:00
Milleks hoolivaid/julgustavaid sõnu nüüd loopida, kui kõik läheb nii nagu suur ja võimas euroraha kummardaja Eesti riik tahab? Mitte kodanike vajadused, vaid euroraha määrab, kuidas peab minema. Saarlased avaldasid mitmeid kordi oma arvamust, mida meedia usinasti kajastas. Kas parteide tähtsad tegelased ei ole kursis Eesti eluga? Rong on ju Sõmera puhul läinud, sest mingi müstiline "riik" tahtis nii. Kellest see Eesti riik ometi koosneb? Kas valulised teemad on üksnes vajalikud valimiste jaoks?

-0  +14
Jõuetustunne

20.09.17, 11:13
Kogu see eelnev Sõmera Kodu päästmistöö on olnud mõttetu, sest kõik läheb nii, nagu me EI TAHA. Koosolekud, selgitused, arupärimised, meediakajastused, alternatiivettepanekud on olnud mõttetud, sest KÕIK läheb nii, nagu me EI TAHA.

-2  +13
Volli

20.09.17, 12:23
"Viimaselt pahandajalt kuulsin, et tegelikult olevat kõik Saaremaa poliitjõud + omavalitsusjuhid juba talvel oma selge seisukoha Sõmera sulgemisplaani kohta välja öelnud – aga neid pole kuulda võetud. Vastasin, et mina riigikogus pole nende ühispöördumisest midagi kuulnud – kuhu ja kellele nad selle ometi saatsid? Ega vist saatnudki, lihtsalt omavahel arutasid, võib-olla kellelegi ka helistasid, sain vastuse."

Huvitav lõik.

Jah, ametlikult ei ole Riigikogus sellist kollektiivset pöördumist registreeritud. Aga see ei tähenda seda, et Saaremaa poliitjõud + omavalitsusjuhid poleks juba talvel oma selge seisukoha Sõmera sulgemisplaani kohta välja öelnud!

Riigikogus on Sõmera Kodu kohta olnud mitu ametlikku järelepärimist, kus juba küsimuse tasandil on viidatud Saaremaa poliitjõudude ja omavalitsusjuhtide ÜHISELE seisukohale "Sõmera sulgemisplaani" kohta. Näiteks on arupärimises nr 309 juba küsimuses sees: "...Ministrina, lugupeetud Kaia Iva, te kohtusite 3. veebruaril Saaremaa omavalitsusjuhtidega, et arutada Sõmera Koduga seonduvaid pakilisi teemasid. Vaatamata sellele, et kohalikud omavalitsusjuhid, sotsiaaltöötajad, mõned Riigikogu liikmed ja ka maavanem on hooldekodu sulgemise vastu, on Sõmera Kodu sulgemine siiski päevakorral. ...". http://stenogrammid.riigikogu.ee/et/201703061500#PKP-20433

Riigikogu saalist on "Saaremaa poliitjõudude + omavalitsusjuhtide selge seisukoht Sõmera sulgemisplaani kohta" korduvalt läbi käinud.

Millega tegeleb Tiina Kangro, kui teised Riigikogu liikmed tööd teevad?

-5  +13
Tiina Kangro
 5

20.09.17, 19:13
Vollile (kellel tegelikult on hoopis teine nimi): olen kursis kõikide Riigikogu infotunnis tehtud järelpärimiste ja neile antud vastustega. Tuleks aga aru saada, et "küsimus ja vastus" ei hakka veel iseenesest maailma muutma (kahjuks - sest tore oleks ju, kui hakkaks). Küsisite - ja saite vastuseks, et ei, asi on teisiti, just praegu tehakse kõike õigesti, Sõmerat lammutada on väga vaja! Teie aga panite käed rüppe ja arvasite, et nüüd ongi asi aetud, töö tehtud. Või siis, et näete, meie üritasime, aga nemad seal ajavad mulli. Ei oleks pidanud leppima sellise vastusega. Täna näidati mulle ka Saaremaa omavalitsuste ühiskirja, mis saadeti saotsiaalminister Kaia Ivale. See olevat olnud kuri kiri, kus kogu tõde oli välja öeldud. Mina lugesin seda kaks korda ja minu meelest oli seal kirjas, et Saaremaa KOV-id on Sõmera sulgemise teadmiseks võtnud, samuti 24 10 kohaga uue teenuseüksuse ehitamise Kuressaarde. Samas kirjas tänati ministrit võimaluse eest pakkuda välja koht, kuhu võiks rajada veel ööpäevaringseid hoolduskohti - selleks pakuti kirjas Kärlat. Mitte kusagilt, ka ridade vahelt, ei kumanud, et saarlased poleks toimuvaga rahul. Mida siis oodata, kui oma soovegi välja ei öelda.

-5  +11
juhan
20.09.17, 19:17
Vollil on teine nimi küll ka ilmselt aga ta on siin meediumis kindlalt kõige asjalikum kommenteerija ja üsna erapooletu.

-0  +2
Volli
20.09.17, 19:33
Kumb Tiina Kangro väide siis tõele vastab, kas
"mina riigikogus pole nende ühispöördumisest midagi kuulnud"
või see, et ta on kursis Riigikogu saalis räägitud
"Vaatamata sellele, et kohalikud omavalitsusjuhid, sotsiaaltöötajad, mõned Riigikogu liikmed ja ka maavanem on hooldekodu sulgemise vastu, on Sõmera Kodu sulgemine siiski päevakorral" asjaga?

-2  +0
Volli
20.09.17, 21:25
PS. Kirja, mille kirjeldus on "... et Saaremaa KOV-id on Sõmera sulgemise teadmiseks võtnud, samuti 24 10 kohaga uue teenuseüksuse ehitamise Kuressaarde. Samas kirjas tänati ministrit võimaluse eest pakkuda välja koht, kuhu võiks rajada veel ööpäevaringseid hoolduskohti - selleks pakuti kirjas Kärlat" tundub olevat ainus loogiline samm olukorrale, mis talvises Postimehe lühikeses refereeringus kandis pealkirja "Sõmera hooldekodu suletakse vaatamata saarlaste vastuseisule".
http://www.postimees.ee/4003265

MMi kommenaariumis ei saa ma viidata originaalkirjutisele aga terve originaalkirjutis näitab ilmekalt ära, et mingi muu seisukohta edastamine tähendanuks lihtsalt dialoogi lõpetamist saarlaste poolt.

-2  +0
Tiina Kangro
20.09.17, 21:49
Aga dialoogi teil ju ei tekkinud ka sellise, üsna sisutu kirja peale.
Oleks ehk selge sõnaga asjast rääkinud ja oma inimesi kaitsnud, oleks ehk just vastupidi dialoog tekkinud?


-2  +1
Kahetooliseadus
20.09.17, 23:58
Kummaline on proua arvamus, et saarlaste üsna viimane kiri ei aidanud saarlasi kaitsta, kuna olevat olnud liiga leebe ja viisakas. See kiri oli ju sisuliselt riigi poolse jäiga pealesurutud olukorraga leppiv kiri, peale tulemusteta koosolekuid. Osalesin ühel koosolekul, kus riigi aktsiaseltsi kõrge esindus esitas oma kivisseraiutud nägemuse ja saarlasi huvitanud asjalikku dialoogi ei sündinudki ei hoolealuste eestkostjate, sotsiaaltöötajate ega vallavanematega.

-0  +1
Tiina Kangro
 1

20.09.17, 21:38
Vollile: mõlemad väited on õiged, järelpärimistega olen kursis, aga ükski ühispöördumine pole riigikokku ega ka minuni jõudnud.

Järelpärimine esitatakse ministrile, minister tuleb Riigikogu kõnepulti ja vastab, et kõik on nii, nagu vaja. Sellele ei järgne üldjuhul midagi, sest küsimus on saanud vastuse, selgituse. Kahjuks nii on, seda näeme iga nädal.

Saaremaa omavalitsuste varakevadisest ühispöördumisest sain teada alles täna, aga selle näol oli tegemist ministrile saadetud kirjaga, kus teda tänati Saaremaa külastamise eest, kuid ühtki muret, pretensiooni ega ettepanekut olukorra muutmiseks ega isegi selle üle arutamiseks ei sisaldunud.

Minu meelest on (olnuks) KOV-ide liit piisavalt tugev organ, et nõuda näiteks läbirääkimisi. Võiks tulla oma ettepanekutega ja minna tagasi kokkuleppega, et probleemile leitakse lahendus. Kui selle taga olnuks veel ka erinevate Saaremaal esindatud erakondade ühised seisukohad, ühine platvorm (seda oleks võinud initsieerida kas või Saarelt riigikokku valitud esindajate kaudu erinevates fraktsioonides), oleks olnud juba raskem teemaga tegelemisest kõrvale hoida.

Näiteks Tallinna Käo päevakeskuse lapsevanemate kogu sai samalaadses olukorras oma nõudmiste esitamise ja läbirääkimiste pidamisega hakkama, teemat arutati laia ringiga ka riigikogu sotsiaalkomisjonis. mille tulemusena nendel õnnestuski oma pereliikmed sellest häirivast mängust kõrvale jätta. Ka selle juhtumi puhul oli väga suur ja tihe koostöö, millesse osutus võimalikuks ka riigikogu poolelt päris palju panustada.

Vähemalt minu vaade asjadele on selline. Võimalik, et on teisi ja paremaid lähenemisi, aga ka neid pole selle loo juures kahjuks kasutatud.

-3  +5
Volli
21.09.17, 06:37
Mida siis on selle loo juures kasutatud?

"Viimaselt pahandajalt kuulsin, et tegelikult olevat kõik Saaremaa poliitjõud + omavalitsusjuhid juba talvel oma selge seisukoha Sõmera sulgemisplaani kohta välja öelnud – aga neid pole kuulda võetud. Vastasin, et mina riigikogus pole nende ühispöördumisest midagi kuulnud – kuhu ja kellele nad selle ometi saatsid? Ega vist saatnudki, lihtsalt omavahel arutasid, võib-olla kellelegi ka helistasid, sain vastuse."

Viimase pahandaja jutt on ju 100% õige - Saaremaa poliitjõud + omavalitsusjuhid juba talvel oma selge seisukoha Sõmera sulgemisplaani kohta välja öelnud millele järgnes teie demagoogia.

Ja viimase pahandaja pettumus on põhjendatud arvestades teema delikaatsust ja just Tiina Kangro eelnevast aktiivset tegevusest selliste asjadega. Keegi ei tule lihtsalt selle peale, et Tiina Kangro hakkab aastal 2017 ennast liigutama alles siis, kui talle asjad "kandikul" ette tuuakse!

IRLi fraktsiooni liige viitab aga asjale, millest olen kirjutanud juba aastaid. Hiidlased suudavad koostööd teha "Ühtse Hiiumaana", nt parvlaevaliiklus koha pealt läksid Hiiumaalt Tallinna poole Hiiumaa Omavalitsuste Liidu, Hiiu maavanema ja Hiiumaa Ettevõtjate Liidu ühised seisukohad. Saaremaal seevastu on aastaid räägitud "Ühtse Saaremaana" tegutsemise vajadusest reaalse tegutsemise asemel ja kõik soleerivad omaette. Kahjuks on selle protsessi käivitaja Saaremaal IRL, kes (koos)töö asemel hakkas auru kulutama "Üks saar - üks omavalitsus" vilele.

Kokkuvõteks:

"...tegelikult olevat kõik Saaremaa poliitjõud + omavalitsusjuhid juba talvel oma selge seisukoha Sõmera sulgemisplaani kohta välja öelnud – aga neid pole kuulda võetud. " on täiesti õige jutt, üks pirtsutaja nõuab lihtsalt, et temale tuleb see asi kandikul serveerida! Ega Meie Maa lihtsalt lehe ruumitäiteks seda Facebooki postitust ajalehes avaldanud - uudisväärtus asjal ongi see riigikogulase suhtumine asjasse!

-1  +1
Mart Maastik
 1

20.09.17, 22:27
Lgp. Tiina Kangro
Ma ei mõista, kas teil on IRL-is paralleelsüsteemid ? Just IRL-i ministrid Margus Tsahkna ja tema järel Kaia Iva on juhtumisi Sõmera hooldekodu lammutamise eestvedajad. Käisime Lääne-Saare valla esindajatena omal initsiatiivil kohtumas Margus Tsahknaga, kes kuulas kõik meie argumendid ära ja lubas tulla Sõmerale, et koos kõigi osapooltega leida normaalne lahendus. Kohale ta ei tulnud ja samuti pole ka tema järglases seda õiget iva, et normaalne mõislik lahend prevaleeriks. Täna on vahetult enne valimisi äkki ärganud kohalik IRL ja nüüd on see ka riigikogu IRL liikme suur mure ?
Usun, et teie püüd sel teemal midagi ette võtta on siiras, kuid veelkord, kas ei oleks teil lihtsam oma erakonnakaaslasest ministrile aru pähe panna, selmet ajalehe kaudu otsida kaasatundjaid ?
Lugupidamisega, Mart Maastik

-2  +8
Tiina Kangro
20.09.17, 22:51
Lp Mart Maastik, mina ei ole ajalehele kirjutanud, vaid Teie Saaremaa ajaleht on (ilma minult küsimata) avaldanud mõtteavalduse minu Facebooki lehelt. Teiseks ei ole mina IRL-i liige (olen üksnes koostöös nende riigikogu frkatsiooniga) ja seega ei ole need ka minu ministrid. Kolmandaks ei ole asi sugugi nii lihtne, et vaid kaks viimast ministrit on jama kokku keeranud -seda kooki on küpsetanud kokku neli ministrit, nende hulgas ka üks Teie minister ja siis veel ka reformierakonna minister. Oma panuse ja heakskiidu on asjale andnud neli järjestikust koalitsiooni, millest kõikides on ka Teie sõbrad osalenud. Mina olen aastaid seda teemat üleval hoidnud nii ajakirjanduses (leitav interneti vahendusel) kui ka kodanikuliikumise eestvedajana ning nüüd poliitikas olles otse sekkudes. Seega ärge kostitage mind solvangutega, selle asemel mõtleme parem, kuidas teha koostööd. Aga tänaseks - head ööd!-5  +3
Tiina Kangrole

20.09.17, 23:06
lisaks viidatud ja naeruvääristatud ühispöördumisele on nii minister Tsahknale kui Ivale saadetud pöördumisi ka Lääne-Saare valla poolt, mille territooriumil Sõmera Kodu asub. algus on siin:
http://delta.andmevara.ee/laane-saare_vald/dokument/1486223
järge ehk suudate ise leida ja hoida.
kurb, et kommentaarist jääb kõlama sõnum, justkui alla ühispöördumise ei ole omavalitsuste pöördumised tähelepanu väärtki... dialoogi ju ei teki...

-0  +3
Lisa kommentaar

Nimi*:

E-mail:

Kommentaar*:

NB! Meie Maa ei vastuta artiklitele lisatud kommentaaride eest, kommentaari sisu eest võtab endale vastutuse kommentaator. Meie Maal on õigus kustutada kommentaare, mis ei vasta sisult headele tavadele so kommentaarid, mis on: teemavälised, kirjutatud teise isiku nimel, solvavad, labased, sisaldavad reklaami, vaenu õhutavad, ebaseaduslikule tegevusele üleskutsuvad.

Täna loetuimad
Rattur jäi vöötrajal auto alla (18)
Mehele anti peksa
Kallas: eraldi läbirääkimine oleks viinud tupikusse (17)
Leedo MTÜ ja selle esindaja mõisteti süüdi soodustuskelmuses
Saaremaa vallavolikogu esimehe kandidaat on Tiiu Aro (11)
Harry Kõrvits suhtus kõrvitsasse lugupidamatult
TOOMAS KÜMMEL AINULT MEIE MAAS: Kes võitis valimised? (7)
Tänak suurima palgaga sportlaste seas
Eile avati Kärla uus katlamaja
Täna antakse avapauk kolme päeva jooksule
Visit Saaremaa otsib parimaid turismitegijaid
Saaremaa turismiettevõtjad lähevad poolakaid püüdma
Sõmera Kodu valmistub elu näitusele tooma
Pipi pakub lastele isetegemisrõõmu
Hanso: saarlased pole läänlastest haigemad
Nädala loetavuse top 5
Madis Kallas tegi valimistel puhta töö (LISATUD VIDEO JA TULEMUSED) (10)
POLIITMÄNGUD SAAREMAA VALLAS: Jõupositsioonil sotsid heitsid valimisliidu Saarlane kõrvale (53)
Sotsidelt pakkumise saanud Mart Mäeker kaotas koha valimisliidus (24)
IRL võitis Muhus valimised
VALIMISLIIT SAARLANE: Kui Arno isaga koolimajja jõudis, olid tunnid juba alanud (O. Luts) (77)
Kommentaarid
Kallas: eraldi läbirääkimine oleks viinud tupikusse (17)
Rattur jäi vöötrajal auto alla (18)
Saaremaa vallavolikogu esimehe kandidaat on Tiiu Aro (11)
TOOMAS KÜMMEL AINULT MEIE MAAS: Kes võitis valimised? (7)
Sotsidelt pakkumise saanud Mart Mäeker kaotas koha valimisliidus (24)
MEIE MAA VIDEO: Vaata, mis Mart Mäekerit valimistel üllatas (17)
Märgime Arensburgi nullmeridiaani maha! (23)
VALIMISLIIT SAARLANE: Kui Arno isaga koolimajja jõudis, olid tunnid juba alanud (O. Luts) (77)
POLIITMÄNGUD SAAREMAA VALLAS: Jõupositsioonil sotsid heitsid valimisliidu Saarlane kõrvale (53)
Sport ja viin käsikäes (4)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2017. Kõik õigused kaitstud