Autor:
Pille Pukk, Tõnija küla seltsi juhatuse liigeKolmapäev, 06. mai 2020.
Loe kommentaare |
KommenteeriTõnija küla seltsi moodustasid 2002. aasta jaanuaris kümmekond tegusamat Tõnija, Röösa ja Põlluküla inimest. Nüüdseks on liikmete arv kasvanud 20-ni.Külaselts loodi külaelu aktiviseerimiseks, kogukonnale aktiivsete vaba aja veetmise võimaluste pakkumiseks ning vanade külaelu traditsioonide taaselustamiseks ja säilitamiseks. Need eesmärgid ei ole aastatega muutunud.
Ent ükski külaselts ei saa oma tegevusi teha üksi, selleks on vaja inimesi ja erinevaid osapooli. Meil on olnud meeldiv koostöö vallaga, teiste piirkondade seltside ja küladega, kultuuritöötajatega, huviringide juhtidega, ettevõtjatega jne.
Külamaja asub endises kolhoosiklubis
Selts tegutseb Tõnija küla keskel asuvas külamajas, endises klubihoones, mis ehitati Tõnijale 1958. aastal Hommiku kolhoosi ajal. Klubiruumides hakkasid kohe aktiivselt tegutsema mitmed isetegevusringid, sageli peeti külapidusid. Paraku sai väikekolhoosist 1968. aastal suur ühismajand ja tasapisi algas kohaliku kultuurielu allakäik, piirkonnast hakkas kujunema ääremaa.
Tänasel päeval on meie seltsi kõige suuremaks väljakutseks külamaja arendamine ja majandamine ning külaplatsi, mida rahvasuus kutsutakse ka Tamme kohvikuks, korrashoid. Lisaks külaplatsil oleva mänguväljaku ja spordirajatiste korrastamisele on plaanis atraktsioone juurde muretseda ja olemasolevaid uuendada. Kuna piirkonda on pärast õpinguid naasnud siin sirgunud noori ja elama asunud uusi noori peresid, siis mänguväljaku ja spordirajatiste kasutajaid meil jagub.
Külamaja korrastamine sai alguse 2000. aastal kogukonna vabatahtlikul tööl ja endise Valjala valla rahalise abiga. Hoogu on juurde andnud LEADERi projekt, mille raames oleme saanud seltsimajale uue vee- ja kanalisatsioonisüsteemi, ning erinevad KOPi projektid, mille käigus oleme soetanud külamajja õhksoojuspumba ning uued aknad.
Külakokkutulek jaanipäeval
Külamajas oleme õppinud käsitöömeistrite juhendamisel kangastelgedel kudumist, pättide tegemist, lõnga ketramist ja muid vanemaid käsitöönippe. Külamajas üles pandud kangastelgedel on valminud hulgaliselt vaipu. Klubis on tegeletud portselani- ja siidimaalimisega, samuti on toimunud terve talve vältel kunstiring. Külamaja on mitmete aastate jooksul olnud koduks piirkonna line-tantsijatele.
Traditsioonid on meie jaoks olulised, püüame neid säilitada ja võimalusel luua uusi tavasid, mis kogu- ja ümbruskonda ühendaks. Nii on tavaks saanud iga-aastased talgupäevad, mille raames korrastame üheskoos seltsimaja ümbruse ja külaplatsi.
Tähtsal kohal meie külade jaoks on olnud jaanipäevade tähistamine. Eelmisel aastal otsustasime jaanipäeva tähistamise ühendada aasta eest ära jäänud Tõnija, Röösa ja Põlluküla külade kokkutulekuga.
Külakokkutuleku läbiviimiseks saime rahalist toetust KOPi projektist. Alates 1989. aastast korraldatakse Tõnija, Röösa ja Põlluküla külade kokkutulekuid viieaastase vahega. Kahjuks jäi 2018. aastal kokkutulek mitmete halbade ajaolude kokkulangemise tõttu ära. Sellest hoolimata otsustasime traditsiooni jätkata, seda küll pisut muutes, korraldades selle aasta hiljem ja senise augusti esimese nädalavahetuse asemel jaanipäeval.
Vaadates arvukat osavõttu ja kuuldes osalenute positiivset tagasisidet, oleme kindlal veendumusel, et suuremad kogukonda liitvad üritused on ka edaspidi vajalikud, ühendamaks piirkonnas elavaid inimesi.
Jõulupeost toidufestivalini
Selts tahab oma tegevusega pakkuda nii oma liikmetele kui ka ümberkaudsete külade elanikele ja väljastpoolt huvitatutele aktiivset vaba aja veetmise võimalust. Seetõttu oleme viimastel aastatel korraldanud seltsimajas üritusi ja kutsunud esinema erinevaid muusikuid ning kollektiive.
Traditsiooniks on kujunenud jõulupeod, millest võtavad üheskoos osa vanaema ja lapselaps. Tegevust on kõigile ja õhtul keerutatakse tantsu üheskoos nii nagu vanasti külapidudel.
2019. aastal võtsime Saaremaa toidufestivali raames osa uuest algatusest „Külla külla“, mis tõi paljusid huvitatuid külla. Tõnija külamaja pakkus selle ürituse raames kohaletulnuile võimalust osta kohalikku käsitööd, hoidiseid ja sügisande ning tutvustati külamaja kasutamise võimalusi.
Paljud, kes selle ürituse raamas meie külamaja külastasid, sattusid Tõnija külla esmakordselt. Nii mõnedki külastajad avaldasid soovi meie maja oma ürituste läbiviimiseks edaspidi kasutada. Siinkohal olekski sobiv võimalus öelda, et meie külamaja on kõigil soovijatel võimalik aastaringselt kasutada ürituste läbiviimiseks. Hinnakirja ja meie seltsi tegemistega on võimalik tutvuda Tõnija Küla Seltsi Facebooki lehel.
Ehkki praegu on segased ja keerulised ajad meil kõigil, suudame üheskoos rohkem ja paremini. Täname kõiki inimesi, kes on panustanud ühel või teisel moel Tõnija piirkonna külaellu ja külaseltsi tegemistesse.