Autor:
Anneli Teppo-Toost, kultuuritööspetsialistKolmapäev, 01. aprill 2020.
Loe kommentaare |
KommenteeriAjal, mil koolid, rahvamajad, galeriid, teatrid ja kinod on suletud, võib interneti vahendusel osa saada erinevatest kultuurisündmustest ja emotsioone toitvatest elamustest.Parimad võimalused kriisiajal kultuuri tarbida on virtuaalsed näitusetuurid, kontserdid, ettelugemised, etendused jpm.
Alates 25. märtsist on Eesti Draamateatri kodulehel õhtuti algusega kl 19 eetris õhtujuttude sari. Näitlejad loevad koduste sidevahendite abil jutte, mis neile hetkel tähenduslikud ja vajalikud tunduvad.
Linnateatri lavastusi pakutakse Elisa Elamuse kaabelteenuse klientidele täiesti tasuta.
„Kultuuriürituste ja teatrietenduste tühistamine on kahtlemata erakordne meede Eesti lähiajaloos, kuid tehnoloogia vahendusel saame õnneks klientidele varasemalt lindistatud etendusi pakkuda,“ sõnas Elisa uute teenuste valdkonna juht Kertu Popp.
Praegu on vaatamiseks saadaval lavastused „Miljoni vaade“ ja „Kriipsud uksepiidal“ ning niipea kui võimalik võetakse üles ka järgmised etendused. Esialgu on teatrietendused tasuta vaatamiseks märtsi lõpuni.
Mart Sander viib oma loengusarja nüüd kõigile kättesaadavale platvormile ning edaspidi saab tema loenguid näha Youtube’i otse-eetris https://youtu.be/Q7Ce-mMR-_4.
Need loengud sobivad kuulamiseks kõigile, kes tahavad end ooperiajalooga kurssi viia või lihtsalt armastavad muusikat. Kuni e-õpe jätkub, on Mart Sanderi ooperiajaloo loengud Youtube’i kanalil eetris igal neljapäeval. Järelvaatamiseks jäävad need üles ka edaspidi.
Palju erinevat kultuuri nii vaatamiseks kui ka kuulamiseks leiab ERR-i arhiivist https://arhiiv.err.ee.
Tantsuhuvilistele õpetab treener Veiko Ratas näiteks džaivi. Tantsimine algajatele Youtube´is https://youtu.be/OIrfUx6CDP8.
Saaremaa Kunstistuudios on algatatud virtuaalnäitused, mida saab külastada aadressil https://kunstistuudio.voog.com.
Tänapäeva tehnika võimaldab külastada erinevaid kunstigaleriisid, loomaaedu ja akvaariume ka maailma eri paigus. Info leiab siit www.kodusedlood.net.
Kunstihuvilistele pakub KUMU erinevaid näitusekülastusi https://www.facebook.com/kumu.
Mainimist väärivad ka Eesti Rahva Muuseumi virtuaaltuurid. Facebooki grupist „Karantiiniklubi“ leiab kultuurihuviline väga mitmekülgset kultuuri ja kunstivaldkonna meelelahutust.
See on vaid väike osa kultuurist, mida interneti teel on võimalik koju kätte tuua. 2020 digikultuuriaasta korraldataksegi ju eesmärgiga, et uued põlvkonnad võtaksid omaks meie oma elava kultuuri ja pärandi ning digilahendused on sellele toeks.
Alustuseks aga loe lõpuni poolelijäänud raamat, lõpeta pooleliolev käsitöö või jutusta lähedastele või lastele lugu oma lapsepõlvest.