[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Laupäev, 30. mai 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
mai 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Saaremaa Teataja

Saaremaa – tublide ja õnnelike õppijate saar
Autor: Urmas Treiel, haridus- ja noorsoo- tööosakonna juhataja
Neljapäev, 05. märts 2020.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Vaataks alustuseks suurt pilti. Mis on need tegurid, mis viivad elu kodusaarel edasi ja toovad siia inimesi. Aasta eest oleksin ma toonud välja hea elu- ja ettevõtluskeskkonna ning head ühendused.

Olles töötanud nüüd pool aastat hariduse valdkonnas, julgen samaväärsena eelnevate kõrvale lisada meie hariduse kvaliteedi, lapsesõbraliku haridussüsteemi, turvalise ning tervisliku  õpikeskkonna. Miks just kvaliteetne haridus on niivõrd oluline? Olulisuse määrab see, mille alusel inimene langetab oma elukoha valiku. Julgen väita, et noored pered otsustavad siin paljuski ka selle järgi, kus oleks tagatud lastele hea ja hooliv lasteaed ning kool.

Seega me ei räägi valla hariduse arengukava koostamisel mitte ainult hariduse andmisest, vaid Saaremaa ühest olulisest mootorist, mis tooks siia noori peresid, aga hoiaks ka eakamaid, kelle jaoks on oluline elukestev õpe.

Vallavalitsuse poolt on suunatud avalikule arutelule Saaremaa valla hariduse arengukava eelnõu.

Oluline on kodu lähedus

26. veebruaril arengukava tutvustamise esimesel avalikul koosolekul Kärlal oli üheks võtmeteemaks, mis on need mootorid, mis hoiaksid lapsi just maakoolides. Esimene avalik koosolek tõi eredalt välja mõned kaksiti tõlgendatavad valukohad, aga andsid ka värske pilgu või näitasid mõnda kajastatud momenti uues tõlgenduses.

Huvitavast aspektist sai esile tõstetud lasteaia/kooli juhtimine. Tugevat toetust on leidnud mõtteviis vaadelda koolide ja lasteaedade pedagoogilist ja majanduslikku poolt eraldi. Eelkõige väiksemate asutuste direktor ei pea olema alati tugev majandusjuht, vaid eelkõige hoolitsema pedagoogilise töö eest. Vald saab oma abikäe anda, olgu selleks siis haldamise, koristamise ja toitlustamise korraldamine ning IT tugi ja lahendused.

Tore, kui  kvaliteedi paranemine ja rahaline efektiivsus käivad käsikäes. Ehk allasutuse juhil oleks vabadus, kas ta on juht igas mõistes või on tal võimalus keskenduda vaid põhitööle – parema hariduse andmise tagamisse.

Läbiv märksõna aruteludes on olnud kindlustunde ja pika plaani olemasolu. Lapsevanematele on oluline, et lapsed saaksid kasvada oma kodu lähedases lasteaias ja tagatud oleks vähemalt nelja klassi läbimine kodu lähedal.

Üks vald – suur eelis

Töögruppide liikmete ettepanekuid summeerides tulid välja olulisemad tegevused, mis on välja toodud juuresolevas tabelis. Kõige olulisemaks peeti pikaaegse koolivõrgu kava olemasolu, sellele järgnesid infovahetus, majandustegevuste vallaülesed lahendused, spetsialistide vajadus ja kvalifikatsioon, töötajate ja laste motiveeritus, aga ka tagasiside – regulaarsed rahuloluküsitlused. 

Tähelepanuväärne on, et enamike suurimate valukohtade lahendamiseks annab suure võimaluse just Saaremaa tervikvald. Heaks näiteks on siin täna ülemaakondlike halduslahenduste, valdkondliku toe, aga ka projektide, uuringute ja analüüside tegemise võimekus.

Mitmed olulisemad teemad annab koondada ühte tervikprojekti, mille soovime teostada  3-aastase ERASMUS+ projekti käigus. Kaasates ülikoole ja nende tarkust, on eesmärk läbi töötada haridusruumi mudel pikas perspektiivis, selgitada, milline võiks olla kooli roll ka kui kogukonnakeskus ja turvalise pikapäeva tagaja.

Lisaks soovime projekti raames jõudu juurde saada erivajadusega laste tugisüsteemi kavandamisele ja arendamisele. Olulise projekti osana võib välja tuua ka noorte juhtide arendamise võimaluse.

Arengukava koostamise tänane protsess on alles teekonna algus. Olen veendunud, et dokument ei jää kappi, vaid sellest kujuneb igapäevane ja pidevalt täienev juhend, mida vaadatakse ühiselt jooksvalt üle ja kinnitatakse kavandatavad muudatused vähemalt üle aasta.

Järgmised avalikud arutelud toimuvad 5. märtsil kell 17 Leisi koolis ja 10. märtsil kell 17 Kuressaare kultuurikeskuses. Parandusettepanekuid saab esitada kuni 20. märtsini kirjalikult aadressile Tallinna 10, Kuressaare või e-postile vald@saaremaavald.ee viitega „Hariduse arengukava ettepanek“.
Arengukava leiad Saaremaa valla kodulehelt hariduse ja noorsootöö valdkonna alt www.saaremaavald.ee/haridus-ja-noorsootoo.

Täname kõiki arengukava koostamises osalejaid ning nende poolt esindatud sidus- ja huvigruppe! Juba ette täname ka kõiki praeguses etapis avalikustamise käigus oma panuse andjaid.


Ajalooline arengukava

See on ajalooline arengukava – esimest korda vaadatakse ja arendatakse kogu saare haridusvaldkonda tervikuna just omavalitsuse ülesannetest lähtuvalt. On väga oluline, et konkreetselt on välja toodud vajadus teha muudatused haridusvõrgus järgmiseks kümnendiks. Miks see on nii oluline? Muutused toimuvad igal juhul, küsimus on, kas meil on julgust püüda neid muutusi mingilgi määral juhtida, vähemasti teadlikult nendega kohaneda või leppida lihtsalt paratamatusega.

Selle arengukava tegevuskavas on konkreetsed tegevused, mis lähtuvad teesist kodulähedane alusharidus/lastehoid ja põhiharidus (vähemalt 4 klassi) ning aitavad seeläbi kestlikku haridusvõrku kujundada ja hoida.
Tervikliku haridusruumi kõrval rõhutaksin veel kavandatud tegevuste inspireerivat ja asjatundlikku eestvedamist, formaalse ja mitteformaalse hariduse lõimimist, tõhusa infojuhtimise süsteemi loomist.

Mitte et kõik muu arengukavas väljendatu oleks vähem oluline, aga need on minu arvates tegevused, mille kavandamine annab enim efektiivsust just üks saar – üks omavalitsus kontekstis. Oleks meil vaid kõikide valdkondade arendamisel rohkem oskust ja julgust seda eelist kasutada.

Tiina Luks, koostöö ja haridusvõrgu töögrupi liige


Visioonidokument

Arengukava on suures vaates visioonidokument. Ta on abiks üleminekul avatud ja kogukonnaga lõimunud elukestvale õppele. Muutused toovad alati kaasa vastupanu, kuid ei jää seetõttu toimumata.

Saaremaa valla eesmärk on olukorda hinnata ja muutusi ette valmistada, selleks erinevate sihtgruppide arvamusi kogudes ja lõimides. Raam kõigele sellele ongi arengukava.

Helle Kahm, abivallavanem


Töögruppide poolt välja toodud olulisemad tegevused:
• Pikaaegne koolivõrgu kava.
• Tõhus infojuhtimise süsteem.
• Tsentraalsed tegevused majandamise osas vastavalt vajadusele ja võimekusele.
• Õpetajate ja spetsialistide vajadus ning järelkasv.
• Regulaarne rahulolu-uuring.
• Selged palgakorralduse alused.
• Andekuse ja eripärade märkamine ning arendamine.
• IT-standardid.
• Haridusökonoomika – kokku lepitud põhimõtted.
• Investeeringuvajadused on kaardistatud ja prioritiseeritud.
• Mitmekesine haridusmaastik.
• Motivatsioon.
• Tervislik ja turvaline keskkond.

Täna loetuimad
Tiiu Aro: Edward Laane tunnustamiseks on teisi võimalusi (21)
Koroonakriis sünnitas mõtte seeni kasvatama hakata (6)
Autod ummistavad Ruhnu sadama kai  (1)
Vandaalid laamendasid võistluspaigas ja virutasid jooksu lipu
1. juunist on Saaremaal Kaarma, Kärla ja Lümanda kogukond (5)
Leisi Noored soovib Melsase majas avada noortekeskuse
Olerex paigaldab Kuressaare tankla katusele päikesepaneelid  (4)
Nädala loetavuse top 5
Autoga merre sõitnud kalurit ei õnnestunud päästa (4)
Hannes Sepp: näeme vaeva, et sügisel jätkata (51)
Kurb kuulda ja lugeda (24)
Saun läks ehitusveast põlema (10)
Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (17)
Kommentaarid
1. juunist on Saaremaal Kaarma, Kärla ja Lümanda kogukond (5)
Koroonakriis sünnitas mõtte seeni kasvatama hakata (6)
Kurb kuulda ja lugeda (24)
Olerex paigaldab Kuressaare tankla katusele päikesepaneelid  (4)
Vallavanem Mikk Tuisk – põhimõtetega mees  (28)
Tiiu Aro: Edward Laane tunnustamiseks on teisi võimalusi (21)
Reformierakond kesklinna liikluseks sulgemise eelnõu tagasi ei võta (64)
Autoga merre sõitnud kalurit ei õnnestunud päästa (4)
Sõrves päästeti võrku kinni jäänud hüljes (3)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (198)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud