[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Esmaspäev, 24. veebruar 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
veebruar 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829
Saaremaa Teataja

Jäätmeveo teenus muutub (1)
Autor: Katrin Koppel, jäätmete peaspetsialist
Neljapäev, 21. november 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Saaremaal algab jäätmeveos 2020. aasta 1. märtsil uus periood uute hindade, võimaluste ja tingimustega. Jäätmeveohinnad tõusevad, seega tasub ennast muudatustega kurssi viia ja vajadusel oma koduses prügimajanduses aegsasti ümberkorraldusi teha.

Saaremaa vald on jagatud kolmeks veopiirkonnaks:
Kuressaare linn – jäätmeid veab AS Ragn-Sells;
Lääne-Saaremaa (Kaarma, Kärla, Lümanda, Mustjala, Kihelkonna, Salme ja Torgu piirkonnad) – jäätmeid veab OÜ Prügimees;
Ida-Saaremaa (Pihtla, Valjala, Laimjala, Pöide, Orissaare, Leisi) – jäätmeid veab AS Ragn-Sells.

Vedaja muutub vaid Pihtla piirkonnas, see tähendab, et seni OÜ-ga Prügimees sõlmitud lepingud muutuvad 1. märtsist 2020 kehtetuks ning uued kokkulepped tehakse AS-iga Ragn-Sells. Ida-Saaremaa veopiirkonnas liidetakse jäätmeveoga ka kõik need majapidamised, kus seni jäätmeveoteenusega liitumine polnud kohustuslik. 

Jäätmevedaja saadab igale kliendile teenuse tingimusi tutvustava kirja hiljemalt üks kuu enne veoperioodi algust. Siis on õige aeg kirjas toodud tingimused üle vaadata ning vajadusel jäätmevedajaga muudatustes kokku leppida. Teenuse tingimused on veopiirkondades üldjoontes ühesugused. Uuendusena on võimalik Kuressaares kasutusele võtta süvamahutid. Kõikidelt kinnistutelt on uuel veoperioodil võimalik ära anda nii pakendijäätmeid, vanapaberit, biojäätmeid kui ka segaolmejäätmeid.

Jäätmetes sisalduv materjal uuesti kasutusele

Korraldatud jäätmeveo käigus kogutud jäätmed viiakse Maasi ja Kudjape jäätmejaamadesse, kust need veetakse edasi Paikresse. Seal toimub jäätmete järelsorteerimine ning võimalikult suur hulk jäätmetest suunatakse ringlusesse. Biojäätmetest tehakse kohapeal kompostmuld, vanapaber ja muud taaskasutatavad materjalid suunatakse pärast järelsortimist edasi ettevõtetesse, kes teevad sekundaarsest toormest uusi tooteid nagu munakarbid, aiamööbel, uued klaaspudelid jms.

Alates 1. jaanuarist 2020 tuleb vähemalt 50 protsenti meie olmejäätmetest võtta ringlusse. Selle õnnestumiseks on oluline võimalikult palju jäätmeid liigiti koguda, sest segaolmejäätmete ringlussevõtt on peaaegu võimatu.
Jäätmeveoteenuse uute hinnakirjadega on võimalik tutvuda valla veebilehel www.saaremaavald.ee/et/jaatmemajandus.

Näited, kuidas prügikulu vähendada

18 korteriga korteriühistu Kaarma piirkonnas, kus praegu antakse segaolmejäätmed üle 4500 l konteineriga üks kord kuus. Kui jäätmeid ei sorteerita, siis tuleb jäätmeveo eest edaspidi tasuda 199,80 €/kuus. Ühe korteri kohta antakse kuus üle 250 l prügi, mille eest tuleb tasuda 11,10 €. Jäätmete suur kogus ühe korteri kohta viitab, et jäätmeid praegu eriti ei sorteerita. Võib eeldada, et umbes pool nende jäätmete mahust on tegelikult pakend. Seega võiks korteriühistu teha järgmised muudatused:

Vähendada segaolmejäätmete konteineri tühjendussagedust. Edaspidi oleks tühjendus 1 kord kahe kuu jooksul, tühjenduskulu 99,90 €/kuus.

Võtta kasutusele 1100 l pakendikonteiner (rent 18 €/kuu) tühjendussagedusega kaks korda kuus, tühjenduskulu 24,42 €/kuus.

Võtta kasutusele vanapaberi konteiner ajalehtede, ajakirjade jmt jaoks. Näiteks 370 l konteiner (rent 10 €/kuu) tühjendussagedusega 1 kord kuus, tühjenduskulu 3,29 €/kuus.

Jätkata oma kinnistul biojäätmete kompostimist.

Sel juhul oleks edaspidi kortermaja prügikulu mitte 199,80 €/kuus, vaid 155,61 €/kuus ehk ühe korteri kohta 8,65 €. Kui läheduses on olemas avalik pakendipunkt, ei peagi korteriühistu ise pakendijäätmete äraandmise eest tasuma, vaid pakendid tuleks viia avalikku konteinerisse. Sel juhul oleks kortermaja igakuine prügikulu 113,19 € ehk 6,29 €  korteri kohta.

Lastega perekond maapiirkonnas (eramajas) Kihelkonna piirkonna näitel, kes praegu annab prügi üle 240 l konteineriga üks kord kuus. Uuel jäätmeveoperioodil tuleks prügi eest tasuda 10,66 €/kuus. Jällegi on tegemist suure prügikogusega ühe majapidamise kohta. Sellel perekonnal oleks soovitav teha järgmised muudatused:

Hakata segaolmejäätmeid üle andma 240 l konteineriga üks kord kolme kuu jooksul, kulu 3,55 €/kuus.

Hakata pakendijäätmeid üle andma üks kord kuus teise 240 l konteineriga (rent 8 €/kuu, välja ostes 75 €), tühjenduskulu 2,66 €. Pakendeid võib üle anda ka kuni 150 l kilekotiga näiteks kaks korda kuus või kaks pakendikotti üks kord kuus. Sel juhul on äraveokulu 3,10 €/kuus.

Vanapaber koguda eraldi umbes 50 l kasti sisse ja kord poolaastas tellida selle äravedu, graafikuväline vanapaberi äravedu 0,67 €/kord ehk 11 senti kuu kohta.
Biojäätmed kompostida omal kinnistul.

Jäätmete liigiti kogumiseks vastavate muudatuste tegemisel oleks selle pere prügikulu ühes kuus 6,76 €. Pakendijäätmete kulu on võimalik avalike pakendikonteinerite kasutamisel sootuks vältida ning sel juhul oleks igakuine prügikulu sellele perele 3,66 €, s.o kuni 2 korda vähem kui praegu (6,84 €).

Lastega perekond Kuressaares (eramajas), kes praegu annab prügi üle 240 l konteineriga üks kord kuus. Prügiveo eest tuleks edaspidi tasuda 6,31 €/kuus. Tõenäoliselt satub ka sellesse konteinerisse hulgaliselt jäätmeid, mida saab ära anda eraldi ja väiksema tasu eest. Seetõttu soovitame sellel perel teha järgmised muudatused:

Rajada kinnistule kinnine komposter, kuhu edaspidi panna kõik biolagunevad jäätmed.

Harvendada segaolmejäätmete äravedu nii, et edaspidi tühjendatakse seda konteinerit vaid üks kord kolme kuu jooksul. Tühjenduskulu 2,10 €/kuus.
Alustada pakendikotiteenuse kasutamist, äraveokulu 0 €/kuus.

Vanapaber koguda eraldi umbes 50 l kasti sisse ja kord poolaastas tellida selle äravedu, graafikuväline vanapaberi äravedu 0,39 €/kord ehk 7 senti kuu kohta.
Jäätmete sorteerimise tulemusena on selle pere prügikulu edaspidi 2,17 € kuus, mis on kaks korda vähem kui praegu (4,42 €).

Maal elav pensionär (eramajas) Leisi piirkonna näitel, kes praegu annab oma prügi üle kord kolme kuu jooksul 240 l konteineriga. Edaspidi oleks tema prügikulu 2,62 €/kuus.

Tõenäoliselt tarbib ta niigi säästlikult ja seetõttu tekib ka jäätmeid vähem. Kuna aga varem puudus võimalus liigiti kogutud jäätmete äraandmiseks oma majapidamisest, siis pole seni jäätmeid liigiti kogutud. Prügikulude vähendamiseks anname järgmised soovitused:

Alustada pakendijäätmete eraldi kogumist kuni 150 l kotti ja anda need üle kord kvartalis, äraveokulu 1,15 € kuus. Pakendikoti võib paigutada olemasoleva 240 l konteineri sisse, et kaitsta seda väliste mõjutuste eest.

Alustada vanapaberi eraldi kogumist kuni 50 l pappkasti sisse ja tellida selle graafikuväline äravedu üks kord poolaastas, äraveokulu 0,49 € ehk 8 senti kuu kohta.

Koguda segaolmejäätmed kuni 100 l kilekoti sisse ning anda need jäätmevedajale üle üks kord kolme kuu jooksul. Äraveokulu 3,28 €/kord ehk 1,09 € kuus.

Jätkata biojäätmete kompostimist omal kinnistul.

Jäätmete liigiti kogumisel oleks säästlikult tarbiva pensionäri prügikulu edaspidi 2,32 € kuus.

Täna loetuimad
Perekondlik (2)
Oma kätega loodu pakub Raivole rahuldust ja rõõmu
In memoriam Mihkel Smeljanski
Muhus jagati parimatele preemiaid ja tunnustusi
Bellingshauseni kapten Indrek Kivi: kartsin juhtide egosid (2)
Toasooja hind võib edaspidi kerkida kuni 10 protsenti (12)
Meie Maa omanik Arne Pagil pälvis maakonna vapimärgi
Lümanda elutööpreemia pälvis spordihing Urve Vakker (3)
Mustjala teenetemärk jäi tänavu välja andmata
Sandra Sepp: advokaat peab olema inimlik (1)
Priit Penule maaeluministeeriumi kuldne teenetemärk (1)
Kalurid soovivad Saaremaa suurmehi postmarkidele (5)
Toitumisekspert: tervisliku toitumise ABC tuleb kasuks igaühele
Rahvas, rahvus, riik (4)
Nädala loetavuse top 5
Kaunispe külas hukkus autot remontinud mees
Pulmapidu päädis kolmekordse luumurruga (11)
Valla järelevalve peaspetsialist lahkub ametist (21)
Imetüdruk läbis aastaga kaks klassi (29)
Perekondlik (2)
Kommentaarid
Tuba, kus maailm muutub paremaks (12)
Toasooja hind võib edaspidi kerkida kuni 10 protsenti (12)
Sandra Sepp: advokaat peab olema inimlik (1)
Sõnajalad kolivad tuuleenergeetika arenduskeskuse Saaremaalt ära (22)
Kalurid soovivad Saaremaa suurmehi postmarkidele (5)
Särjepüük algas mullusest kuu aega varem (4)
Nelja maakonna naiskodukaitsjad õppisid evakuatsiooni (5)
Bellingshauseni kapten Indrek Kivi: kartsin juhtide egosid (2)
Suurkujud saavad soojad sallid ja mütsid (10)
Rahvas, rahvus, riik (4)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud