[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Pühapäev, 12. juuli 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
juuli 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Saaremaa Teataja

Lasteaed vajab paindlikke lahendusi
Autor: Maiu Raun, alusharidusnõunik
Neljapäev, 17. oktoober 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Lasteaedades on sügise tervitused juba öeldud ja mihklipäevadki peetud. Nii nagu sügis toob viljad salve, jõudis suur hulk lapsi suvepuhkuselt oma lasteaiarühmadesse tagasi ja kõige pisemad alustasid oma esimesi samme vanematest eemal.

Saaremaa vallavalitsuse haldusalas on 13 omanäolist lasteaeda ning viis lasteaed-põhikooli kokku 1324 lapsega (seisuga 11.09.2019). Lisaks laiendavad vanema valikuvabadust Kuressaare eralasteaiad Naerusuu ja Kõige Suurem Sõber, MTÜ Metsküla Lastehoid ja Kuressaare Perekodu.

Lasteaiakoha saamiseks saab lapsevanem esitada taotluse valla haridusregistri kaudu (haridus.saaremaavald.ee ). Taotluse saab esitada samaks õppeaastaks, mil laps läheb lasteaeda. Valla lasteaedadesse võetakse 1,5–7-aastaseid lapsi, kelle elukoht on rahvastikuregistri järgi Saaremaa vald. Igale piirkonnale on volikogu määranud oma teeninduspiirkonna lasteaia, mis asub lapse kodule kõige lähemal. Samas ei ole pere jaoks oma teeninduspiirkonna lasteaed alati esimene valik. Ehkki selleks on igal perel omad põhjused, pakub kohalik omavalitsus siiski esmalt kohta teeninduspiirkonna lasteaeda ja alles seejärel võib vabade kohtade olemasolul võtta sinna lapsi ka väljastpoolt teeninduspiirkonda.

Kohataotluste arv

Sel õppeaastal taotleti lasteaiakohta 328 lapsele, kellest 170 asus seda kasutama Kuressaare linnas ja 121 maapiirkondades. Ligi 20 1,5-aastast last on lasteaeda tulemas 2020. a jaanuaris ning ülejäänud peavad pisut veel kasvama, enne kui saavad lasteaiaealiseks.

Komplekteerimise valukoht Kuressaares seisneb selles, et paljud lapsevanemad panevad oma tillukese lapse lasteaia järjekorda „igaks juhuks“, aga kui aeg kätte jõuab, siis loobuvad kohast. Seda ei saa ka vanemale pahaks panna, sest nagu iga lapse areng on erinev, nii on ka vanemate majanduslikud võimalused erinevad.

See teeb aga planeerimise keeruliseks, sest omavalitsus on arvestanud vanema õigeaegselt esitatud taotlusega, planeerinud lapse konkreetsesse lasteaeda ja soovitud ajaks, mis tähendab, et lapse kohta ei saa anda ka kellelegi teisele enne, kui vanem on kinnitanud kohast loobumise. Samas võib ootejärjekorras olla lapsi, kes hakkaksid kohe kohta kasutama. Seega on Kuressaares siiani pea iganädalaselt keegi, kas kohast loobunud või selle saanud.

Maapiirkondadest olid suurima kohataotlusega lasteaiad Valjala, Salme ja Lümanda piirkonnas ning linnas vastvalminud Kuressaare Pargi lasteaed. Kõige väiksemaarvuline lasteaed (8 last) on praegu Mustjalas, kuid laste arv kahanes ka Tornimäe lasteaias ja Kahtla lasteaed-põhikoolis.

Kuigi lasteaiaealiste laste arv Saaremaal on püsinud suhteliselt stabiilsena, on just lapse arengupotentsiaalist tingituna tulnud moodustada erirühmi, mis vähendab laste arvu rühmades ja paneb omavalitsuse pingelise komplekteerimise olukorda. Järjest enam on lapsi, kes vajavad individuaalset lähenemist, pikemat aega kasvamiseks ja arenemiseks (koolipikendused) ning rahulikumat keskkonda.

Ka on märgata, et lapsed, kes mingil ajal on oma vanematega elanud välisriikides, jõuavad meile tagasi ja seda vahetult kooliaasta alguseks, mil kohad on enamasti komplekteeritud. Õnneks on siiski kõik koolieelikud saanud koha lasteaias.

Sel õppeaastal on valla lasteaedades 79 rühma, millest sõimerühmi on 17, aiarühmi 36, liitrühmi 20 ja erirühmi 6. Rühmadesse määramise põhiargument on küll lapse vanus, mis tuleneb seadusest, ent lisaks sellele tuleb rühmade komplekteerimisel arvestada õpikeskkonna võimalustega ja lapse arengust ning vajadusest tuleneva õppetöökorraldusega.

Õpetajaid napib

Just õppetöö korraldus on kujunemas lasteaedade suurimaks väljakutseks, sest järjest vähem on kandideerimas õpetajaid, kelle kvalifikatsioon lubaks välja vahetada pensioniikka jõudnud õpetajaid. Konkurssidele, eriti maapiirkondadesse, kandideerib inimesi, kelle tasemeharidus lubab küll kandideerimist, kuid kellel puudub pedagoogiline kompetents.

See tähendab, et juhtidele langeb inimeste koolitamise ja asendamise, aga ka keerukamate pedagoogiliste olukordade lahendamise raskus. Viimastel aastatel on julgemad juhid üle läinud ühe õpetaja süsteemile, mis tähendab, et kahe õpetaja asemel on rühmas üks õpetaja, üks assistent (lapsehoidja kvalifikatsiooniga) ja õpetaja abi (kvalifikatsiooninõuded puuduvad), või teine variant, et on üks kvalifikatsiooniga õpetaja ja kaks assistenti.

Mõlemal süsteemil on oma head ja vead, aga olukorras, kus kvalifikatsiooniga õpetajaid napib, on lapsehoidja eriala lõpetanud inimeste olemasolu suureks toeks. Samas annab kahe assistendikoha loomine rühmas töötajatele võrdsed võimalused ja tööülesanded, aga ka motivatsiooni olla õppetöö korraldaja. Mõlemast töökorraldusest võidavad lapsed juhul, kui rühma kõik liikmed on meeskonnamängijad ja õpetaja on heade juhiomadustega.

Lapsehoidjate ettevalmistamisel teeb väga professionaalset tööd Kuressaare ametikool. Selle eriala inimeste oskuste baasil on lasteaias julgem üle minna ühe õpetaja süsteemile või anda õpetaja abidele kvalifikatsioon laste paremaks toetamiseks. Samas on kohaliku omavalitsuse vaates nappus mitmekesistest lapsehoiuvõimalustest, mis aitaks lahendada väikelaste (1-3–aastaste) või vanemate tööiseloomust tulenevat hoiuvajadust.

Osal peredest oleks vaja lapsele väikest kollektiivi või üksikute hoiupäevade kasutamist. Hoiurühmade loomine aitaks pakkuda lastele eakohast arengut, individuaalsemat keskkonda ja leevendada väikerühmade nappust kogukonnas.


Kuressaare ametikooli lõpetanud lapsehoidjad leevendavad olukorda

Kuressaare ametikoolis on lapsehoidja erialal kahel viimasel aastal koolitatud pea 20 õpilast õppeaastas, kes leiavad rakendust pigem lasteaedades ja erivajadustega lastega tegelevates asutustes. Samas püüab kool olla vahendajaks tööandjate ja õpilaste vahel. 

Kuressaare ametikooli sotsiaaltöö ja iluteeninduse õppesuuna juhtõpetaja Kätlin Poopuu sõnul oleks õpilaste tööle asumise protsent kõrgemgi, kui lasteaedadel oleks assistendi kohti pakkuda.

„Ettevõtja vormis lapsehoidjana tegutsemise takistusena näevad õpilased pigem raha ehk siis teenus ei ole doteeritud, seega äraelamist võimaldav tunnihinne läheb tellija jaoks suht kõrgeks.

Eriti kui arvestada, et pidevat tööd ei pruugi olla. Kuressaares kui väikses kohas ei ole teenuse järele ka sellist nõudmist, et käivitada lapsehoiurühmad.
Olemegi lisanud lapsehoidja õppekavasse ettevõtluse mooduli, et nad paremini ettevõtluses oma erialal läbi lööksid. 

Ametikooli lapsehoidjad saavad tegelikult tugiisiku pädevuse (tööks lastega) ja selles valdkonnas on püütud end rakendada, kuid takistuseks on saanud töövorm ehk käsundusleping, mis paneb töötaja väga ebakindlasse positsiooni. Küllap oleks lapsehoidja teenuse pakkujaid rohkemgi, kui selle loomine oleks lihtsam.

Samas peame aru andma, et väga palju mööndusi ei saa ka teha, sest tegemist on  ikkagi lastega, kes peavad olema hoitud ja kaitstud.“


Täna loetuimad
UUS! Muhus toimus ahelkokkupõrge (13)
Tasuta bussid viivad Saaremaa avatud taludesse (4)
Tänavusel Mototoobril võib olla poole vähem osalejaid (7)
Brasiillased osalevad Ruhnu looduse- ja viiulilaagris (13)
Suusataja läbis rullidel Saare- ja Muhumaa (2)
Kuressaare Soojus sai KIKilt lokaalkütte jaoks ligi 160 000 eurot (4)
Saaremaa vald ja Elering sõlmivad koostööprotokolli
Nädala loetavuse top 5
Auto põrutas Tallinna tänaval läbi aia  (20)
Selgusid Kaunis Kodu konkursi maakonna parimad (1)
MTÜ Saarte Kalandus sai uue juhatuse (16)
Ettevõtjad nõuavad kesklinna liikluse sulgemise kohest lõpetamist (38)
Liikluse sulgemine kesklinnas võidakse ümber vaadata (41)
Kommentaarid
Ettevõtjad nõuavad kesklinna liikluse sulgemise kohest lõpetamist (38)
Tänavusel Mototoobril võib olla poole vähem osalejaid (7)
MTÜ Saarte Kalandus sai uue juhatuse (16)
Brasiillased osalevad Ruhnu looduse- ja viiulilaagris (13)
Kessus katsetatakse uudset digilahendust (7)
UUS! Muhus toimus ahelkokkupõrge (13)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (237)
Suusataja läbis rullidel Saare- ja Muhumaa (2)
Harry Raudvere ärritas volikogu käitumine  (16)
Kuressaare Soojus sai KIKilt lokaalkütte jaoks ligi 160 000 eurot (4)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud