Autor:
Liia Steinberg, Kudjape arenguseltsi esimees ja Kudjape alevikuvanemNeljapäev, 19. september 2019.
Loe kommentaare |
Kommenteeri2016. aasta sügisel otsustas Kudjape alevikus kokku tulnud initsiatiivgrupp koosseisus Liia Steinberg, Mare Mägi, Rita Aksalu, Margo Kubjas ja Vello Rosenfeld moodustada MTÜ Kudjape Arenguselts, et elavdada aleviku kultuurielu, ühistegevust, sotsialiseerumist ja üldse isekeskis läbikäimist.Eelnevalt tegime Facebookis ja ka paberkandjal küsitluse kõigile aleviku elanikele ja tahtsime teada, kas nad tunnevad ennast Kuressaare linna või Kudjape aleviku elanikena. Vastas umbes sada inimest, kellest 87% tundsid ennast kudjapelastena. Kuna Kudjape alevik on nagu Kuressaare äärelinn, siis kasutatakse palju linna teenuseid. Lapsed käivad linnas koolis ja lasteaias, külastatakse linna kultuuriüritusi, aga seda tehakse üle kogu Saaremaa. Kuskil ju ikka saab linn otsa ja algab maapiirkond. Sellepärast, arvestades elanike arvamust, otsustaski initsiatiivgrupp moodustada MTÜ ja organiseerida tegevust Kudjapel.
Liikmeid on meil veel vähe. Siin kutsungi üles: astuge MTÜ Kudjape Arenguselts liikmeks! Hea meel on, et meiega on liitunud noori inimesi, kes aktiivselt kõigele käed külge löövad. Suurt initsiatiivi näitavad üles Evelin Põder, Alice Lasma ja Rasmus Tüüts. Nad ei puudu üheltki koosolekult ja hea meelega täidavad kõik ülesanded.
Talgud, jaanikud ja ohutuspäev
MTÜ moodustati novembris 2016. Esimeseks ühiseks ürituseks olid 2017. a kevadel talgud. Olime otsustanud taastada jaanitule traditsiooni (viimane olevat olnud 15 aastat tagasi). Selleks tuli koristada mänguväljak ja ette valmistada jaanituleplats. Ettevalmistustest osavõtjaid oli toona veel vähe, põhiliselt juhatuse liikmed oma peredega. Jaanituli ise oli aga rahvarohke, eriti laste poolest.
Jaaniõhtu on nüüdseks kujunenud Kudjapel traditsiooniks. Sel aastal, kuna külaraha alevikule ei eraldatud, otsustasime korraldada küpsetiste annetusmüügi. Müügilaud oli rikkalik ja kogusime üle 200 euro, mis läheb järgmise aasta jaaniõhtu korraldamiseks. Eelneval kahel aastal valiti „Kudjape kakk“ ja selle omanik sai auhinna.
Siinkohal kutsume kõiki juba järgmise aasta jaanitulele. Nii nagu Kuressaare tänavapikniku puhul, võta oma söögikorv kaasa ja tee üks mõnus pereõhtu. Saab ka jalga keerutada. Oleme valinud oma jaaniku päevaks nädala enne õiget jaanipäeva. Siis saavad kõik rahumeeli osaleda, muretsemata, kas sinna või teise kohta jõuab jaanitulele.
Teiseks suuremaks ürituseks on kujunenud augusti viimasel pühapäeval toimuv ohutuspäev. Suvi on läbi saanud ja lapsed tulevad maalt tagasi linna. On vaja meelde tuletada liiklusreeglid ja üle vaadata jalgrattad, millega hakatakse kooli sõitma. On kurb vaadata, kuidas täiskasvanud ja kahjuks ka mõned noorukid ei oska jalgratastega ülekäigurajal liigelda. Ülekäigurajal ei ole eesõigust ratturil, kui ta sõidab sellest ratta seljas üle. Jäta palun see meelde või tule järgmisel aastal liiklustarkusi üle kordama. Järgmise aasta ohutuspäeval võiks osaleda palju enam inimesi, kelle huvides on enda ja laste turvalisus. Tänavu toetasid ohutuspäeva Saaremaa vald, politsei- ja piirivalveamet, päästeamet, Taavi Tenno autokool ja Premia, kust saime sponsorluse korras jäätist.
Puudust tunneme külamajast
Seoses Saaremaa valla moodustamisega organiseeriti endise Lääne-Saare valla territooriumil kandid. Kudjape kanti kuuluvad veel Muratsi ja Praakli. Ka nendega teeme koostööd. Kanti juhib Urmas Lehtsalu, kes aitab meid igati. Kuna meil ei ole oma ruumi, kus koosolekut pidada, siis toimuvad need tavaliselt tema kontoris. Tema organiseerida on ka üritustel mängud nii täiskasvanutele kui ka lastele.
Sel sügisel tahame teha veel kepikõnnipäeva. Alevikus on ju terviserajad – ühe kilomeetri ja veidi rohkem kui kolme kilomeetri pikkused. Nii et võimalused tervislikeks eluviisideks on olemas ja inimesed ka kasutavad neid. Eelnevatel aastatel on toimunud veel perepäev ja vanurite päev. Samuti oleme ühiselt kokanud.
Meie suurimaks mureks on, et meil ei ole ruumi, kus koos käia. Külamaja meil ei ole ja ka vaba pinda, mida korda teha või kus midagi organiseerida. Puudu jääb ka reklaamist, kuigi me teeme seda FBi, ajalehtede ja raadio kaudu, on ikka neid, kelleni info ei jõua.
Ootame aleviku elanikelt ettepanekuid, mida järgmisena ette võtta. Alati on oodatud head soovid ja koostööpakkumised. Teeme ju neid üritusi oma seniste oskustega ja abikäsi on alati puudu.
Hiljuti otsustas Saaremaa vallavalitsus eraldada Kudjape alevikule erandkorras 500 eurot külaraha, kuna meie alevikul ei ole selliseid hüvesid kui teistel alevikel. Meil ei ole ju oma kultuurimaja nagu Orissaarel või Astel. See 500 eurot on meile suureks abiks. Tulevikus tahame mänguväljakut edasi arendada. Keset alevikku on juba Kaarma valla aegadest korvpalliväljak, tenniseväljak, väikelasteväljak, liivaga võrkpalliväljak. Võrkpalliväljakut on heaks trennikohaks pidanud ka Saaremaa Võrkpalliklubi poisid. Suvel on kõik väljakud kasutusel. Praegu puudub seal veel valgustus, kuid proovime läbi erinevate projektide ka seda parandada.
Eelmisel aastal rajati uuesti noortele rulaväljak. Selle eest suur tänu Maris Rebelile ja Evelin Põderile! Kavas on paigaldada sinna ka elekter ja jõulinnak. Vaja on rekonstrueerida väikelaste mänguväljak. Tänavu püüdsime raha saada LEADERi programmist ja kaasavast eelarvest, aga ei läinud õnneks. Aga me püüame edasi. Kuna meil ei ole kogemusi, siis on taotluste kirjutamine ja põhjendamine raske, aga küll me ükskord ikka saame.