Autor:
MMNeljapäev, 15. august 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriVananemine puudutab meist igaüht, sest me kõik jääme kord vanaks. Igaüks meist aga saab anda oma panuse vananemist toetava ühiskonna kujunemisel.Euroopa Liidu struktuurivahenditest on Saaremaal rahastatud kaks projekti. Mõlemad projektid on ellu viidud Euroopa Sotsiaalfondi meetme „Tööturul osalemist toetavad hoolekandeteenused“ tegevuse „Eakatele, erivajadustega ja toimetulekuraskustega inimestele ning nende pereliikmetele töölesaamist toetavad hoolekandeteenused“ toetuse abil.
Esimene neist oli „Koduteenuse arendamine Kuressaares ja Lääne-Saare vallas“, mis kestis 1. jaanuarist 2017 kuni 31. detsembrini 2018. Antud projekt hõlmas Kuressaare ja endise Lääne-Saare valla piirkonna tööealisi hoolduskoormusega inimesi. Eeldatavaks kasusaajate arvuks oli planeeritud 60. Projekt käivitus aga niivõrd hästi, et teenuse osutamise vältel võimaldasime koduteenust 83 hoolduskoormusega lähedasele. Samuti oli selle projekti üheks oluliseks eesmärgiks koduteenuse arendamine eelkõige kättesaadavuse parandamiseks, rõhutades individuaalset lähenemist ja kliendikesksust. See võimaldas koostöös eaka ja tema lähedasega töötada välja just antud kliendile kõige sobivam hoolduspakett. Tagasime hooldusteenuse pakkumise ka väljaspool tööaega (nädalavahetustel, õhtustel aegadel, riigipühadel), et omastehooldajad saaksid tööturule naastes või töökohtade olemasolul ka vahetustega tööl käia.
Uus projekt hõlmab kogu valda
Käimasolev projekt „Sotsiaalteenuste arendamine Saaremaa vallas“ kestab 13. detsembrist 2018 kuni 12. detsembrini 2020. Projekt hõlmab koduteenuse raames kogu Saaremaa valla haldusterritooriumi. Koduteenuse osutamisega alustasime tänavu 1. veebruarist ning praegu on teenust võimaldatud 39 kliendile. Koostöös Saaremaa Südamekoduga alustame selle aasta 26. augustist nende ruumides intervall- ja päevahoiuteenuse osutamisega.
Saaremaa vallas on seni intervallhoiuteenust pakutud vaid vabade kohtade olemasolul Pärsama hooldekodus ja Saaremaa Valsis (SA Lääne-Saare Hoolekanne). Projekti oluline osa on ka eelpool mainitud teenuste väljaarendamine ja jätkusuutlikkuse tagamine.
Projekti eesmärgiks on Saaremaa vallas koduhooldusteenuse pakkumine, mis tagab hooldusvajadusega inimesele turvalise toimetuleku kodustes tingimustes ning hoolduskoormusega omastehooldajatele võimaluse osaleda tööhõives. Koduteenus hõlmab endas toiminguid, mis on vajalikud kliendi igapäevase toimetuleku tagamiseks, nagu näiteks mähkmete vahetamine, lamatiste ennetamine, abistamine pesemisel, vajalike ostude sooritamine ning eluruumi esmase korrastamise korraldamine. Samuti on olulisel kohal järelevalve tagamine mäluhäiretega eakatele ja ka neile, keda lähedased olude sunnil piisavalt tihti külastada ei saa.
Intervallhooldusteenus on sotsiaalteenus, mille käigus tagatakse turvaline keskkond ja toimetulek täisealisele isikule, kes terviseseisundist, tegevusvõimest või elukeskkonnast tulenevatel põhjustel ei suuda kodustes tingimustes ajutiselt toime tulla ning vajab seetõttu ööpäevaringset lühiajalist tuge. Teenusel on võimalik projekti vältel viibida üks ööpäev kuni 30 järjestikust kalendripäeva, kuid mitte rohkem kui 220 päeva kalendriaastas.
Päevahoiuteenus on sotsiaalteenus, mille käigus tagatakse turvaline keskkond ja toimetulek täisealisele isikule, kes terviseseisundist, tegevusvõimest või elukeskkonnast tulenevatel põhjustel vajab ajutist päevast tuge. Teenus on mõeldud mäluhäiretega eakatele ning lühimaks võimalikuks teenusel viibimise perioodiks on kaks tundi ja maksimaalselt 8 tundi ühes kalendripäevas.
Oluline on omavaheline koostöö
Eakate elukvaliteet, igapäevane heaolu ja turvatunne ei sõltu ainult teenuste olemasolust, vaid suurel määral ka erinevate võrgustike koostööst. Olgu selleks siis pere- ja lähedaste võrgustik, toetav meditsiinisüsteem või teenuseid võimaldav sotsiaalvaldkond. Oluline on, et teenused toimiksid omavahel ja toetaksid eaka inimese toimetulekut, mis võimaldaks inimesel võimalikult kaua koduses keskkonnas hakkama saada. Meie peamised koostööpartnerid on Kuressaare haigla sotsiaaltöötajad, valla sotsiaaltööspetsialistid, perearstid ja hooldekodude juhatajad.
Projektist tulenevalt on võimalik teenuseid (koduteenus, intervall- ja päevahoiuteenus) taotleda kõigil hoolduskoormust omavatel lähedastel. Teenuse taotlemiseks palume võtta ühendust Kuressaare Hoolekande sotsiaalteenuste projektijuhi Anne Lindiga telefonil 5332 7183 või e-posti aadressil anne.lind@saare.ee. Samuti võib pöörduda teenuse taotlemiseks oma piirkonna sotsiaaltööspetsialisti poole, kelle kontaktid leiate Saaremaa valla kodulehelt. Pärast esmast suhtlust kaardistatakse kliendi abivajadus ja vastavalt hindamistulemustele määratakse teenuse maht.
Anne Lind
sotsiaalteenuste projektijuht