Autor:
Ly KallasNeljapäev, 15. august 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriKuressaare täiskasvanute gümnaasiumis (KTG) lõpetas juunikuus 70. lend, kes oli igati juubelilennu vääriline – paremad riigieksamitulemused küündisid saja punkti lähedale.
Riigieksami tulemustest veelgi olulisemaks peame seda, et 54 lõpetajat said võimaluse oma unistuste ja eesmärkide elluviimiseks ning nad saavad jätkata edasiõpinguid kas kõrg- või kutsekoolis, põhikoolilõpetajad aga gümnaasiumis. Nii mitmedki lõpetajad säilitasid tänu gümnaasiumihariduse omandamisele töökohad. Oli väga aktiivne, loov ja motiveeritud lend, kus õppijate vanus jäi vahemikku 19–47 eluaastat.
Kes tulevad meie kooli õppima?
Täiskasvanute gümnaasium on Saaremaa ainus mittestatsionaarselt üldharidust andev õppeasutus, kus on võimalik täiskasvanutel omandada haridust 7.–12. klassini. Põhikooliossa võtame üldjuhul vastu õppijaid alates 17. eluaastast (erandkorras vastava loa olemasolul ka nooremaid).
KTG pakub täiskasvanutele võimalust kunagi erinevatel põhjustel katkenud haridustee jätkamiseks. Praktika näitab, et sageli motiveerib täiskasvanut üle pikkade aastate kooli tulema asjaolu, et tahetakse olla oma lastele eeskujuks, aga samas olla tööturul konkurentsivõimeline – paljud töökohad nõuavad gümnaasiumihariduse olemasolu. Järjest enam tullakse gümnaasiumiharidust jätkama põhjusel, et soovitakse omandada uut eriala kõrgkoolis.
Viimastel aastatel asutakse õppima mitte ainult töökohtade poolt suunatutena, vaid iseenese tahtest ennast arendada. See on hea, sest statistika näitab, et Saaremaa vallas on madala haridustasemega inimeste arv 20–40 aasta vanuse elanikkonna hulgas Eesti keskmisest kõrgem. Järjest rohkem on hakatud aru saama, et gümnaasiumiharidus annab laiema võimaluse edaspidiste valikute tegemisel.
Erinevad õppevormid ja paindlik lähenemine
Nooremad õppijad on meie kooli tulnud eelkõige tervislikel põhjustel, aga nii mõnigi andekas noor on ennastjuhtiva õppijana valinud just KTG, kuna siin võimaldab paindlik ajagraafik ja individuaalne lähenemine tegelda süvitsi oma hobidega. Eelkõige puudutab see loovinimesi.
KTG-s on võimalus omandada gümnaasiumiharidust kas õhtuses (2 õhtut), päevases (2 või 3 päeva) või e-õppes, kus kontakttundides käimine pole kohustuslik, kuid võimalik.
Meie e-õppe osakonnas õpib inimesi, kes töötavad hoopis mandril või välismaal, kuid on otsustanud kodust eemaloleva töövälise aja sisustada gümnaasiumiharidust omandades. Eelkõige peab e-õppes osalejatel olema tugev enesedistsipliin. Samuti on KTG-s võimalik õppida üksikaine õppijana, mis tähendab, et valitakse üks või mitu ainet, milles oma teadmisi täiendada või riigieksami tulemusi parandada. Päevast õppevormi kasutavad kõige enam noored emad, kel päevasel ajal lapsed lasteaias, samuti vahetustega töötavad inimesed.
Täiskasvanute gümnaasiumis toetutakse õppetöö korraldamisel andragoogilistele printsiipidele, mis tähendab, et pööratakse suurt rõhku ennastjuhtiva õppija kujundamisele ning püütakse arvestada iga õppija eripära ja soove, kuna üldjuhul on tegemist kas töö- või pereinimesega. Samuti arvestame õppetöö korraldamisel erinevate terviseprobleemidega õppijatega.
Lisaks kohustuslikele kursustele on KTGs võimalik osaleda erinevatel valikainekursustel: merendus- ja madruseõpe, soome keel, giidindus, etikett, usundiõpetus. Koolis rakendatakse ka aktiivselt VÕTA süsteemi (varasema õpi- ja töökogemuse arvestamine ehk õppekavavälise tegevuse arvestamine õpingute osana), mis loob paindlikumad võimalused töötavatel õppijatel hariduse omandamiseks.
Täiskasvanute gümnaasiumi juures paikneb ka koolituskeskus, mille all töötavas rahvaülikoolis on võimalik osaleda kas tasulistel või tasuta täiendõppekursustel ja -loengutel. Järjest enam kogub populaarsust muulaste keeleõpe.
Õppida pole kunagi hilja! Julge järgneda oma unistustele!
Uute õppijate dokumente võtame vastu tööpäeviti kell 10–14 kooli kantseleis või elektrooniliselt. Täpsem info www.ktg.edu.ee, e-posti aadressil kool@ktg.edu.ee või telefonil 503 8408.
Ly Kallas
koolijuht-andragoog