Autor:
MMNeljapäev, 15. august 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriKäesla küla leiate, kui võtta suund Kuressaarest Viidumäe poole. Veidike enne Viidumäge, u 19 km Kuressaarest lääne pool, tuleb hakata vaikselt kõrgemale rühkima – siis teate, et olete meie piirkonnas.Maive Õispuu
MTÜ Käesla Arenguseltsi juhatuse liige
Meie väikeses külas tegutsev MTÜ Käesla Arenguselts on toimetanud juba üle 16 aasta. Endise Kärla valla piirkonnas sai oldud pikka aega külaliikumise pioneeriks, enne kui ümbruskonnas teisedki külad ärkasid. Käesla küla ei ole suur – praegu on meil 52 elanikku – kuid suvel on see arv ikka suurem. Hajaasustusega külana tekitame me aegajalt oma 26 taluga segadust, et kus kõik need majapidamised ikkagi asuvad? Ongi siin ja seal, kuid olemas nad on!
Ajalooline külaväljak
Rahva peamine kokkusaamis- ja tegevuste pesa asub kunagise Käesla Rüütlimõisa platsil, mida tänapäeval paljud tunnevad Käesla külaväljakuna. Mõisast on küll järel auväärt ajalugu koos keldri ja salvkaevuga, paraku viimasest vaid butafooria osalise originaalkaevu sügavusse mineva laotud kivivooderdusega. Kuid elu näitab, et ka pisemad asjad vajavad tulevastele põlvedele jäädvustamist. Nii on meie rahvas leidnud parimaid lahendusi vana ja uue ajastu sulandumisel ja jäädvustamisel.
Mõisahoones tegutses veel 1963. aastani kool. Kui see suleti, lagunes maja ja võsastus maa. Tänu külaliikumisele ja eestvedajatele on aga see maa-ala uue hingamise saanud.
Pole küll mõisahoonet ja endist paraadnakohta ehib püstkoda, kuid siiski on see koht ürgselt armsaks saanud paljudele. Läbi erinevate projektide, toetajate ja rahva ühistööna on see asukoht mitmekesiste üritustega valmistanud tänaseks rõõmu juba tuhandetele inimestele.
Kõik seltside eestvedajad teavad, et tahta võiks ju paljugi, kuid äramajandamisega on omamoodi lood. Üks asi on külarahva vabatahtlikkus – millest meil puudu pole – teine aga majanduslik pool. Eks meiegi suurele unistusele külamajast on lootus kadunud, kuid samas on hetkeolukord rahuldav ja niiviisi püüame me vähemalt olemasolevat hoida. Et seda teha, oleme samuti otsustanud oma külaväljakut huvilistele pakkuda – rentides seda erinevateks kokkusaamisteks, sünnipäevadeks ja muuks. Kindlasti sobivad ka laste sünnipäevad, kuna puhta looduse kõrval on meil ka oma laste mänguväljak ning palju ruumi jooksmiseks ja mängude läbiviimiseks!
Eelmise aasta lõpus sai külaväljakul katuseid välja vahetatud ja kohendatud, rahastusega tõttas appi kohaliku omaalgatuse programm (KOP). Erinevate põlvkondade sidumiseks valmis meie rõõmsatele lastele omaenda looduslähedane seenemaailm erinevate atraktsioonidega, mille rajamisele pani õla alla Kodukandi külaliikumine.
EV100 projektirahadega valmis küla ajalugu kajastav ettevõtmine, külaväljakule ja taluhoovidesse saime lehvima küla lipu, meie päid ja kaelu kaitseb meie sümboolikaga torusall, küla praeguste tegevuste tutvustamiseks valmis voldik ning palju infot leiab ka meie uhkelt infotahvlilt. Eraldi tooksin samuti välja meie küla ehtivad 100 puidust seent – ettevõtmine, mida samuti toetas KOP.
Juba varasemalt oleme me oma külaplatsile rajanud püstkoja, puhastanud iidse kaevu, ehitanud uue kuuri, välikäimlad ja kõlakoja, taastanud vana keldri…
Ka ei saa jätta mainimata bussiootekoja ja infotahvli püsti panemist, ühes stiilis talusiltide ja viitade kujundamist.
Külaseltsi olevik ja tulevik
Olles aastaid nende vahvate asjade nimel vaeva näinud, otsustasime eelmise, 2018. aasta suvel koos külarahvaga suuremat sorti pidutseda. Nii tähistasime koos Eesti Vabariigi 100. aastapäeva, seltsi 15. tegutsemisaastat ja toimus küla kokkutulek, mis koondus ühise, pisut välismaise nimetuse alla: Käes-la-Festa ehk Käesla pidu. Ka siinkohal suur tänu Saaremaa vallale peo õnnestumisele kaasa aitamisel.
Sel aastal oleme ette võtnud külaväljaku kaldaia parandamise ja laienduse, mille jaoks oleme taaskord palunud projektitoetust Saaremaa vallalt. Samuti oleme üheskoos asunud korrastama Käesla mõisa-alleed: varakevadel võeti maha vanad puud ja eemaldati ohtlikud oksad. Selle tegevuse käigus märgistasime ära ka meie haruldase topelt-õitega kibuvitsa, et selle taime õiteilu kõigi jaoks säilitada.
Oleme igati tänulikud vallale ja nendele mõistlikele ametnikele, kes jagavad meie presidendiga ühte hoiakut „tugev küla = tugev Eesti“, nagu kõlas ka tänavuse maapäeva moto. Lugupidamine ja tänusõnad heatahtlikele ettevõtjatele sponsorluse eest ja suur kummardus kõigile, kes te üle Saaremaa seda väljakutsuvat külaelu veate!
Mis aga ootab meie küla ees veel sel aastal? Muu hulgas kutsuvad lähiajal Saaremaa toidufestivali raames külad üle terve maakonna endale inimesi külla, nii ka Käesla – 14. septembril teeme Käesla külaväljakul meile omaseks saanud maa sees küpsetatud lammast ja muid eripäraseid hõrkusid roogasid; samuti toidame vaimu, pakkudes igaühele võimalust taastada oma energiat meie külaväljakul asuvatel energiatoolidel. Täpsem info www.saaremaatoidufestival.ee ning Käesla külaseltsi Facebooki lehel.