Autor:
MMNeljapäev, 04. aprill 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriKas on võimalik, et Saaremaa ranniku lähedale kukub meteoriit, mis tekitab hiidlaine, pühkides oma teelt nii elava kui ka elutu ja tuues omakorda kaasa purustused ning inimvigastused? Seda nimetatakse väikese tõenäosusega väga mõjuvõimsaks stsenaariumiks. Aga just selline tänavuse Euroopa Liidu tsiviilkaitse mehhanismi raames toimuva õppuse ModEx2019 Saaremaa legend on.
Euroopa Liidu tsiviilkaitse mehhanismi raames toimuvad liikmesriikide pääste- ja meditsiini-, otsingu- ja pääste- ning nn pumbameeskondadele Euroopas regulaarsed õppused. Sel aastal on toimumiskohaks Eesti ja täpsemalt Saaremaa. ModEx2019 toimub Saaremaal 11. aprillist kuni 14. aprillini.
Saarlased on päästemeeskondi ka varem võõrustanud, aastal 2016, ja õppuseid on toimunud ka mujal Eestis. Kui aga varasemalt on harjutatud eelkõige erinevate meeskondade – otsingu- ja pääste-, meditsiini- ning „pumbameeskondade“ koostoimimist, siis sel aastal on rõhk meditsiinimeeskondadel. Saaremaale saabuvad kolm rahvusvahelist meeskonda: Austriast, Rumeeniast ja meeskond, mille liikmed on erinevatest Euroopa riikidest. Taoline, ainult meditsiinimeeskondadele pühendatud õppus on Euroopas alles neljas omataoline.
Kahtlemata on selline suurõppus heaks proovikiviks ka meie oma riigi suutlikkusele katastroofisituatsioonis toime tulla, mistõttu panevad oma võimed proovile ka kohalik omavalitsus, terviseamet, politsei- ja piirivalveamet, päästeamet ning Kuressaare haigla.
Kuidas õppus saarlaste elu mõjutab? Õppusele kohaselt näevad saarlased sel perioodil tavapärasest rohkem operatiivsõidukeid, eriti kiirabibrigaade, kel on lubatud kasutada valgussignaali, kuid mitte helisignaali. Kaasatud on hulk rollimängijaid, kes erinevaid haigusseisundeid jäljendavad, kuid nemad ei tohiks tavakodanikule silma paista. Ja ilmselgelt tuleb õppusel osalejatel järgida liikluseeskirju, kinni pidada lubatud sõidukiirusest ning täita politsei korraldusi.
Raido Paasma MD, PhD
ModEx2019 Saaremaa
õppuse kohalik juht