Autor:
Monika Sarapuu sotsiaalnõunik Neljapäev, 07. märts 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriIga laps vajab kodu ja perekonda. Paraku ei ole kõigil lastel võimalik kasvada üles oma sünnivanemate juures. On väga oluline, et need lapsed, kel mingil põhjusel pole see võimalik, saaksid elada mõnes teises, just neile sobivas peres.
Perel, kes soovib ja on valmis pakkuma neile lastele hoolt, tuge ja armastust oma kodus, on võimalik saada hoolduspereks. Hoolduspere last ja hoolduspere vanemat toetatakse rahaliselt ning pakutakse igakülgset psühholoogilist toetust ja mentorlust.
Otsus peab olema läbi kaalutud
Saaremaa vallast on praegu hooldusperes kolm last. Ühes peres elab üks ja teises kaks koolilast. Oleme neile peredele väga tänulikud! Meie lapsed elavad hooldusperedes mandril. Saaremaal on praegu üks hoolduspere ja ootame väga, et neid peresid tuleks juurde.
Kui pere otsustab saada hoolduspere vanemaks või lapsendajaks, on see tõsine otsus. Selleks, et kõik oleks läbi kaalutud, peab hoolduspere olema ette valmistatud ja teadlik, mida päritoluperekonnast eraldatud lapse kasvatamine endast kujutab.
Pered, kes soovivad saada hoolduspereks, läbivad PRIDE´i koolituse. Selle käigus saab pere võimaluse arutluste, harjutuste, rollimängude ja õppuste käigus mõelda oma valmisolekule hakata hoolduspereks või lapsendajaks.
Eelkoolitusel käsitletakse erinevaid teemasid, nagu näiteks hoolduspere/lapsendaja roll ja vastutus, kiindumussuhete olulisus ja nende kujunemine, kaotus, lapse arengu mahajäämuse põhjused ja abistamise võimalused.
Asenduskodu pole ainuke lahendus
PRIDE on pädevustepõhine koolitus, mis usub, et lapsendajatel või hoolduspere vanematel peavad olema kindlad tugevused, teadmised ning oskused, et olla päritoluperekonnast eraldatud lapsele edukas lapsevanem.
Oleme väga tänulikud kõigile inimestele, kes tunnevad, et hoolduspereks saamine puudutab ja kõnetab neid.
Laste hoolekanne liigub kõikjal selles suunas, et vanemliku hoolitsuseta lapsed ei peaks ainsa võimalusena minema elama asenduskodusse, vaid meie seas on pered, kes neile lastele tuge ja hoolitsust pakuvad.
Mõttevahetuseks ja teema arutamiseks olete alati oodatud Saaremaa vallavalitsuse lastekaitseteenistuse juhataja Monika Sarapuu poole, tel 452 5050, e-post: monika.sarapuu@saaremaavald.ee.
Artikli koostamisel on kasutatud Sotsiaalkindlustusameti ja Tervise Arengu Instituudi infot.
Monika Sarapuu,
lastekaitseteenistuse juhataja