Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Esmaspäev, 26. juuli 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
juuli 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Meie Kuressaare

Reine Väli: ma olen iga päev ellu armunud
Autor: Heli Salong
Neljapäev, 01. veebruar 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

No kas ei tee meelt rõõmsaks, kui Reine Väli nagu särav värvilaik linnas vastu tuleb? Foto: Valmar Voolaid

Kunstnik Reine Väliga peabki lugu tegema talvel, sest kui ta oma säravkollase karvase poolkasuka ja kiire sammuga linna hallis massis vastu tuleb, kisub suu muigele ja see just Reinele sobib.

„Kui minuga kohtamast lähed ära rõõmsa tujuga, on meie kohtumine ju korda läinud,” naerab Reine ja sätib oma Miki koti paremini õlale.

Naine tuli pühapäeval soojalt maalt ja kui me esmaspäeval kohtume, on ta loobunud oma lõunapausist ja tormab kellaaja peale tagasi ametikooli tundi. Reinel on ikka kiire ja ta ütleb naljatamisi, et kes teeb, see jõuab ja nii mitme ameti peal olles ongi programm tihe.

Sa saad sel aastal viiekümneseks?

(Lõbusa kelmika häälega) No ja siis? Vanus ei ole minu jaoks teema. Vananemine on argadele. Maksab ju kogemus, mida elult saan ja see tuleb paratamatult vanemaks saades.

Tuled Orissaarest, väiksest kohast?

Väiksest kohast ongi hea tulla. Ja siia on ka alati hea tagasi tulla. Niipalju kui olen saanud maailmas ringi vaadata ja kaugelt oma elu saanud mõõta, siis aina rohkem olen hakanud hindama seda, kust olen tulnud.

Eriti tore on see tunne, kui olen lennukis. Vanemad on mind selle külge kasvatanud. Ema (keda pole meiega juba 25 aastat) oli tohutult õpihimuline ja väga innovatiivne selle aja kohta. Ta töötas Orissaare koolis ja oli algklasside õpetaja. Väga hea käega, imeilus, armas, loominguline ja musikaalne oli minu ema. Ilmselt temalt olen pärinud tegusust ja elutarkust. Kui Tartus koolis käisin, kirjutasime ikka mitmekilomeetriseid kirju. Need on mul kõik alles.

Isalt jälle sain spordipisiku ja aiandushuvi. Tema treener ja minu treener oli legendaarne Milvi Viss ja olen selle üle väga uhke. Olen spordiga saanud tegeleda läbi elu, varem aktiivsemalt ja mida rohkem koolis käin, seda keerulisem on sportimiseks aega leida. Aga liigutada tuleb, eriti meeldib mulle ujuda.

Ka minu pikaajaline kooselu on olnud spordi- ja maadlusmehe Tiiduga. Kes on sünnilt Mulgimaa mees. Tema leidis mind Tartust, kui käisime koolis. Sel ajal oli ta ise tegevsportlane. Koos oleme saanud spordipisikut ka oma vahvatele lastele edasi anda. Tiidu isa väga unistas, et pojapoeg Paabust maadleja saaks, aga Paap kasvas liiga pikaks, nii valis ta korvpalli.

Paula, nagu minu isagi, oli kergejõustiku peal tubli. Vaatamata sellele, et Paula Taanis kunsti õpib ja Paap on pealinnas arborist, ei ole nad kumbki sporditegemisest loobunud, lihtsalt teevad seda mõõdukalt.

Kas sa usud selliseid asju ja seda, et kõik siin maailmas juhtub mingil põhjusel?

Ainult seda usungi. Minu ellu ei tule midagi põhjuseta ja usun, et see on igaühega nii. Lihtsalt jälgin märke ja tunnetan hästi, miks on millekski hea või vajalik. Ja seda paljuski ema lahkumise tõttu. Nüüd usun ainult iseendasse. Saan seda, mida toodan. Millele oma mõtte suunan, see kasvab.

Olen väga palju mõistnud, kui suur on sõna jõud ja proovin ettevaatlik olla sellega, mis sülg suhu toob. Sellepärast mulle meeldibki olla rõõmus ja positiivne. Niipalju, kui jaksan.

Ja jaksu ja rõõmu minu sees on. Ma saan seda igast väikesest asjast ja seda hindan meeletult. See tuleb aastatega. Olen enda jaoks leidnud aega, et analüüsida oma käitumist, elukäiku, oma ideid, soove ja alati jõuan selleni, et ossaa, kui äge, et olin nii julge või et olen oma elu ise saanud väga ägedaks elada.

Tegelikult on see igaühega nii. Igaüks saabki ise oma elu niisuguseks teha nagu soovid. Iseendaks jäädes. Selleks tuleb ennast leida ja mõelda, mida sa soovid või kuhu jõuda tahad. Need, kes on minuga, neile see sobib ja kellele selline eluviis ja mõtlemine ei sobi, siis neil on teisiti.

See on väga kihvt, et kõik inimesed on isemoodi. Ma ei leia aega kadestada ega kahetseda, sest mis tehtud, see tehtud. See on olnud õppetund. Elu iga päev annab õpetust.

Ka seda olen õppinud, et kui keegi abi ei taha, siis ma ise aitama ei roni. Noorena tahtsin hirmsasti maailma muuta, aga tegelikult saab hoopis teistmoodi – kui usud endasse ja teed asju just nii nagu tunned ja mitte kellegi teise pärast, see on kõige õigem. Nii saab ka ju aidata – inspireerin kedagi.

Ma olen tohutult rõõmus selle üle, et mul on terve pere. Vahel ikka imestan, et Tiit viitsib sellise pöörasega elada. Lapsed on ju kodust läinud, aga see on tore. Ta on hakanud mind aktsepteerima sellisena nagu olen. Ja mõistab juba väga hästi kunstniku eluviisi.

Ta on kasvanud minuga koos ja tegelikult, mis tähtsust on, millega inimene tegeleb või milline välja näeb, peaasi, et ta on rõõmus. Rõõm on see, mis edasi viib ja tekitab sinu ümber elu ja inimesi.

Ma olin õpetaja laps, mul olid tedretähnid, punased juuksed ja ma nii tohutult põdesin – aeg oli selline ja ma olin täiesti kindel, et jään vanatüdrukuks just tedretäppide pärast. Õnneks ei läinud nii.

Kas sinu lapsed on sinu elustiili omaks võtnud?

Minu lapsed peegeldavad mulle seda ja olen sellepärast rõõmus. Ma täiega usaldan neid ja see on ühele emale kõige suurem saavutus.

Minu ema õpetas, et lastega niisama ei tohi riielda, neile peab kogu aeg selgitusi jagama. Mul tuli see aeg alati võtta. Meie lapsed ei ütle üldjuhul kunagi halvasti, vaid argumenteerivad pigem. Olen õnnelik, et mul on nii ägedad lapsed.
Noored annavad uut energiat. Nad on julged ja tegusad ja innovatiivsed. Olen ikka seda korrutanud, et lastega tuleb hästi läbi saada, nemad valivad sulle „vanade kodu”, see võib tähendada mida iganes, aga üksi vanadust veeta võib ikka nõme olla.

Mis sinu rõõmsat meelt kurvastab?

Mõtlen sellele, et kui kergelt minnakse lahku. Täiskasvanud saavad veel hakkama, aga lapsed kannatavad, isegi, kui me seda endale ei tunnista. Mina mõtlen kõigepealt laste peale. Lapsed on kõige tähtsamad. Ilmselt on see ka põhjus, miks ma olen võtnud lastekodust ühe lapse, Viktori ehk meie Viki, suureks kasvatada.

Mida andis sulle aeg, kui pidasid Orissaares oma lillepoodi ja tulid Eesti meistriks lilleseades?

Poe pidamine andis kogemust. Ettevõtjana, teenindajana, floristina. Võistlustel ma õppisin kannatlikkust – vahel pool päeva laval ja kogu aeg pead keskenduma.

Ma hindan iga töö juures kvaliteeti. Ei taha enam midagi ülejala teha, selleks õpin kogu aeg juurde ja täiendan ennast, et olla parem. Just endast. Lilleseadeid teen palju just suvistes pulmades. Nüüd ma ei pea seda enam poepidamise kõrvalt tegema, sest pood lõpetas.

Õnneks õppida saab täna kõike.

Mis see on, mida sa hetkel ametikoolis õpid?

Stilistika. Filminduse kallakuga. Mulle hullult meeldib mängida. Õppida uusi asju ja nendega mängida. Nagu butafooria. See on mäng erinevate materjalidega. Aga me õpime väga laia profiiliga stilistideks. Kuna see on ametikoolis esmakordselt, siis ma saan aasta pärast rääkida, mis minust sai.

Ma olen kord juba ametikooli lõpetanud, siis nuusutasin savi. Nüüd mängin saviga.

Kui koolist aega jääb, siis teen oma lemmikuid – keraamilisi kapinuppe. See oli nii tore, kuidas mul tekkis vajadus oma restaureeritud kappidele-sahtlitele uusi nuppe panna ja ma ei leidnud kuskilt väga omapäraseid. Siis avastasin, et miks mitte, teen ise.

Katsetasin igasugu suurusi ja tehnikaid. Proovisin leida lahendusi, kuidas neid kasutada. Väga mõnus on ikka leida just õige suuruse ja värviga nuppu või nagi ja kui see täiendab seda mööblieset või seina, kuhu ta on paigutatud, siis on jälle suur rõõm. Nüüd, kus mul on kodustuudio neid nuppe täis, tuleb mul neid turustada. Õnneks seda õpin ma nüüd.

Kulpidega oli väheke teistmoodi. Nägin maailma suurimal turul Bangkokis selliseid väikesi keraamilisi lusikaid. Sirge puust varrega. Minul tekkis just soov proovida suuri kulpe teha, sest olen suur saunasõber. Neid ma siis nüüd katsetan. Varre leidmine on muidugi omaette teema, sest toon need puust varred rabast. Mulle meeldib, kui on mitu materjali kokku pandud. Kuivatan, sobitan, vahatan ja teen iga kulbi isemoodi.

Keraamikakooli lõpuks tegin suure portsu majanumbreid. Nägin palju vaeva ka, et erinevaid põletusahjusid katsetada, tutvuda erinevate tehnikatega, savide ja glasuuridega. Pingutus tasus ära, sain kiituskirja.

Sa oled tegelenud paljude aladega, mis sul veel proovimata on?

(Täiesti tõsise näoga) Keevitada ma ei oska. Vahel tunnen selle järele vajadust, sest prügimäel tekib mul hästi palju mõtteid, kui metallist asju vaatan. Mulle meeldib restaureerida ja teha kiiksuga asju.

Võiks proovida ehk veel sinu elu motot sõnastada?

Ma olen iga päev armunud ellu. Ma tulin sinuga kohtuma ja kui ma suutsin sind inspireerida, olen rõõmus.

Reine Väli

Lõpetanud Tartu kunstikooli kunstilise kujundamise ja dekoraatori erialal. Saaremaa kunstiklubi liige 1990. aastast. Eesti meister lilleseades 2007. Isikunäitus „Värvihaige” Orissaare kultuurimajas 2008. Rahvusvaheline projekt Nordplus Taanis 2010–2011 ja 2012. Rahvusvaheline installatsiooniprojekt „Scene change” Rügeni saarel 2011. Isikunäitus „Puuuks” suurtükitornis Kuressaares 2012. Kuressaare ametikoolis keraamika eriala 2013–2014. Vabatahtlikuna Tais Kareeni maakonnas detsembris 2013. Kuressaare ametikoolis stilistika õpingud 2016–... I Land Sound korraldusmeeskonna liige juulis 2017.

Täna loetuimad
Tõll peaks olema liinil taas augusti keskel (4)
Haigla kutsub kasutama korralikku varustust (3)
Kultuurkapital jagas kultuuri ja spordirahvale toetust (3)
Hanno Pevkur: Ivar Alt kinnitab jätkamist (7)
Vald tippklubide toetust suurendama ei torma (5)
Viljakasvataja ja mesiniku mõtted seoses eriliselt kuuma suvega
Valitsus vähendab lubatud osalejate hulka (6)
Afganistan – avali põrguvärav
JUHTKIRI - Valla toel hoogu juurde (3)
Vennad Haamerid said mälestustahvli
Järjekordne kultuurne laupäev Kuressaare keskväljakul (1)
Muhus hakkas tegutsema Toidupank
Kurelased ja Kuressaare, II
Võhma jooksu võitjad on Tarmo Mändla ja Anne-Li Tilk
Peeter Jürisson on Eesti meister
Nädala loetavuse top 5
Tõll peaks olema liinil taas augusti keskel (4)
Haigla kutsub kasutama korralikku varustust (3)
Kultuurkapital jagas kultuuri ja spordirahvale toetust (3)
Hanno Pevkur: Ivar Alt kinnitab jätkamist (7)
Vald tippklubide toetust suurendama ei torma (5)
Kommentaarid
Järjekordne kultuurne laupäev Kuressaare keskväljakul (1)
Valitsus vähendab lubatud osalejate hulka (6)
Hanno Pevkur: Ivar Alt kinnitab jätkamist (7)
JUHTKIRI - Valla toel hoogu juurde (3)
Haigla kutsub kasutama korralikku varustust (3)
Tõll peaks olema liinil taas augusti keskel (4)
Muudatusettepanek või küsimus? (16)
Kultuurkapital jagas kultuuri ja spordirahvale toetust (3)
Vald tippklubide toetust suurendama ei torma (5)
Tagant otsasõit Ringteel (21)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud