[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 23. oktoober 2018  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
oktoober 2018
järgmine kuu
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Meie Kuressaare

Madis Kallas: ma olin selleks vastutuseks valmis (6)
Autor: Heli Salong
Neljapäev, 07. detsember 2017.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Madis Kallas soovis pildile jääda just kolledži ja kompetentsikeskuse hoovis, sest seda hoonet sai ta ise avada. Madis on ka mereakadeemia nõukogu liige ning seisab kõrghariduse jätkumise eest Saaremaal. FOTO: Valmar Voolaid

Just nii ütles Madis Kallas (36), kui ta 2015. aastal linnapeaks sai. Nüüd on aga linnarahval küsimus, kas tõesti kaob ühinemiste käigus linnapea tiitel hoopis ära.

“Huvitav, et ühinemise teemal rääkides oli see linnakodanike üks esimesi küsimusi – et kas meil nüüd enam linnapead polegi?” tunnistab Madis.
Õnneks on linnapeal sellele küsimusele vastus valmis.

“Nii uues põhimääruses kui ühinemislepingus on kirjas, et Saaremaa vallavanem on edaspidi ka Kuressaare linnapea ja minu visiitkaartidel ning kirjadel on kaks ametinimetust – vallavanem ja linnapea ning mõnel üritusel, näiteks linna sünnipäeval, saan kasutada ainult linnapea tiitlit,” selgitab Madis.
Nii et kellel soovi, saab ka tulevikus pöörduda Madise kui linnapea poole.
Küll aga liiguvad uued mõtted ümber vallavanema nimetuse.

Linnapeaks saamine

“Mitmed piirkonnad, näiteks Pärnu, Saaremaa, Hiiumaa, Rapla, tahaksid, et kuna maavanema nimetus jääb 1. jaanuarist vabaks, siis oleks tulevikus nii, et omavalitsust juhib mitte vallavanem, vaid maavanem. See oleks loogilisem, aga selleks tuleks muuta seadust. Igatahes kuvand oleks hoopis teine, kui omavalitsust, kus suur linn ja maakond, juhiks maavanem. Ma arvan, et minu ajal seda veel ei jõuta teha, aga järgmine vallavanem ehk juba saaks olla maavanem,” selgitab Madis.

Minnes aga ajas paar aastat
tagasi, siis ütleb Madis, et ega ta väga linnapeaks saamise üle ei imestanud.
“Kui ma poolteist aastat varem kandideerisin, siis juba räägiti, et arvatavasti Hanso tahab kandideerida riigikokku ja mina võiksin olla järgmine linnapea. Eks seda tööd oli tehtud juba peaaegu kaks aastat, olin abilinnapea ja Hanso asetäitja, ning kui see aeg kätte jõudis, oli see minu jaoks nii loomulik etapp saada uueks linnapeaks. Sel hetkel ma ei tundnud, et keegi oleks mind survestanud või et ma ise oleksin kõhelnud – ma olin selleks vastutuseks valmis,” meenutab Madis.

Madise sõnul Hanso mingeid konkreetseid näpunäiteid maha ei jätnud, sest meeskonnana oli koos töötatud ning kõik asjad, mis jäid pooleli, jätkusid loomulikku rada pidi.

“Eelmise linnapea ajal sai kiire hoo sisse suursaadikute ja Eesti välissaatkondadega suhtlemine ning Hanso tahtis, et see kindlasti jätkuks. Ta rõhutas, et kui kunagi olid sõpruslinnade kontaktid A ja O, siis nüüd tasuks hoida kontakte suursaadikutega. Selle käitumise võtsin temalt üle ja ma arvan, et me oleme üks külastatavamaid maakondi Eestis,” ütleb Madis.
Kui nimetada oma linnapeaks olemise aja tähtsamaid töid, siis alustab Madis kompetentsikeskusest.

“Juhtus nii, et mina sain selle avada, kuid töö viidi lõpule juba varem. Sama oli staadioniga, et mul oli au avapauk anda, aga töö tegi ära eelmine linnavalitsus. Loomulikult rõõmustab Tallinna tänava valmissaamine. Mitte nii silmatorkavad on olnud lasteaedade remont, uute mänguväljakute ja parklate ehitus. Kõige rohkem meeldib mulle aga see, et ettevõtlus on läinud head rada,” loetleb linnapea.

Mitmekülgne ettevõtlus

Madis nimetab, et häid emotsioone on andnud sellel aastal näiteks Jazz pesula avamine, see, et Incap taas üles kosus, et Apollo kino avati, et teatrikino on hoopis uuel tasemel. Nii eelpool nimetatud kui ka kõik teised ettevõtjad on meie edukuse mõõdupuu ja kaudselt kõige alus.

Uut suurt omavalitsust silmas pidades rõhutab Madis, et nüüd pole ettevõtluse mõttes enam linna ja valla piire.

“Nüüd saab mõelda terviku peale. Me ei pea ettevõtlusest lähtuvalt ehitama Kuressaaret niivõrd tihedaks, see annab paindlikkuse. Enne võitles igaüks oma territooriumi eest ja see ei olnud tervitatav, aga nüüd oleme kõik üks Saaremaa, üks tervik.”

Oma linnapea-aega meenutades nimetab mees, et viis sisse traditsiooni külastada iga kuu üht linna ettevõtet.

“Kui võrrelda ülejäänud Eestiga, on ettevõtlus Saaremaal heas seisus. Meie ettevõtlus on väga mitmekülgne ja erineva suurusega. Kuna aga tööjõudu napib, siis juba kasv 5–10% oleks suur võit. Keegi ei julge laiendada oma firmat üle 150–200 töötaja. Sellepärast on hea, kui suudaksime kinnistada olemasoleva ja saavutaksime praeguse taseme pealt stabiilsuse. Uut ettevõtlussektorit ei oskakski hetkel nimetada, pigem võiks areng olla seotud nendega, mis on juba olemas.”

Karjuda ei soovi


Rääkides omadustest, mis linnapeana ja suure valla juhina vajalikud, nimetab Madis kolm omadust: “Mulle meeldib kuulata oma valdkonnas minust targemaid inimesi. Vajalik on ka empaatiavõime, et tunda ära, kus tuleb pidurit tõmmata, kus teisiti käituda. Ma arvan, et mul on ka päris hea oskus delegeerida ja usaldada. See mõjub meekonnale väga hästi ja annab lisamotivatsiooni. Mul pole sellist kinnisideed, et pean ise igal pool sees olema. Meeskond tunneb niimoodi rohkem vastutust.”

Kas aga saab juhtida nii, ilma et kordagi vihastaks või kellegi peale karjuks?
“Karjunud pole ma mitte ühtegi korda ja seal, kus mina olen juht, sellisel inimesel, kes karjub, kohta ei ole. Minul on absoluutselt teised alused. Siin majas me häält ei tõsta, käitume viisakalt, austame üksteist ja autoriteedi peame välja teenima teistmoodi. Kui keegi hakkab siin väga jõuliselt juhtimist kasutama, siis pikka teed tal siin majas pole,” kõlab suure valla juhi karm otsus.

Võibolla lihvis sellist kindlate põhimõtetega käitumist viis aastat kehakultuuri õppimist ja samal ajal kümnevõistluses võistlemine.

“Tegin ülikooli viie aastaga ära, ehkki olin tippsportlane, kuid mul oli selline eesmärk. Kool ja tippsport kokku andsid kindluse saavutada eesmärk punktuaalse täpsusega.”

Samas tunnistab endine tippsportlane, et vist sai omal ajal spordilimiit täis, sest nüüd teda jooksuradadele väga ei kutsu, küll aga rabeleb ta Kärlal suvilas, kus kogu aeg on midagi teha.

Rääkides võimalusest Saaremaalt ära kolida, siis suurt vaimustust see temas ei tekita.

“See oleks silmakirjalik, kui nüüd siit kohe minema tahaks. Nii kaua, kui Saaremaal on motiveerivad töökohad, teen ma kõik selleks, et ei peaks siit ära minema. Selles ametis ei saa olla loomulikult lõpmatult, aga praegu ma ei kujuta ennast Tallinnas ette. Samas olen õppinud, et ära iial ütle iial.”

Olla ühiselt Saaremaa eest väljas

Tulles tagasi tänasesse päeva, siis kõige keerulisem suure valla töös on Madise meelest ühtse meeskonna loomine.

“Tahaks ka EKRE-le ja Saarlase valimisliidule panna südamele, et on kaks võimalust: kas teeme asju sellepärast, et saada tähelepanu, või teeme asju sellepärast, et Saaremaal läheks hästi. Opositsioon on paraku poliitika osa, aga tundub, et mõnes asjas lähme riidu riiu pärast. On kurb, kui piirkonna inimesed aetakse omavahel riidu ükskõik mis tasandil. Peaksime rohkem ühe asja eest väljas olema.

Samas minul Saarlasele ega EKRE-le etteheiteid ei ole, nemad teevad oma asja ja mina oma ning austav suhtumine üksteisesse on olemas ja see lubab tulevikku kindlamalt vaadata. Saaremaale vaid parimat soovime me kõik.
Mina ei kuulu ühtegi erakonda ja ma ei taha mõne erakonna seisukohti läbi suruda. Kurb, et vahel tuleb seda poliitikat siia nii palju sisse, aga mina teen oma asja edasi oma südametunnistuse järgi ja loodan, et poliitika ei aja Saaremaad kaheks ega kolmeks,” kinnitab vallavanem ja linnapea ühes isikus.

Täna loetuimad
Kuressaare saab veel ühe teise ringi riiete poe (6)
Õllepruulijate vaheline vimm ei rauge (2)
Auto läks omaniku visatud suitsukonist põlema (3)
Teetööde tõttu on sadamates avatud üks piletikassa (2)
Saaremaa vallal sai aasta täis (10)
Purjus autojuhid ja jalgratturid
Aive Kesküla on aasta põllumees 2018 kandidaat (1)
Kes meelitavad inimesi vollesaali?
Estbeli uued tuuled
Unistus paremast elust – „Mihkel“
Ruhnlased soovivad spordihoonet
Vingugaasianduri olemasolu võib päästab elusid (2)
Lühidalt
Tänak ülehomme Barcelonas joonel
Augustikuisel leidmiste teel: Enda Naaber Nipsusti luulekogu (1)
Nädala loetavuse top 5
Kuressaare saab veel ühe teise ringi riiete poe (6)
Õllepruulijate vaheline vimm ei rauge (2)
Auto läks omaniku visatud suitsukonist põlema (3)
Kolme päeva jooksu võitsid Nikolajev ja Kuslap
Auriga keskus sai kümneaastaseks
Kommentaarid
Saaremaa vallal sai aasta täis (10)
Õllepruulijate vaheline vimm ei rauge (2)
Saaremaa kalleima mõisa hind langes kordades (1)
Augustikuisel leidmiste teel: Enda Naaber Nipsusti luulekogu (1)
Auto läks omaniku visatud suitsukonist põlema (3)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (90)
Aive Kesküla on aasta põllumees 2018 kandidaat (1)
Vingugaasianduri olemasolu võib päästab elusid (2)
Kesklinnas avab uksed Väike Punane baar (5)
Kuressaare saab veel ühe teise ringi riiete poe (6)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.
Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2018. Kõik õigused kaitstud