[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 04. august 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
august 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
EV100

Saavutusterohked aastad 2014-2015 Saaremaal ja Muhus (1)
Autor: Eda Maripuu
Esmaspäev, 05. veebruar 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Kergliiklustee Piiri-Liiva esimene lõik avati augustis 2014. See võimaldas nüüd „elusalt Liivale jõuda“ nagu üks muhu nänn tabavalt tähendas. FOTO: Eda Maripuu

Maailmas algas rahvasterändamise aegadega võrreldav migrantide sissevool Euroopasse. Peaminister oli Taavi Rõivas ja 2015. aastal sai tema valitsuses kaitseministriks Hannes Hanso.

Järjest suurema hoo sai sisse Rail Balticu projekt, mille eesotsas oli 2013-2014 saarlane Indrek Sirp. Kolm saart: Abruka, Saaremaa ja Muhu, Eestimaast ja kaksikvennast rääkimata, jäid ilma kirjanik Jüri Tuulikust. Eestimaa jäi ilma ka Aleksander Sünterist, andekast muusikust ja pärimuse hoidjast. Saaremaa Muuseum kaotas lühikese aja jooksul kaks kauaaegset töötajat. Detsembris 2014 suri Külli Rikas ja aprillis 2015 Raul Salumäe.

Saare maakonna tublimad

2014. Aasta parimad sportlased olid kergejõustiklane Marek Niit ja Valjalast pärit võrkpallur Nette Peit, Orissaare parim oli motomees Rogert Room ja Muhus tunnistati parimaks Rauno Liitmäe, kes sai 2013. aastal maakonna juunioride meistriks ja rekordiomanikuks kümnevõistluses, ületades 1999. aastast Madis Kallase nimel olnud rekordi. 2014. aastal sai Rauno ka juunioride Eesti meistriks, kuigi punktisumma 6845 oli tunduvalt väiksem kui eelmise aasta 7093.
Eesti kõige tugevamad vennad olid 2014. aastal Muhus sündinud ja Kuressaares sirgunud Raigo, Rain, Aimar ja Gunnar Kuusnõmm. Esimesed kaks saavad siiani medaleid ja kõrgeid kohti kulturismis, Aimar tõstmises. Ka vend Gunnar sai 2013. aastal lamades surumises 155 kiloga Eestis neljanda koha ja tuli Saaremaa meistriks.

Saaremaal õnnestus 27. juunil Salme staadionil hiidlastele koht kätte näidata kaheksa väravaga. See, et hiidlased lõid seitse ja kõik väravad olid penaltid, ei ole oluline.

Liivi luulevõistluse grand prix’ sai Gert Tammel.
Swedbanki Kuressaare kontori erakliendikonsultant Teele Adamson tuli üleriigilisel teenindajate konkursil parimaks.
Viljar Aro sai aasta haridusjuhiks Eestis.

Jaan Truu kuulutati aasta spordihingeks maakonnas. Muhu noortekeskuse juht Arnek Grubnik sai auhinna liikluskasvatuse eest.
Rootsist Eestisse asunud Enn Meri sai ettevõtluse elutööpreemia.
Muhu Merepääste Seltsi juht Madis Rehepapp tunnistati 2014. aasta parimaks vabatahtlikuks merepäästjaks.

Valjala vallas asuva Kõriska küla Nuudi talu peremees ja nelja lapse isa Kaido Kirst (47) valiti Saare maakonna aasta isaks.
Köige öigemaks saarlaseks valiti Tallinnas Harri Ellart.

Lümanda põhikool tunnistati 2014. aasta väärtuskasvatuse kooliks.
Kuressaare muusikakooli viiuliõpilane Tähelill Niit tuli Peterburi M.S. Savšinski nimelisel rahvusvahelisel konkursil kolmandale kohale.

2014. aasta Saarte Vissiks said Kõljala POÜ holsteini tõugu Liida, Kärla PÜ punast tõugu Potsu ja Liia Sooääre eesti maakarja tõugu Ülane.
Lümanda lubja ja tõrvapark valiti 2014. aasta turismiarendajaks. Saaremaa Arenduskeskus valiti riigi parimaks.

Kuressaare linnavalitsuse poolt konkursi “Kaunis kodu“ raames välja valitud 2014. aasta heakorratöötajateks said OÜ Naabriaed perenaine Kai Ellart ja Elamute Hoolduse majahoidja Koit Uus.
2015. Euroopa aasta puuks valiti Heiki Hanso kampaania tulemusel Orissaare staadioni tamm.

Eesti aasta külaks sai Leedri küla.
Saaremaa aasta emaks sai ametikooli õpetaja Marve Koppel, aasta isaks Muhus elav muhulaste isa saarlane Kallu Aarn.
EVEA konkursil Eesti Ettevõtlik Vaim sai Maria Kaljuste parima naisettevõtja tiitli ja OÜ Muhu Pagarid tunnistati aasta parimaks startijaks. Kuigi muhu leib õigustab kahtlemata oma populaarsust, on hämmastav, kuidas Muhu Pagarid on mitmel aastal auhindu saanud just alustamise eest.

Saaremaa Ettevõtjate Liidu poolt valiti aasta ettevõtteks Saaremaa Lihatööstus ja parim turismiarendaja Saaremaa Muuseum, mis riigi ühe vanema muuseumina tähistas ka oma 150. juubelit.

Aasta põllumeheks valiti seemnekasvataja Arli Sauna.
2015. aasta Vissiks said holsteini tõugu Meedium ja punast tõugu Meena Kõljala POÜ karjast ja Jaan Kiideri eesti tõugu Maasu.

Preemiad ja stipendiumid

Piret Puppart pani riidesse Eesti olümpiakoondise ~Sotšis ja sai selle eest ka ROK-i tunnustuse.

Aastal 2014 sai Hendrik Krummi preemia Andres Paas, 2015 Ülo Tuulik, kellel oli sel aastal 75. juubelisünnipäev. Esimest korda tuli tal aga peolauas istuda ilma kaksikvenna Jürita.

Teatripreemia sai maailmanimega ooperilaulja Ain Anger. Ott Aardamist, kes oli saanud ka teatripreemia, sai Ugala teatri loominguline juht.
2014. aasta Mereharija tiitel anti Mäla külas sündinud kauaaegsele mereakadeemia laevandusteaduskonna õppejõule Ilmar Noorele.
Presidendi hariduspreemia pälvisid teiste seas ka Pöidelt pärit kauaaegne õpetaja ja pedagoogikateadlane Väino Ratassepp ning Saaremaa ühisgümnaasiumi füüsikaõpetaja Indrek Peil.

Kuressaare 451. sünnipäeval anti linna teenetemärk Tõnu Vaherile tervistavate eluviiside edendamise ja Kuressaare linna kui spordikantsi tuntusesse antud olulise panuse eest.
Tartu ülikooli proviisoriõppe tudeng Maarja Vokk sai Gedeon Richteri 1000-eurose stipendiumi oma uurimistöö „Vitamiinide analüüsimisest kapillaarelektroforeesil“ eest
Saare Kaluri 1500-eurose stipendiumi sai Edinburghi ülikooli meditsiinilise ja bioloogilise keemia eriala magistrant Kristel Sepp, kes loodab leida ravimi vähi vastu.
Saarte Investeeringu stipendiaadiks osutus 20-aastane Artur Kallas Torgu vallast.
Kultuuriministeeriumi 2300-eurose riikliku kultuuristipendiumi sai 20 loovisiku seas ka 25-aastane saarlane Matis Rei.
2015. aastal anti viimast korda välja maavanema teeneteplaat, mille said Olavi Pesti, Andres Keevallik, Thea Rahumeel, Margus Vanaselja, Arne Mustis, Senta Room, Vello Tikerpalu, Margus Lindmäe. Riigi poolt tunnustati Valgetähe IV klassi teenetemärgiga Saaremaa Ühisgümnaasiumi direktorit Vilja Aro ja Saaremaa ettevõtte Luksusjaht omanikku Lennart Alpsgardi, Valgetähe V klassi teenetemärgi sai Memento eestvedaja Rein Väli.

Viljakas kaksaastak

2014. Tekkis uus vald ja Lääne-Saare valla moodustamine kuulutati ka 2014. aasta teoks. Volikogu esimeheks sai Urmas Lehtsalu ja vallavanemaks Andres Tinno. Uus vald tekkis Kaarma, Kärla ja Lümanda valla ühinemise teel. Kohanimenõukogu liikmed ei pidanud esialgu plaanitud Saaremaa valla nime sobivaks. Näib, et neil oli õigus, sest ajaloouurijate jaoks on nüüd, kus uus Saaremaa supervald on tekkinud, segadust pisut vähem.

Kesselaiu elektriga varustamine jõudis uuele tasemele. Paraku ei saanud saarevaht Urmas Vatter ise sellest pikalt rõõmu tunda, kuna lahkus meie hulgast 2016. aastal.

8. aprillil 2014 avati Muhus uus valdadevahelise hooldekodu, mille ehitust alustati juba 2007. aastal. Uus hooldekodu on igati oma olemasolu õigustanud. Orissaares avati veebruaris noortekeskus, mille juhatajaks sai muhulane Marian Vaga. 2015. aastal asendas teda Maidi Tilk.

2015. aastal alustas Liival tegevust kohvik Koek ja Moes, mis on suutnud oma uksi sellest ajast pidevalt lahti hoida ja 2017. aasta 7. juunil oli avatud üsna mitu kohta, kus sai kohvi ja tugevamatki kehakinnitust.

Saaremaa Muuseumisse jõudis tagasi 13. sajandi I poolde dateeritud Kärlast pärinev krutsifiks, mis on keskaegse Liivimaa vanim säilinud puuskulptuur.
14. juunil 2014 avati Piiri rahvamajas taaskasutuskeskus, mida veab Mare Peegel ja mille eest on tänulikud nii põlised kui suvemuhulased.
2. juulil toimus Mändjalas üleilmne eestlaste kokkutulek Estop 2014.

Juulis linastus Kadriann ja Sergei Kibuse film „Muhu ätsed ja roosid“.
Sel ajal kui Valjalas alles kaaluti kergliiklustee rajamist, sai Muhus 28. augustil 2014 valmis Piiri-Liiva kergliiklustee esimene etapp, mis võimaldab nüüd „elusalt Liivale jõuda“, nagu üks avamisel viibinud muhu nänn hüüatas.
2. novembril toimus kontsert Muhu pastoraadi katusekivide soetamise toetuseks. Igaüks, kes kivi ostis sai sinna (oma) nime peale kirjutada, nii et 2016. aasta lõpuks valminud katuse kividelt saavad tulevased põlved teada, kes olid valmis ühe Muhu vanima maja säilimise heaks rahakotiraudu paotama.

2012–2014. aastal tegi Tervise Arengu Instituut regulaarselt kord kuus Järisel ja Paatsas, Mustjala vallas puukide seiret. Uuringud näitasid, et Saaremaa puukide nakatuvus Borreliatega võib ulatuda 35 protsendini, puukentsefaliidiviiruse levimus oli kuni 2%. Viimastest isegi rohkem (3,6%) oli puuke, mis kandsid erlihhioosi põhjustajat.

Haruldane liblikas Scythris penicillata, kelle ainus tänapäeval teada olev elupaik asub Saaremaal Kogulas, sai eestikeelseks nimeks Alpi –tumekoi.
26. juulil 2014 ujuti 21. korda üle Väikese väina. Osa võttis rekordarv inimesi- 152, sellest hoolimata, et sel viisil väina ületamine maksis 15 eurot.
Saaremaa ooperipäevade peakülaline oli 2014. aastal Ukraina rahvusooper Enne seda olid Kuressaare lossihoovis oma laulupeo maha pidanud rootsi pensionärid.

Enerpoint lõpetas Orissaares tootmise ja 2014. aasta 26. juulist kaotas töö 14 inimest.
Avati Nasva uus klubihoone ja Eikla uus seltsimaja. Mai lõpus avati Pöide ketasgolfi park. Pärast seda on ketasgolfi mängimise võimalusi aina juurde tulnud.

Põlvamaalt pärit Eesti raiemeister Ott Olesk sai Ruhnu saarevahiks. Ruhnu sai ka uue vallavanema, lavastaja ja koolitaja Jaan Urveti ja vallavolikogu esimehe Heiki Kuke.

2014. aastal tuli Saare maakonda 178 000 riigikogulaste katuseraha. Ühinemistoetust said ühinenud vallad 573 750 eurot.
2014. aastal oli väidetavalt kõige kuivem sügis alates aastast 1961. see ei takistanud aga ühel kivipuravikul Karujärve lähedal peaaegu kiloseks
(787 g) hiiglaseks kasvamast.

Kuressaare bussijaam võeti muinsuskaitse alla.
24.11.2014. Laupäeval kuulutati laste- ja noortefilmide festivali “Just Film” lõpugalal Tallinnas välja parimatest parimad filmid maaelu teemalisel lühifilmide konkursil. Muhu noorte „Painaja” sai erilise märkimise vääriliseks.
Rootsi kroonprintsess Victoria küll Saaremaale ei jõudnud, aga sai võimaluse maitsta Saaremaa kadakasiirupit, juustu ja Mustjala tumeda õlle sinepit. Mõni siin sündinud maatõugu piiga sai pritsessiga ka silmast-silma vestelda.
Keskkonnaamet käivitas projekti “Elu alvaritele“, mille eesmärk on viie aasta jooksul taastada 2500 hektarit alvareid Saaremaal, Muhus ja Hiiumaal ning luua vajalikud tingimused alade taastamise järgseks hooldamiseks.

2014. aastal toimus ka praamiühenduses suur murrang. Riik astus otsustavad sammud, et Vjatšeslav Leedo siiani kõigutamatut monopoli lõpetada. Konkursi võitis Tallinna Sadama tütarfirma TS Laevad, mis kuulutas välja uute parvlaevade ehitamise hanke.

13. oktoobril toimus GoBusi bussijuhtide hoiatusstreik, mis tähendas seda, et bussid väljusid 15. minutit hiljem, kui graafikus ette nähtud.
2015. Vastavalt 23. augustil 2014 saare maavanema Kaido Kaasiku, Saaremaa omavalitsuste liidu juhatuse esimehe Raimu Aardami, Saaremaa spordiliidu juhatuse esimehe Kalev Küti, Kuressaare abilinnapea Madis Kallase ja Spordiaasta MTÜ eestvedaja Ott Pärna poolt allkirjastatud koostöömemorandumile sai Saaremaa 2015. aastal Eestimaa liikuvaks spordipealinnaks.

Muhulastele oli see aasta sportlikult edukas 18.-21. märtsil toimusid Pärnu spordihallis IFAA egiidi all maastikuvibu siselaskmise maailmameistrivõistlused, kus muhu tüdruk Regiina Kudritskaja sai pärast pingelist võitlust pronksi eest neljanda koha.
Saaremaa ooperipäevade peakülaline oli Teatro di Milano.

2014. aasta Pöide aasta tegu oli Kahutsi maalinna heakorratalgud, mille vilju sai 2015. aasta Metsatöllu kontserdil nautida 1500 inimest. Pärast seda läks vaja muidugi uusi talguid.

Muhu Liiva vana bussiootepaviljon lammutati. Valmisid Liiva-Viira kergliiklustee ja Liiva liiklussõlm uuendati põhjalikult. Pärast seda õigustab Liiva küla järjest enam oma rahvasuus levinud nimetust -Liiva linn, mis särab tuledes nagu tõeline city. Alles kümmekond aastat tagasi oli ainult üks latern bussipeatuses ja tankla reklaam, mis pimedal ajal valgust andsid.

Saare maakond ja Kuressaare jäid ilma ühest mäluasutusest.
Maakonna arhiiv lõpetas töö ja selle materjalid viidi Tartusse, kuhu Saaremaalt on sama pikk tee kui Riiga.
Pihtla koduõlu pandi pudelisse.

Valmis Muhu Noortekeskuse juurdeehitus. 2006. aastast Muhu Noortekeskust juhtinud Arnek Grubnik pani Muhus ameti maha ja läks Kuressaarde uut noortekeskust ehitama. Kuressaare Noortekeskuse valmimise järel on Arnel Grubnik juba uued väljakutsed vastu võtnud.
Saaremaa aasta mereliseks teoks valiti Laimjala Aeruramm,mis viis huvilisi laidudega tutvuma.

Orissaare 1955. aastal valminud koolihoone sai kapitaalremondi käigus uhiuueks ja olles gümnaasiumihoonetest kõige vanem , sai ka kõige kaunimaks.
Muhus toimus valla aastapäevale pühendatud kontsert „Muhulastelt muhulastele”, mille sissetulek oli mõeldud tänaseks juba valminud Hellamaa laululava jaoks. Selle jaoks kogunes üle 5000 euro.

Juubelid

2014. AS Saarte Liinid tähistas 23. septembril oma 20. tegevusaastat konverentsiga TTÜ Kuressaare kolledži väikelaevaehituse kompetentsikeskuses.

Oktoobris pidas laulu- ja tantsuansambel Mariella piduliku tänukontserdi ja lõpetas sellega ühtlasi oma 20 aastat kestnud tegutsemise
AS Saare Kütus, mis on üks esimesi erakapitalil põhinevaid äriühinguid Eesti kütusefirmade hulgas tähistas 25. juubelit. AS Saare Kütus moodustati 4. juulil 1989 pärast Saaremaa naftabaasi likvideerimist.

40. tegutsemisaastat tähistas ka Veski trahter
2015. Muhu vald sai Eesti esimese taastatud vallana 25-aastaseks.
Praegu on selge, et Muhu vallal on põhjust ka 2020. aasta 1. oktoobril pidu pidada. Supervalla liikmetega on asi segasem.
Saaremaa Muuseum sai 150-aastaseks ja on seega Eesti vanimaid muuseume. Aastapäeva tähistati kohase pidulikkusega.

Kihelkonna kool sai 95-aastaseks, koolimaja on 60 aastat noorem, kuid haridust on Kihelkonnal antud tunduvalt kauem.

Kuressaare muusikakool tähistas 65. aastapäeva muidugi kontserdiga. Muusikakooli viiuliõpetajat Laine Seppa tunnustati teenetemärgiga.
29. mail 2015 tähistas oma 30. tegevusaastat muhu naiste folkloorirühm Ätses.
Ätses on koos teiste muhu taidlejatega Muhu laulu-, tantsu - ja pillimängukunsti esitanud nii Eestis kui ka väljaspool seda ja igal pool saanud suure tähelepanu ja tunnustuse osaliseks.

Täna loetuimad
Politseil olid möödunud nädalal käed-jalad tööd täis
„Erilised purjetajad” viib erivajadustega inimesed merele seilama
Saaremaa naiskodukaitsjad tõid koju võidu
Nädala loetavuse top 5
Surfilaager tekitas lärmiga Sõrve tipus paksu verd (17)
Lõbustuspargi tulek seisab Kuressaares asukoha puudumisel (33)
UUS! Koroonaleviku tõttu Eestis tuleb haiglas homsest külastuskeeld (8)
Kuidas külad tühjaks jäid? (1)
Kas mahemuna kõrval saaks taaselustada broilerikasvatuse? (8)
Kommentaarid
UUS! Koroonaleviku tõttu Eestis tuleb haiglas homsest külastuskeeld (8)
Surfilaager tekitas lärmiga Sõrve tipus paksu verd (17)
JUHTKIRI - Hoiame, mida armastame (1)
Jalgratturid saavad Kuressaares oma rajad (12)
SEL-i esindajad kohtusid peaminister Jüri Ratasega (12)
Lõbustuspargi tulek seisab Kuressaares asukoha puudumisel (33)
Kuressaare kesklinna paigaldati kaks künnist  (25)
Kajar Lemberi kohtuasi jäi õhemaks (17)
Kas mahemuna kõrval saaks taaselustada broilerikasvatuse? (8)
Saia ristmiku ümberehitustööd on alanud (9)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud