[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 25. veebruar 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
veebruar 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829
Saarte Jõulud

Jõuluvana, too mulle pühadeks kana!
Autor: Anneli Tarkmeel
Laupäev, 23. detsember 2017.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Hoogne piparkoogitegu. Vasakult Karl Markus, isa Margus, Sander, Kaspar, ema Kätlin ja Liisa. FOTOD: Valmar Voolaid

On detsember ja suurtest maanteedest eemal asuvasse tallu sõites sajab veidike vesist valget lund. Seda on piisavalt, et hinge poeks soe jõulutunne ja pühade ootusärevus. Vastavalt pererahva hoiatusele on mul aga kaasas ka kummikud.

Koki külas Nõmmeniidi talus elab perekond Kallas. Vihmast pehmeks muutunud tänakul autost väljudes paistab aknast soe valgus ning jõulutuledega kaunistatud majast kostab kilkeid ja naeru. Peagi selgub, et köögi ümmarguse laua taga mängib pere lauamänge. Tuba on soe ja jutuajamine võib alata.

Peres kasvab neli last. Karl Markus (11) ja Sander (9) käivad Lümanda põhikoolis. Kaksikutest lasteaialapsed Kaspar ja Liisa saavad mõne päeva pärast 4-aastaseks. Nemad teatasid tähtsalt, et Lümanda lasteaias on nad juba vanemas rühmas, kus “on rohkem ruumi tegutseda”.

Jõulupühi seostatakse ikka lastega. Väikeste inimeste jõuluaegne elevus ja silmade sära ei sõltu ju sellest, kas lumi on maas või mitte. Ema Kätlini (35) ja isa Marguse (41) südames on ilmselt iga päev jõulud, kui mõelda nende kristlike pühadega seotud imele ja imelisele ajale.

Rõõmupall ja pullimees

Selle pere jõuluime ongi need vahvad ja rõõmsameelsed kaksikud. Neli aastat tagasi jõulude esimese püha õhtul andsid nad märku, et nad ei ole valmis märtsikuuni ootama. 28. detsembril 2013. aastal sündisid Ida-Tallinna keskhaiglas keisrilõikega Liisa ja Kaspar, kaaludes vastavalt 860 g ja 854 g. Kõik, mis sellele järgnes, ongi suuremat sorti ime. “Peaaegu iga päev mõtlen sellele, et milline õnn, et nad mul olemas on, terved ja toredad lapsed,” sõnas Kätlin.

Tänasel päeval krutskeid täis õde-venda elasid esimesed kolm elukuud haiglas, kus Liisale tehti silmaoperatsioon, Kasparile aga songa- ja südameoperatsioon. See viimane tekitas lapsevanemates eriti kõheda tunde – väikest inimest pole ollagi, aga millised katsumused!

Kes neid kaksikuid on kohanud, peab nõustuma isa Marguse sõnadega – Liisa on rõõmupall ja Kaspar on pullimees.

Ja nüüd kulgeb kaksikute elu nagu kaksikutel ikka. Kui Kasparil võttis lasteaiaga harjumine aega, siis Liisa hoolitses oma venna eest, et tal kurb ei oleks. Lasteaias öeldi neile naljaga pooleks lohutuseks, et ükskõik, millisesse uude kooli nad ei läheks, alati on neil üks tuttav ees. Kaksikutel on eriline side, kuid ka suuremad vennad hoiavad pere pesamunasid. Selles peres kehtib põhimõte – üks kõigi, kõik ühe eest.

Nüüd on perel tavalised lastega seotud mured-rõõmud. Ah, et mured? Selle peale hakkas pereisa naerma, küsides: “Kas kohe päris ausalt võib rääkida? Eino, mis siin ikka, palju aktiivseid poisse toas, tuleb ette arusaamatusi, vahel suuremad ei arvesta väiksematega, väiksed tahaksid aga olla sama tublid kui suured.” Ema lisas kõrvalt, et kuna mängukaaslasi on valida, siis tekivad ka erinevad tiimid.

Kaheksa aastat Nõmeniidil

Rõõmudest rääkides jääb aga ilmselt sõnadest puudu. Sellega on ikka nii, et enam ei kujutaks Margus ja Kätlin ette, kui neil oleks kaks last. Kolmest lapsest unistasid nad küll, aga et kolmas tuli topelt, siis nüüd on neil peres neli last ja see on kõige loomulikum asi üldse. “See on ju puhas rõõm, kui Kaspar tuleb mu juurde, paneb käed ümber kaela ja lausub: “Issi, ma armastan sind!”,” ütles Margus. Muide, kaksikud on vanemate hellitamise omavahel ära jaganud – Kaspar on “issikas” ja Liisa “emmekas”.

Noor pere kolis Nõmmeniidile kaheksa aastat tagasi. “Tulime siia, sest kusagil polnud elada,” sõnas Kätlin esialgu naerdes. Tegelikult otsustasid noored saarlased vahepeal Tartusse sisse seatud elu maha jätta ja uuesti Saaremaale naasta. Tartus sündinud Karl Markusele mõeldes ei kujutanud maaeluga harjunud keskkonnaametnikust Kätlin ja geodeedist Margus linnaelu ette. “Alguses elasime Marguse vanemate juures, aga et Nõmmeniidi maja jäi tühjaks, otsustasime üheskoos siia tulla,” selgitas Kätlin. Tegemist on Kätlini ema koduse kohaga. Maja ehitas Kätlini vanavanaisa.

Esimene talv Nõmmeniidil pani pere kohe proovile. Mäletatavasti oli 2009. aastal erakordselt lumerohke aasta. Samuti on Margusel ja Kätlinil õnnestunud paar korda hunti näha. “Kui autoaknast vaatad, siis ei ole hirmus,” jutustas Kätlin. “Aga ma käin õhtuti jooksmas ja kui siis hunti kohata, oleks pisut kõhe. Mul on julgustuseks alati koer Nipsu kaasas.”

Vahemärkusena olgu öeldud, et lisaks koer Nipsule on Nõmmeniidil veel kaks kassi, must Semu ja valge Blanka. Viimane on võetud varjupaigast hoiukassiks, kuid kõik märgid näitavad, et Blanka on koju jõudnud.

Põlvkondade lauluside

Perel on ka kanad, kuid need on viidud Marguse vanemate juurde Võhma külla talvekorterisse. Kui ilmad jälle lubavad, tuuakse kanad koju tagasi. Pereema unistab lammastest, esialgu võiks aga sellised muruniitjad lihtsalt rendile võtta. Kui tuli juttu loomapidamisest, siis olid kõik nõus, et hooldevabasid loomi pole olemas. “Minu vanemad on aastaid loomapidamisega rakkes olnud, meil oli neli lehma. See pole päris see, millega mina tahaksin tegeleda. Varakult üles, vabu päevi pole,” mõtiskles Margus.

Nõmmeniidile mõeldes võib aga väita, et Kätlin on igapidi oma juurte juurde tagasi pöördunud. Tema isaisa, Endel Prei, oli aastakümneid Taritu segakoori koorijuht. Nüüd laulab Kätlin koos emaga samas kooris ja põlvkondadevahelist laulusidet hoiavad ka Kätlini lapsed, kes aeg-ajalt lauluproove külastavad. Emapoolsest suguvõsast oli Kätlini vanatädi Salme Part Lümanda külakoori juhendaja ja eestvedaja.

Jõuluvana teeb oma valiku

Täiskasvanute jutuajamise vahele tuli aga selline tõsine teema nagu päkapikud – nad on olemas ja käivad piilumas. Ka kirjad jõuluvanale on teele pandud. Kaspar väitis itsitades, et tema soovib jõuluvanalt kana. “Näh, mis sa lollitad, muidu päkapikud veel kuulevad ja toovadki sulle kana,” tegi isa mureliku näo. Kaspar jäi aga endale kindlaks.

Vahepeal mainis Liisa, et tema soovib jõuluvanalt mängukoera. Sel aastal sai talle selgeks, et kui jõuluvanale kirjutada ja kõik oma soovid kirja panna, teeb jõuluvana loetelust siiski oma valiku. Väike tüdruk oli vapralt pisarad alla neelanud ja on nüüd ootusärev, et milline soov nimekirjast täitub.

Karl Markuse soovid olid suure venna väärilised – et pere oleks koos ja kõigil oleks kõik hästi. Sander jättis soovid enda teada. Isal ja emal oli aga intervjuu tegemise ajal kiri jõuluvanale veel kirjutamata.

Robootikahuviline Karl Markus rääkis ka pisut peretraditsioonidest. “Kui koolipäeva hommikuti on meil kergem hommikusöök, siis nädalavahetusel on laual pannkoogid-vahvlid,” rääkis Karl Markus. Jõulutraditsioonidest rääkides tuli aga hakata kukalt kratsima – need varieeruvad vastavalt erinevatele kohtadele ja paikadele, kus parasjagu pühade ajal ollakse. Et toas ei ole välja kujunenud jõulukuuse kohta, siis ei ole vähetõenäoline seegi, et kuuseilu imetletakse metsas. Kindlasti käiakse jõulupühade ajal aga kirikus ja surnuaias.

Aga kuidas siis selle kanaga ikkagi jääb? Nüüd oli väikemees veidike julgem ja avaldas oma jõulusoovi tagamaad: “Ma soovin sellist kana, kes muneks šokolaadiüllatusmune!” Mine tea, jõulud on imede aeg...

Täna loetuimad
Perekondlik (3)
Oma kätega loodu pakub Raivole rahuldust ja rõõmu
In memoriam Mihkel Smeljanski
Muhus jagati parimatele preemiaid ja tunnustusi
Bellingshauseni kapten Indrek Kivi: kartsin juhtide egosid (7)
Toasooja hind võib edaspidi kerkida kuni 10 protsenti (19)
Meie Maa omanik Arne Pagil pälvis maakonna vapimärgi (6)
Lümanda elutööpreemia pälvis spordihing Urve Vakker (10)
Mustjala teenetemärk jäi tänavu välja andmata (2)
Sandra Sepp: advokaat peab olema inimlik (1)
Priit Penule maaeluministeeriumi kuldne teenetemärk (1)
Kalurid soovivad Saaremaa suurmehi postmarkidele (9)
Toitumisekspert: tervisliku toitumise ABC tuleb kasuks igaühele
Rahvas, rahvus, riik (7)
Nädala loetavuse top 5
Kaunispe külas hukkus autot remontinud mees
Pulmapidu päädis kolmekordse luumurruga (11)
Perekondlik (3)
Valla järelevalve peaspetsialist lahkub ametist (22)
Imetüdruk läbis aastaga kaks klassi (30)
Kommentaarid
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (122)
Ilmatark: suve soojem osa on läbi (62)
Meie Maa omanik Arne Pagil pälvis maakonna vapimärgi (6)
Mahavõetud puud suurendavad haigla parkimisruumi (12)
Bellingshauseni kapten Indrek Kivi: kartsin juhtide egosid (7)
Sõnajalad kolivad tuuleenergeetika arenduskeskuse Saaremaalt ära (36)
Toasooja hind võib edaspidi kerkida kuni 10 protsenti (19)
Tuba, kus maailm muutub paremaks (19)
Perekondlik (3)
Imetüdruk läbis aastaga kaks klassi (30)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud