Autor:
Helja KapteinReede, 03. juuni 2016.
Loe kommentaare |
Kommenteeri

Skulptuuri originaalmudel kivil, kus nüüd seisab valmis kuju.
FOTO: Facebook
Laupäeval, 4. juunil võetakse kate vana naljaloo järgi tehtud kujult “Vanamees ja kits”, mis kujutab käega viipavat meest ja tagajalgadel seisvat kitse. Ühtlasi on see esimene hiiu nali, mis pronksi valatud.Skulptoritepaari Simson von Seakyl ja Männi Paul valmistatud kuju Heltermaa sadamas avatakse pidulikult kell 12. Umbes meetrikõrgune kuju seisab Heltermaa jahisadama ja bussipeatuse vahelisel muruplatsil ning on valmistatud ühe hiiu naljaloo mälestuseks.
Lugu räägib sellest, kuidas hiiu taat oma kitsele raudlaeva näitamas käis: “Kord väljus Heltermaa sadamast oma liini ringile aurik Progress. Kapten, nähes kord meest Heltermaa mäelt puikleva kitsega sadama poole kiirustavat, otsustas laevaga sadama kai äärde tagasi sõita. Mees aga teatanud kaptenile, et ta tahtnud ainult kitsele raudlaeva näidata. Kapten pidas seda tema narrimiseks – tema sõitku sadamasse, et kits laeva näeks! – ja kaebas mehe Käina valla kohtusse. Kohus otsustas mehi esialgu lepitada ja soovitas, et kapten ostku liigud, kitse omanik aga rääkigu üks ehtne hiiu naljalugu.
Mõlemad pooled olid ettepanekuga nõus. Kitseomanik jutustas siis ühe oma unenäo: “Ma suri ää ja läksi taeva. Küll seel oli moodis olla! Ma sõi ja jõi niipalju kui kiha vastu vettis. Siis tuli mul üks häda käde ja ma hakkasi sehukest kohta otsima. Peetrus näitas senne tarvis pöranda sees augu.
Ma küsisi, kudas ma saa seda siis teha, all jo hiidlased? Tema aga: “Ära karda midagit, kis seel all ikka oo – see ju va Käina valla kohus.”.”
Hiiu maakonna sotsiaal- ja haridusosakonna juhataja Ermo Mäeots arvas, et skulptuur kõnetab kõiki, kes seda lugu kuulnud, ning tunnustas MTÜ Vanamees ja Kits liikmeid Ly Meldorfi ja Riho Sõrmust, kelle nelja aasta pikkuse töö viljana see valmis.
Avamisele on kutsutud Hiiu maavalitsuse ja sadamate omaniku, AS-i Saarte Liinid esindajad.
Koos skulptuuri avamisega võetakse taas kasutusele Riho Luuse erikujundusega kalendertempel, mille esimene versioon oli kasutusel alates 20. juulist 1999, teine alates 1. märtsist 2006 ja nüüd läheb käiku kolmas. Templi üldkujundus on sama, kuid muutunud on sideteenuse pakkuja nimetus – esimesel templil oli kiri “Suuremõisa sidejaoskond“, teisel ja kolmandal “AS Eesti Post“.