Autor:
Ene KallasTeisipäev, 17. märts 2020.
Loe kommentaare |
KommenteeriVaatamata valitsevale pildile, mis tundub olevat kõikjal, ei ole kultuuri keegi tühistanud. Ainsad, mis on tühistatud, on kultuuriüritused. Ei saa tühistada seda, mida inimkond on kõikide oma põlvkondade vältel loonud. Seega, kui hetkeks mõelda selle peale, et kultuur ei tähenda mitte vaid üritusi ega kogunemisi ega ka mitte näitusi, teatrist ja kinost rääkimata, siis on kõik hästi.
Kui mitte mõelda selle peale, et kultuurikiht on üsna kõhnake õhtumaises kultuuriruumis, kestab kõik edasi. Kõige mustemalt mõeldes – igal inimesel on kodus vähemalt üks raamat, mis sest, et see on kokaraamat või siis juhiseid selleks, kuidas kõige paremini aiandust majandada. Tegelikult on ilmselt päris mitu.
Võimalik, et mitte tuhandeid, aga ka see ei ole võimatu. Niisiis, praegu on tõeliselt hea aeg lugeda läbi kogu kodune raamatukogu, vaadata ära kõik filmid, mis ammu ootavad oma aega. Ja on olemas kanalid, kust filme tellida, on olemas isegi e-raamatud. Põhimõtteliselt kõik, et osa saada sellisest kultuurist, mida ei pea minema staadionile vaatama või siis näitusesaali. Ja kindlasti on nii mõnelgi täiskasvanul alles soov ja tahe teha midagi sellist, milleks varem polnud mahti.
Miks mitte näiteks alustada iseseisvalt mõne huvitava keele õpingutega? Isiklikult soovitan hiina ja jaapani keelt. Võis siis mõnd hindu dialekti uurida.
Olgu, hääldusega ei maksa iseseisvalt ilmselt jännata, samas saab võrgust ka need kätte, aga tuleb arvestada piirkondade erinevustega ja sellega, et püüa kuidas tahes, ikka ei saa ilma õpetajata seda õiget nüanssi kätte. Või noh, võimalik, et mõni on nii andekas, et saab.
Miks mitte võtta kätte pintsel, otsida üles vanad värvid või siis laenata lapselt mõni värvipurk või siis komplekt ja lihtsalt joonistada või maalida?
Või on kellelgi kapisahtlis mõni muusikariist. Samuti väga hea aeg panna ennast proovile. Samas ilmselt paned sellega proovile ka lähedaste närvid, aga üksikutele on see kindlasti väga hea viis aega veeta.
Ja muidugi on alati arvutimängud. Nii need, mida saab üksinda mängida, kui need, mida koos teistega. Need muidugi nõuavad ühte ja teist, peamiselt head tehnikat ja head ühendust, aga miks mitte. Proovige, ehk hakkab meeldima.
Arvutimängudele sekundeerivad päris kenasti lauamängud. Jällegi, see on iga inimese oma asi, mida ta eelistab. Lauamänge on väga erinevaid. Mõned on puhas fantaasia, mõni on mõistatuste- ja teadmistepõhine , mõnda mängu saab isegi üks mängida. Ja mõni on isegi spordiala – male ja kabe.
Nii et kultuur kui selline ei ole kuskile kadunud. Otsige see üles kodus võrgus tuhnides või siis raamaturiiulit üle vaadates. Ja miks mitte kapist välja kraamida kõik huvitavad ja pealtnäha kasutud asjad ning teha nendega midagi loomingulist.
Püsige kodus ja tehke midagi kultuurset. Nii saab aeg veedetud ja igav ei hakka kohe kindlasti. Raha ei nõua samuti.