Autor:
Ene KallasTeisipäev, 03. detsember 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriSaaremaalt pärit kunstnik Anna Sui viibis eelmisel kuul kaks nädalat ühel väikesel Malta saarel kestnud kunstilaagris. Tegemist on rahvusvahelise, Maltal UNESCO korraldatud laagriga, kuhu olid kutsutud kunstnikud 20 riigist.
“Konkureerisin avalikul konkursil kunstilaagrisse. Konkurss oli kevadel. Esitasin nõuete kohaselt dokumendid ja pildivaliku, samuti projekti eesmärgi. Mul oli see keskkonna teema. See sobis. Hiljem sain kirja, et mind on valitud osalema Malta 2019 kunstilaagrisse,” kõneles Anna Sui.
Kuna üks reglemendi osa oli tutvustada oma riiki meene abil, valis ta selleks kadaka- ja tammepuust kapa. Kapa ostis talle Saaremaa vallavalitsus. Läbi selle jõudis killuke kodusaart koos kunstnikuga teise saareriiki, Maltale.
“See annab mulle võimaluse tutvustada rahvuslikku käsitööd, meie lembust puitmaterjali vastu. Triibustik on siin nii kadakapuust kui tammest. Minu meelest on see sümboolne, annab võimaluse rääkida meie tavadest positiivses võtmes,” rääkis kunstnik enne sõitu.
Vahetult enne sõitu rääkis Anna Sui veel, et ootab seda laagrit suure põnevusega. Ta lootis, et saab palju erialaseid tutvusi, näha head praktikat ja osaleda mõttevahetustel.
“Ma pole kunagi varem sellises kohas käinud. Imetlen oskust, et kui suvitusperiood hakkab läbi saama, on needsamad hostelid ja puhkepiirkonna hoone, mida hooajal pakutakse turistidele, avatud igasugustele projektidele. Ma ei osanud unistada, et saan kunagi palmide all pintslit keerutada,” rääkis Anna Sui.
Kohapeal varustati kunstnikke vajaminevate tarvikutega, samuti pakuti majutust ja elamistingimusi. Kõik selle nimel, et kunstnikud saaksid vabalt luua.
Projekt, mille Anna Sui valis, on maailmas üheaegselt kõige valusam, aga ka kõige popim teema – keskkond. “Mina vastandasin puhast loodust inimtegevuse positiivse ja negatiivse küljega,” sõnas ta.