Autor:
Anneli TarkmeelNeljapäev, 19. aprill 2012.
Loe kommentaare |
Kommenteeri

Läheneb suvi, see suurepärane puhkuseaeg Eestis. Kontoritesse aheldatud inimesed kadestavad kolleege, kellel on õnnestunud sättida puhkus päikselistesse päevadesse. Aasta alguses paika pandud puhkusegraafikute koostamisel käib võitlus kõige päikselisema nädala peale, sest puhkus on ainult siis korda läinud, kui mitte piiskagi vihma ei lange linnainimese kurnatud kehale. Jah, tõesti, päikest on meil vähe ja sellest võetakse n-ö viimast. Seetõttu on raske leppida asjaoluga, et päikese nautimisel on väga riskantne varjukülg. Kahjuks näitab statistika, et enamik nahamelanoomi juhtumeid on seotud ärahoitava riskifaktoriga – ülemäärase päikesekiirguse toimega. Tegelikult on päikesekiirgus kõikide nahavähkide riskitegur.
Õnneks saab inimene selles osas piisavalt palju ise ära teha. Kasvaja varajases staadiumis piirdub ravi kasvaja kirurgilise eemaldamisega. Seetõttu on oma keha jälgimine parim ennetav tegevus.
ENESEKONTROLLI TEST
Oma keha kontrollimine tähendab kõikide täppide märkamist oma kehal – sünnimärkidest tedretähnide ja vanaduslaikudeni. Sünnimärgid võivad olla pruunid, mustad, punased või isegi sinised. Jätke meelde oma sünnimärkide värvus. Kui näed mis tahes muutust ühel oma täppidest, peaksid laskma arstil seda kontrollida.
Kuidas päikesega mõistlikult käituda
Kanna kogu päikesele paljastatud nahale rohkelt veekindlat päevituskreemi. Meie kliimas võiks see olla vähemasti kiirguskaitse faktoriga 15. Mida heledam nahk, seda tugevam faktor peaks kreemil olema. Pole olemas tervislikku ja ohutut päevitust. Iga päevitus on märk sellest, et UV-kiirgus on nahka kahjustanud ja nahk püüab ennast kaitsta.
Kanna kaitsvat riietust – tihedakoelised ja tumedamad riided pakuvad paremat kaitset.
Otsi varju – päeval ajavahemikus 10–16 on vari sinust lühem, seega ka päike kõige intensiivsem.
Kaitse lapsi päikese eest – päikesepõletused enne 15. eluaastat on kõige suuremaks melanoomi riskifaktoriks edasises elus
Ole iseäranis ettevaatlik vee, lume ja liiva läheduses, kuna nendelt tulenev peegeldus suurendab päikesepõletuse võimalust.
D-vitamiini saab ka ohutumalt, näiteks tervislikult toitudes
Ära käi solaariumis – selle kuritarvitamine enne 35. eluaastat suurendab nahavähi riski 75% võrra
Vaata oma sünnimärgid vähemasti kord aastas üle. Kui märkad nahal midagi muutumas, kasvamas või veritsemas, pöördu arsti poole. Just muutus on oluline, mitte suurus.
Artikli koostamisel on kasutatud www.kasvaja.net materjale.
Artikkel ilmub Euroopa Sotsiaalfondi programmi "Tervislikke valikuid toetavad meetmed 2012" raames.