[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Kolmapäev, 15. juuli 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
juuli 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Saaremaa terviseleht

Suvi on tulekul – puugiga või puugita  (1)
Autor: Anneli Tarkmeel
Neljapäev, 19. aprill 2012.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Dr Kink soovitab puugihammustusse suhtuda rahulikult. Foto: Irina Mägi

Vähe on Eestis loodusest tulenevaid ebameeldivusi. Kahte asja tuleks siiski nimetada – sääsed ja puugid. Viimastest vestlesime kevadises Kuressaares, vestluspartneriks Lääne-Tallinna keskhaigla nakkuskeskuse polikliiniku juhataja dr Kersti Kink.

Kas veregrupp mõjutab puukide eelistusi?

See on teada, et puugid orienteeruvad looduses lõhna järgi. Mis lõhnaga täpsemalt on tegemist, seda ei osata veel öelda. Nii veider kui see ka ei tundu – metsa või põllule tööle minnes on soovitatav ennast eelnevalt puhtaks pesta.

Laiemas mõttes peetakse silmas nii isiklikku hügieeni kui parfümeeriatooteid.
Leidub siiski inimesi, kes toimetavad puugirohkuse poolest tuntud piirkonnas, kuid sellest hoolimata on puugihammustusega minimaalselt kokku puutunud. Minu suvekodugi on taolises kohas ja pean ütlema, et ainult mõnikord olen kahtlustanud endal puugihammustust.

Aga kas see müüt peab paika, et linnas on vähem puuke kui maal?

Ei pea. Ka linna haljasalalt võib endale puugi külge korjata. On teada, et need putukad armastavad madalat taimestikku ja suurte puude otsa ei roni. Üks kõige kurioossem juhtum minu praktikas on vanaproua, kes nautis oma rõdul lillede ja taimede keskel päikest ja sai puugi käest hammustada.

Ma ei taha kedagi hirmutada, aga praktika näitab, et puugid liiguvad kiiresti ka kohtadesse, kus me neid kõige vähem oskame karta. Naljatades võib öelda, et kõige kindlam viis endale puuk hankida on suviselt romantilisel heinamaal.

Kui kaua võib puukide levitatud haigustest olla häiritud inimeste igapäevane elu?

Puukentsefaliidi puhul kestab haigestumise äge periood 2–3 nädalat, taastumine võib aega võtta aasta kuni poolteist. Üldiselt on tendents, et mida vanem on inimene, seda raskemalt haigus läbi põetakse. Sellepärast ei saa ma olla nõus nende üle 60-aastaste inimestega, kes pigem soovitavad ennast vaktsineerida noortel, kellel elu alles ees. Närvikahjustused võivad kõigil tekkida, kuid noored taastuvad kiiremini ja enamasti täielikult. Vanematel inimestel on kahjustused enamasti püsivad, kahjuks võib esineda ka surmajuhtumeid. Risk suuremateks tüsistusteks on tegelikult juba 40-ndates tööealistel inimestel. Seega mida vanem inimene, seda tõsisemalt peaks mõtlema vaktsineerimisele.

Millised on need tüsistused, mis kõige enam võivad hakata segama elukvaliteeti?

Puukentsefaliit on äge kesknärvisüsteemi kahjustav haigus, mis võib väljenduda erinevalt. Võivad tekkida mälu- ja kõnehäired. Näiteks inimene ei saa öelda seda, mida tahab.

Üks pangahärra oli hädas ajalehe pealkirjadega – loeb, aga ei saa aru, sõnad on tuttavad, sisu arusaamatu. Loomulikult ei puuduta see näiteks filosoofiat – kui te sellest enne aru ei saanud, ei pea te sellest ka pärast puugihammustust aru saama.

Nakkuse saanud inimesed võivad olla hädas tasakaaluhäiretega ja haiguse järel tuleb jälle käima õppida. Koordinatsioonihäired takistavad omakorda autoga sõitmist või muid harjumuspäraseid tegevusi.

Üks tüsistus on hemiparees – ühe kehapoole nõrkus. See kipub kahjuks olema püsiva iseloomuga ja häirib edaspidi inimese töövõimet. Näiteks juuksur ei suuda enam käsi üleval hoida. Spordisõpradele on see kindlasti kõva trauma, sest lemmikalaga tegelemine on häiritud. Ka näonärvi kahjustus on puukentsefaliidi sage tagajärg.

Lohutuseks ütlen niipalju, et üldiselt alluvad kirjeldatud tüsistused ravile, kuid midagi on kehas tunnetuslikult pöördumatult muutunud.

Mis on siis borrelioosi põhjustatud vaegused?


Borrelioosi ravi järel tunneb inimene kindlasti mõne aja jooksul samu sümptomeid nagu enne ravi ja need võivad süveneda nii füüsilisel kui vaimsel koormusel.

Minu soovitus oleks, et me puugihammustuse situatsiooni üle ei dramatiseeriks. Seda on muidugi lihtne öelda, kuid kahjuks on see nii. Parim on selles olukorras usaldada oma perearsti, jälgida oma tervist ja säilitada rahu.
Borrelioosi läbipõdemine ei anna eluaegset kaitset. Entsefaliidi läbipõdemisel tekib eluaegne immuunsus.

Kas ühest puugihammustusest võib korraga saada nii entsefaliidi kui borrelioosi?

On ette tulnud. Kui entsefaliit on viiruslik vere kaudu leviv nakkus, mille vastu on olemas vaktsiin, siis borrelioosi tekitab spiroheet ja seda vaktsiiniga ära hoida ei saa. Nahale tekkiv punetus või punane ring näitab bakteri levikut ja see tekib umbes kahe nädala jooksul pärast puugihammustust. Bakter võib minna ka otse lihasesse, siis punast ringi ei teki.

Üldiselt võiksid inimesed endale meelde jätta, et borrelioosi raviks piisab ühest patsiendi poolt korrektselt läbitud ravikuurist. Kuigi bakter kaob, ei pruugi analüüs kohe korda minna. Seda nimetatakse borrelioosijärgseks sündroomiks. Näiteks kopsupõletiku puhul nii ei ole – analüüs on pärast ravi kohe korras. Minu juurde satub inimesi, kes on läbinud juba kolm-neli ravikuuri. Aga mida siis raviti? Sümptomeid, sest need ei kao nii kiiresti, bakter on aga juba ammu taandunud.

Puugihammustuse ja analüüsi tegemise vahele peab jääma minimaalselt kaks nädalat, sest alles siis on näha, kas nakatumine on toimunud või mitte. Kui patsiendil on nahale ilmunud punane laik, võib ka ilma analüüsita raviga alustada. Muul juhul tuleks analüüsi tegemisega oodata. Ebaselgetel asjaoludel, kui inimene ei ole kindel, kas puuk hammustas või mitte, on borrelioosi diagnoosimine keeruline. Vereanalüüsides võime leida antikehi, mis on tekkinud sinna aastaid tagasi borrelioosi põdemise järel. Sellistel juhtudel tuleb alati kasutada kinnitavat diagnostikat, mis aitab selgust saada, kui vana protsessiga on tegemist.

Millega võiks seletada viimase aja puugirohkust?

Puugid on looduses kogu aeg olemas olnud. Eestis diagnoositi entsefaliiti juba 1950. aastal. Nagu looduses ikka, kulgeb teatud liikide rohkus lainetena. Keskmisest rohkem täheldati puukidega seotud haigestumisi aastatuhandevahetusel. Nüüd on haigestumises toimunud uus hüpe. Põhjustena on mainitud näiteks metsloomade rohkust, palju on harimata põllumaid, mis on puukidele parim elukeskkond, aga samal ajal on kindlasti suurenenud ka inimeste teadlikkus ja arsti juurde pöördumise sagedus.

Kuidas nendest haigustest taastuda?

Pärast hammustust on puuk niiöelda oma töö teinud. Inimene saab ennast aidata mõõduka füüsilise tegevuse abil. Ka massaažist on abi lihastoonuse tõstmisel. Loomulikult aitavad positiivsed emotsioonid. Tihtilugu on haigus meie peas kinni.

Positiivseid emotsioone on raske säilitada, kui on nii palju hirmutavat infot puukide kohta.


Minul on selle kohta oma arvamus – inimesed võiksid lugeda seda, mida kirjutavad Eesti arstid. Olen kohanud välismaiseid artikleid, mis ajavad endalegi hirmu naha vahele.

Terviseameti kodulehekülg on üks väga hea infoallikas. Liigne lugemine ja foorumitest nõu küsimine võib vahel hoopis kahju teha ja inimestesse paanikat külvata.

Miks te soovitaksite vaktsineerimist?


Mulle tundub, et kuna entsefaliidile ravi ei ole, siis miks piinelda haiguse käes, kui seda saab ennetada. Pealegi on tegemist inaktiveeritud vaktsiiniga, millel on väga harva kõrvalmõjusid. Jah, süste kohal võib tekkida lihasvalu, väga harva ka palavik. Sisuliselt vaktsiinile aga vastunäidustusi ei ole. See on müüt, et vaktsineerimise järel tervis nõrgeneb.

Teadmiseks, et Eestisse reisivatel turistidel soovitatakse eelnevalt vaktsineerida B-hepatiidi ja just entsefaliidi vastu.

Inimesi hirmutab vaktsiini kallis hind.

Aga sellesse võib suhtuda kui investeeringusse, mille panustame oma tervisesse.

Samuti julgustan jätkama neid, kellel kunagi on vaktsineerimine pooleli jäänud. Minu juurde jõuab inimesi, kes avaldavad soovi taas vaktsineerimine korralikult läbi viia, kuigi eelnevalt on mõni näiteks viis korda alustanud, kuid järgmised süstid on mingil põhjusel tegemata jäänud. Siis ma saan neile rahustuseks öelda, et kogu aeg ei pea uuesti alustama. Juba ühe süsti tegemisel on mõningane kaitse tekkinud. Tuleb jätkata lihtsalt sealt, kus pooleli jäi.
Rääkige ikka oma perearstiga, sest inimene ise ei pruugi alati kõiki lahendusi teada.

Artikkel ilmub Euroopa Sotsiaalfondi programmi "Tervislikke valikuid toetavad meetmed 2012" raames.

Täna loetuimad
Põder ründab taluaedu ja -elanikke
Meremajanduse keskust asub juhtima Veiko Viil
Sõrve piimakarjatalunik on Aasta Põllumehe kandidaat
JUHTKIRI - Tõrksa taltsutus
Lugeja küsib, jurist vastab
Juhi positsioon ei taga alati kõrgemat palka
Kaarma kogukonna esimeheks valiti Boris Lehtjärv
Lugeja küsib, jurist vastab
Baltic Workboatsis valmivad sõjalaevad
Väikese väina õhuliin kaob kõige varem viie aasta pärast
Festivalide festival läks eile Ninasel käima
Kirjandusvõistluse kividest võitis Enda Naaber
Nädala loetavuse top 5
Valla sotsiaaltöötajat tapmisega ähvardanud naist ootab vangistus (5)
Hannes Sepp: hooaeg tuleb atraktiivne (16)
Abivallavanem Jüri Linde: kesklinna sulgemine on ettevõtjatele kasulik (26)
Purjus noormees põrutas autoga läbi aia (6)
Ehtne Saaremaa vallutas Kuressaare kesklinna (5)
Kommentaarid
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (243)
Hannes Sepp: hooaeg tuleb atraktiivne (16)
Abivallavanem Jüri Linde: kesklinna sulgemine on ettevõtjatele kasulik (26)
Koalitsioonierakonnad arutavad kesklinna liikluskorraldust  (10)
JUHTKIRI - Ehtne melu kesklinnas (7)
Turismi- ja turundusteenistuse juhatajaks saab Helina Andruškevitšus (2)
Purjus noormees põrutas autoga läbi aia (6)
Maakonna bussiliiklus viiakse üle suvisele sõiduplaanile (5)
Torm tõi voolukatkestusi (9)
Valla sotsiaaltöötajat tapmisega ähvardanud naist ootab vangistus (5)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud