[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Laupäev, 31. oktoober 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
oktoober 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
NÄDALALÕPP

Nelja muusiku julged sammud
Autor: Anneli Tarkmeel
Reede, 03. jaanuar 2020.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Uue aasta alguses on sobilik rääkida uutest algustest. Need lood inspireerivad ja annavad lootust, et elu ei ole alati paratamatus, vaid sõltub paljuski inimese enda tahtest. Kahe abielupaari loos on kõige imetlusväärsem see, et nad julgesid ausalt enda sisse vaadata ja sellest lähtuvalt loobuda senistest tegevustest.

Ansambel Tare sündis umbes kolm ja pool aastat tagasi, kui Kavandi külas Uueelu talus toimus joogalaager. Ansambli väljundiks on helirännakute korraldamine, milles on oma osa kõikidel osapooltel. Need ei ole kontserdid selle sõna klassikalises tähenduses. Need on kohtumised iseenda sisemaailmaga, mis võib olla väga hirmutav, aga ka vabastav ning julgustav.

Ühise nimetaja alt – muutus – leiab neli erinevat lugu, mis lühidalt väljendusid selles: Merilin Nõu (40) taandas ennast koorijuhi töödest-tegemistest. Martti Nõule (43) jäi kaugeks tantsumuusika ning see tõi kaasa „abielulahutuse” ansamblist Onud. Kristi Saar (39) otsustas loobuda Kuressaare muusikakooli viiuliõpetaja tööst ning sama kooli vaskpuhkpillide õpetaja Karlis Saar (37) võttis aja maha, et mõtiskleda ennastsäästvama eluviisi üle.

Kui ma kuulsin, et selline muusikaline kollektiiv on Saaremaal tekkinud, tegin endamisi nalja, et nüüd on meil oma kohalik ABBA – kaks abielupaari on kokku saanud ühes ansamblis. Ja et Kristi ja Merilin on õed, annab see võimaluse veel üheks koomiliseks ütlemiseks – laval ei ole mitte Siiri ja Viivi, vaid ikka õed Merilin ja Kristi. Just nii olevat Martti neid ükskord laval tutvustanud.

Ja eks seda on ikka ette tulnud, et muusikud on suguvõsa üritustel üles astunud. Nii tuleb koosmusitseerimise aega pereringis neil kokku pea viisteist aastat. Ühist bändi neil aga varem ei ole olnud.

Eellugu

„Mina käisin Tallinnas väelaulu õhtul ja ütlesin Marttile, et see oli lahe asi – muusikalisi arendusi ei olnud, meloodiad olid üles ehitatud kordustele ja lõpuks olid kõik veel pikali ka –, et teeme meie ka midagi sellist,” rääkis Merilin. No Martti reageeris sellele täpselt nii nagu iga teine selle artikli lugeja – mis läila asi see veel on!

Merilin jätkas sellest rääkimist, kuni tuli ka pakkumine esineda Uueelu villas joogalaagris. „Mina, Martti ja Karlis – Kristil oli siis just kahenädalane beebi ja ta ei saanud seepärast osaleda – tegime selle ära,” rääkis Merilin, kes kuulas erinevaid muusikanäiteid ja pani sisulise kava kokku, tegi eeltöö ära ja andis poistele duurid kätte. „Kui sa oled klassikalise muusikakoolituse taustaga, siis võib see väelaulude teema tunduda pisut primitiivne. Mingi pisik aga hakkas kasvama ja pärast aastast hoovõttu hakkasime sihipärasemalt väelaulude suunas liikuma.”

Martti teekond

„Kui Merilin tuli hästi entusiastlikult väelaulude jutuga, olin pisut skeptiline küll. Mul tekkis kerge vastupanu, et mis laulud need on? Mis mantrad? Selles hetkes need mind üldse ei kõnetanud. Samas olin nõus kaasa tegema ja joogalaagris esinedes tekkis juba hea fluidum, mille kohta praegu ütleme, et hea sagedus. Ka kuulajad märkasid seda, et esinejate vahel oli laval hea side olnud,” rääkis Martti.

Aasta jooksul arenes nelik omas tempos, kuni Martti võttis juba ise jutuks, et hakkame väelauludega tegelema. „Igaühel meist on oma vaimne teekond ja mina sattusin pärast esimest väelauludega esinemist vaimsete õpetajate juurde. Info on meie ümber kogu aeg olemas, kuid iseenda valmisolekust sõltub, millist infot sa tähele paned. Ilmselt oli minus valmisolek ja käisin holistilise terapeudi juures,” kirjeldas Martti oma teekonda.

„Ma ei saa öelda, et oleksin oma eluga ummikus olnud. Terapeudi juures sain sellise äratundmise, et auto eest me hoolitseme rohkem kui iseenda vaimu ja hinge eest. Iga inimene peaks kord aastas teraapias käima, et oma lukku läinud emotsioonid lahti rääkida või ennast maha laadida,” leidis Martti.

Sel teel sai ta aga aru, et ta ei taha enam teha tantsumuusikat ja seetõttu lahkus ta populaarsest ansamblist Onud. „Ma muidugi kaalusin kaua, sest kui 27 aastat on midagi tehtud, siis see on juba peaaegu nagu abielu – sealt ei astuta lihtsalt niisama välja, et ah, mul on praegu paha tuju. Jälgisin ennast kaua, analüüsisin olukorda ja jõudsin arusaamisele, et sel teel ma enam ei jätka. See oli üles ehitatud välisele särale, mis mind enam ei köitnud. Onud oli minu jaoks oma elukaare ära elanud.”

Merilini sisekaemus

Merilin jagas ka üht väga isiklikku episoodi, mis pani ta elus oluliste väärtuste üle järele mõtlema. „Enne väelaulude juurde jõudmist oli meie keskmine laps kolm päeva koomas, emotsionaalselt oli see loomulikult väga keeruline. Pärast seda tekkiski mul mõte vaadata oma elu uue pilguga üle, et mida ma tõeliselt teha tahan.

Otsustasin minna õppima terapeudiks holistika instituuti, kus ma õppisin neli aastat. Õppetöö osaks oli ka erinevates teraapiates käimine ja ma tundsin omal nahal, kui hea on neis käia. Hakkasin mõtestama, miks ma midagi teen, miks ma siin olen. Asjad muutuvad, kui muudad oma vaatenurki. Tänu sellele on asi jõudnud Tareni ja õnneks haakus ka Martti,” rääkis Merilin.

Kristi julgustükk

Kristi kindlameelne otsus panna maha viiuliõpetaja amet Kuressaare muusikakoolis tekitas väga palju küsimusi. „Ma ootasin oma kolmandat last ja sel ajal tekkis mus sisemine vastuolu – tööl on nagu kõik hästi, kurtmiseks põhjust pole, kuid sisemine rahulolematus häirib igapäevast elu. Midagi tuli muuta ja Kuressaare muusikakoolis ma enam ei tööta,” alustas Kristi, keda tegelikult üllatas, kui paljudele tema otsus töölt ära tulla korda läks. „No eks ma saan aru ka, kui ebaloogiline see näib – mul olid toredad kolleegid, hea maja, kus töötada, vahvad õpilased. Jah, aga mina ei olnud enda jaoks enam tore. See oligi tegelikult kõige suurem ajend muutuseks.”
See oli suur julgus – sellega on Kristi nõus.

Karlise unistus

Karlis on elus esimest korda vabakutseline muusik. Jah – ka tema tuli Kuressaare muusikakoolist ära, kuid siiski sellise erandiga, et miski ei takista tal järgmisel aasta tööle naasmast. Tema naudib uusi tuuli, sest see on võimalus lihtsalt pilli mängida. „Umbes kolm aastat tagasi sain aru, et olen läbi põlenud ja ma ei leidnud oma tööst, mis mulle siiani väga meeldib, rahuldust,” rääkis Karlis, kes muusikakooli tööst lõplikult loobunud ei ole. „Mul on aja mahavõtmise aeg. Hetkel olen oma õpetajaoskuste tipul ja ma pean ilmselt õppima asju vähem tõsiselt võtma.”

Professionaalse muusikuna meeldib talle see, et ta saab rahulikult muusikat teha, ta ei pea ennast kellelegi tõestama, ta mitte lihtsalt ei anna endast midagi ära, vaid saab ka vastu. See on mõneti tema unistuse täitumine – olla lihtsalt muusik.

Tare võimalused

Muusikutena ütlesid kõik neli, et Tare ansamblis ei pea nad interpreteerima kellegi teise loodud vormi, vaid saavad selle ise luua, väljendada end loomulikult. „Interpreedile on alati midagi ette antud – stiil, mida tuleb võimalikult hästi jäljendada, järgida traditsiooni, kuidas sellist muusikat on väljendatud,” ütles Merilin.

Martti täiendas, et nad proovivad ennast muusikaliselt mitte piirata. „Kui kellelgi tekib tahtmine improviseerida, siis me ei pahanda, et kuule, mis teed, meil on praegu hoopis refrään,” selgitas ta. Kõik püüavad kulgemisega kaasa minna ja seda võib nimetada mingis mõttes vaimseks džässiks.

Õhtu kingib vabaduse ka publikule. „Mõni, kes tuleb helirännakule juba teist-kolmandat korda, suudab juba niimoodi sisse elada, et ütleb, et miks te nii vähe tegite. Mängumaa ei ole ainult meeletasandil – puhas-must, ilus-kole, harmooniline jne. Tegelikult tegeleb inimene meie õhtutel oma sisemaailmaga,” rääkis Kristi.

„Mantra ja korduste mõte on selles, et saaks meele välja lülitada. Inimene laseb ennast lõdvaks, laseb end kanda. See on meditatiivne muusika,” sõnas Merilin.
„Teadvusemuutuse seisundi võib saavutada ka klassikalise muusika kontserdil, mõni saab sisemaailma kaemuse Metallica kontserdil,” arvas Kristi.

Inimene saab nende kontsertidel hakata tegelema oma sisemaailmaga ning selles mõttes peavad nad oma muusikat pisut teraapiliseks. „Ma tean omast kogemusest, et ei ole lihtne vaadata oma sees olevaid tundlikke kohti. Aga ma tean ka seda, et kui neid kohti mitte vaadata, siis need panevad inimese käituma nii, nagu ta seda ei tahaks,” rääkis Martti.

„Meie muusika on inimestele, kes on hakanud mõistma, et peale olmetasandi on siin elus veel midagi,” sõnas Merilin.

Kristi täiendas seda mõtet omalt poolt nii: „See ei ole paratamatus, mida ühiskond peab normaalsuseks – käid koolis, lõpetad ülikooli, lähed mehele, saad lapsed, käid tööl, ostad maja ja auto ning siis hakkad elama. Nautida tuleb iga etappi. Meie eesmärk ei ole nende etappide vastu võidelda, vaid aidata teadlikult elada, et kõik saavad oma elu ise suunata ja selleks vajalikke otsuseid teha.”

Helirännak on kontserdivorm, millest arusaamiseks tuleb lihtsalt ennast ületada ja kohale minna. „Kuidas saada aru langevarjuhüppel valdavatest emotsioonidest, kui inimene ise pole seda kogenud? Meie jaoks ei ole väelaulude tegemisel enam valehäbi ja näiteks nende kuulamine pikali olekus on normaalne. Seda saab teha ka meie väelauluõhtutel,” sõnas Kristi.

Energiasääst

Kõigi nelja loost jäi mulje, et nad ei soovi enam energiat panna asjadesse, millesse nad enam väga ei usu. „Õpetajana ma tean, et kui kõik me saame asjadest erinevalt aru ja kui keegi pärib, miks ma enam muusikakoolis pilli ei õpeta, olen valmis seda täiesti rahulikult erinevate nurkade alt seletama,” sõnas Karlis.

Ükski Tare ansambli liikmete otsustest ei ole tulnud tühja koha pealt. Kui tekib elule uus vaatenurk, ei ole võimalik endale enam valetada.

Karlis oli kindel, et Tare pakub uut kvaliteeti. „Suund liigub selle poole, et inimene otsib individuaalset kogemust. Digiajastul on meeletu võimalus asju salvestada, talletada, aga palju siis salvestatud asju kuulatakse? Vahetu kogemus on seepärast hinnas, et see on aeg iseendale.”

Lõpetuseks tahaks ansambli Tare liikmetele soovida väekat kulgu nende valitud teel. Ja head uut aastat ning väekat kulgu ka kõigile teistele Nädalalõpu lugejatele aastal 2020.

Muusika on universaalne keel üle maailma ja Martti (paremalt), Merilin, Kristi ja Karlis on omavahel kokku leppinud, et helirännakuid tehakse vajadusel ka ainult iseenda rõõmuks.


Mida tähendab Tare?

Nimi, nagu paljude ansamblitega, oli meil kaua suur vaidluse ja arutamise koht. Ühele meeldis üks nimi, teisele teine. Siiri Sisask aitas meil ka seda nime otsustamist kallutada, kui suvel temaga koos kontserdid toimusid. Ta küsis, et mis teie ansambli nimi on ja kui ütlesime, et Tare on üks variantidest, siis ütles ta, et selle panemegi kuulutusele.

See on väga soe ja väega nimi. Tare ei ole lihtsalt kinnisvaraobjekt. Selles on lihtne ja kindel koduenergia. Seal on olemas hoitus ja turvalisus, mis annab kindluse minna laia ilma rändama teadmisega, et kindel tagala on alati olemas.
Inglise keeles tähendab tare seda osa, mis jääb järele, kui koorem või mass on kõrvale jäetud ehk tühimass. Sanskritikeelse tare tähenduse tõlgendus on “vabanemine (maistest illusoorsetest) kannatustest”.

Täna loetuimad
UUS! Traagilisele liiklusõnnetusele eelnes joomaperiood  (12)
Valla majandus- ja haldusosakonna juhataja lahkub töölt (13)
Vald lükkab uue valgusti soetamise kogukonna kaela (14)
Perekondlik (3)
Juss Lindmäe: teen kõike kire ja põlemisega (3)
Aina Tomson hindab oma tööd ja inimesi
Kihelkonna kapsel sisaldas tornikuuli saamislugu
Valjala alevikku künniseid ei tule (5)
Kahest tervisele kasulikust taimest
Riigigümnaasiumi hoone sai nurgakivi (8)
Otseülekanne Kuressaarest avab näituse
Pseudoprobleemid takistavad riigi põhiseadusliku põhikohustuse täitmist (4)
Lõhkumata ühiskonda, kirikut ja üksteist (2)
Kuressaare linnusest valmis pronksist makett
JUHTKIRI - Kobame pimeduses (2)
Nädala loetavuse top 5
Parkimiskohtade põud sundis elektroonikapoe kesklinnast lahkuma (27)
UUS! Traagilisele liiklusõnnetusele eelnes joomaperiood  (12)
Valla majandus- ja haldusosakonna juhataja lahkub töölt (13)
Kristlikud matused paganlike kommetega  (6)
Valla sotsiaaltöö peaspetsialistiks saab Karoliina Roomets (16)
Kommentaarid
Riigigümnaasiumi hoone sai nurgakivi (8)
UUS! Traagilisele liiklusõnnetusele eelnes joomaperiood  (12)
Naine langes Facebookis libakuulutuse ohvriks (1)
Valjala alevikku künniseid ei tule (5)
Vald lükkab uue valgusti soetamise kogukonna kaela (14)
Valla majandus- ja haldusosakonna juhataja lahkub töölt (13)
Põllumeeste niigi nirus konkurentsiolukorras lubatud riigituge ei tule (18)
Saarlaste ja hiidlaste lemmikauto on Škoda  (13)
JUHTKIRI - Kobame pimeduses (2)
Valla sotsiaaltöö peaspetsialistiks saab Karoliina Roomets (16)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud