Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Kolmapäev, 28. juuli 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
juuli 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
NÄDALALÕPP

Pille ja Guido Kangur – meie ja Hiiumaa
Autor: Harri Rinne
Reede, 17. mai 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Pille Lukin ja Guido Kangur on näitlejad, keda meil on olnud rõõm näha nii Eesti Draamateatris kui ka filmides ja televisioonis. Vähemalt sama suur rõõm on hiidlastel olnud neid näha Emmaste otsas. Olgugi et Pille on pärit Tallinnast ja Guido Kangur Ida-Virumaalt, siiski teevad nemad kaks puhtalt goodwill’ist Hiiumaa heaks palju rohkem kui paljud hiidlased.

Sõru Jazz, üks maailma parimatest väikestest muusikafestivalidest – lisaks nende regulaarsele esmapäevasele jazziõhtule Tallinnas, Tuletorni festivalile Rannapungerjas jne –, toimub sel suvel juba 12. korda. Hiidlased Pille ja Guido tõesti pole, isegi mitte suvehiidlased, kuid võiksid vabalt pretendeerida auhiidlase tiitlile.

Milline siis on nende suhe Hiiumaaga?

Alustame kaugelt. Väljaspool Eestit, mis on teie lemmiklinn, -koht või -riik? Ja mis on selle võlud?

Pille Lukin: Ma ei osanud Ameerikast unistada, aga aasta tagasi käisime San Franciscos ja sõitsime Highway 101 mööda. Üllatusin mastaapsusest. Käisime Grand Canyonis, Surmaorus ja need teed: sõidad, sõidad, üksi maanteel, ülisuured autod. Ameerika pole võib-olla mitte lemmik, aga koht, kuhu ma tahan tagasi minna.

Guido Kangur: Mina käisin teatriga 30 aastat tagasi San Franciscos, meil oli siis nõukogude aeg veel, ja tänaseni, kui mu käest küsitakse, mis on kõige ilusam linn, kus sa käinud oled, olen vastanud, et San Francisco. Nüüd oli muidugi hirm, et milline see on 30 aastat hiljem, aga mul oli ikkagi süda soe ja mulle ikka meeldib see linn. Teostus see, mida ma olin kaua aega rääkinud, et sõidame San Franciscosse ja sõidame mööda ookeani kallast San Diegoni välja. Ma ei pettunud, see on ikka äge – inimesed on nii head, nii ilusad, nii naeratavad, nii vastutulelikud ja loodus ka.

PL: Praegu käivad ettevalmistused Islandi-reisiks.

GK: Me perega armastame reisida nii palju kui saame. Töö tõttu on alati väga suur planeerimine ja rahalises mõttes ka. Üldiselt me püüame teha nii, et me ei lähe samasse kohta tagasi, me avastame ikkagi maailma, on ju nii palju ägedat. Ja lapsed on just praegu sellises eas, et nendega on tore ja nad veel tahavad meiega reisida.

PL: Kolme-nelja-aastasena see oli tüütu.

GK: Nad on imikust saati meiega reisinud.

PL: Kui nüüd lastest juttu tuli, siis meil on nii, ja see on tänasel päeval haruldane, et lastel on ema ja isa, nendel pole poolõdesid, poolvendi, nende mõlemad vanaisad ja vanaemad on alles, kes ka on koos, ja nendel on üks maakodu Võrumaal ja teine Ida-Virumaal Rannapungerjal.

Mis koht on Eestis teile koduks, päriselt või vaimselt? Miks just see?

GK: Ida-Virumaa. Kõik hakkab lapsepõlvest pihta. See Vaivara küla, ma näen seda paari kuu tagant kindlasti unes, väga selgelt. Valdur Mikita on öelnud, et lapse kujunemisel on oluline oma koduhoov. Mul on see Vaivara koduhoov, see jääb terveks eluks, või siis see, et sul on oma mets.

PL: Mina täna tunnen, et minu kodu on Tallinn. Juured, noh, ma näen seda Saaremaa vanaema kodu ka. Võrumaa ja Saaremaa mõjutavad, aga ikkagi Tallinn.

GK: Mina tunnen ennast kõige paremini loomulikult oma koduaias. Ma ei ole korteriinimene.

PL: Mina ei käi aias, Guido riisub ja teeb. Minule ei meeldi aias.

GK: Mulle meeldib aias nokitseda. Minu tulbipeenrad. Selle olen ma oma vanematekodust kaasa saanud. Kui me koera võtsime, siis nüüd on meil koer ise aednik. Tema otsustab, mis lilled kasvavad.

Hiiumaal, nii väike kui ta ka ei ole, on väga erinevaid kohti, nii looduse, taimestiku kui isegi ilma poolest. On teil peale Sõru sadama ka teisi lemmikuid siin?

PL: Me käime kaks-kolm korda aastas Hiiumaal. Häbi öelda, et tegelikult ei tunne me nii hästi Hiiumaad, et saaks öelda.

GK: Ma olen Kärdlas kahel korral malevas olnud.
PL: Mina olen ka Hiiumaal malevas olnud.


GK: Piibunina ja Kassari on mu lemmik, seal me käisime aastaid, seal oli kala. Haugi tuli nii et…

PL: Guido vaatab ikka vahel Hiiumaa kinnisvarakuulutusi.

Kas üldse jõuate käia siin ringi uusi kohti avastamas?

GK: Väga ei jõua.

PL: Meile meeldib Kalana kant.

GK: Oleme proovinud teistes kohtades ka muusikat teha: Kärdlas tegime, Emmaste kirikus oleme teinud, Mänspäe kabelis. Emmastes ja Mänspäel võib-olla teeme jälle. Kärdlasse ehk pole rohkem asja…

PL: Ma pean ikka mainima, et Orjaku on üks koht. Meid kutsuti sinna. Meile tundus, et see kultuurineljapäev on nii tore ettevõtmine, et kui me saame natuke kaasa aidata, siis hea meelega.

Teeme teist ajutised Hiiumaa giidid. Kuhu viiksite siin mandri või välismaa külalised? Mida nad ilmtingimata peaksid siin nägema?

GK: Mul on tunne, et ma ei tunne Hiiumaad nii palju. Kassari ja Orjaku, need on mulle armsad.

PL: Mina viin Hiiu Villa, sinna vabrikusse ja poodi. See on meie vaieldamatu lemmik. See on nii tore.

GK: Jaa, sealt me läheme ikka läbi, kas meil on midagi vaja või mitte.

PL: Ja iga kord tuleme millegagi. Ütlen kõigile, et mine kindlasti, leia see aeg.
Kas esinejaid on raske just Hiiumaale meelitada?

PL: Ei.

GK: Pillel on kõige raskem moment see, et sa pead kogu selle logistika paika panema.

PL: Jah, see on minu töö. Väga paljud muusikud sätivad nii, et nendel eelmisel päeval poleks midagi või järgmisel, et nad saaksid olla kohapeal.

GK: Minule on see nii suur rõõm ja ma olen liigutatud sellest, et nad ei lähe ära. Nad ei tule lihtsalt tööd tegema, vaid nad naudivad seda.

PL: Muusikud ütlevad, et see on see praam ja vesi on vahel… See Sõrule tulek on natukese suurema tähendusega kui ainult see üks kontsert.

Hiiumaa elu tuntud raskused on praamiliikluse ebakindlus, keskmiselt sagedasemad elektrikatkestused või voolu ebastabiilsus, poodide kaubavalikute mitte üleliigne avarus. Kuidas need mõjutavad festivali korraldamist ja kuidas te nendega olete kohanenud?

PL: See on küll olnud näiteks, et meil tulekud ja minekud ja esinemised ja proovid olid kõik paigas, kui Kristjan Randalu ütles, et ta peab järgmisel hommikul kell üheksa või oli see kell kaheksa lennukis olema. Saime aru, et ühtegi praami ei lähe pärast tema esinemist, lennuki graafik ka ei olnud õige ja siis teda tõesti viidi kaatriga üle. Niimoodi on olnud.

PL: Elektrikatkestusi on ka olnud. Pille, ära muretse, ütlevad inimesed, nii põnev on. Aga isegi, kui esimene kontsert oleks akustiline, siis ülejäänud viis vajavad elektrit. Ja siis tulevad kohe inimesed välja, tekib tuumik, inimesed hakkavad arutama, kust me saame generaatori. “Kõige lähem on Tohvril.” – “Aga ega me hooldekodust seda ära ei saa tuua.”

GK: Siis keegi juba ütles, et Kärdlast saab ja siis juba saadeti sealt generaator teele. Jõudis ka kohale, aga siis tuli elekter tagasi.

Kui saaksite vabalt valida, siis mida a) tooksite Hiiumaale juurde, mida meil pole, b) millest tahaksite lahti saada, mis meil on?

PL: Ma tunnen Hiiumaad liiga vähe, et osata vastata. Tunnen, et Hiiumaa on suurem ja sügavam, et ta on kaalukam ja olulisem. Selleks ma peaksin rohkem teadma ja tundma. Praegu on mu Hiiumaa see, et mul on hõbekala. Mul on külmkapis säinahakkliha, täna mul on vaja see ära teha. Kalakotletid on ka Hiiumaa. Ta imbub minu ellu küll, Hiiu Vill ja Hõbekala, ta nagu saadab mind.

GK: Jah, ma tahaksin rohkem ja rohkem ennast Hiiumaaga siduda. Jõuame nii kuis jõuame.

Kuidas on hiidlastega festivali korraldada? Kas see käib teistmoodi kui mandri inimestega? Ja kui, siis mismoodi?

GK: Siin on see ühtekuuluvus, kõik tunnevad kõiki, ja siis abivalmidus. Aga me peame olema ettevaatlikud, et me liiga laiali ei valguks, kutsutakse ju, et tulge meile ka, tehke meil ka.

PL: Võime rääkida, et vald aitab, aga tegelikult, mis tähendab vald? See on ju jällegi konkreetsed inimesed. Võib-olla mõne töökoht võib muutuda, aga inimene jääb ikka inimeseks. Ja ta siis ikka aitab kuskilt teistmoodi ja annab nõu. Meil on nagu tugiisikud, kellega asju ajame.

Mis on need head asjad siin, mis Sõru Jazzi siia paigale jätsid?

GK: Siin on tekkinud väga hea tugi Hiiumaa inimestest, kes meid toetavad, aitavad.

PL: Kui seda poleks…

Mida Hiiumaa või riik või EL või kes tahes peaks tegema, et Sõru Jazz kindlasti jääks ja võib-olla saaksime nautida midagi sama head sügisel või talvel ka? On see üldse mõeldav?

GK: Talvel on raske, aga oleme rääkinud sügisest ja kevadest, aga midagi konkreetset ei ole veel olemas. Mõtteid on olnud.

Lõpuks: kas teil on lugu või anekdoot, mis teie jaoks iseloomustab Hiiumaad või hiidlasi?

PL, GK: Meil anekdoote ei ole, meile üldse anekdoodid ei meeldi. Huumoriga, tundub meile, on hiidlastel kõik korras. Meil seda neile pakkuda pole vaja…

Küsis HARRI RINNE

Täna loetuimad
Eelmüügist ostetud bussipilet tekitas tüli  (2)
Vald palkas ettevõtjaga vaidluses advokaadibüroo (5)
Raadiot kruttinud juht põhjustas liiklusõnnetuse (4)
Jalgrattur pääses napilt auto alla jäämisest (3)
Hertta disainibutiik avas Kauba tänavas uksed (1)
Motoringraja asukoht ei ole veel kindel (4)
Reeder vangerdab praamidega (3)
Valik ilma üleskutseteta
Haiglas algas laste vaktsineerimine
JUHTKIRI - Õigus ja kaitse (2)
Astes avati tantsujuht Valve Tederi auks mälestuspink
Rütmi- ja improlaager kulmineerub kontserdiga
Ainulaadne ajastut koondav autobiograafia
Tiidrek Nurme võidutses Viljandis hooaja timmargiga
Ruhnu saab sügisel spordiplatsi
Nädala loetavuse top 5
Tõll peaks olema liinil taas augusti keskel (13)
Hanno Pevkur: Ivar Alt kinnitab jätkamist (10)
Haigla kutsub kasutama korralikku varustust (4)
Kultuurkapital jagas kultuuri ja spordirahvale toetust (3)
Eelmüügist ostetud bussipilet tekitas tüli  (2)
Kommentaarid
Eelmüügist ostetud bussipilet tekitas tüli  (2)
Vennad Haamerid said mälestustahvli (2)
Jalgrattur pääses napilt auto alla jäämisest (3)
Raadiot kruttinud juht põhjustas liiklusõnnetuse (4)
Motoringraja asukoht ei ole veel kindel (4)
Reeder vangerdab praamidega (3)
Vald palkas ettevõtjaga vaidluses advokaadibüroo (5)
JUHTKIRI - Õigus ja kaitse (2)
Hanno Pevkur: Ivar Alt kinnitab jätkamist (10)
Vald tippklubide toetust suurendama ei torma (6)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud