[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Pühapäev, 18. august 2019  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
august 2019
järgmine kuu
E T K N R L P
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
NÄDALALÕPP

Angelika Mikk – mina ja Hiiumaa
Autor: Harri Rinne
Reede, 10. mai 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Angelika Mikk on vabakutseline ooperilaulja ja näitleja. Kaheksa aastat oli ta rahvusooperi Estonia solist, tehes ka praegu mitmeid rolle samas teatris. Ta annab kontserte ja mängib teleseriaalis “Pilvede all”. Lisaks Eestile on ta esinenud Soomes, Lätis, Poolas, Saksamaal ja mujal.

Angelika on Tallinna tüdruk, kuid aastasena tuli ta Hiiumaale, elades oma lapsepõlves mõned aastad Lauka külas Kõrgessaare vallas. Kooli läks ta Tallinnas. Kui ta Rein Mikuga kokku sai, sündis teine seos Hiiumaaga. Reinu isal on suvekodu Kõpu kandis ja sealt sündis soov ka oma suvekodu järele just Hiiumaal. Kuna ka ta sõbrad ehitasid Orjakusse suvekodu, hakkas ka Angelika oma perega siiakanti midagi otsima. Nagu hästi teada, sellel veab, kes üldse Kassarist kinnisvara leiab – või isegi sellisest võimalusest teada saab. Angelikal vedas juhuse tahtel ja oma pesa on ta perel seal juba aastaid. Kassaris elatakse üle kolme kuu aastas.

Alustame kaugelt. Väljaspool Eestit, mis on sinu lemmiklinn või -koht või -riik? Ja mis on selle võlud?

Viin. Aga miks? Võib-olla see energia, mis selles linnas on. See kultuur, arhitektuur ja muidugi ooperiteater. Mulle meeldib sealne melu, kohvikud, pargid, lossid. See on minu jaoks üks ilusamaid Euroopa linnu. Teisalt meeldib mulle ka Bali, kus on hoopis teistsugune energia. Tõmbaksin Bali ja Hiiumaa vahel paralleeli, sest seal on sama rahu ja autentsus, mis Hiiumaal.

Mis teine koht peale Hiiumaa on Eestis sulle koduks, päriselt või vaimselt? Miks just see?

Ma elan Tallinna kesklinnas, see on minu linnakodu. Minu töö on seotud Tallinnaga. Siin on omamoodi aura ja linna-
melu, mis mulle ka väga meeldib. Kõik on lähedal – töökoht, lasteaed, kool ja nii edasi. Aga kui ma tunnen, et nüüd on kõik ja olen läbi põlenud, siis annab rahu ja vabaduse tunde Hiiumaa. Ma tulen siia, et olla iseenda ja oma perega.

Hiiumaal, nii väike kui see ka pole, on väga erinevaid kohti, nii looduse, taimestiku kui isegi ilma poolest. On sul peale oma koha ka teisi lemmikuid siin?

Jah, Kõpu metsad, seened ja mustikad, oma salakohad. Seega me sõidame siit, Kassarist, seeni ja marju korjama Kõppu. Me pole kahjuks siitkandist seenemetsi leidnud. Usun, et neid on, aga me lihtsalt ei tea. Kõpu metsad on ürgsed ja seal kaotad ajataju täielikult ning see mulle meeldib. Nende pikkade sihvakate mändide vahel merekohin kuidagi võimendub ja tekitab erilise tunde.
Kas leiad siin veel midagi uut? Käid ringi kusagil uusi kohti avastamas?
Kahjuks ei käi eriti. Ma just mõtlesin, et sel aastal võtaks kätte, viskaks telgi autosse ja läheks erinevaid paiku avastama. Lastega oleks see väga äge. Samas, kui me siia jõuame, siis on lihtsalt oma pesas olemine kõige suurem nauding.

Kui parasjagu tööd ei tee, millega sisustad siin oma aega?

Hiiumaal? Nokitsemisega. Mulle meeldib mööblit taastada, ma restaureerin ise kõik asjad, mis me siia toome. Need vajavad puhastamist, kanga panemist jm. Ma olen vanakraami austaja ja mulle on oluline, et need mööbliesemed pärinevad Eestist. Seega otsin algupäraseid asju, nikerdan ja teen neid enda jaoks korda ja ilusaks.

Kuhu viiksid oma mandri või välismaa külalised? Mida nad ilmtingimata peaksid siin nägema?

Imeline roogkatusega Kassari kabel, maagiliste vaadetega Kõpu tuletorn, liivaluited, laiud, kaunis Suuremõisa loss. Pigem ikka ürgsesse loodusesse, metsa ja mere äärde.

Meie tuntud raskused on praamiliikluse ebakindlus, keskmiselt sagedasemad elektrikatkestused või voolu ebastabiilsus, poodide kaubavalikute mitte üleliigne avarus. Kuidas need sind mõjutavad ja kuidas oled nendega kohanenud?
Ma ei otsi siia tulles raskusi. Selles mõttes need ei häiri mind. Praamiliiklus muidugi häirib, aga mis teha. See, kes on valinud Hiiumaa, peab sellega arvestama.

Kas peale nende veel miski tõsiselt segab?

Ei sega. Võib-olla sellised asjad, mis hetkel puudutavad ainult mind. Kui ikkagi sinu maja kõrvale looduskaitsealale tahetakse elamukvartalit ehitada, siis see puudutab. Tuled siia, et olla metsas ja looduse keskel, ja siis ühel hetkel öeldakse sulle, et siia hakatakse noore pere elamukrunte projekteerima.

Pisikesed krundid kõik üksteise kõrval nagu mingi aedlinn. See paneb imestama, et kes tuleb sellise asja peale. Ma ei ole päris kindel, et keegi tahab niimoodi üksteise seljas elada ja seda veel Hiiumaal. Metsade lageraied on teine asi, mis mu silma riivavad, seda on liiga palju Hiiumaal viimasel ajal. Aasta läheb mööda, sõidad Kõpu poole ja kõik tuttavad metsad on tundmatuseni muutunud. Neid lihtsalt pole enam.

Kui saaksid vabalt valida, siis mida sa a) tooksid Hiiumaale juurde, mida meil pole, b) millest sa tahaksid lahti saada, mis meil on?

Mul oleks hea meel, kui inimesed satuksid Hiiumaale ka talvel ja sügisel, sest tegelikult on siin nii ilus ka siis, kui lehed on kollased ja meri jääs.

Kuidas su kultuurinälg siin toitu saab?

Kultuuri on siin küllaga. Alustades meie lemmikust Sõru Jazzist, siis Kassari kultuurineljapäevad, Soonlepa mõisakontserdid, üleõue Hiiu Folk jne. Olen igal aastal ka ise suve jooksul mingi kontserdi või väikese etenduse teinud. Eelmisel suvel tähistasime Aino Kallase 140. sünniaastapäeva etendusega tema suvemaja õuel. Oli väga tore sündmus ja palju publikut. Sel aastal on plaanis 1. augustil teha Suuremõisa lossis lõbus operetiõhtu koos tenor Reigo Tammega, kuhu ootan kõiki armsaid hiidlasi.

Kas hiidlane on teistmoodi kui mandri inimene? Milline ta on?

Võib-olla sisserändaja suhtes natuke ettevaatlik, mis on ka väga mõistetav.

Kuidas sind on omaks võetud?

Kassaris väga hästi. Siin läheb palju aega, et saada omainimeseks. Meil on mitmeid toredaid naabreid, kellega läbi käime ja kes vahel aitavad meie lapsi tuua meie suvekoju, kui pole autot, et pääseda Kassarisse.

Mis need head asjad siin on, mis sind siia tõmbavad?

Rahu. Vaikus. Päike. Mets. Meri. Rahu tuleb juba siis, kui saad praamile. Siis tuleb selline tunne, et meri tõmbab kogu selle linnaärevuse maha. Rahu on kõige esimene emotsioon, mis Hiiumaaga seostub. Hommikune päike, sambla-, kadaka- ja männilõhn, kui astud varahommikul õue. Kõik need head asjad kuidagi seostuvad ürgse loodusega, see annab tohutult jõudu. Lisaks metsaannid: mustikad, pohlad, seened ja Kassari oma metsmaasikatega.

Mida Hiiumaa (või riik või EL või kes tahes…) peaks tegema, et elu siin püsiks vähemalt nii hea kui see praegu on või saaks veelgi paremaks?

Võiks mõelda rohkem siinse looduse peale. Kui sa hakkad hävitama seda väikest kogukonda lihtsalt selleks, et tuua siia massiliselt inimesi, hävitad metsi ja püüad mõelda majanduslikult, siis kaotab see saar oma võlu, milleks inimesed siia tegelikult ju tulevad. Hiiumaa poliitikud peaksid mõtlema esmalt Hiiumaast kui looduskaunist ja väga erilisest paigast.

Ma saan aru, et vallad peavad elama ja noored võiksid tulla maale elama, aga samas on see kogu Eesti probleem. Selleks poleks vaja välja mõelda jokk-skeeme, et noori siia meelitada, sest need noored, kes Hiiumaad armastavad, tulevad siia ka ilma mingite meelitusmeetoditeta.

Kas sul on lugu või anekdoot, mis sinu jaoks iseloomustaks Hiiumaad või hiidlasi?

Omal ajal käinud hiidlased ikka Saaremaal poes ning kõige soodsam seda teha oli minna üle jää. Nii siis läinudki üks Hiiu proua märtsi lõpu poole Leisi poodi ja olles kauba välja valinud, ulatas poemehele kinnise ümbriku. Teinud see siis selle lahti ja lugenud: “Hää sõber, ole hea mees ja anna mo
eidele kõik see kaup, mis ta tahab. Tasun kevadel, kui jää läind. Ei julgend raha eidega kaasa panna, jää juba nii õhuke...”

Küsis Harri Rinne

Täna loetuimad
Taluapteek vahetab asukohta (5)
Perekondlik
Merinvest koondas 40 töötajat  (20)
Proua kui elav ajalugu
Andres Tarvis: Tagaranna on tasakaal
Vaba Rahva Laul hoiab rahvuslikkust elus  (26)
Kaalis matkatakse „Hõbevalge“ radadele
Kui kändudele tuleb elu sisse
Saaremaa on Viljandis esindatud
Kampaania „Lapsed kooli“ aitab koolitarbeid koguda
Kiri tulevastele põlvedele
Muinsuskaitseametist toetuse taotlemise aega lühendati
Robotlaev näitab laevanduse tulevikku
Muinsuskaitsjad tutvustavad linna ajalooväärtuseid
JUHTKIRI - Vabaduse võimalusest lauludes
Nädala loetavuse top 5
Muusik Rein Rannap pettus Saaremaa ehitajates (34)
Saare neiu sattus õnnetusse (5)
Noor mees sai tööõnnetuses raskelt viga (19)
Värskelt pandud teekate võeti üles  (26)
Mees võis naise riided süüdata (1)
Kommentaarid
Merinvest koondas 40 töötajat  (20)
Noor mees sai tööõnnetuses raskelt viga (19)
Vaba Rahva Laul hoiab rahvuslikkust elus  (26)
Kuressaare turuhoone lihapoest saab alati värsket kaupa (12)
Muusik Rein Rannap pettus Saaremaa ehitajates (34)
JUHTKIRI - Kolm ja üks (4)
Hoovikohvikud Orissaares uksi ei ava (6)
Mees võis naise riided süüdata (1)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (62)
Taluapteek vahetab asukohta (5)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.
Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2019. Kõik õigused kaitstud