Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Neljapäev, 25. veebruar 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
veebruar 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
NÄDALALÕPP

Et redel ei oleks valel seinal
Autor: Anneli Tarkmeel
Reede, 12. aprill 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Juba kolm aastat on Külli Loomann taas (kures)saarlane. Kodusaarelt viisid ta kunagi ära õpingud ja hiljem armastus. Nelikümmend aastat saarelt ära olemist on möödunud lennates ning praegu ajab oma sünniaastale mõtlemine ta naerma – kas tõesti selliseid aastaarve on ka olemas! Kunagi meditsiiniõeks õppinud naise üks tänastest missioonidest koosneb kolmest tähest – NLP.

No mis loom või partei see veel on? Ei ole see üks ega teine. NLP ehk neurolingvistiline programmeerimine sündis 1970-ndate keskel Californias USA-s. Umbes sel ajal hakati väga palju kasutama psühhoteraapiaid, mille tuules sündis ka NLP.

Külli Loomann on saarlane, kelle eestvedamisel jõudis NLP metoodika Eestisse. „Olen vist selline inimene, kes näeb juhuseid ja kasutab neid,” alustas ta juttu sellest, kuidas sai meditsiiniõest NLP treener. Oma tööelule mõeldes tsiteeris ta Steve Jobsi, kes on öelnud, et punkte saab ühendada ainult selja taga ja et alles hiljem saad aru, mis millekski kasulik oli.

Et agusihvkalikult kõik ausalt ära rääkida, tuleb alustada algusest. „Olin 1986. aastal Tartu psühhiaatriakliinikus vanemõde, kui hakkasin õppima soome keelt. Siis ei olnud mul õrna aimugi, et mul võiks seda kunagi vaja minna, aga kuna midagi paremat ka polnud tol hetkel teha, hakkasime koos kolleegidega pihta,” ütles Külli.

Töö sõltlastega

Võta näpust! Ajad muutusid, piirid läksid lahti ja 1990. aastal tekkis Küllil võimalus Soome geriaatriat õppima minna. Täna võib öelda, et sealt saadud kontaktid juhatasidki Külli järgmiste põnevate sammudeni.

1992. aastal hakkas Külli koos kahe hea psühhiaatrist sõbra, Erik Allikmetsa ja Andres Grossiga vedama sellist ettevõtmist nagu Fond A-kliinik. Neil kõigil olid kopsud värsket välismaa õhku täis ning sinisilmselt sooviti Eesti heaks midagi ära teha.

„Kuna Eestis lokkas 1990-ndate alguses väga tugevalt alkoholism, siis välismaal käinuna me teadsime, et juba eos tuleb hakata ennetama narkootikumide ja HI-viiruse levikut.

Me tegime tolleaegses kontekstis head tööd. Tuletan meelde, et sel ajal oli selline seis, et valitsuse tasandil ei saadud aru, mida narkoprobleem sügavuti tähendab, et on olemas toimeainete grupid ja et need mõjuvad organismile erinevalt. Sotsiaalminister Marju Lauristin tõi meid välismaal eeskujuks, et kodanikualgatuse korras on tekkinud Eestis selline eraraviasutus, mis tegeleb sõltuvushaigetega,” meenutas Külli Eesti vabariigi algusaastaid.

Kaldakonna pilguga

Nagu toona erakliiniku loomise aegu, säravad Külli silmad ka praegu, kui ta unistab Saaremaa elukeskkonna parendamisest.

„Mul on veel tagasituleja kaldakonna pilku. Ma näen, kui palju on ressurssi, mida siin ei ole ära kasutatud. Kui me saaksime Saaremaale raha juurde tekitada (Külli: minu lapselapse väljend, ja naerab laginal) läbi selle, et siia hakkavad tulema „targad” firmad, mis ei kahjusta meie elukeskkonda, nt IT-firmad, siis oleks lootust, et saar ei muutuks vananevate pensionäride maaks,” rääkis Külli.

Ta usub, et üheskoos võiksid saarlased teha midagi suurt, mis elavdaks majandust ja looks positiivse ettevõtluskliima. Külli omalt poolt ulataks abikäe kui NLP-treener.

„Eestis on kolm maailma kõrgeima tasemega rahvusvaheliselt sertifitseeritud NLP treenerite treenerit – mina, Ave Eero ja Viive Einfeldt, kellega koos veame täiskasvanute õppeasutust MTÜ Eesti NLP Instituut. Leppisime paarkümmend aastat tagasi kokku, et Eesti NLP Instituut on Pärnus ja koolitused toimuvad ainult seal. Me ei ole sellest taganenud, sest usume, et ka väljaspool Tallinna ja Tartut on elu.

Kolides aga Saaremaale, sain aru, et siinsetel inimestel oleks Pärnusse veel keerulisem käia kui näiteks Tallinnasse. Meie pealinna on isegi Helsingist lihtsam sõita kui Saaremaalt. Ka see on üks põhjus, miks paljud ettevõtjad eelistavad oma äri mujal ajada,” selgitas Külli, miks on tänaseks kaks NLP praktiku väljaõppekursust erandkorras siiski Saaremaal läbi viidud. Kolmas grupp alustab ilmselt augusti lõpus, sest siinsed ettevõtlikud inimesed on ära tundud NLP-lise mõtteviisi vajalikkuse. See ongi Külli kingitus oma kodusaarele.

NLP aitab mõista

„NLP-d on lihtne õppida, sest selle käigus on pidevalt tunne, et seda ma juba tean,” sõnas ta. Ja ometigi on inimestele vaja meelde tuletada, kuidas neid oskusi oma ajulaost üles leida.

„Maailmas on üks kõige suuremaid märksõnu „mõistmine”. Kuidas mõista iseennast, oma last, vanemaid, lähedasi, kallimat, kas või valitsust – selles on küsimus, millele otsitakse NLP koolitustel vastuseid.

NLP on mõtteviis, kuidas maailma enda ümber näha ja tajuda ning kuidas on kasulik selles toimida. NLP-line mõtteviis usub, et inimesed teavad, MIDA teha, probleemid tekivad sellest, et ei teata, KUIDAS oleks kasulik. Selliste strateegiate „ümberkirjutamisega“ oma ajus me tegelemegi.

Elu juhib „kahe seadus“ ehk me teeme kõiki asju siin elus kaks korda. Me ei saa enne midagi reaalsuses teha, kui me ei ole seda teinud oma ajus. Ja ajus saame seda teha vaid siis ja sellisel viisil, nagu meie ajus programmid ehk strateegiad on. NLP õppimine on isiksuse areng, et vähema vaevaga rohkem saavutada.”

Nüüd võiks lugeja küsida, kas see kõik ei kõla kuidagi banaalselt, liiga lihtsalt? Kas tõesti üks koolitus võib muuta maailma? Muuta minu elu paremaks? Lihtsamaks?

Selle peale kostis Külli, et mitte kedagi ei saa vägisi õpetada ja õpetaja tuleb alles siis, kui õpilane on selleks valmis.

„NLP aitab mõista protsesse, näha seda, mis on asjade taga. Teadmised võivad meie ümber ju olla, kuid me ei korja neid asju enne üles, kui oleme teadvustanud, kes me ise oleme,” kirjeldas Külli väga lihtsat põhimõtet, millest paljudel on siiski raske aru saada.

Koolituste teema kokkuvõtteks ütles ta järgmist: „Saarlasena oleks mul väga hea meel, et ühel hetkel saaks Saaremaal süsteemselt mõtlevatest inimestest kokku kriitiline mass ja et meie Saaremaast saaks ihaldatud koht selle sõna parimas tähenduses.”

Soolase mere lõhn

Külli on elanud Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Helsingis, kuid Saaremaa on tal alati südames olnud. „Kõige kauem olen elanud Tartus, aga no seal ei ole ju soolase mere lõhna,” muigas ta kavalalt ning jätkas NLP-lainel.

„Olen väga teadlikult oma elu üles ehitanud alates sellest, kui NLP mu juurde jõudis. Erinevatel etappidel jaksamegi teha erinevaid asju.

Nooruses on kasulik välja selgitada, millised on isiklikud väärtushinnangud ja seejärel püüda ette kujutada, milline see elu võiks lähtuvalt nendest väärtushinnangutest välja näha. Milline on see elu, mis on minu elada.
Muidu võib tõesti ühel päeval avastada, et redel on terve elu vale seina peal olnud,” märkis Külli tabavalt.

Loomulikult visioon ja maailm võib elu jooksul muutuda, kuid oluline on anda isiklikule elulaevale enda väärtustest lähtuv suund. Siis loksuvad paljud elumerelained paika.

Ära raiska noorust

Ta rõhutas lõpetuks, et mida noorem on inimene, seda rohkem on jaksu ja noorust tasub ära kasutada, sest tänapäeva noortel on palju rohkem võimalusi. Külli hinnangul on elu raiskamine suurem patt kui raha raiskamine.

Siinkohal ei tasuks aga vanematel inimestel käsi lootusetult rüppe lasta, sest kunagi ei ole hilja redelit uuele seinale sättida. Kas või mõtte tasandil. Kuigi võimaluste hulk kipub vanuse kasvades vähenema, tasub ajaressurssi maksimaalselt ära kasutada igas eas.

Külli annab oma koolitustel ka mõista, et kahetsemine on mõttetu tegevus. Kui igaüks on igas ajahetkes teinud sel hetkel parima, mida ta oskab ja suudab, siis ei pea hilisemas elus koormama end kahetsusega sihitult elatud aastate pärast.
Kui sindki huvitab NLP praktiku väljaõppekursusel osalemine Kuressaare rühmas, mille lõpuks saad rahvusvahelise NLP praktiku sertifikaadi, siis võid Küllile kirjutada loomann@gmail.com .

Täpsem info nimetatud kursuse kohta läheb lähiajal üles ka Saare Arenduskeskuse kodulehele https://www.sasak.ee/est .

Täna loetuimad
Saaremaal on kõrgeim nakatumisnäit Eestis (45)
Nädala loetavuse top 5
UUS! Sõmera Kodus on juba 89 koroonaviirusesse nakatunut (66)
Saaremaal on kõrgeim nakatumisnäit Eestis (45)
President autasustas teenetemärgiga mitut saarlast (lisatud nimed) (26)
Saaremaa Aasta inimene on Dagmar Põld (11)
Nakatumine koroonasse maakonnas tõusuteel (16)
Kommentaarid
Saaremaal on kõrgeim nakatumisnäit Eestis (45)
Vald kutsus kauplusi appi maskikandmist kontrollima (105)
Koroonaviirus jõudis hooldekodusse Saaremaa Valss (26)
President autasustas teenetemärgiga mitut saarlast (lisatud nimed) (26)
Saare maakonna Aasta küla 2021 on Nasva  (4)
Harry Raudvere asutab Põliseestlaste Rahvaerakonda (89)
Praami personali seas avastatud koroonaviirus hõrendab sõidugraafikut (12)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (189)
Saaremaa kriisistaap vaatab huvihariduse ja -tegevuse piirangud üle 1. märtsil (16)
UUS! Sõmera Kodus on juba 89 koroonaviirusesse nakatunut (66)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud