[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Laupäev, 30. mai 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
mai 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
NÄDALALÕPP

Saarlane Andres Hanso näitab Egiptuse päriselu (2)
Autor: Ivika Laanet-Nuut
Reede, 22. veebruar 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Endine Pöide vallavanem, Saaremaa vallavolikogu liige Andres Hanso on juba mitu aastat veetnud talve Egiptuses ning tutvustab vabakutselise reisijuhina huvilistele sealset reaalset elu. Nagu ta ise ütleb, on ta nii-öelda kliimapagulane, kes külma talve eest Sharm el Sheikhi peitu poeb.

Sotsiaalmeedia ees ei ole saladusi. Paljud teavad, et oled nüüd end Egiptuses sisse seadnud.

Vastab tõele – olen nüüd juba poolteist kuud Egiptuses elanud, täpsemalt Sharm el Sheikhis. Kui hästi läheb, siis saan teist samapalju veel siin olla. Vastab tõele ka see, et sotsiaalmeedia eest pääsu pole. Nagu mõne pildi saadan, nii läheb see laia maailma oma elu elama ja minu tegemised on kohe avalikud. Nagu kõigi meie tegemised...

Miks just Egiptus?Juhus, mis muud!

Et raha India ja Tai jaoks polnud, siis sattusime oma esimesel soojamaa-reisil 15–16 aastat tagasi loteriimajutuse peavõidule Sharmis, imelisse Domina Coral Baysse! Olen seega Egiptusega seotud olnud juba õige pikka aega. Armusin siis Egiptusesse ära ja...  armastan seda maad ja merd ja kliimat ja inimesi praegugi.
Mul on siinkohal hea meel öelda, et ma pole ainuke ullike – neid on täitsa palju, ka saarlaste hulgas, kes käivad ja käivad ja jäävadki siia käima.

Kümmekond aastat tagasi olin ma siin ligi kolm hooaega ühe turismifirma reisiesindajana ka tööl, seega olen oma elust ikka paar aastat kindlasti Egiptuses elanud.

Võin ka seda öelda, et tunnen Sharmi, tema äärealasid ja Lõuna-Siinaid ikka päris hästi. Olen uudishimulik inimene, seepärast olen siin õige palju ringi sõitnud, järjest uusi ja huvitavaid paiku avastanud. Avastada on aga veel oi-oi, kui palju.

Oma lastele ja sõpradele-tuttavatele näitan ma ikka seda päris-, mitte turistikataloogi Egiptust. Senini on neil kõigil minu näidatud Egiptimaa tundeid äratanud ja silmi avanud. Ka selles osas, et meie Eesti- ja Saaremaa on elamiseks maailma parimad paigad!

Mina ise ei vahetaks iial oma kodusaart ja -maad millegi teise vastu, olgu seal nii mõnus kui tahes.

Üks päris oluline põhjus siinkäimiseks on mul veel – see on kliima. Minu eas hakkavad liigesed endast järjest häälekamalt märku andma, siinne kuiv ja soe kliima aga rõõmustab neid tuntavalt.

Tunnistan nüüd üles – ka mina olen mingis mõttes pagulane, täpsemalt – kliimapagulane. Pagen võimalusel selle pimeduse ja külma rõskuse eest, mis meil talviti harilikult valitseb. Tõsi, sel aastal läksin alt – tuli üle hulga aja imeilus ja valge talv. Vaatan koduste saadetud pilte ja olen kade ka.

Millised on need erilised paigad, kuhu oma sõpru-tuttavaid viid ja mida tavaturist iial ei näe?

Mind pole kunagi huvitanud kunstmaailm oma basseinide, palmide ja lillerohkusega, millesse turistid satuvad, kui nad lennujaamast hotelli tuuakse. Tunnen seda hästi ja tean, millise hinnaga see kõik Egiptuse looduse ja inimeste arvel saavutatud on.

Egiptuse päriselu on see, mis mind tõmbab. Ja see on siin väga mitmekesine!

* Turismiga seotud inimeste ja lihtsate tööinimeste elurajoonid, sealsed söögikohad, juuksurid, tapamajad, poed, teemajad, leivaküpsetajad, rätsepad, kingsepad, lõputult kestev jalgpall igast televiisorist, vesipiibu ja grillahjude mõnusa lõhnaga suits, minarettidest kostev palvelekutsung, samas lähedal kopti kirik, lõputu teejoomine, kümnete meetrite pikkused liivale laotatud firma(!)riiete lasud, autode pidev tuututamine, muusika igast poest, inimeste valjuhäälne jutt ja... igirõõmsad meeste näod.

* Kõrbebeduiinide kaigastest, vineeri-, laua- ja plekitükkidest kokkuklopsitud majad, paljajalu tulikuumal liival ringilippavad lapsed, hoolikalt kaetud juuste, vahel ka kaetud näoga beduiininaised, vaibad liival, väike tulepesa hõõguvate sütega, selle kõrval teekann imemaitsva beduiiniteega, imepisikesed teeklaasid, kummardamised, käte-jalgadega suhtlemine, paberit ja pappkaste söövad kitsed-lambad-kaamelid, eesli hüüded õuest, ja siis jälle – vaikus... vaikus...

* Merebeduiinide lauajuppidest, vineeri- ning plekitükkidest ja vaipadest majad otse veepiiril. Imeilusate tühjaks söödud teokarpide kuhilad nurga taga, kalavõrgud naelte otsas rippumas, korallitükid rannas, kümned ja kümned beduiininaised ja -lapsed mõõna ajal madalast veest teokarpe ja kaheksajalgu otsimas, mehed merel võrkudega kala püüdmas, põlvitavad kaamelid oma tarkade silmadega seda kõike jälgimas, tuules laperdavad riidetükid, mangroovimets kasvamas kibesoolases vees, tuulekohin, siinsamas korallrahul murduvate lainete müha ja näppudega söödav imemaitsev kala- ja riisitoit...

* Siinai mäed ja Püha Katariina klooster – oluline paik kõigi kolme suure religiooni jaoks. Mägede võimas tühjus, troostitus ja elutus – ja ometi... beduiinitelk kusagil kaugel wad’is (orus), palverändurid, sagimine kloostri ümber. Imettegeva reliikvia – Püha Katariina käekest varjava karbi suudlemine, viirukisuits, Põlev Põõsas, soovide paberirullid seinapragudes, Moosese kaev, lõputud lood ja legendid... Kõigis neis paigus tunnen ma mitmeid inimesi, see teeb külastused veelgi põnevamaks ja isiklikumaks.

* Veealune maailm – see on midagi kirjeldamatut! Kui turismipiirkonnas on kahjustatud ja halli, surnud koralli päris palju, siis minu snorgeldamiskohtades, metsikutes paikades rahvast eemal on pilt sootuks teine. On võimatu kirjeldada neid sadu ja sadu erinevaid kala- ja koralliliike, südame ärevat põksumist 800 meetrit püstloodis laskuva korallseina kohal hõljudes, suure merekilpkonna ujumist otse oma kõhu alt läbi, hiigelsuure raiga kohtumist korallrifil, kaheksajalaga peitust mängimist või suure mureeniga tõtt vaatamist...

Kui sa kanti ja olusid nii hästi tunned, miks ei asu sa tööle mõne turismifirma reisiesindajana?

Hahaaa, minule meeldib olla oma aja peremees! Eks alguses sai saadetud CV-sid ka, aga ilmselt vaatas keegi pabereid ja viskas need minu sünnikuupäeva nähes kohe prügikasti. Ja mis seal salata – sündisin ma tõesti päris ammu, ise ka ei usu!

Nüüd aga olen rahul – mul on vabakutselisena käed-jalad tööd täis.
Nüüd leiavad mind inimesed, kes tahavad turismimullist välja saada ning neile teengi tuure ja ringkäike kohalike inimeste juurde, et nad näeksid siinset päriselu reaalsust.

Enamik noori giide pole linnapiiridest muudmoodi välja saanud kui vaid tuuribussis, nad ei ole näinud rohkem kui turistid ise. 

Kui nüüd oma Egiptuse-lugudega inimestes huvi äratasid, siis kui keeruline on teistel inimestel end seal mõneks talvekuuks sooja elama sättida?

Ega see nüüd just väga lihtne ka ole, aga võimalik on kindlasti. Mina kasutan oma sissetöötatud kanaleid ja olen seni saanud päris mõistliku hinnaga rentida nii korteri kui ka auto. Siin on kauplemine hirmus oluline ja ostjale muidugi kasulik ka. Päris võõrale küsijale lajatatakse hakatuseks sellise hinnaga, et huvi kaob kohe. Tegelikult annab harilikult ikka päris vastuvõetava hinnani jõuda, kui viitsimist on tingida.

Olen endamisi mõelnud, et siin Sharmis võiks talvekuudel ollagi mingi väike eakatest saarlastest või eestlastest koosnev sõpruskond või kommuun, kes koos saaks siin pimedast ja külmast eemal tervist parandada ja muidu lustida.

Itaalia eakaid on siin õige palju, miks ei võiks eestlaste punt siin hommikuti kusagil koguneda, kohvi joomas ja muljetamas käia!? Meil on tegelikult piisavalt inimesi, kes seda endale lubada saaksid, sest keskmise pensioni eest elab Sharmis kui kuninga kass, kuid paljudel jääb pealehakkamisest puudu. Sellise ettevõtmise kulukad osad on lennupilet ja korterirent, igapäevaelamine on siin kohe palju odavam kui kodu-Eestis. Seega – mida pikem olemine, seda odavam on päeva hind.

Kui mõni lehelugeja enne sinu tagasitulekut peaks Sharmi sattuma ja tunneb nende paikade vastu huvi, kuidas sinuga ühendust saada?

Heameelega aitan leida elamispinda, jutustan ja sõidutan ringi, näidates seda põnevat regiooni.

Las otsib mind e-maili, Facebooki või Messengeri kaudu, siia jõudes võiks ta helistada 01 02 03 13 14 9  või 01 02 02 05 65 4.

Räägitakse, et liiklus on seal jube. Vastab see tõele?

Liiklus tänavatel ja teedel – see on tõesti midagi erilist! Pean uhkusega tunnistama, et olen siin sõitnud juba 15 aastat ja pole kordagi kedagi kõksanud – ptüi-ptüi üle vasaku õla!

Ka siin on olemas liiklusmärgid ja sõiduradade jooned teedel, liikluseeskiri on samuti olemas, kuid autod-motikad on teedel kui linnuparv – kõik teavad, kuhu nad jõuda tahavad, aga kuidas ja millal sinna jõuda, otsustab olukord, mitte mingi eeskiri.

Teedel käib kibe võiduajamine paar korda lubatud sõidukiirust ületades, pidev sõiduridade vahetamine, tuututamine ja tuledega vilgutamine, olukorra pidev jälgimine kõigist kolmest peeglist ja, uskumatu küll, aga terve ja elusana jõutakse sihtpunkti! Siinses liikluses puudub mõiste „eesõigus“, seega kõik jälgivad kõiki. Ja sõbralikult. Keskmist näppu siin ei näe kunagi!

Mina rikun päevas sadu kordi kõiki meil kehtivaid (loodan, et Rainer Antsaar ja tema mehed seda lehte ei loe) liikluseeskirja punkte.

Olen päris kindel, et tänu sellele ma elus olengi ja seda lugu ka kirjutan. Mõnevõrra ma siiski erinen kohalikest juhtidest – peaaegu alati näitan ma suunda ja kui keegi just raketina tagant selga lendamas pole, siis peatun ka tänavat ületava inimese ees.

Kas avariisid siis üldse pole? On ikka, paari lömmis autot ja üht allaaetud inimest olen näinud.

Kui erinev on elu Egiptuses, võrreldes  meie eluga siin Eestis?

Oi-oi, elu on siin ikka väga erinev võrreldes eluga Eestis. See on nii lai teema, aga peamine erinevus on see, et enamik egiptlasi elab suures puuduses. Isegi meie kõige vaesemad inimesed on nendega võrreldes rikkad! Kes tuleb siia, see näeb ise!

Täna loetuimad
Tiiu Aro: Edward Laane tunnustamiseks on teisi võimalusi (23)
Koroonakriis sünnitas mõtte seeni kasvatama hakata (6)
Autod ummistavad Ruhnu sadama kai  (1)
1. juunist on Saaremaal Kaarma, Kärla ja Lümanda kogukond (6)
Vandaalid laamendasid võistluspaigas ja virutasid jooksu lipu
Leisi Noored soovib Melsase majas avada noortekeskuse
Olerex paigaldab Kuressaare tankla katusele päikesepaneelid  (4)
Nädala loetavuse top 5
Autoga merre sõitnud kalurit ei õnnestunud päästa (4)
Hannes Sepp: näeme vaeva, et sügisel jätkata (51)
Kurb kuulda ja lugeda (25)
Saun läks ehitusveast põlema (10)
Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (17)
Kommentaarid
Tiiu Aro: Edward Laane tunnustamiseks on teisi võimalusi (23)
Kurb kuulda ja lugeda (25)
Reformierakond kesklinna liikluseks sulgemise eelnõu tagasi ei võta (65)
1. juunist on Saaremaal Kaarma, Kärla ja Lümanda kogukond (6)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (199)
Koroonakriis sünnitas mõtte seeni kasvatama hakata (6)
Olerex paigaldab Kuressaare tankla katusele päikesepaneelid  (4)
Vallavanem Mikk Tuisk – põhimõtetega mees  (28)
Autoga merre sõitnud kalurit ei õnnestunud päästa (4)
Sõrves päästeti võrku kinni jäänud hüljes (3)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud