Autor:
Anneli TarkmeelReede, 04. jaanuar 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriSee lugu oleks nagu jätkulugu Aastalõpu lehes ilmunud loole „Uuel aastal andkem unistustele võimalus”. Igal lool on muidugi eellugu ja ka kõige suuremate unistuste täitumine algab väikestest sammudest. Homme õhtul on Arensburgi Muusas kontsert „Arm astus”, millest asjaosalised tõenäoliselt aasta tagasi isegi unistada ei osanud.Aga see ei tähenda seda, et unistus olemas ei olnud. Lihtsalt nüüd on aeg küps.
Homne kontsert algab kl 18 ja see on tasuta. Facebooki kutsel lubatakse, et esinevad haldjalik laulja Jane, särav muusikavõlur Pilvi ja metsik poetess Nete. Igal juhul põnev kooslus.
„Lähemad teavad, et Jane [Prostang] on väiksest peale laulnud mudilaskooris, segakooris, tütarlaste ansamblis, segaansamblis, laulnud duetti,” rääkis Nete Tiitsaar. „Samuti on ta õppinud soololaulu Sirje Medelli ja Kuressaare muusikakoolis Madli Vainokivi juures. Ka karaokevõistlused ei ole talle võõrad, nii et lavakogemust kuigivõrd on ja ikka kisub sinna tagasi.”
Jane ei laulnud aastaid isegi kodus, kuni üks tuttav küsis: „Kas sa ikka laulad veel, sul oli ju imeilus hääl?” Sellest päevast peale ei ole ta olnud päevagi lauluta.
Igasugune kohtumine on võimalus. Nii juhtus ka 2017. aastal Anne Kunstistuudio jõulukontserdil, kus Jane mainis salamisi Anne Tootmaale, et temagi unistab soololaulmisest. Anne ütles siis Janele, et Pilvi Karu juures saab võtta eratunde. Detsembri keskel potsataski Pilvi postkasti järgmine kiri: „Soololaul on üks minu unistusi ja kodus endale laulmine pole päris see – tahaks paremaks saada ja see oleks hobi, mis hingele pai teeb.” 2018. aasta saabudes kuulas Pilvi Jane üle ja nii hakatigi igal nädalal harjutama.
Nete ja Jane kohtusid esimest korda 2018. aasta suvel tänu kaamerasilmale. Seejärel järgnes koostöö Nete debüütluulekogu „#ööraamat” jaoks pildistades. Nete luule andis Janele jõudu juurde uskuda endasse ja luulekogu edu julgustas ka Janet astuma samme, et tulla avalikkuse ette.
Nii otsustasid kõik kolm, et nad ei taha olla need, kes ainult istuvad ja kiruvad, vaid ka teevad midagi hingest, ükskõik, mida teised sellest ka ei arvaks, sest usk iseendasse on peamine. Üksteist toetades juhtub imelisi asju!
Vahemärkusena olgu öeldud, et ka Nete jõudis Pilvi juurde laulutundi, sest ta usub, et laulmine toetab Nete sõnumi edasiandmist. Mine tea, ehk ühel päeval julgeb temagi avalikult laulda. Esialgu laulab ta veel koduseinte vahel.
Romantiline kontsert
Salamisi on Jane alati lootnud, et ei jää laulma vaid õpetajale. Tema suureks rõõmuks pakkus Pilvi ühes möödunud aasta laulutunnis välja, et äkki ta tahaks mõnele lähemale oma õpitu ka ette kanda. Janele see mõte väga meeldis. Loomulikult oli alguses raske välja mõelda, kes need kõige erilisemad oleksid, keda kuulama kutsuda.
Ühiselt aga leiti, et vaevalt nii tihti nad kontserti korraldama hakkavad, et miks siis mitte juba teha suuremalt ja kõigile. See oli nii loogiline, et Jane laulu toetab Nete oma luulega.
„Kui me kolmekesi esimest korda proovi tegime, siis kõik toimis, see mõte sai justkui aina rohkem hoogu juurde,” rääkis Nete, kelle luulest sündis ka kontserdi pealkiri „Arm astus”. Nii nad läksidki kõik koos pildistama ja sündis avalik üritus. Saagu, mis saab, aga romantilist ja tundeküllast kontserti saab kindlasti.
Kontserdil lauldakse armastusest ja naiselikkusest. „Kuigi Jane on üritanud oma repertuaari mitmekesisemaks muuta, siiski köidavad teda peamiselt ballaadid, lood armastusest ja suhetest. Ta on romantilise loomuga – seda nii fotograafi töös kui ka oma õnnitluskaartide meisterdamise hobiga. Ega vist saakski teisiti, ta on ja jääb paadunud romantikuks. Ja ilmselt see meid kõiki ka ühendab,” ütles Nete lõpetuseks.