Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 02. märts 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
märts 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
NÄDALALÕPP

Võluhääl meie Orissaares
Autor: Anneli Tarkmeel
Reede, 23. november 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Noored Eesti talendid ja tipp-professionaalidest koosnev žürii – nii võib kokku võtta eile-täna-homme toimuva noorte lauljate festival-konkursi Võluhääl Orissaares. Žüriist leiab sellise maailmalavadel laulva Hiiumaa juurtega tähe nagu Kai Rüütel.

Täna on festivali avamine, kus väikese üllatusetteaste teevad hiljuti rahvusooperis Estonia Carmenit laulnud Kai Rüütel ja samuti žüriisse kuuluv tunnustatud klaverisaatja Piia Paemurru. Žürii esimees on Estonia peakoormeister Elmo Tiisvald. Kokku tuleb neil hinnata 67 noore laulja esitust.
Festivalil idee autor ja üks korraldajaid Anne Kann ütles Nädalalõpule, et lapsed tahavad esineda ning kõik tunnevad asjast rõõmu, muidu nad ju lavale ei läheks.

„Kui palju võib ühes 8-aastases olla muusikat ja ehedust! Kes on lavale sündinud, seda on kohe näha igast pisiasjast. Närvipinge ei ole neil kindlasti hingemattev,” kirjeldas ta festivali meeleolu.

„Näiteks Orissaare kultuurimaja direktor Anu Viljaste tahab alati ise olla selles rollis, kes lapsi lavale saadab. Ta ütleb, et see on nii põnev näha, kuidas lapsed ennast enne lavale minemist kokku võtavad. Järelikult annavad need väikesed esinejad midagi meile tagasi ka.”

Patrooniks Risto Joost

Anne Kann tundis erinevatel konkurssidel käies, et mõnele tema õpilastest ei olnud sobivat konkurssi. „Kõik teevad oma tööd ju hästi ja igasuguseid konkursse on vaja, aga ma ei ole ise mikrofoniinimene. Mulle meeldib kuulda häält ilma vahenduseta. Siis tulevad kõige paremini välja erinevad häälevärvid. Just sellisest konkursist tundsin ma puudust. Triin Ella haaras mu mõttest kinni ja ütles, et teeme ära. Kairit Levit tuli samuti meeskonda ja nii me toimetama hakkasime,” meenutas Anne Kann asja algust.

Et sellist festivali on vaja, sellest räägivad faktid. Kui oktoobri alguses avati registreerimine, oli esimese 20 minutiga laekunud juba 23 avaldust.
Esmakordselt on osavõtjaid näiteks Viljandi muusikakoolist, Tallinna huvikeskuse Kullo laulustuudiost Lõoke ja tütarlastekoorist Ellerhein ning Pärnu Kunstide Majast. Hea meel on korraldajatel veel sellegi üle, et esimesel aastal žüriisse kuulnud dirigent Risto Joost on festivali niivõrd oma südameasjaks võtnud, et temast on saanud Võluhääle patroon.

Saare maakonnast on Võluhäälel laulmas Oliver Leppik Kuressaare gümnaasiumi huvikoolist Inspira (juh Helle Rand), Iris Sepping, Kaisa Trull ja Melissa Rei Orissaare muusikakoolist (juh Anne Kann) ja Kadri-Ann Viherpuu Kuressaare muusikakoolist (juh Kairit Sepp). Saarlaste kirja lähevad veel Raplast Thea Paluoja õpilane Anette Ella ja Tartust Tiia Puhveli õpilane Lee Holm.

Elu hakkab kandma

Festivalieelne aeg on hullumeelne aeg. Mingil hetkel tuleb aga lapsuke lahti lasta ja siis poeb hinge sügav tänulikkus kõigi nende inimeste vastu, kes on festivali tegemistesse panustanud.

Vähemasti Anne Kann tunneb nii. „Olen tundnud seda tunnet, kui süda hüppab rõõmust. Näiteks lähed poodi ostma salvrätikuid, mis mingil hetkel on ununenud tuua, ja siis järsku saad aru, et kui tühine mure on see kõige selle kõrval, mis parajasti toimub. See on see tunne, et elu hakkab sind ise kandma,” rääkis ta.

Võluhäälel esineb Eesti muusika tulevik

Järgnevalt saavad sõna žüriiliikmed, kes on kõik oma ala tipptegijad. Nende osalemine Võluhääle žüriis on imetlusväärne. „Aga loomulikult tulen ma rõõmuga Orissaarde, sest Võluhäälel osalevad noored on ju meie tulevik,” vastas Kai Rüütel küsimusele, kuidas ta oma tegemiste kõrvalt aega leidis. Vahemärkusena olgu öeldud, et Kai Rüütli rollide seas on näiteks „Traviata” Flora või „Manoni” Rosette Londoni Kuningliku Ooperi laval.

Keda peate oma esimeseks muusikaliseks suunajaks, tänu kellele saite aru, et teie tee on muusika?

Elmo Tiisvald: Muusikaõpinguid alustasin Tallinna muusikakeskkoolis, kus mul oli kaks väga olulist juhendajat – esimene viiuliõpetaja Ene Pedaste ja hilisem viiulipedagoog Tiiu Peäske. Nemad motiveerisid ja suunasid mind muusikaga süvitsi tegelema.

Lisaks oli suureks inspiratsiooni allikaks tollane RAM-i poistekoor (praegune rahvusooperi Estonia poistekoor) ja dirigent Venno Laul. Poistekooris lauldes puutusin varakult kokku Eesti parimate orkestrite, lauljate ja dirigentidega.

Kai Rüütel: Õppisin Tallinna 21. keskkoolis muusikakallakuga klassis, kuid solisti minus märkas muusikaõpetaja Mare Maasik 7. klassis. Mäletan hetke, kui ma järsku hakkasin tema tunnis solfedžost aru saama. Päevapealt oli mul muusikaõpetus „3” asemel „5”. Seejärel ta kuulis, et kooris keegi laulab ilusa häälega, kuid kes, see polnud selge. Lõpuks ta jõudis minuni. Seejärel hakkasin solisti laulma. Ühel aktusel kuulis Eve Viilup mind laulmas Gounot’ „Ave Mariat” ja ta kutsus mind laulma ETV tütarlastekoori. Nii see algas.

Piia Paemurru: Mul oli suur tahe muusikat õppima minna. Vanemad märkasid seda huvi, kuigi meie peres muusikuid ei olnud. Ka juba lasteaias käisin klaveriringis. Mind kutsuti ka kunsti- ja luuleringi, samuti soovitati balletti tantsida, aga ma jäin klaverile truuks. Ma ei tahtnud ennast killustada. Minu esimene klaveriõpetaja muusikakoolis oli Heli Rooma, kes innustas mind muusikat edasi õppima.

Millal saite aru, et tahate muusiku elukutsele truuks jääda?

Elmo: Muusika on olnud kogu aeg minu elu loomulik osa ja sellest on aastate jooksul välja kujunenud elukutse.

Kai: Muusikuks saamise otsus oli väga teadlik valik. Ma küll üritasin sellest loobuda – läksin pärast keskkooli TTÜ-sse geenitehnoloogiat õppima. Arvasin, et ma ei ole piisavalt andekas, et muusikas läbi lüüa, kuid mu igatsus muusika järele oli nii suur ja ma ei olnud õnnelik. Oma kõrgharitud vanematele ma ei julgenud ütelda, et tahan ülikooli pooleli jätta. Ema nägi kõrvalt, et ma olen kohutavalt õnnetu ja andis oma nõusoleku, et võin muusikat õppida, kui nii väga soovin. Astusin Otsa-kooli ja elu loksus paika.

Ma arvan, et muusiku tee tuleks valida siis, kui teistmoodi ei saa. See ei ole alati lihtne, minul on asjad õnneks läinud, kuigi see pole olnud kerge tee.
Aga igaühel on oma tee. Hiljuti laulsin Estonias Carmenit koos Don José rolli teinud Luc Robertiga, kes oli pikki aastaid hoopis tuletõrjuja. Saab ka niimoodi.
Piia: Selle elukutse juurde suunasid mind õpetajad. Noorena ma ei osanud ette kujutada, et selline amet üldse olemas on. Hindan selle elukutse väljundit ja laval olemist.

Mida soovite Võluhäälel osalejatele muusikateele kaasa?

Elmo: Rõõmsat meel, eneseusku ja edu kõigile!

Kai: Laulda võiks alati kogu südamest. Põhiline on laulu sõnum ja mida laulja soovib sellega ütelda. Minu jaoks ei ole huvitav kuulata seda, kui keegi teeb ilusat, aga mõtestamata häält.

Piia: Muusiku töö võiks selle tegijale tunduda kerge. Kuigi on vaja ka töökust, ei saa alahinnata andekust, mis muudab töö tegemise kergemaks ja pakub tegijale rohkem rõõmu.

Ja meeles võiks hoida sedagi, et kontsertmeister on lauljale võrdne partner ning hea tulemus sünnib ikka koostöös.

Lisaküsimus Kaile: kui tugev side on teil Hiiumaaga?

Kai: Väga tugev. Minu lapsepõlve suved möödusid seal, sest nii isa kui ema sugulased elavad seal. Ema on nüüd oma esivanemate talukoha üle võtnud ja toimetab Tilga külas Kopli talus. Olen isegi seal kõvasti maad kaevanud ja aias toimetanud.

Kõik see Kassari ümbrus, kokku kasvanud männid ja kadakad, kõik see energia, mis sealt saab – ma tunnen, et seal ongi mu juured.

Küsis Anneli Tarkmeel

Täna loetuimad
Muhus süttis sõiduauto (3)
Vald tahab poodide uste juurde maskide kontrollijat (2)
Ligi pooled väljakutsetest olid öörahu rikkumised ja tülid (1)
Saaremaa gümnaasium alustas avalduste vastuvõttu (3)
Seltsing kogub Saaremaa suurrätte (2)
Nädala loetavuse top 5
Naine sõitis Mändjalas kraavi (7)
Koroona lööb negatiivseid rekordeid (57)
Tartu liinil avatakse uus bussiliin (2)
Kes on Eesti riigi kõige tähtsam inimene? (11)
Kaitseliit plaanib Hiiumaa ja Saaremaa malevkonna liitmist (6)
Kommentaarid
Edward Laane kogus suusasõiduga 800 eurot (4)
Koroona lööb negatiivseid rekordeid (57)
Seltsing kogub Saaremaa suurrätte (2)
Vald tahab poodide uste juurde maskide kontrollijat (2)
Saaremaa gümnaasium alustas avalduste vastuvõttu (3)
Muhus süttis sõiduauto (3)
Kes on Eesti riigi kõige tähtsam inimene? (11)
Ligi pooled väljakutsetest olid öörahu rikkumised ja tülid (1)
Kaitseliit plaanib Hiiumaa ja Saaremaa malevkonna liitmist (6)
Rail Balticu terminal saab Arnold Rüütli nime (11)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud