[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Reede, 05. juuni 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
juuni 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
NÄDALALÕPP

Mart Sant tippvormis
Autor: Anneli Tarkmeel
Reede, 09. november 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Mart Sant oma pidurõivais. Autor Ingela Auväärt. FOTO: Blanche Siirak

Nädalalõpu toimetusel õnnestus tabada vastuoluline isik Mart Sant. Samavõrra armastatud ja vihatud tegelasel on täna õhtul käed-jalad tööd täis. Intervjueerida oli teda raske – kippus ikka laulujoru ajama. Usutluses selgub, miks ta nii räbaldunud välja näeb, kuidas Mardil tervis on ja palju ta teenib.

Tere, Mart, kuidas tervis? Olen kuulnud, et sul varbad valutavad.
Aitäh küsimast, olen ka kuulnud, et ühel Mardil varbad valutavad, tal on kange soov riigikogu uksest sisse sooja saali laulma saada. Küllap ka Eesti rahva ontlikkust vitsaga kontrollima ja ande küsima.

Minul isiklikult on tervisega kõik korras, viimased 50 aastat olen kandnud korralikke jalavarje. Nendega käin nii maal kui linnas, hüppan ja kargan, lasen peene tõukoera eest kiirelt varvast. Arvestades tänapäeva lukustatud uste rohkust võib siiski juhtuda, et muudkui laulad, ootad ja hakkavadki varbad külmetama. Mulle meeldiks, kui majas oleks akna peal küünal või muu märk, et siin on esivanemate hinged oodatud ja uks tehakse heal meelel lahti.

Aga jah – eile sai tehtud tõsine santimistrenn. Jooksime mööda külatänavaid ringi ja kalpsasime üle aedade, kopsisime matakatega akendele ja laulsime täiest kõrist... Selgus, et kogu meeskond on tippvormis. Varbad valutavad juba päris magusasti ja sõrmeotstes on tunda tuttavat mardisärinat.

Mart, oled isamaaline mees. Palun ütle, kas eesti rahvas armastab sind sama palju kui sina eesti rahvast?

Karta on, et üsna suur osa eesti rahvast nimetaks mind, mu naist Kadrit ja meie kolleege hoopis libetolerastideks. Tüdrukutest mardisantidel on vuntsid nina all ja kadrisantidel kena noor poiss kaasas, kel tanu peas või aluspüksid teiste pükste peal jalas, kardpaelad lehvimas. Kus siis

tänapäeva isamaalised mehed seda sallivad, et naistel on vuntsid ja poistel naisteriided!

Rääkimata kahtlastest õnnistustest: “Teil siis tõusku tõmmud härjad, tõmmud härjad, töntsid sarved… põrsad põhku pugegu.” Järelikult on mardid juba ammu moslemite tulekut ette kuulutanud ja meie olgu sead, kes põhus põõnavad ja midagi ette ei võta!?

Nooremad eestlased armastavad kõike, mida mujal tehakse ja teevad halloween’i järele. Kristlastest eestlased ei huvitu muust jälle sel põhjusel, et neil on põhirõhk jõuludel. Nad on hea hulga ristiusupühi riigipühadeks või riiklikeks tähtpäevadeks korraldanud, näiteks kolmekuningapäeva ja nelipühad. Ma küll ei tea, et enamik eestlasi neist pühadest midagi suurt teaks või peaks. Jõulu-usku on ka kaubandus: novembri alguses on piparkoogid ja jõulukommid juba müügil.

Selge see, et ökonoomsem on tootmine ühele teemale suunata, kallis on vahepeal mardi- ja kadrikaupa teha. Keegi ei paista veel ära tabanud olevat, et Eesti omapära ongi rikkaliku kombestikuga mardi- ja kadripäev, mida hoopis ise teistele maadele tutvustada, ka toodete näol: spetsiaalselt nende pühade teemalised kommid, küpsised, õlled, vorstid, käsitöötooted ja nii edasi.

Aga kas eesti rahvas mind arrrmastab? Arrrmastust ei saa mõõta.
Arrrmastusest saab laulda.

Millal sa viimati tundsid, et sa ei olnud peredesse väga oodatud? Või vastupidi – räägitakse, et sa ei jõudvatki enam igale poole.

Ei jõua jah. See on juba mõnda aega nii, et igale poole ei jõua. Nii palju on käia, nii palju on peresid, kuhu õnne viia. Abikäsi on külmetama ikka vaja. Kes tunneb, et tahaks ja suudaks priitahtliku mardisantide seltskonnaga liituda – oled südamest oodatud!

Mõni suurem inimene kurdab, et Mart käib kord aastas ukse taga kerjamas. Kas sa nõustud selle väitega?

Iseenesestki mõista! Tähendab ju mardisant tänapäevases kirjakeeles „mardipäeval ringi liikuvat kerjust”. Lihtsalt et miski pole kunagi ainult see, mis pealtnäha paistab.

Nagu Kaarma kandi laulusalm ütleb: „Mart ei tule maki pärast, mart tuleb lapsi hirmutama. Mart ei tule sööma pärast, mart tuleb karja õnne pärast.”

Väga tähtis on mõista, et regilauludes ei öelda miskit päris otse välja. Nii et see „karja õnn”, millest lauludes juttu, tuleks tõlkida „õnneks töös ja tegevustes, pere toidulaual ja sissetulekutes laiemaltki”. Nii et usutavasti on tegu pigem eksklusiivse teenuse kui kerjamisega.

Kuidas elab su naine Kadri?

Kadri tunneb end hästi ja lubas täna õhtuks kaneelisaiu küpsetada...

Kui vanad te nüüd kahekesi juba olete?

Meie kodukandis on aeg üsna suhteline nähtus. Oleme parimais aastais!

Milline on sinu lemmiklaul?

Hmm... „Tahaks lennata, aga mitte...”, või „on vaid naati, palju naati...”. Ei teagi kohe. Lemmiklaulu on raske valida, mu mälusalves on neid üle poolteise tuhande, moodsamatest rääkimata. Praegu tuleb meelde üks uuem laul Muhust:

Ekid, kekid, tseeluvekid,
katlas keevad, keevad makid.
Jüri tõi mul nüri noa,
lõikas mulle makki koa.

Ausalt öeldes ei jaksa ma kõiki ise laulda. Püüan mõne räppariga läbi rääkida, Arop laulis “kiki-miki”, ehk laulab “eki-keki” ka?

Sõnadelt on vanad laulud ilusamad:
Mardi tulnud kaugelt maalta,
ümbert see kuu kumera,
päält see päeva punase,
lumi meil rikkus loogakirju,
sadu meil rikkus saaniteki,
udu meil rikkus uue kuue,
härmatis hää hobuse.

See sobiks Trad-Attackile?

Läbi aegade on siiski mu lemmiklauluks jäänud kolm rida ühest pikast sõrulaste mardilaulust: „Peretütar neitsikene; talutütar tallekene; puhu see tuli tubaje!”
Neis kolmes reas on tunda südamlikku palvet, igatsust läheduse järele ning puhast arrrmastust.

Palju sa teenid? Näed muide tihti üsna räbaldunud välja.

Keskkonnasõbralike pereinimestena kanname koos Kadriga oma riideid nii kaua, kuni need seljast kukuvad. Antud riietuse puhul on selgesti näha, et seda saab veel tükk aega seljas pidada, enne kui midagi olulist ära kukub. Riietuse uuendamiseks kasutame kasutatud riiete poode. Soovitame teistelegi – meie maakera vajab meilt kõigilt tarbimise piiramist.

Vanasti öeldi räbalate kohta nii: “Mardile ei panda midagit pahaks; igaüks ehitab ennast, kuidas arvab, mida narrim, seda naljakam, mida hullem, seda ilusam.” Isegi puuks ja rukkihakiks tehti end.

Materiaalsed asjad mind eriti ei huvita ja üldiselt on minu suurim tasu see, kui näen, et lapsed oskavad lugeda-arvutada, emal-isal on majapidamine korras.
Mis sa teed nende kommidega, mida lapsed sulle annavad? Sa ju tead, et veresuhkrut peab kontrolli all hoidma.

Kommi sööme ainult laupäeviti ja mõistlikus koguses. Mardipäeval saadust jätkub vähemalt jõuluni. Tegelikult armastame väga ka seenekonservi, kuivatatud kala, vorste, omaküpsetatud kakkusid, marineeritud kõrvitsat, veripalle-käkke, pasteeti, keedetud ube, pähkleid jpmt, eriti õunu!!! Aitäh kõigile, kes mardikotti omatehtud maiuspalasid poetavad!

Viimasel ajal mõtlen, et osa meist, mardisantidest, võiks mitte ainult head soovida, vaid ka head teha. Eestis on palju MTÜ-sid, kes koguvad annetusi – küll lastele haiglas, loomadele varjupaigas, kooli salatileti jaoks jne. Selle asemel, et niisama küsida või reklaamile kulutada, võetagu hoopis kamp kokku, leitagu abilised ja mindagu mardisantima. Käidagu päeval ettevõtetes ja õhtul kodudes, lauldagu, tantsitagu, räägitagu oma ettevõtmisest ja jäetagu pererahvale infoleht, kuidas teha rahaline annetus.
Kõike head ja pikka iga!

Anneli Tarkmeel

Täna loetuimad
Perekondlik
Luce kool sai puudustele vaatamata tegevusloa (4)
Kommentaar - Kas jalakäijad ummistavad Kuressaare kesklinna? (26)
Andi Kuivjõgi: olen üks paganama õnnelik inimene
Kuressaare haigla töötajatele 3000 euro väärtuses hoolitsusi ja lõõgastust (5)
Aasta kirikusõbraks sai abivallavanem Helle Kahm (7)
Pojengist saab uus Saaremaa suveniir
Ameerika: mida ja keda uskuda? (4)
UUS! Valitsus eraldas koroonaviiruse tõttu surnud hooldaja perele 50 000 eurot (4)
Haigla audit valmib kõige enne jaanipäevaks
JUHTKIRI - Kaluripoja suveöö kuurordis
Automatkad kutsuvad Saare-ja Hiiumaad avastama
Saarlased tõid linnatänavatele uhked hobisõidukid
UUS! Maaeluminister kinnitas saarlase asekantsleriks (2)
Üleskutse stressivaba(ma)ks eluks! (2)
Nädala loetavuse top 5
Kesklinna sulgemine lõpetab einetakso teenuse (57)
Saaremaal pole võimalik enam kunagi nii soodsalt puhata (22)
Pöide kandi rahvas pole uute pakendikonteineritega rahul (11)
Vasakpööre ja möödasõit lõppesid avariiga (13)
Reformierakond andis kesklinna liikluse sulgemise osas järele (34)
Kommentaarid
Luce kool sai puudustele vaatamata tegevusloa (4)
UUS! Valitsus eraldas koroonaviiruse tõttu surnud hooldaja perele 50 000 eurot (4)
UUS! Maaeluminister kinnitas saarlase asekantsleriks (2)
Kesklinna sulgemine lõpetab einetakso teenuse (57)
Spetsialist soovitab hakke peletada nende endi hädakisaga (20)
Aasta kirikusõbraks sai abivallavanem Helle Kahm (7)
Reisisihiks Saaremaa (7)
Saaremaal pole võimalik enam kunagi nii soodsalt puhata (22)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (206)
Kommentaar - Kas jalakäijad ummistavad Kuressaare kesklinna? (26)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud