Mis siis, kui patjadel õitsevad lilled ja linal uriseb hunt...
Autor:
Ene KallasReede, 13. mai 2016.
Loe kommentaare |
Kommenteeri

Tekstiilidisainer Kristi Kuusk näitab, kuidas saab kangale võluda lillevaiba, panna sinna erinevaid tegelasi ja lisada neile mitmesuguseid hääli.
Foto: Valmar Voolaid
Nädala algul avas Saaremaa Kunstistuudios oma esimese isikunäituse doktorikraadiga tekstiilidisainer Kristi Kuusk, pannes kangad jutustama lugusid – muinasjutulisi ja elusaid.Näituse “Interaktiivsed lood tekstiilil“ külastaja leiab eest improviseeritud toakese, kuhu on paigutatud voodi koos kõige sinna juurde kuuluvaga, põrandavaiba ja seinapiltidega. Toast väljaspool on samuti kangad, mis lähemal vaatlemisel ongi lihtsalt – kangad.
Siiski, tuppa ja väljapoole tuba on asetatud ka nutiseade, mis vajaliku äpi ehk rakendusprogrammi olemasolu korral näitab seadme kaudu erinevaid asju. Nimelt tunneb programm ära kujutised kangal ning heledus-tumedus suhte alusel leiab programmist õiged 3D (ruumilised) pildid ja asetab need riidele. Nutikas, mis?
Nii saab kangale võluda lillevaiba, saab panna sinna erinevaid tegelasi, saab lisada neile mitmesuguseid hääli. Näiteks kui Punamütsike astub metsas, saab kuulata ta jalaasteid, kui hunt luusib kuuskede vahel, annab ta endast urinaga märku jne.
Võlub väiksemaid külastajaid
“Interaktiivsed lood tekstiilil“ võiks hästi töötada unejutu kaasaegse alternatiivina, kus lapsed koos vanematega lugusid välja mõtlevad ja jutustavad. Digilugude liikuvad kujundid on vahetatavad ja see oleks üks võimalus lapse kasvades pikendada tekstiilide kasutusiga, vältida nende enneaegset väljavahetamist, mis on Kristi Kuuse üks lähtepõhimõtteid.
See on ilmselt näituse osa, mis võlub just väiksemaid külastajaid. Kristi Kuuse varasemad sellelaadsed tööd on nagu eelsamm 3D tegelaskujude elustamisele. Nimelt on ta välja töötanud kangaid, mis reageerivad erinevatele liigutustele, aga ka soojusele.
Võtad kätte ja kangas muutub heledamaks. Näiteks. Need viimased viis ta aga endaga kaasa – ei haakunud näituse kontseptsiooniga. Küll aga saab vaadata töid, millele peale tikitud QR-kood. Need tööd ulatuvad otsapidi eesti rahvakultuuri – külastaja tunneb ära Muhu mustreid, Muhu värve.
“Kunstnikku inspireerinud kindakirjade ning seelikutriipude mitmetasandilised tähendused on leidnud edasiarendusi riideesemetel QR-koodiga tikandites, et siduda kasutaja läbi sümboli kultuurilise informatsiooniga video, foto, audio või teksti kujul,“ tsiteerides kunstiajaloolast Reeli Kõivu.
Nii omandab rahvariide varjatud kood astmelise tähenduse – kui nutiseade leiab rakenduse kaudu üles markerid, siis avaneb lehekülg, mis jutustab ühe loo. Kristi Kuusk rääkis, et päris palju aega ja energiat läks sellele, et stiliseerida QR-koode nii, et need paistaksid ühelt poolt mustrina, teiselt poolt aga töötaksid koodina. Ning näitaksid maast umbes meetri kõrgusele – umbes nii palju materjale läks tema jaoks ühe õigena tunduva variandi väljatöötamiseks.
Näituse avamisel avas Reeli Kõiv veidi ka Kristi Kuuse disainerimaailma, viies jutu erinevatele koolidele, kus kunstnik on õppinud. Ning mida.
Kristi Kuusk on pärit perest, kus tegeletigi tekstiiliga, nii on igati loogiline, et kuigi ta eksis informaatikat õppima Tallinna tehnikaülikooli, jõudis ta EKA-sse (Eesti kunstiakadeemiasse) ning sealt edasi São Paulosse ning lõppeks Eindhoveni tehnikaülikooli, kus omandas doktorikraadi.
Kui siinne doktoriõpe on pea puhtalt akadeemiline, siis sealne keskendub praktilisemale poolele. Nii saab ta edasi arendada ideid, mis tekkisid doktoriõppe käigus.
Vägagi edasiarendatav toode
2014. aastal asutas ta tekstiili traditsioone ja innovatsiooni ning tehnoloogiaid ühendava firma Spell Disain OÜ. Näitusel olevad voodiriided ja vaip on prototüübid, mis annavad veidi aimu sellest, milline võiks olla tulevik.
Praegu tundub, et tegu on vägagi edasiarendatava tootega, millele võiks olla turgu mitmel pool maailmas. Sest ei pea piirduma ainuüksi tegelaskujudega, vaid näiteks võiks ju terve mets elada, jutustada oma lugusid.
Tegelased võiksid kasvada, areneda seoses lapse arenguga. Ning siis on neil rääkida hoopis teised lood... Või miks mitte – rakendus võiks anda võimaluse luua ise tegelasi oma vaibale. Nii kuis fantaasia järele jõuab.
Kristi Kuuse näitus jääb Saaremaa Kunstistuudios avatuks 5. juunini.
Niisiis, nutiseadmed kaasa ja uudistama muinasjuttu! http://www.kristikuusk.com/