Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Pühapäev, 25. juuli 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
juuli 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Aastad ja inimesed

Hingesidemest ja selle väärikusest inimpõlvede kaitseks
Autor: Enda Naaber
Esmaspäev, 14. oktoober 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

„Asher, su viimne soov lahkudes maalt?” küsib lahke paadimees. „Luba õnnistada! Igavese hingesideme kaudu luba õnnistada kõiki ja kõike universumi lõputult paljude inimkondade vaimse armastusega!”

Just nõnda lõpeb sinu, Gen Noa, neljas, lugejate soovil täiendatud „Hingesideme” väljaanne. See on ju eelmiste raamatute „Üks on kõik ja kõik on üks” ning „Agape” mõtteline järg ARMASTUSE kõikvõimsusest. Kust ja kuidas oled leidnud selleks materjali? Raamatud on mahukad, näiteks viimane „Hingeside” 800 lehekülge.

Väärtuslikuima materjali leidsin ahaa-elamustes endas. Printsiipide ja seostena. Seejärel kudusin kujutluspiltidele sõnarüü – lõin neid ruumis ja ajas kandvad tegelased ja sündmused. Mõnikord leidsin need eest argielus.

Sinu kui kirjanikust filosoofi dialoog su loomingus on tihti ülev ja optimistlik. Annad lugejale taktikepi tunnetusega: armasta inimest, armasta ennast! Oled sa maal või Kosmoses?

Hinge igavikulisust tundes on optimism ainus loomulik hingeseisund. Et optimism leiaks inimelus ka välise põhjenduse, tuleb omaenda ülevuse väel pürgida üllusele. Alguse tagasilangustele kiuste. Lakkamatult.

Kosmoses tiirleb loendamatuid inimasustatud planeete. Kõigi nende vahel toimub pidev vastastikune mõjutamine. Kui Maa inimkond ei saada piki hingesidemeid endast õnnetumatele planeetidele õnnistusvõnkeid, ei saa ta ise neid endast õnnelikemalt. Kas on liiast saata – kujutlusjõu võimendamiseks algu tähistaeva all - õnnistusi naaberinimkondadele? Kas on kurjast toimida ja suhtuda kogu argielus nii vastutustundlikult, et me tegudega kaasnev hea soodustab ka kaasinimesi valgusaastate kaugusel? Et avardada teadvust universumi lõpmatuse ja igaviku tunnetamiseks, nendesse vaid positiivse ja hea kiirgamiseks, tuleb mõttes, tundes ja tahtes väljuda rahvuse, rasssi, end ainuõigeks pidava usundi, mistahes erakonna, isegi globaalse nägemise ahtusest. Tuleb kõik-üks-olemise tajumiseks tõusta neist, eelkõige nende omavahelisest vaenust kõrgemale.

Mis teeb inimese tugevaks?

Seda teeb ühtsusetunnetus. Oma olemuse tõttu saab see olla vaid armastusrikas. Vaid vaimne armastus ühendab kõik üheks ja hoiab kõik koos. Ühtsustunnetuse korral pole indiviidil üksnes enda hingetugevus. Kiirgava hingesideme varal saab inimene kui kõiksusolend osa ka kõigi samas tunnetuses viibivate hingesugulaste omast. Sellises hingeseisundis on teadlikult või ebateadlikult üks kõik ja kõik üks.

Kui armastus põhjustab kannatusi, kuidas su romaani „Hingeside” tegelased sellest üle saavad? Kas kannatused on selleks, et ära tunda armastus?

Vaimne armastus ei põhjusta kannatusi otseselt, vaid kaudselt – teiste kannatust enda omana läbi elades. Vaimsed armastajad on nähtamatutele hävitusvõimudele ja nende maisetele marionettidele pinnuks silmas ja seetõttu märklauaks, vähimagi vääratuse korral ohvriks. Armastust saab tunnetada ka kannatusteta, kuid teda üle kõige väärtustada saab siinilmas vaid tänu tema vastandile – vihkamisele ja sellega kaasnevale kannatusele. Hingesideme üllamad tegelased üritavad küll korrata 2000 aasta eest tehtud suurimat armastusetegu, kuid saavad hakkama vaid sellest kordi mannetumaga. Rängima kannatuse alistamise teel.

Mida kujutab endast hingeside?

Hingeside on hingejõudude võnkevoog, samas elav side, eriline seos, mida võimaldab kõige seostatus kõiksuses. Et kõigil on ühine päritolu ja põhiolemus – loov ja kooshoidev armastus – on kõik hingesidemete kaudu tugevamalt või nõrgemalt ühendatud. Õnn osalistele, kui nende side on armastuseside! See side saab manduda ka vastastikuse vihkamise kaabliks. Siis on ta kõmisev, kohutav ja hävitav. Kiirgav võnkevoog kaablis võib olla ka imekaunis, hellalt helisev ja loov, kui ta on armastuseside. Maises lahutatud igaveste vastaspoolte hingeside on kui kõike läbistav kaabel, mis üksikpooli ühendades, neid teineteisele pühendades kannab ühelt teisele neid tervikuks tervistavat armastusejõudu.

Su fantasialend äratab uudishimu; mis jõud sind selleks aitab?

Iidne pärand igavese hinge kodumaalt. Minu kui Maalt asüüli saanud pagulase pagas. Vahel osutub fantaasia loovaks kujutlusvõimeks, mis kõikehõlmavas tervikus aktiveerib hingesideme aegruumis üksteisest kaugete kalliste kaaslaste vahel. Teeb seda usu – armastusrikka tahte – ajel ja jõul.

Mille ajel julged arvata, et me kõik oleme tulnukad?

Tuleme siia ilma ja viibime siin ühe igavikusekundi. Siis lehvitame tänulikult oma muldsele kestale, mis vahendas siin me hingele muljeid, mille hulgast väärtuslikud tulevad meie kui teadvuse ja tahtega kestvasse kaasa. Jätame nagu mesilane koorudes nukukesta, et naasta meile omasemasse kõrgemasse olelusvormi ja peenemasse tajumisviisi. Tänu hingesidemele Päriskodumaaga tundub meile välisilm kõrghetkedel ka tema selge tundmise korral võõras. Et igavese hinge poolest oleme meiegi välisilmale ja kaduvusele temas võõrad, täituvad meie kõrgemad igatsused siin vaid vähesel määral.

Milline on võti sinu loomingu mõistmiseks?

Võtmeks on avatud meel ja see, et lugeja on omalt poolt kogenud midagi samalaadset, aktsepteerinud ja rakendanud seda oma argielus. Miski puudutab tema hingesügavusi ja hakkab seal, algul areldi, seejärel üha kindlamates akordides kaasa helisema. Tunderesonantsi väel aktiveerub hingesugulastel armastusrikas hingeside, mis virgutab ka mõistmise.

Alustasid kirjanduslikku tegevust pikemate kirjandussaadetega Eesti Raadios Ernst Enno, taani kirjaniku Johannes Anker-Larseni, norra kirjaniku Trygve Gulbransseni loomingust ja saksa-šveitsi filosoofi Bo Yin Ra tõlkimisega. Mulle tundub, et nende, eriti aga Bo Yin Ra looming on sind mõjutanud.

Bo Yin Ra 32 köitest koosnev vaimne õppeteos ei kujuta tõekspidamiste kogumikku, vaid kaugtulevikuski kehtivat eneseabiõpikut. Tema soovitusi jõudumööda ellu rakendades, lastes ka tema maagiliste maalide reprodel ja mantratel palju aastaid enda peale mõjuda, on tulemuseks õnn ja vaikne rõõm ning üha kirkam selgus seni hämarates hingeasjades, kõige seostatuse märkamine.

Tunned Loodust sügavuti. Eks?

Piiritust kõikehõlmavast loodusest saab sügavas sisekaemuseski tunnetada vaid kaduvväikest segmenti. Ja seda vastavalt teadvuse tasemele ja häälestatusele antud hetkel. Loodusele pääseme kõige lähemale oma seesmuses. Isegi suletud ihusilmade korral. Kui hingesilm näinud ja süda mõistnud endas olevat ja toimuvat, märkame ja mõistame seda ka hingeilma peegelduses – looduses. Tundes siseilmas toimuvat, saab mõningaid protsesse ja sündmusi välisilmas ette näha, tundes nende toimumise loogikat. Et inimese siseilmal ja loodusel on vastastikune toime, suudab looduses või ühiskonnas tunnetatu suunata oma vaste nägemisele siseilmas.

Maailm hingab tänapäeval asmaatiliselt – kurjus, ebaõiglus, huligaansus, sõjad majandussõdadest kübersõdadeni. Looduse reostus jne. Sinu „Hingesideme” paralleelpealkiri on „Maailm 3000”. Kuidas peaks Maa elama veel mitu aastatuhat?

Inimkond on aastasadu elanud põhimõttel – pärast meid tulgu või veeuputus. Kui praegused tendentsid koos endi inertsiga jätkuvad, on veeuputus saja aasta jooksul käes. Hakka siis jälle minunimelist laeva ehitama! Kogemuste põhjal teab iga arukas inimene, et tegudega kaasnevad neile vastavad tagajärjed. Kui üksikisiku tegevus allub põhjuse-tagajärje seadusele, kas ei allu siis sellele ka üksikisikute müriaadide – inimkonna – elutegevus? Kas looduskoosluses pole kõik omavahel otseselt või kaudselt seotud, pidevas vastastikuses toimes?

Kas keskkonna – atmosfääri ja hüdrosfääri koostise, rohealade ja kõrbe vahekorra oluline muutumine ei mõjuta vähimalgi määral meie planeedi kliimat? Kui inimkond ei taasta ülejäänud loodusega armastusrikast hingesidet, ei näe röövsaagi asemel temas partnerit, oma suhtumisi ja põhisuunda aegsalt ei muuda, siis enda jäätme- ja kurjusemudast end oma juukseid pidi ta välja kiskuda ei suuda. Kuni üksikisiku siseilmas ja kogu inimkonnas psüühiline kliima ei parane, on füüsilise kliima paranemislootused rajatud jääle ja liivale.

Mida plaanis kirjutada lähemal ajal?

On käsil romaan „Tõuge ja tõmme” demograafilisest plahvatusest ja selle põhjustest. Romaan on „tõukest”, mida ühelt poolt tõmbab tagasi vastutustunne ja teiselt poolt heaolumaade naiste karjerism. Ohjavad ka munklus, nunlus ja seksuaalsete vähemuste kasv. Samas toimib Vaimuilmast vaimude taltumatu kehastumistung. Tung kehastuda planeetidel, sh Maal, et omandada senitundmatuid kogemusi, kujundada oma hinge, muuta oma väärtushinnanguid ja naasta. Kummad tendentsid jäävad peale? Inimkonna kulguril on gaas ja pidur. Autojuht – uus maailmakord. Milline tema joove või on ta kaine?

Paralleelpealkirjaks tuleb romaanil „Aja teenijad ja tema valitsejad”. Kes kannustavad ja kes tiivustavad aega? Kes vahetavad tal käike ja tema liigsel kiirustamisel pidurdavad teda? Kas öelda kõike, mida sülg suhu toob? Kas tormata valimatult ja järelemõtlematult kõige uudse sh ohtlikuga kaasa, kartes, et muidu jääb ajale jalgu, või panna ajastu ohtlikele destruktiivsetele tendentsidele endas jalg ette – tundes oma igavikulisust, saada oma aja valitsejaks? Oma eluaja, tema iga hetke isandaks.


Täna loetuimad
Tagant otsasõit Ringteel (26)
Tsiklisõitjad kogunevad Karujärvele (13)
Tehumardi elanikud on hädas hingematva teetolmuga (8)
Maakonnas on avatud 25 talu (8)
Ettevõtja Boris Lehtjärv: tuleb elada nii nagu oskame
Karja kihelkonna kohvikud (1)
Muhu volikogu suureneb (4)
Kalmistupüha Vilsandil (1)
JUHTKIRI - Kiirus, vaid kiirus (3)
Mustjala festival kustutas Saaremaal kontserdijanu (1)
Konrad Mägi maalimispaik Kuressaares sai stendi (1)
Transpordiamet tellis suursaartele lisalennud (5)
MoNo ehk ratastel noortekeskus
Asva Viikingiküla linnusehoovis toimuvad Meistripäevad (1)
Kirikuteated
Nädala loetavuse top 5
Praam sõitis Kuivastus rambi kõveraks (NB! oluliselt täiendatud) (44)
Tagant otsasõit Ringteel (26)
Saaremaa vallavolikogu pöördumine Saaremaa elanike poole seoses COVID-19 vastase vaktsineerimisega (36)
Politsei avastas festivalil uimastitarvitajad (10)
Raskes seisus seakasvatusel üks mure taas juures (21)
Kommentaarid
Maakonnas on avatud 25 talu (8)
Praam sõitis Kuivastus rambi kõveraks (NB! oluliselt täiendatud) (44)
UUS! Ooperipäevade külastajad peaksid hakkama mandrilt varem tulema (4)
Algasid kauaoodatud Saaremaa ooperipäevad (16)
Tsiklisõitjad kogunevad Karujärvele (13)
Transpordiamet tellis suursaartele lisalennud (5)
Tagant otsasõit Ringteel (26)
Tehumardi elanikud on hädas hingematva teetolmuga (8)
Sõrve sääre elanikud saavad tasuta autoga sõita (4)
Konrad Mägi maalimispaik Kuressaares sai stendi (1)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud