[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Laupäev, 30. mai 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
mai 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Aastad ja inimesed

Killukesi Saaremaa giidinduse ajaloost  (1)
Autor: Riida Kask
Esmaspäev, 20. mai 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Oodates tunduvad hetked aastatena, meenutades aastad hetkedena. Olen giidina töötanud juba 1972. aastast, seega 47 hooaega.

“Linnapega”, nagu me lapsena Kuressaare linnust koos vallidega nimetasime, olen sinasõber olnud 76 aastat. Õde rääkis veel viimaste päevadeni, kuidas me kahekesi minu juhtimisel linnuse katuse all mööda palke ennast käte jõul edasi tõstsime, kui all valitses tühjus. Mu abikaasa arvab, et ma oleksin ise ka paras muuseumieksponaat, kuid ta ilmselt ei tea, et tänapäeval võetakse eksponaate muuseumisse väga valikuliselt.

Alustati kuuekümnendatel

!965. aastal loodi rajooni spordiliidu juurde turismiklubi, mille eesmärgiks oli turismialane teenindamine ja turismi arendamine. Ekskursioonijuhtide koolitamist alustas Saaremaa Muuseum juba 1966. aastal. 1966. aasta Kommunismiehitaja numbrites 9 ja 26 on kirjas Saaremaa Koduloomuuseumi direktori Timotheus Linna artiklid, kus kutsutakse osa võtma muuseumi juures

organiseeritavatest ekskursioonijuhtide kursustest. Lisatud oli, et teenistus on giididel hea, 10 rubla päevas. Kutses oli kirjas, et osa võivad võtta vanemate klasside õpilased, pensionärid ja ka töötajad asutustest. Kutse avaldati 20. jaanuaril ja 1. märtsi hommikuks 1966 oli kursustele registreerunud juba üle 50 inimese. Kursused algasid 2. märtsil . Teoreetiline osa oli planeeritud märtsi-aprillikuule umbes 50 loengutunni ulatuses. Loengud pidid haarama Saaremaa loodust, ajalugu, revolutsioonilist minevikku ja tänapäeva, mis pidid kindlustama giididele piisavalt teadmisi . Kursused algasid 2. märtsil 1966 tolleaegse parteikomitee saalis Lenini (Uus) tn 20 kaks korda nädalas igal kolmapäeval ja neljapäeval à 3 tundi. Maikuus järgnesid praktilised väljasõidud kindlaksmääratud marsruutidel, arvestusega, , et mai teises pooles võiksid giidid tööle asuda. Maist septembrini 1966 külastas Saaremaad 600-700 ekskursioonigruppi

Reisi- ja ekskursioonibüroo

1968 aastal hakkas muuseumi baasil tööle Tallinna ekskursioonibüroo filiaal. Tallinna filiaalist sai iseseisev Saaremaa reisi-ja ekskursioonibüroo 1976 aastal. Büroo esimene juhataja oli Elvi Viira, hiljem Evi Lember-Mets, Aivar Tamm ja temalt võttis ameti üle 1. juulil 1979 Marvi Ehte. Marvi Ehte aeg oli küllalt töine. Igal aastal toimus giidide atesteerimine, Atesteerijad võisid küsida kõike . Peale atesteerimist anti giididele giiditunnistused, mis kehtisid ainult ühe aasta. .

Giidide kohustuseks oli käia ka teisi giide kuulamas ja selle kohta büroole ettekandeid koostada. Lisaks pidi iga giid koostama ekskursioonimarsruutidele tekstid. Neid tekste kontrolliti samuti.

Probleemid piiritsooniga

26.oktoobril 1946 kuulutas ENSV Ministrite Nõukogu Saare maakonna kinniseks tsooniks. Nii võis maakonna täitevkomitee poolt vastu võetud otsuse järgi sissesõit ja ajutine elamine toimuda vaid lubadega. Reisijate pealevõtt ja maale saatmine võis toimuda selleks määratud sadamates (Roomassaare, Triigi, Jaagarahu ja Kuivastu) Ekskursioonibürool oli vastavalt rajooni täitevkomitee poolt antud limiidile luba vastu võtta nädalas 40 gruppi. Saaremaa büroost saadetud paberi alusel vormistati mandril kohalikus miilitsajaoskonnas ekskursiooni tellija sõiduluba Saaremaale Gruppe võeti vastu viiel päeval nädalas ja neid teenindas 70 giidi. Valida oli kahe marsruudi vahel, milleks olid Ida-ja Lääne-Saaremaa. Kooliõpilastele oli veel plaanis tutvustada Sõrvet. Kõik marsruudid sisaldasid Kuressaare linnust ja Viktor Kingissepa majamuuseumi., mis avati Kuressaare linnas 21.novembril 1948.aastal. Eriti kohustuslik oli Viktor Kingissepa majamuuseumi külastus. Kuid sageli keeldusid turistid ise sinna minemast, põhjendusega, et nendel endil kodus neid kommuniste küllalt!

1988.aastal avati Kingissepas Pargi 5 reorganiseeritud V.Kingissepa Memoriaalmuuseum uue põhiekspositsiooni ja näitusesaaliga. Väikeses vanas majas oli ajaloolis-olustikuline ekspositsioon. 1991.a demonteeriti V.Kingissepa Memoriaalmuuseumi põhiekspositsioon. 1.jaanuaril 1992 reorganiseeriti Viktor Kingissepa Memoriaalmuuseum Saare Arhiivraamatukoguks ja Linnakodaniku Muuseumiks.

Viimane likvideeriti 2002. aastal.

Põhilised turistid olid Eestist ja umbes kolmandik neist õpilased. Turistideks olid veel leedulased, lätlased ja venelased. Oli ka gruppe Kiievist, Taškendist ja

Jerevanist. 1981. aastal tuli Saaremaale 297 gruppi.

Aastatega külastajate arv kasvas, 1985.aastal külastas Saaremaa reisi- ja ekskursioonibüroo vahendusel Saaremaad juba 639 turismigruppi. Kuid 1980-ndate aastate alguses hakkas kehtima tasuline külastuskaart, mis säilis 1992. aasta suveni, mil mindi üle Eesti kroonile. Siis oli külastuskaardi hind 5 krooni nädalaks, 20 krooni kuuks ja aastaks 50 krooni.

Saaremaa reisibüroo esimesed ruumid asusid linnuse hoovis restauraatorite abihoones 1976-1986.aastatel. Seoses remondiga kolis büroo Karl Marksi 2 /praegune Pärna tn/ endisesse vallamajja ja töötas seal aastatel 1986-1990. 1990 kolis büroo bussijaama Pihtla tee 2 ja asus seal 1996. a maikuuni 1996.aastal koliti Lossi tn 11, endisesse hoiupanga ruumidesse. 1994.aastal läks büroo juba erakätesse-selle ostsid ära Eesti Ametiühingute Keskliidu büroo töötajad Marvi Ehte ja Anne Lepp. Büroo asus selles hoones kuni 2010. aastani , mil omanikud registreerisid büroo kodukontoriks Aia tänava korteri ja asub seal tänaseni. Praegu võtab büroo vastu ainult kruiisituriste./.Tänan südamest Marvit abi eest//

Kämpingud Karujärvel ja Mändjalas

Kuna linnas oli kuuekümnendatel aastatel ainult üks 40-kohaline võõrastemaja,oli suureks abiks majutamisel 1973. aastal tegutsema hakanud Karujärve kämping. Kuid juba augustis 1995 oli päevi, nagu ütles AS Kipu esimees Sulev Liiv, kus külastajaid oli üle paari tuhande, lisades, et normaalne oleks olnud tuhat külastajat ööpäevas.

Majutamise probleemid lahenesid täielikult, kui Mändjalas valmisid 9 ha suurusel maa-alal arhitekt Liina Jaanuse poolt projekteeritud 52 majakest . Kämping avati pidulikult 1. mail 1980.aastal ja samal päeval võeti vastu ka 200 esimest turisti.Üks koht kolmekohalises majakeses maksis pärast taasiseseisvumist 98 krooni, kogu maja 340 krooni, saun 1200 krooni, arvestusega, et saunas oli korraga 30 inimest.

Kaks aastat hiljem, 1982.aastal avati Mändjalas ka 100 kohaline söökla-restoran. Kämpingu nimeks sai Mändjala kämping, mis 1995. aastal nimetati ümber Mändjala puhkekülaks. Praeguseks on kämpingus 69 hoonet (kolm ei kuulu kämpingu juurde). Kämping mahutab üle 300 turisti. Kämpingut külastanud turistide arv on igal aastal erinev, kuid seal töötanud Silja Vipre nimetab 2015.aastal kämpingut külastanud turistide arvuks üle paarikümne tuhande. Kämping on igal aastal avatud 30. maist kuni 18.augustini.

Merereisid

1970-ndatel aastatel tegi Roomassaare sadamas peatusi Eesti NSV Vetelpäästeühingu õppelaev Laine. Tallinnast reisi alustanud 110 reisijaga kruiisilaev sõitis pärast 1-2 päevast peatust Roomassaare sadamas Riiga või Klaipedasse. Sügisel aga rentis laeva Leningradi reisi- ja ekskursioonibüroo. See laev tõi nädalalõpuks Saaremaale rahvast Neeva-linnast. 1981.aastal alustas Riia reisi- ja ekskursioonibüroo maist septembrini viis korda nädalas Läti merelaevanduse tiiburlaevaga Kometa lätlaste reise Riiast Saaremaale .1983.aastal hakati tegema sama laevaga vastureise Riiga. Need väga populaarsed reisid lõpetati 1988.aasta septembris. Ka nendele reisidele sõitsid Roomassaarde vastu Saaremaa giidid ja viisid läbi ekskursioonid Saaremaal.Olime ka saatjateks Kometaga vastureisidel Riiga. Sealsed giidid korraldasid Riias ka ekskursioone saarlastele.

Järgneb leheküljel "Aastad ja inimesed" 27. mail.


Täna loetuimad
Tiiu Aro: Edward Laane tunnustamiseks on teisi võimalusi (23)
Koroonakriis sünnitas mõtte seeni kasvatama hakata (6)
Autod ummistavad Ruhnu sadama kai  (1)
1. juunist on Saaremaal Kaarma, Kärla ja Lümanda kogukond (6)
Vandaalid laamendasid võistluspaigas ja virutasid jooksu lipu
Leisi Noored soovib Melsase majas avada noortekeskuse
Olerex paigaldab Kuressaare tankla katusele päikesepaneelid  (4)
Nädala loetavuse top 5
Autoga merre sõitnud kalurit ei õnnestunud päästa (4)
Hannes Sepp: näeme vaeva, et sügisel jätkata (51)
Kurb kuulda ja lugeda (25)
Saun läks ehitusveast põlema (10)
Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (17)
Kommentaarid
Tiiu Aro: Edward Laane tunnustamiseks on teisi võimalusi (23)
Kurb kuulda ja lugeda (25)
Reformierakond kesklinna liikluseks sulgemise eelnõu tagasi ei võta (65)
1. juunist on Saaremaal Kaarma, Kärla ja Lümanda kogukond (6)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (199)
Koroonakriis sünnitas mõtte seeni kasvatama hakata (6)
Olerex paigaldab Kuressaare tankla katusele päikesepaneelid  (4)
Vallavanem Mikk Tuisk – põhimõtetega mees  (28)
Autoga merre sõitnud kalurit ei õnnestunud päästa (4)
Sõrves päästeti võrku kinni jäänud hüljes (3)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud