Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Kolmapäev, 20. jaanuar 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
jaanuar 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Majandus

Kui ketid apteeke ei müü, suletakse neist pooled maakonnas (1)
Autor: Sirli Tooming
Reede, 04. oktoober 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Saare maakonnas on kokku 12 tegutsevat apteeki, millest 1. septembri seisuga vastavad ravimiameti andmetel alates tuleva aasta aprillist jõustuvatele nõuetele pooled.

Need on Kuressaare Pereapteek Tallinna tänavas, Auriga keskuse apteek, Saaremaa apteek Lossi ja Raekoja tänava nurgal, Kuressaare apteek Turu tänavas ja selle haruapteek Orissaares ning Leisi apteek. Juhul, kui "sundvõõrandamist" viie kuu jooksul ei toimu ehk apteekide omanikusuhe või seadus ei muutu, jäävad maakonna apteekidest tegevusloata Kuressaare Mini-Rimi, Muhu-Liiva apteek, Tallinna maantee apteek, Kuressaare raekoja apteek, Kuressaare haigla Südameapteek ja Saare Selveri Südameapteek, kuna jõustuva reformi olulisim nõue, et vähemalt 51% apteegist peab kuuluma proviisorile, on nendel apteekidel seni veel täitmata.

„Saaremaal on eelseisva apteegireformi lõpuaja valguses hetkel vägagi hea seis, pole põhjust muretseda, et ravimid jääksid kättesaamatuks. Kuigi muudatusteks on veel pool aastat aega ja pilt võib muutuda, suudavad kolm apteeki ka Kuressaare linnas ning kaks Saaremaa kaugemates otstes ravimitega varustatuse tagada,” ütles Meie Maale ravimiameti inspektsiooniosakonna juhataja Elsa Leiten.

“Probleem on suurim ehk Muhu saarel, kus paiknev ainus apteek hetkel nõuetega vastavuses ei ole.”

Apteekide saatus on õhus

Küsimusele, kas Südameapteegi apteegid ja teiste suurettevõtete omanduses olevad apteegid Kuressaares lähevad lihtsalt kinni, on tänasel hetkel väga raske vastata, tõdes OÜ Pharma Holding juhatuse esimees Risto Laur, kelle sõnul on käimasoleva aktsiooni eesmärk tuua avalikkuse ette just seesama küsimus ning juhtida ühiskonna ja kogukondade tähelepanu faktile, et halvimal juhul võivad ca 300 apteeki Eestis tõepoolest oma tegevuse lõpetada.

“Retoorikal, kus viidatakse suurettevõtete tõrjuvale positsioonile oma apteekide müümisel või koostöötahte puudumisele omandireformi jõustumise eesmärgil, on tegelikkusega vähe ühist. Seadusandja poolt võetud kohustust viia läbi erinevad riskianalüüsid ja muu oluline sellelaadse mastaapse muudatuse jõustumisel, ei ole tehtud või siis sektori osapooltega jagatud.”

Apteegireformi vajalikkus omandiküsimuse kontekstis on selgelt arusaamatu, jääb Laur nõutuks ning tema sõnutsi pole apteegisektorile järelevalvet teostav ravimiamet kunagi tuvastanud probleeme seoses teenuse sõltumatuse ja kvaliteediga ning kaebusi, kus saab tuua esile seose apteegiteenuse kvaliteedi ning omandisuhte vahel, pole ravimiametile esitatud. “Kuressaare elanikele ja külalistele saan kinnitada, et pingutame üheselt kvaliteetse ja kättesaadava apteegiteenuse säilimise nimel,” ütles Laur.

Proviisorist ettevõtjaks

Aprillis jõustuva seaduse kohaselt peab apteegi senise, sageli apteegiketi omaniku asemel suurem osalus kuuluma edaspidi proviisorile, kes otsustab iseseisvalt, milliseid ravimeid ja millistelt tootjatelt ta ravimeid apteeki sisse ostab ning tarbijale edasi müüb. Ehk reformi eesmärk on vältida ravimitööstuste survet, millega määratakse kauba valik ja tarnija. Samuti on proviisoritele reform omamoodi üleskutseks hakata ettevõtjaks.

“Ettevõtjaks hakkamine on iga inimese vaba tahe ja valmisolek vastutuseks. Kui proviisor on valmis ettevõtjaks hakkama, siis see võimalus on tal alati olemas olnud,” ütles Meie Maale OÜ VR Apteegid juhatuse liige Valve Raide, kellele kuuluvad Saaremaal Auriga keskuse apteek ja
Kuressaare Pereapteek. “Apteeker lähtub oma töös ikka oma professionaalsetest teadmistest ja patsiendi vajadustest.”

Maarja Tiitsonile ettevõtlus sobib, mistõttu täiendas ta end Kuressaare ametikoolis ning ostis möödunud aasta augustis eelmiselt omanikult ära Saaremaa vanima apteegi Turu tänavas. “Meie apteek on minule teadaolevalt alati kuulunud proviisorile, vähemalt taasiseseisvunud Eesti ajal,” ütles Tiitson. Ehkki apteegi ukse kõrval oleval sildil on Benu logo, on apteek tema sõnul iseseisev majandusüksus, mille tegevusse Benu apteegikett ei sekku. “Oleme Benu keti koostööpartnerid, mis tähendab, et meie apteegis kehtivad kõik Benu klientide soodustused ning kõik keti kampaaniad laienevad ka meie apteegile. Lisaks aitab Benu meid turundada.”

Tiitson on aastasele ettevõtluskogemusele tuginedes oma otsusega väga rahul ja julgustab kõiki proviisoreid, keda ettevõtlus vähegi huvitab, seda sammu astuma. Ta tõdes, et ketiapteegi, kus on  sageli mitu omanikku, ost on kindlasti midagi muud, kui võtta vara üle ühelt omanikult. “Muidugi tuleb teada, et enne omanikuks saamist peab proviisoril olema vähemalt kolm aastat erialast staaži ja tingimusi on teisigi. Aga Proviisorite Koda on nendes küsimustes võtnud nõuandja rolli,” soovitas Tiitson asjast huvitatutel koja poole pöörduda.

Rendipinnad vabanevad

“Proviisorite Koda on öelnud, et proviisoritel on valmisolek olemas. Küll aga on jõudnud meieni apteegi soetamisest huvitatud proviisorite mure, et omandiketid pole olnud altid andma teavet müügis olevate apteekide hinna või müügitingimuste kohta,” kõneles Elsa Leiten ravimiametist, lisades, et samas on proviisoritel võimalik luua täiesti uus ettevõte. “Samuti tasuks proviisoritel mõelda nende rendipindade peale, kus praegu tegutsevad nõuetele mittevastavad apteegid.” Leiten nentis, et riik ärilistesse tehingutesse ei sekku ning et apteekide ümberkujundamisel on ravimiametil toetav roll.

“1. aprillini ja omanikevahetuseni on veel õnneks natuke aega. Nende apteekide suhtes, mis end tähtaegselt nõuetel vastavusse ei vii, algatab ravimiamet menetluse tegevusloa kehtetuks tunnistamiseks. Apteegiteenust nad alates 1. aprillist 2020 enam osutada ei tohi. Kindlasti saavad kaubanduskeskuste omanikud ja teised rendileandjad aegsasti mõelda sellele, kas reformi lõppemisel on nende ruumides apteek, mis saab jätkuvalt ka ravimeid müüa. Loomulikult on siin kohalike elanike huvide osas võimalik kaasa mõelda ka kohalikul omavalitsusel.“

Benu apteegiketil on Saare maakonnas kokku viis partnerit. Neist uutele nõuetele ei vasta osaühingule Muhu-Liiva Apteek Liiva Coopi poes ning Kuressaare Mini-Rimi apteek, mis kuulub OÜ Benu Eestile.  Apteegireformi jõustumise ootuses ei ole Benu Eesti tegevjuhi Keidi Kelti sõnul asjad nii nagu nad alati on olnud ja mis saab nendest apteekidest juhul, kui seadus muutmata kujul tuleva aasta aprillis jõustub, seda tegevjuht öelda ei osanud.

“Südameapteegil on lepingulisi koostööpartnereid 100 ringis, loomulikult on nende hulgas suurimad hulgimüügiettevõtted Magnum ja Tamro,” tunnistas Laur, ent rõhutas veel kord, et ravimiamet ei ole kunagi tuvastanud probleeme seoses teenuse sõltumatuse ega kvaliteediga.

Apteegi õiglane väärtus

“Erinevatel hinnangutel on ca 300 apteegi õiglane väärtus 200–250 miljonit eurot. Kui apteegid suletakse või võõrandatakse alla õiglase väärtuse, peab kahjud seaduse järgi hüvitama riik,” sõnas Laur, kes püstitas küsimuse, millised on realistlikud lahendused omandireformis sõnastatud ootuste realiseerumiseks. “Enamgi veel, kas need ootused ise on realistlikud ja vajalikud, arvestades apteegiteenuse kättesaadavuse ja teeninduse head taset.”

Möödunud kuu alguse seisuga vastab kõigile tuleva aasta 1. aprillil jõustuvatele nõuetele (proviisoromand, hulgimüüja valitseva mõju puudumine ja suurtes linnades haruapteekide tegevuse lõpetamine) 33% kõigist üldapteekidest. Nõuetele mittevastavaid apteeke on  Eestis 67%.

Täna loetuimad
In memoriam VAHUR TÕNISSOO (24.04.1964 – 17.01.2021)
Raivo Aeg võtab aja maha (13)
„Suure Tõllu” raamat sobib igas vanuses lugejale
Rõõmu, vale ja vihaga edasi (7)
Kuressaare muusikakool on hädas parkivate autodega (2)
Prügimajandamise muster leibkonnas on muutumas (12)
Arendus- ja kommunikatsiooniosakonna juhatajaks saab Annika Trummar (1)
NOM-festival otsib abivajavat saarlast (4)
Lugeja küsib, jurist vastab (5)
Eesti linnad jalgsi läbiv mees jõuab veebruaris Kuressaarde (2)
Muuseumi töötajad nobedaimate museaalide kirjeldajate hulgas (3)
Lümanda kool tähistas väärilist juubelit
JUHTKIRI - Heategu tegemata ei jää
Eesti Looduskaitse Selts näitab esmakordselt kunstikogu
Kai Karolin kutsub paberil väljendama
Nädala loetavuse top 5
Praamid võivad minna ristkasutusse (1)
Viikingipealik võis otsa leida Saaremaal (4)
Nüüdseks on selgunud Aasta Küla tiitlit püüdev koorekiht (6)
In memoriam VAHUR TÕNISSOO (24.04.1964 – 17.01.2021)
Kalurid pole riigi otsustega rahul (13)
Kommentaarid
Raivo Aeg võtab aja maha (13)
Prügimajandamise muster leibkonnas on muutumas (12)
Maakonnas nädalaga 13 teelt väljasõitu (12)
Lumetõrje info teenuskeskustest (10)
Tänasest on lubatud minek Lääne-Eesti merejääle (1)
Muuseumi töötajad nobedaimate museaalide kirjeldajate hulgas (3)
Lugeja küsib, jurist vastab (5)
NOM-festival otsib abivajavat saarlast (4)
FC Kuressaare uus tegevjuht on Mikk Saarela (43)
Kuressaare muusikakool on hädas parkivate autodega (2)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud