[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Esmaspäev, 23. november 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
oktoober 2019
järgmine kuu
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Majandus

Ajalooline Wildenbergi kvartal ärkab uuele elule
Autor: Sirli Tooming, Oliver Rand
Reede, 06. september 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kui Kuressaares asuva Veski tänava detailplaneeringu, mille kehtestas Saaremaa vallavalitsus, esmane eesmärk oli moodustada kahest krundist kolm, siis kaugemas tulevikus tähendab see terve ajaloolise Wildenbergi kvartali väljaarendamist koos uusehitistega.

Koppel Koppel Arhitektid OÜ koostatud projekti kohaselt jagati planeeringuala kolmeks krundiks, millest kahele, Veski tn 9a ja Veski tn 11 määratakse elamumaa ning Veski tn 9 krundile ärimaa katastriüksuse sihtotstarve.

Planeeringu kõige huvitavam osa lubab Veski tänava äärde tulevikus rajada ühe hoone ja kvartali sügavusse, praegusele tühermaale, ka teise. Lisaks näeb planeering ette ka abihooneid.

Kuressaare ajalooline sadama kaubaait asub aadressil Veski 9, mille omanik Alo Ehasoo ütles, et detailplaneering ei muuda üldiselt tuntud nimega sadamaaida ja selle kõrvalhoone suhtes midagi.

„Müün lihtsalt krundist väikese jupi eraisikule elamumaaks, planeeringuga lubatakse kinnistule uus hoonestus,” sõnas Ehasoo, jättes uue omaniku nime nimetamata, kuna ostu-müügitehing on veel notariaalselt kinnitamata. Veski 9a krundile on määratud ehitusõigus ühe elamu ja ühe abihoone püstitamiseks. Veski 9 krundile on lubatud kuni kaks hoonet, kinnistul asuvat sadama kaubaaita võib rekonstrueerida muinsuskaitse eritingimuste alusel.

„Aita kõpitsen jõudumööda edasi ning see jääb jätkuvalt teatri kasutusse. Kultuur peab piirkonda jääma,” lisas Ehasoo. Kolmandikku hoonest, mille Ehasoo möödunud aastal restaureeris, rendib ta enda sõnul Saaremaa tuntud ettevõttele, mille nime ta öelda ei soovinud. Samal krundil asuv avariiline kõrvalhoone on tulevikus kavas konserveerida.

Veski tn 11 krundile on samuti määratud ehitusõigus ühe elamu ja ühe abihoone püstitamiseks. Millal krundi omanik Raul Vanem ehitamisega alustab, seda ta öelda ei osanud, tunnistades vaid, et mõtteid ja ideid arhitektuurilahendusest tal on, mida spetsialistidega arutada.

„Arenduseks seda nimetada ei saa, käsitlen projekti kui isiklikku pensionisammast,” rääkis Vanem Meie Maale, lisades, et krundile on tal kavas ehitada ühepereelamu ja kõrvalhoone. „Aega on ja midagi lukku pandud ei ole.”


Mõlemal Veski tänava elamumaa sihtotstarbega krundil on hoonete planeerimiseks vajalik korraldada arhitektuurikonkurss.

Veski 9 ja Veski 11 detailplaneeringu ala suurus on kokku 6437 m² ning see asub Kuressaares endises Wildenbergi kvartalis. Planeeritav maa-ala koosneb kahest kinnistust – Veski 9, kinnistu suurus 4882 m², ja Veski 11, kinnistu suurus 1555 m².

Veski 9 kinnistul asub 675,5 m² muinsuskaitsealune Kuressaare sadama kaubaaitade hoone. Praegu on see kasutusel laona, suvise teatrisaalina, teatrikohvikuna ning perspektiivis ka majutushoonena. Selle kõrval asub 157,3 m² ehitisealuse pinnaga abihoone, mis on ajaloolise Wildenbergi vabriku üks hooneosa. Muud ehitisregistris olevad hooned on Veski 9 kinnistul lammutatud.

Sadama kaubaaitade hoone seisukord on muinsuskaitseameti mälestiste registri põhjal halb. Samas kõpitseb omanik neid jõudumööda jooksvalt. Abihoone seisukord on avariiline – hoone müürid on konserveeriva katte all, kuid kate on amortiseerunud. Veski 11 kinnistul hooned puuduvad. Ehitisregistri andmetel on kinnistul asunud ladu 177 m² ja garaaž 183 m², mis on lammutatud.

Ajalugu üle saja aasta

Ala ajalooline teede- ja tänavatevõrk (Suur-Sadama, Veski, Abaja ja Töö tänav), mis on tekkinud orgaaniliselt aastasadade jooksul seoses mere taganemisega, on lõplikult välja kujunenud ja sellisena säilinud 19. sajandi lõpust, 20. sajandi algusest. Kvartali siseosa on olnud ajalooliselt kasutuses pigem hooneid teenindavate platsidena ilma konkreetsete kvartalisiseste teedeta.

Veski 9 ja 11 kinnistu poolsele tänavaosale on sobiv rajada välja kõnniteed. Nõukogude perioodist on säilinud lagunenud ala katendid (asfalt + betoon) ja Veski tänava poolsed betoonist väravapostid koos piirdeaia dolomiitplokkidest vööga, mis on väheväärtuslikud, asuvad perspektiivse kõnnitee alal ja kuuluvad likvideerimisele.

Positiivne perspektiiv

Planeeringuala arendamine annab kunagisele aktiivsele sadamaalale ja hilisemale Wildenbergi kvartalile võimaluse muutuda taas aktiivseks eluga täidetud piirkonnaks, mis tõstab kogu kvartali ja ümbritsevate alade atraktiivsust ning väärtust.

Planeeringu elluviimisega kaasnevad eeldatavad positiivsed majanduslikud mõjud nii piirkonna üldisele kinnisvaraväärtusele kui ka planeeringuala omanikele. Lisaks annab Veski 9 kinnistu rekonstrueerimine multifunktsionaalseks hooneks uusi äripindu teenuste ja toodete pakkumiseks. Samuti pakub detailplaneeringuga kavandatud keskkonna väljaehitamine tööd ja teenistust eeldatavalt kohalikele ehitusettevõtetele.

Kui praegu on planeeringuala väheatraktiivne ja seda kasutab ka asotsiaalne elanikkond ühe ajaveetmiskohana, siis ala korrastamine ja suurem kasutuselevõtmine võimaldab kompleksi kasutada erinevate ürituste ja sündmuste korraldamiseks ning vaba aja veetmiseks.

Planeeringuala arendamine looduskeskkonda väga ei mõjuta või kui, siis pigem soodsalt. Ala jääb endiselt valdavalt lagedaks katendite ja muruga kaetud alaks, millele on strateegilistesse kohtadesse rajatud kõrghaljastust, et parandada vaateid ja tõsta esile ajalooliselt väärtuslikku. Parkimine lahendatakse iga kinnistu puhul vastavalt arhitektuursele projektile.


*  *  *
Sadamaaidal ja Wildenbergi kvartalil värvikas ajalugu

Kuressaare sadama kaubaaidad on linna ühed vanemad kiviehitised, tähistades ajaloolise sadama piirkonda.

Tori abajasse ajaloolise sadama juurde ehitatud sadamaait on üks vanemaid Kuressaare ehitisi. See 1663. aastal valminud kõrge viilkatusega kahekordne dolomiitplokkidest ehitatud hoone on läbi aegade kasutusel olnud laohoonena. 1870. aastal ehitas kaupmees Schmidt hoone ümber auruveskiks, andes sellega nime tänavale, kus ehitis asub. Samal ajal ehitati juurde ka madalam ühekordne hooneosa. Ümberehitustööde eestvedajaks olid Pärnust pärit kaupmehe Christoph Friedrich Schmidti (1759–1831) järglased. Momendil on hoone kasutuseta. Lammutatud on nõukogudeaegsed hilisemad juurdeehitised.

19. sajandi teisel poolel rajati Wildenbergi nahavabriku hooned. Aastate jooksul laienes vabrik põhiliselt Töö tänava poole. Nahavabriku krundil olid mitmed tootmis- ja laohooned ning parimatel aegadel töötas seal kuni 300 töölist. Toornahku toodi kohale Argentinast, parkimiseks vajalikku punase puu koort aga Aafrikast.

1915. aastal hävis nahavabrik tulekahjus ja pärast ei ole neid hooneid enam taastatud. 1935. aastal nahavabriku varemed lammutati ning kivid kasutati suures osas Töö tänava ja kogu mereäärse ala täiteks. Sadamaait aga jäi oma kohale. 1921. aastal sai sellest ETK (hilisema nimetusega ETKVL) mahukas ladu.

Taasiseseisvudes ostis sadamaaida hoone 2003. aastal ära AS Kuressaare Sanatoorium ja planeeris sinna rajada uhke õllekõrtsi, kuid nõuks see jäigi. 2007. aastal õnnistas hoone teatrietenduste esitamise kohaks sisse kirikuõpetaja Anti Toplaan ja hoones esitas Kuressaare Linnateater lavastust “Reigi õpetaja”. Sellest alates on linnateater seal igal aastal suveetendusi andnud.

2017. aasta alguses omandas sadamaaida Alo Ehasoo, kes on jõudumööda hoonet ja piirkonda arendanud.

Oliver Rand


Täna loetuimad
Saare Ereki käive kukkus oluliselt (12)
Tõllule saab vähem reisijaid (4)
Nädalavahetusel lisandus kolm koroona positiivset (6)
Restoranid Eesti parimate hulgas (4)
Rahvarallitajad Eesti parimad (4)
Saarlaste joogitoodang pärjati Hõbemärgiga (6)
Ööpimeduse matkal keegi metsa ei jäänud (2)
Auto ostmine või rentimine – kumb on kasulikum? (1)
Helkurkõnd tuleb taas (5)
Saaremaa VK sai eile esimese kaotuse (4)
Politsei harjutas sadamate kontrolli
UUS! Homsest hakkavad kehtima maski kandmise kohustus ja 2+2 reegel (11)
Ametikoolis esitleti uusi õppematerjale
Mitte ainult Salme viikingitest
Kuressaare hooldekodus külastuskeeld (1)
Nädala loetavuse top 5
Saare Ereki käive kukkus oluliselt (12)
Tõllule saab vähem reisijaid (4)
Nädalavahetusel lisandus kolm koroona positiivset (6)
Restoranid Eesti parimate hulgas (4)
Rahvarallitajad Eesti parimad (4)
Kommentaarid
UUS! Homsest hakkavad kehtima maski kandmise kohustus ja 2+2 reegel (11)
Saare Ereki käive kukkus oluliselt (12)
Viikingite lõplik koht selgub eeloleval laupäeval (4)
Rahvarallitajad Eesti parimad (4)
Olulist infot põllumajandusvaldkonnas tegutsejatele (3)
Nädalavahetusel lisandus kolm koroona positiivset (6)
Restoranid Eesti parimate hulgas (4)
Tõllule saab vähem reisijaid (4)
Saarlaste joogitoodang pärjati Hõbemärgiga (6)
Helkurkõnd tuleb taas (5)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud