[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Pühapäev, 07. juuni 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
juuni 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Majandus

Kaubamärk kui individuaalomand väärib alati kaitsmist (2)
Autor: Sirli Tooming
Reede, 09. august 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Saaremaa ettevõtja, Murueide Meestemoosi tootja on lõhkise küna ees, kuna osaühing Good Gear otsustas möödunud aastal kaitsta sõnapaari ja -kuju Meeste Moos.

Nimelt, hoolimata sellest, et Maria Kaljuste on valmistanud Murueide Meestemoosi 10 aastat ja et see on triipkoodiga pidevalt müügis olnud ligikaudu viis aastat nii Saaremaa Tarbijate Ühistu poodides, Stockmannis, Kaubamajas ja mujal, palus paar nädalat tagasi ettevõtte Good Gear juhatuse liige Tõnis Kipper (Saaremaa raadioreporteri nimekaim) Kaljuste tootele Murueide Meestemoos mõelda uus nimi, osundades kaubamärgiseaduse § 14 lg-le 1, mis annab kaubamärgiomanikule õiguse keelata kolmandatel isikutel kaubamärki äritegevuses vastavatel kaupadel ja teenustel kasutada.

Kes ees, see mees

„Kaubamärgiõiguses kehtib first to file põhimõte, mis tähendab, et isik, kes on kaubamärgitaotluse esimesena esitanud, omab eelisõigust märki kasutada, kuni seda pole tühistatud või kehtetuks tunnistatud,“ ütles patendiameti kaubamärgiosakonna vanemekspert Mari-Epp Tirkkonen ja kinnitas, et kõnealune kaubamärk nr 55477 on patendiametis registreeritud kujutismärk sõnalise osaga klassi 30 kaupade osas: toidukastmed, köögiviljamehud (toidukastmed), kastmed grillitud lihale, kastmed kanaliha kõrvale, soolased või vürtsikad kastmed, toidugarniirid (kastmed), kastmed toitude juurde.

„Esmalt vastasin härra Kipperile, et olen kaubamärki, kusjuures mitte täpselt samasugust, kasutanud oluliselt kauem ja konsulteerin juristidega,“ rääkis Kaljuste ja jätkas, et samal ajal, kui ta juristidega nõu pidas, andis sisse taotluse kaubamärgi Murueide Meestemoos kaitseks, kuna avastas, et Kipper on kinnitanud oma kaubamärgi vaid klassis 30, kuhu kuuluvad kastmed ja ketšupid. „Moosid ja keedised on aga klassis 29,“ selgitas Kaljuste ja leidis, et Good Geari omanikul tuleks kaubamärgi kaitse saamise alused üle vaadata.

Märki saab ka tühistada

Kaubamärgiosakonna vanemekspert selgitas, et juhul, kui kolmas isik on arvamusel, et kaubamärk on registreeritud pahauskselt või tegemist on teisele isikule kuuluva registreerimata üldtuntud kaubamärgiga või et on registreeritud kaubamärgina liiki kirjeldav või eristusvõimetu tähis, siis on võimalik nõuda registreeritud märgi tühistamist. „Sõltuvalt vaidluse alusest on sel juhul võimalik, et pärast vaidluse lahendamist kohtus või apellatsioonikomisjonis loetakse registreeritud märgi omaniku õigused kas lõppenuks või tühiseks algusest peale. Sellise võimaluse annavad kaubamärgiseaduse §-id 52 ja 53.“

Juhul, kui Kaljuste mooside klassis nr 29 Murueide Meestemoosile kaitse saab, ei kavatse ta enda sõnul kindlasti takistada teistel väiketootjatel meestemoosi nimetuse kasutamist. „Täpselt nii, nagu ei ole ma takistanud Saarepiiga nime kasutamist näiteks Delifoodil,“ ütles Kaljuste ja tõdes, et on patendiameti üle nördinud ega ei pea õigeks, et patendiamet annab kaitse kujutismärgile koos sõnalise osaga, mis on ammu kasutusel ja avalikult turul, seega ka Google’i abil lihtsalt tuvastatav.

„Kas tõesti on siis võimalik, et näiteks homme võtab keegi liitsõnale kadakasiirup kaubamärgi kaitse ja pöördub Siirupiemandate poole õigustatud ootusega seda mitte kasutada?“ päris Kaljuste.

Hilisem vaidlus kulukam

Tirkkoneni sõnul tekib registreeritud kaubamärgiomanikul tõepoolest õigustatud ootus, et keegi teine tema registreeritud kaubamärki tema taotluses nimetatud kaupade-teenustega ei kasuta. „Kui registreeritud kaubamärgiga sarnast tähist kasutav isik tunneb, et tema õigusi sellise piiramisega rikutakse, on võimalus tekkinud olukord läbirääkimiste või – kui need ei ole tulemuslikud – kohtulikul teel lahendada,“ tõdes Tirkkonen ja soovitas edasise nõu saamiseks patendivoliniku poole pöörduda.

Patendiamet ei tuvastanud oma ekspertiisis, et juhtum on kaubamärgiseaduse § 9 lg 1 p-ga 10 vastuolus ja täiendavat infot patendiametile pahausksuse kohta ei ole laekunud, ütles patendiameti kaubamärginõunik Liina Puu ning rõhutas, et kuigi kaubamärgi kaitsmine on igaühe vaba valik, seadus selleks ei kohusta, soovitab patendiamet alati juba enne toote turule toomist oma märk ära kaitsta. „See aitab hilisemaid kulutusi kokku hoida ja saadab teistele turuosalistel selge signaali, kellel on õigus märki kasutada,“ lausu Puu.

„Samas on arusaadav, et alati ei ole võimalik oma märki kohe registreerida. Sellisel juhul on seadus ette näinud võimaluse nõuda apellatsioonikomisjonis ja kohtus märgi tühistamist, selline tee on aga märgi registreerimisest tunduvalt kulukam.“

Ettevõtluskonsultant Maire Forseli kommentaar

Taoline vaidlus kaubamärgi kaitse üle on üks tüüpilisemaid, mis ette tuleb. Just selliste juhtumite vältimiseks ma püüangi ettevõtjaid koolitada ja just sellepärast ma kirjutasin pool oma esikraamatust autoriõigustest.

Väga-väga palju on selliseid juhtumeid, kus ettevõtja toodab midagi juba aastaid ja enne ei hakka oma toote või kaubamärgi kaitsmise peale mõtlema, kui keegi teine on tema kaubamärgiga identse või liiga sarnase kaubamärgi kaitse taotluse sisse andnud. Tõepoolest on nii, et kes esimesena taotluse on esitanud, sellel on õigus kaubamärk oma nimele saada. Samas, kaubamärk on ka siis kaubamärk, kui ta pole patendiametis registreeritud – sellisel juhul on ta lihtsalt registreerimata kaubamärk.

Kaubaklassi järgi

Siinne juhtum tundub just selline olevat, et Saaremaa ettevõtja on sõna „meestemoos“ kasutanud juba aastaid, aga pole seda ametlikult registreerinud. Kui see oleks Eestis üldtuntud, siis oleks tal võimalik hoopis vaidlustada Tõnis Kipperi nimele registreeritud kaubamärk. Tuntus on jällegi väga subjektiivne, nii et vaidluse tekkimisel on lahendust leida väga keeruline.

Õnneks on aga tõesti nii, et kaubamärki registreerides tuleb valida konkreetsed kaubaklassid, mille ulatuses oma kaubamärki kasutada tahad, nii et selle konkreetse juhtumi puhul on täiesti lahendus olemas. Kaubamärk Meeste Moos on registreeritud kaubaklassis 30, aga selles kaubaklassis pole moose. Seega on ta hoopis kaste. Metakor OÜ on oma taotluse sisse andnud, et registreerida kaubamärgina Murueide Meestemoos kaubaklassis 29 ja see ongi väga õige.

Üks on kaste ja teine on moos ja see, et osa kaubamärgi nimest kattub, ei tohiks takistuseks saada. Saan aru ka Tõnis Kipperi pahameelest, aga paraku on ta ise teinud registreerimisel vea – kui ta kavatses keelata teistel seda sõnapaari moosipurkidel kasutada, siis oleks ta pidanud lisama taotlusse ka kaubaklassi 29. Seda ta aga ei teinud ja hiljem enam kaubaklasse juurde lisada või muuta ei saa.

Ei tohi tarbijat eksitada

Kaubamärkide hulgas on kattuvaid sõnu väga palju ja üks inimene ei saa üht sõna niisama lihtsalt ainult enda tootele kaaperdada, eriti kui tegemist on tavakeelest pärit sõnaga. Palju on selliseid kaubamärke, mis on väliselt täiesti identsed, aga registreeritud erinevatele omanikele, sest kaubaklassid on erinevad. Näiteks kaubamärgid NORDIC ja NORDICA on kaitstud Eestis seitsme erineva omaniku poolt, aga kõigil neil kehtib see kaubamärk vaid oma kaubaklassis ja teise omaniku mängumaale ta minna ei tohi.

Samas ei tohi kaubamärk olla tarbijale eksitav ega kasutatav samaliigilistel toodetel – ka selle üle võib tekkida vaidlus, mille lahendavad patendiameti töötajad või kohus ja neidki juhtumeid on Eestis küll olnud, et juba registreeritud kaubamärk tagantjärele tühistatakse.

Kaubamärk on, muide, igavene juhul, kui selle kehtivusaega pidevalt pikendada ja et üht sõnapaari patendiametis enda nimel hoida, ei maksa palju. Siit moraal kõigile ettevõtjatele – kui teil hakkab mingi kaubamärk välja kujunema või toodate midagi unikaalset – kaitske need ära! Vastasel korral võite avastada end ootamatult olukorrast, et olete juba hiljaks jäänud. Ja isegi kui ei pea enda kaubamärki nii oluliseks, et seda ära registreerida, tuleks alati meeles pidada üht – kui keegi teine sinu kasutatud kaubamärgi sama toote kaitsmiseks enda nimele registreerib, siis on tal õigus keelata sinul oma toodetele seda kaubamärki panna. Sellise olukorra vältimiseks tuleks enda kaubamärk igal juhul ära kaitsta.

Täna loetuimad
Vanalinna kool remonditakse koos staadioni rekonstrueerimisega (17)
Saarlase magistritöö pälvis tunnustuse (2)
Saaremaa vald soovib Muhuga ühtset alkoholipoliitikat ajada (4)
Saaremaa spordistipendiumi sai Johannes Treiel
Nädala loetavuse top 5
Saaremaal pole võimalik enam kunagi nii soodsalt puhata (23)
Kesklinna sulgemine lõpetab einetakso teenuse (57)
Pöide kandi rahvas pole uute pakendikonteineritega rahul (12)
Vasakpööre ja möödasõit lõppesid avariiga (15)
Reformierakond andis kesklinna liikluse sulgemise osas järele (40)
Kommentaarid
Reformierakond andis kesklinna liikluse sulgemise osas järele (40)
100 spaapaketti koroonaviiruse eesliini meditsiinitöötajatele kingituseks  (9)
Saaremaal pole võimalik enam kunagi nii soodsalt puhata (23)
Spetsialist soovitab hakke peletada nende endi hädakisaga (22)
Haigla audit valmib kõige enne jaanipäevaks (4)
Vanalinna kool remonditakse koos staadioni rekonstrueerimisega (17)
Kommentaar - Kas jalakäijad ummistavad Kuressaare kesklinna? (34)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (208)
Saaremaa vald soovib Muhuga ühtset alkoholipoliitikat ajada (4)
Isad saavad üle kolme kuu taas sünnitusest osa (2)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud