Autor:
Sirli ToomingKolmapäev, 23. jaanuar 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriValitsus kiitis heaks eelnõu, mille järgi on edaspidi lihtsam kaubamärke registreerida, nende kaitse on tugevam ning tööstusomandiga seotud vaidlusi hakkab lahendama patendiameti juures tegutsev apellatsioonikomisjon.„Muudatuste näol on tegemist kaubamärkide registreerimise kaasajastamisega, sest väga palju on meie elu kolinud internetti ja ka seal on vaja kaubamärke kaitsta nii, et need tõesti kaitstud oleksid,” ütles Saare maakonna patendi- ja kaubamärgi ekspert ning autoriõiguste koolitaja Maire Forsel Meie Maale.
Ettevõtjatel on tulevikus lihtsam kaitsta mittetraditsioonilisi, näiteks helilisi kaubamärke ja multimeediamärke. Kaotatakse nõue, et kaubamärk peab olema esitatud graafiliselt. Peamine ongi see, et nüüd on lihtsam kaitsta mittetraditsioonilisi kaubamärke, ütles Forsel ning lisas, et näiteks ei sobinud varasem graafilise märgi esitamise nõue mitte kuidagi multimeediamärkidele, sest nende elektrooniline failivorming on MP4.
Apellatsioonikomisjoni pädevus
Muudatusega viiakse kaubamärkide kaitsmine Euroopa Liidus ka ühtsetele alustele – liikmesriikide ja Beneluxi tööstusomandiametid ning EUIPO võtavad kasutusele ühised standardid. Sellega tekib võimalus kaitsta ja riskivabalt kasutada erinevate tehnoloogiliste vahendite abil loodud kaubamärke.
Teine osa muudatustest puudutab tööstusomandi apellatsioonikomisjoni tööd, mis vaatab läbi patendiameti otsuste peale esitatud kaebusi ja vaidlustusavaldusi patendiameti poolt kaitstavaks tunnistatud tööstusomandit puudutavates küsimustes. Laieneb komisjoni pädevus. Kui osa tööstusomandit puudutavaid vaidlusi on seni lahendatud kohtumenetluses, siis edaspidi tekib võimalus neist mitmete kohtuväliseks lahendamiseks apellatsioonikomisjonis. Samas säilib võimalus komisjoni otsus kohtusse edasi kaevata.
Tööstusomandi ja -disaini kaitse
„Teine muudatus puudutab tööstusomandi kaitset ja on ajendatud ilmselt sellest, et patendiametis on väga palju vaidlusi tekkinud juba registreeritud tööstusdisainilahenduste üle,” sõnas Forsel.
Muutub ka komisjoni ülesehitus. Senise kaheksa liikme asemel on sellel edaspidi kaks alalist liiget, kelle jaoks töö apellatsioonikomisjonis on põhitegevus ning kelle õigusteadmistele ja isikuomadustele kehtestatakse maakohtunikuga sarnased kõrged nõuded. Praegu on komisjon moodustatud justiitsministeeriumi juurde, kuid edaspidi hakkab tegutsema patendiameti juures.
„Kahe alalise apellatsioonikomisjoni liikme töölevõtmine kindlasti lihtsustab patendiameti tööd. Kaebuste menetlemine läheb nüüd kindlasti kiiremaks ja efektiivsemaks,” usub Forsel.
Lisaks komisjoni ülesehitusele muudetakse ka komisjonis toimuva menetluse korda. Muudatused aitavad saavutada senisest tõhusama, kvaliteetsema ja kiirema kohtueelse menetluse tööstusomandi vaidluste lahendamisel.
Saare maakonnast esitati 2018. aastal 37 kaubamärgitaotlust, millest registrisse kanti 20 kaubamärki. Lisaks esitati üks kasuliku mudeli taotlus ja kanti registrisse üks tööstusdisainilahendus.
Võrdluseks: 2017. aastal esitati Saare maakonnast 23 kaubamärgitaotlust ja registrisse kanti üheksa kaubamärki. Lisaks esitati üks patenditaotlus, kaks tööstusdisainilahenduse taotlust ja registrisse kanti ka üks tööstusdisainilahendus.