[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Esmaspäev, 17. veebruar 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
veebruar 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829
Päevateema

Kui juhid, siis juhi
Autor: Sigrid Osa
Esmaspäev, 14. mai 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Kuigi kõik teavad, et telefoni kasutamine roolis olles on ohtlik, tehakse seda siiski ja kogu aeg. Just seepärast on politseil oluline leida võimalus sellega intensiivsemalt tegelemiseks. FOTO: Valmar Voolaid

Viimasel ajal on sagenenud kampaaniad, mille käigus juhitakse tähelepanu autoroolis kõrvaliste asjadega tegelemisele. Juba kaks ja pool aastat on Saaremaa politsei kontrollinud juhte üsna salajasel viisil – tavalistes tänavariietes politseinik pildistab tee ääres üles liikluses patustajad – telefoniga rääkijad ja turvavööta sõitvad juhid –, kelle patrull hiljem peatab.

Pildistaja juurest viivad tänavaharud püüab politsei mehitada politseipatrullidega. Info rikkumise toime pannud juhist liigub pildistajalt patrullini raadiojaama vahendusel. Sellest, kui palju suudab politsei patrulle sellel ajahetkel välja panna, sõltub tabatud rikkujate arv.

Kuu tagasi Smuulis toimunud reidi käigus tuvastas politsei umbes tunni aja jooksul 20 rikkumist. Suurem osa kasutas juhtides mobiiltelefoni ja paljudel ei olnud turvavöö kinnitatud.

5. aprillil oli seoses mobiilivaba päevaga reid, mille käigus tuvastati linnas 13 rikkumist. Siis tabati 10 turvavööta sõitjat, kaks mobiiltelefoniga rääkijat ja üks juhtimisõiguseta sõidukijuht. Kolmeteistkümnest rikkumisest alustati väärteomenetlust viiel juhul. Ülejäänute puhul piirduti hoiatusega.

Reidi käigus tehakse juhtidele ka alkoholikontrolli, kuid nendel reididel sel aastal politsei joobes juhte tabanud ei ole. Eelmisel aastal oli reididel tabatud rikkujaid ligikaudu 80.

„Need kaks ja pool aastat on näidanud, et tavapärane rikkujate arv reidi jooksul jääb 15–30 piiresse. Kui võtta arvesse, et teeme seda tavaliselt ühes kohas ja piiratud aja jooksul, siis on see number ikkagi väga suur. Meie eesmärk on kindlasti jõuda selleni, et liiklejad mõistaksid turvavarustuse kasutamise vajalikkust ning seda, et telefoni kasutamine juhtimise ajal ei ole okei. Muidu meil ei juhtuks ju õnnetusi sirgetel teelõikudel ja hea nähtavusega kohtades, kus midagi ei tohiks justkui ohustada,“ rääkis Kuressaare politseijaoskonna patrullitalituse juht Matis Sikk. Kui turvavööta juht seab ohtu vaid enda turvalisuse, siis kõrvaliste asjadega roolis tegelemine seab ohtu ka kõik kaasliiklejad.

Idee julgestuspolitseilt

Eelpildistamist ja rikkumisest patrulli teavitamist raadiojaamaga kasutas esimesena omaaegne julgestuspolitsei liiklusüksus.
„Kuna see tundus meile tõhus meetod rikkujaga vaidluste vältimiseks ja ühtlasi ka aja kokkuhoid järgneva menetluse läbiviimisel, siis proovisime selle 2015. aasta suvel ära ja oleme reididel jäänud selle juurde tänaseni,“ tõdes Sikk.
Sarnaseid reide teeb Saaremaa politsei vastavalt üle-eestilisele liiklusjärelevalve (LJV) plaanile ja nendest sihtsuunitlusega LJV päevadest teavitatakse reeglina ka meediat.

Sikk sõnas, et turvavarustuse kasutamine on ajaga veidi paranenud ja usub, et selle põhjuseks on inimeste teadlikkuse kasv ja „targad“ autod, mis ei lase lahtise turvavööga sõita.

Kui aga vaadata, millise jälje on kogu ülejäänud elule jätnud nutitelefonide ja sotsiaalmeedia massiline pealetung, siis vastukaaluks on telefoni kasutamine kasvavas trendis ka sõidukiroolis.

„Praegu kasutatakse telefoni roolis eriti massiliselt ja tundub, et lähiajal peab politsei leidma võimalusi sellega tegelemiseks veel intensiivsemalt kui seni,“ märkis Sikk.

Samas usub ta, et politsei on oma reididega mingit mõju siiski suutnud avaldada, sest pildistaja kinnitas oma head mälu usaldades, et tema objektiivi ette ei ole jäänud ühtegi juhti, kes oleks sama rikkumise kaks korda toime pannud.

Sel aastal üks surm turvavööta sõitmisel

Küsitlusuuringu andmetel toimub Eestis iga päev kõrvaliste tegevuste tõttu keskmiselt viis liiklusõnnetust ja 72% juhtidest on viimase 12 kuu jooksul sõidukiroolis mobiiltelefoni kasutanud. Kõrvalised tegevused on riikliku liiklusohutusprogrammi üks prioriteetseid teemasid – inimeste teadlikkus on küll paranenud, kuid roolimobiilikute hulk on jätkuvalt kõrge.

„Hiljuti toimus Saaremaal õnnetus, kui juht hakkas kinni lülitama mobiiltelefoni, mis helises kõrvalistmel. Sellest mõnest sekundist piisas, et toimus kokkupõrge tee ääres oleva liiklusmärgiga. See võib juhtuda meist igaühega, kui roolis tegelda muude asjadega. Seepärast on kampaania „Kui juhid, siis juhi“ väga oluline. Küsimus on selles, kuidas seda sõnumit inimesteni viia, et võimalikult paljud tunneksid, et see teema puudutab ka neid. Enamasti me ju mõtleme, et need õnnetused juhtuvad kellegi teisega ja nii tulebki mõelda, sest muidu elaksime ju pidevas hirmus. Samas pole ka hea teine äärmus, kui me käitume nii, et õnnetused ikkagi juhtuvad. Kõige kurvem on see, kui kannatajaks pooleks on teised liiklejad, kes pole milleski süüdi. Nii juhtus eelmisel suvel Saia ristmikul (kahe auto kokkupõrkes suri saadud vigastustesse peateel liikunud autos olnud kaasreisijana viibinud 50-aastane naine, sest teise auto juht sõitis stopp-märgi alt peatumata ristmikule, kuna tegeles roolis kõrvaliste asjadega ega pannud märki tähele – toim),“ rääkis Sikk.

Eelmise aasta näitel oli Saaremaal liiklusõnnetuses osalenud sõidukites turvavöö kinnitamata 14 inimesel.

2016. aasta kolm raskemat õnnetust Saaremaal olid kõik ehe näide turvavarustuse mittekasutamise tagajärgedest. 2017. aastal toimunud Saia ristmiku õnnetuses oli kõigil turvavöö kinnitatud, aga halbade asjaolude kokkulangemine oli niivõrd suur, et nõudis inimese elu. Bauhofi ristmikul toimunud õnnetuses oli mopeedijuhil kiiver halvasti kinnitatud ja lendas kokkupõrkel peast. Kas kiiver oleks päästnud elu, on raske öelda. Sel aastal hukkus möödunud kuu lõpus Reo külas Kuivastu maanteel 28-aastane naine. Autost väljapaiskumine annab selles õnnetuses tunnistust lahtisest turvavööst

Rahatrahv ei ole eesmärk

„Riigikassa täitmine ei ole eesmärk omaette. Rahatrahv on lihtsalt üks mõjutusvahenditest ja julgen patrullitalituse juhina kindlasti väita, et patrullid kaaluvad iga juhtumit eraldi ning langetavad tihtipeale otsuse märkuse tegemise kasuks. Meie häda on pigem see, et märkus kusagil ei kajastu ja järgmisel korral, kui sama inimene rikkumise toime paneb, ei tule kusagilt välja, et nüüd oleks võibolla aeg trahvida. Seega peab patrullis oleval ametnikul „kõhutunne“ alati väga õige olema ja kohapeal piiratud ajaga kipuvad patrullpolitseinikud tihtipeale rikkujale andeks andma,“ rääkis Sikk.

Kuna kõiki rikkujaid paraku peatada ei õnnestu, siis on politsei viimasel ajal läinud ka seda teed, et helistab rikkujad hiljem läbi ja annab teada, et neid on märgatud ja nende tegevus on ohtlik.

Saaremaa politsei kasutab patustajate pildistamiseks Canoni kaameraid erinevate zoom-objektiividega. Lisaks kasutatakse polarisatsiooni filtrit sõidukiklaasidelt peegelduse vähendamiseks.

„Tavaliselt võtavad juhid süü üsna kiiresti omaks, sest juba teatakse, millist meetodit politsei kasutab. Kui keegi isegi püüab korraks vaidlema hakata, siis pakume ka võimalust fotot näha. Tavaliselt foto vaatamiseni me ei jõua, sest tunnistatakse rikkumist,“ sõnas Sikk.

Häirib massiline ükskõiksus

Patrullitalituse juhina on Sikk võtnud n-ö tööalaseks südameasjaks võidelda lähiajal rohkem turvavarustuse mittekasutamise ja telefoni väärkasutamise vastu.

„Tänavapildis häirib mind see, kui ükskõikselt ja massiliselt autojuhid nende reeglite vastu eksivad. Mul on tunne, et ka kolleegid on mõistnud vajalikkust selles valdkonnas suuremat tähelepanu pöörata. Pingutame selleks, et olukord Saaremaa teedel oleks võimalikult turvaline kõigi liiklejate jaoks,“ sõnas Sikk.

Ta märkis, et inimeste teadlikkuse kasvust annab tunnistust näiteks see, et varem sõideti erariides pildistajast rahulikult mööda, telefon kõrva ääres, või üksikutel juhtudel tuldi kurjustama, et „mida sa, mees, siin oma arust teed?“, teadmata, et tegemist on politseinikuga, kes täidab tööülesandeid. Nüüd kohtab üha enam selliseid näiteid, kus eemalt läheneva sõiduki juht viskab autos telefoni kõrge kaarega käest, nähes tema poole suunatud objektiivi.

„Kuidas selliseid nahaalseid juhte korrale kutsuda? Tõenäoliselt sellega, et rahatrahvist pääsu pole. Kuigi alati võib loota politseiniku heale südamele, siis veel kord rõhutan, et politsei teeb seda ainult selleks, et liikluses juhtuks võimalikult vähe õnnetusi,“ ütles Sikk.

Täna loetuimad
Millal ja milleks on vaja teedele keskpiiret? (6)
Eesti pensionärid on vaeseimad, ent võrdseimad (8)
Võistutantsimise üks eripreemiaist jäi Saaremaale
Õnneloos aitab õnnetuid varjupaigaloomi (1)
„Küünal“ pidas juubelipidu
Uudo Sepp „Eesti laulu“ finaalis (1)
Loodusega tõtt pidades (1)
Naiste minijalgpalli meistriks krooniti Lümanda Saurused
Tänak rikkus Toyota kolmikvõidu (1)
Meenutusi Soomest ja soomlastest
Ken Torn Rootsis kolmas
Ametikool liitus kutseõppevõrgustikuga EfVET
JUHTKIRI - Võidust tähtsam on osavõtt
Nädala loetavuse top 5
Millal ja milleks on vaja teedele keskpiiret? (6)
Eesti pensionärid on vaeseimad, ent võrdseimad (8)
Võistutantsimise üks eripreemiaist jäi Saaremaale
Õnneloos aitab õnnetuid varjupaigaloomi (1)
„Küünal“ pidas juubelipidu
Kommentaarid
Uudo Sepp „Eesti laulu“ finaalis (1)
Eesti pensionärid on vaeseimad, ent võrdseimad (8)
Millal ja milleks on vaja teedele keskpiiret? (6)
Tänak rikkus Toyota kolmikvõidu (1)
Kuressaares saadi tuttavaks süürlastega (33)
Karujärve suusamaratonist saab matk  (2)
Kuressaare kesklinna parkla projekt seisab (12)
Kesklinnas sõideti post kõveraks (13)
Ott Tänak alustab Rootsis nullist (8)
Loodusega tõtt pidades (1)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud