Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 19. jaanuar 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
jaanuar 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Päevateema

Vääramatu usk kirjasõnasse
Autor: Ene Kallas
Esmaspäev, 16. aprill 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Foto on illustratiivne.

Üsna hiljaaega kerkis taaskord üles kettkirjadega seonduv temaatika. Teema on ilmselt sama vana kui kirjakunst. Ulatub aega, kui inimesed avastasid, et kettkirjade abil saavKui kirjutamine oli juba midagi midagi igapäevast ja tavalist.

Selge on see, et kuskilt peavad sellised asjad ju alguse saama. Nüüd on küsimus selles, kellele on see asi kasulik ja miks. Mõni neist kirjadest on suhteliselt süütu – lubab ainult natuke häda ja õnnestust, teine aga teatab konkreetselt, et kogu sinu elu siirdub sellest ja sellest hetkest istmikku, kui sa ei tee, mida kettkirjas nõutakse. Kettkiri on kiri, mida saadetakse edasi teistele, kusjuures kirja sisus juhendatakse saajaid kirja edasi saatma teistele inimestele. Autorit on keeruline tuvastada, kuigi päris võimatu see pole. Kirja kaudu avanevad ühele või teisele kultuurile iseloomulikud jooned. Kiri on oma ajastu dokument.

Sellisest laadi kirju võis vanasti saada n-ö tigupostiga. Nüüd on nii, et reaalne kiri reaalses postkastis on justkui tervitus minevikust ja pea sama harv nähe kui vaba nädalavahetus nii mõnelgi tööpostil. Või ütleme kuuvarjutus. Tol ajal pidid saatma koos kirjaga edasi midagi väärtuslikumat kui kiri ise, näiteks marke või postkaarte, ja siis oli lootus, et ühel päeval jõuavad sinuni need postkaardid või margid, mis olid teele pandud ehk võibolla aasta või paar kuud tagasi. Sisuliselt said oma vaeva eest tasutud. Piisas ainult mõnest n-ö katkisest lülist ja süsteem ei töötanud. Ja neid leidus alati. Samas tol ajal otse ei ähvardatud millegiga, ainult lubati lahedaid asju. Ilmselt poldud veel jõutud äratundmisele, et kombinatsioon lubadusest ja ähvardusest töötab paremini kui vaid lubadus.
 
Praegusel ajal on ainult loogiline, et kettkirjad, mis nõuavad edasisaatmist, ilmuvad virtuaalsesse postkasti. Põhimõtteliselt on tegu rämpsposti ühe variandiga, mida pole mõtet isegi lahti teha. Teavad ju kõik lugu Aafrika kosmonaudi emast, kes tahab veidikene toetust selleks, et tema poeg saaks taevast tagasi. Ja ilmselt on paljudel meist kaugeid sugulasi sealsamas maailmaosas, sest aegajalt satuvad postkasti kirjad, mis teatavad, et oled saanud päranduse. Kaks kitse, kolm lammast ja metsiku hulga raha. Selleks aga, et kõik see sulle kätte toimetada, pead ainult natuke raha saatma. Et nemad saaksid saatmise kinni maksta. Muuseas, kui kõik aastane pärandusehulk kokku arvestada, võiks selle saamise korral vabalt pensile minna ja elada rõõmsalt elu lõpuni ilma kitsikust tundmata.

Üks liik rämpsposti on aga midagi sellist, mida otse niimoodi ei nimetata. Suurel osal juhtudest. Need on kirjad, mida kõiksugu ettevõtted saadavad otsereklaamina oma klientidele. Tihti ei sisalda need mitte mingit teavet, mida niigi kuskilt teada ei saa.

Vajadus uskuda

Need kettkirjad aga, mis praegu saadetakse lastele, neile, kellel puudub õnneks või kahjuks igasugune kogemus sellist sorti väljapressimisega, mis seda aga sisuliselt on, pole väga karmi sisuga. Küll aga võivad veidi ära ehmatada. Enamasti lubavad sedasorti kirjad kõigeapealt midagi väga head või siis sellist, mida arvatakse olevat hea. Ja kohe järgneb ähvardus stiilis "Kui sa seda ei tee, mida ma tahan, et teeks, siis juhtuvad need ja need halvad asjad". Tegu on asjaga, mida saab nimetada "õnnetoovaks kettikirjaks". Sõnade taga on uskumused ja väärtushinnangud, ühesõnaga terve maailmapilt.

Inimestel on kalduvus uskuda kirjasõna. Võimalik, et see ulatub aega, mil kirjasõna väärtus on tõeliselt suur. Kirja pandi ainult kõige olulisemad asjad. Seega oli kirjutatu usaldusväärne. Samas, ka sel ajal leidus inimesi, kes panid kirja sellist sorti asju, mida poleks olnud tarvis. Trükimust aga kannatab teatavasti kõike. Aga usuga kirjasõnasse on nagu igasuguse usuga. Usu, ja sulle antakse. Osad ravimidki ju toimivad platseebo-efektil. Sisuliselt tähendab see aga seda, et inimestele lausa meeldib uskuda. Ja praegu ei räägi sellise usuga, mida seostatakse erinevate religioonidega. Uskuda saab kõigesse, kaas aarvatud teised inimesed, raha ja näiteks sellesse, et öösiti istub su voodi all üks sinililla elukas, kes ainult ootab, et pistad suure varba teki alt välja, et seda nahka pista. Noh, tavaliselt osutub suure varba austajaks kass, kellele meeldib püüda liikuvaid asju.

Ja kui sulle antakse valida kaks asja uskumiseks, ja üks neist on meeldiv, teine ebameeldiv, siis selleks, et meeldiv läheks täide, tehakse midagi, mida muidu ei tehtaks. Kui lubatud oleks ainult üks ja meeldiv või üks ja ebameeldiv, siis vaevalt need kirjad niimoodi leviks. Kuna kirja autoreidl on aga n-ö kaks rauda tules, ja kuna inimestele meeldib uskuda meeldivatesse võimalustesse, siis just seepärast neid kirju edasi saadetakse. Kõik töötab kas kaastundel, vajadusel uskuda, vajadusel meeldida ja/või ähvardusel.

Mida teha?

Esimene ja kõige lihtsam variant on kirja lihtne ignoreerimine. Või kustutamine. Teine, natuke keerulisem, on konfigureerida kirjakasti nii, et oluliste kirjade hulka ei satuks kiri kaugelt Aafrika sugulaselt. Tõsi, see nõuab natuke oskust kas iseendalt või sõbralt-tuttavalt.

Mida kindlasti teha ei tohiks, on neile reageerimine. Ükskõik kui ahvatlev see ka pole. Mistahes vastus võib käivitada terve kirjade rahe, mis sõna otseses mõttes ujutavad postkasti üle. Niisiis oleks tark luua oma kirjakastis sellist sorti süsteem, mis sisuliselt sorteerib asjalikud kirjad mitteasjalikest välja.

Üks variante on tekitada eraldi postkast, kuhu näiteks lähevad kõik maksuteated. Või sellist laadi asjad, mis nõuavad rahakoti kergendamist. Sellest eraldi võiks olla postkast, mis sisaldab erakirju ja veel omakorda see postkast, kuhu tulevad tööasjad. Mille kaudu suhtled kõikide nendega, kellega pead seda töö tõttu tegema.

Üks asi, mis tuleks kindlasti läbi mõelda, on kindlasti kasutajanimi. Niimoodi ei tasuks näiteks tööle kandideerides kasutada mailiaadressi a la sexykiizu13@hot.ee. Tutvumisporteelides, palun väga. Aga tööandjatel tekib hulga kõhklusi ja küsimusi selliste meiliaadresside suhtes. Ilmselt oleks kõige targem ametlikuks asjaajamiseks kasutada nimevarianti, kus sisaldub eesnimi ja perekonnanimi. See muidugi ei tähenda, et loodud vanast postkastist, aga kui midagi uut teed, siis tark oleks kohe õigesti otsast alustada.

*  *  *
Õnnetoov kettkiri

Kettkirjadel on mitu ühisjoont: autor on tundmatu, nadon teatud kindla ülesehitusega, neis esinevad kordused ja samal ajal ka suuremad või väiksemad varieerumised. Kirjade levik sarnaneb rahvaluuletekstide levikuga, ainsaks erinevuseks on see, et oma ajastule iseloomulikult on tegemist kirjapandud ja paljundatud tekstidega. Kirjade paljundamist ja levikut soodustab üldtuntud uskumus

Kolm näidet kettkirjadest:

1. See leek on Eestisse jõudnud. Leek peab jõudma üle maailma. Sa pead selles kindel olema ka siis, kui sa pole ebausklik. Pane tähele: Tiina Maata sai 1911. aastal leegi ja võitis lotoga 7 miljonit. Üks Lääne-Virumaal elav noormees unustas kirja edasi saata ja kaotas oma palga. Üks vene tüdruk võitis 40 000 rubla, kuid hävitas leegi ja suri. 1982. aastal võeti üks ungari õpilane pärast eksamitulemuste protesteerimist ja ümberhindamist ülikooli. See kiri on jõudnud sinu juurde selleks, et sulle õnne tuua. Sa pead selle kirja 9 päeva jooksul 10 eksemplaris paljundama. Pane tähele, mis juhtub 9. päeval?!

2. See leek on jõudnud Eestisse, kuid peab käima ümber maailma. Usu sellesse ka siis, kui sa pole ebausklik. 1981. aastal jõudis leek Tiina Maata ja ta võitis lotoga 2 miljonit. See jõudis ka ühe poisi juurde, kuid ta unustas kirja edasi anda ja kaotas oma palga. Üks vene tüdruk võitis 4000 rubla, kuid hävitas kirja ja suri. See kiri jõudis sinu juurde selleks, et tuua sulle õnne ja armastust. Kirjuta see 9 päeva jooksul 20 korda ümber ja saada edasi! Pane tähele, mis juhtub 9. päeval!

3. See kiri on Soomest nüüd ka Eestisse jõudnud. Rasked probleemid lahenesid õnnelikult. Sa pead selles kindel olema ka siis, kui sa pole ebausklik. Pane tähele järgmist: 1. Tiina Maata sai leegi 1971. aastal ja võitis paar päeva hiljem lotoga 2 miljonit.2. Üks poiss sai leegi, kuid unustas selle ja kaotas oma palga.3. Üks Venemaal elav tüdruk võitis 4000 rubla, kuid hävitas leegi ja suri.See kiri on sinuni jõudnud selleks, et sulle õnne tuua.Saada see kiri 9 päeva jooksul 20 eksemplaris edasi. Vaata, mis 9 päeva jooksul juhtub

Täna loetuimad
Praamid võivad minna ristkasutusse
Kuivastu lähedalt leitud vrakk võib olla vene hävitaja
Maakonnas nädalaga 13 teelt väljasõitu
PRIA maksis mullu Saaremaale toetusteks üle 20 miljoni euro
Nädala loetavuse top 5
Viikingipealik võis otsa leida Saaremaal (1)
Nüüdseks on selgunud Aasta Küla tiitlit püüdev koorekiht (6)
Kalurid pole riigi otsustega rahul (11)
FC Kuressaare uus tegevjuht on Mikk Saarela (12)
Pargitud autod segavad lumekoristust (8)
Kommentaarid
Kalurid pole riigi otsustega rahul (11)
Lumetõrje info teenuskeskustest (5)
JUHTKIRI - Paluks suusarajal kultuursemalt! (8)
Nüüdseks on selgunud Aasta Küla tiitlit püüdev koorekiht (6)
Pargitud autod segavad lumekoristust (8)
FC Kuressaare uus tegevjuht on Mikk Saarela (12)
Riik paneb teede remonti üle miljoni (2)
Valdo Randpere paneks hääletusele Saaremaa Lätile loovutamise (45)
Viikingipealik võis otsa leida Saaremaal (1)
UUS! Valitsus pikendas öise alkoholimüügi keeldu veebruari lõpuni (10)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud