[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Esmaspäev, 01. juuni 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
juuni 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Päevateema

ABC*: neli karvast ahvi, Magnusest rääkimata
Autor: Ene Kallas
Esmaspäev, 09. aprill 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Ivo Linna esitab koos Toomas Tanguga algsete sõnadega laulu “Yesterday”. FOTO: Ene Kallas

Neljapäeva õhtu Kuressaare lossis oli nagu iga tavaline õhtu. Või siiski mitte. Päris igat õhtut ei pühendata seal vast The Beatles' ile ja hertsog Magnusele.

"Kuressaare loss on klassika, The Beatles on klassika, Ivo Linna on klassika," ütles Saaremaa muuseumi juht Rita Valge selle ühe lause, mis talle sissejuhatuseks lubati.

Laulja Ivo Linna meenutas, et Kuressaare loss on tema jaoks sisuliselt teine lapse- ja noorpõlvekodu, sest siin on ta veetnud palju kuid ja aastaid. "See oli meie mängukoht, see oli meie teine kodu, sest mõlemad mu vanemad töötasid siin," sõnas ta. Niisiis, biitlitest rääkima sõites haaranud teda meeldiv paanika. "Elu üks suuri võite on olnud kasvada sellises ümbruses," märkis ta ja jõudis kohe ka selle õhtu peategelaste juurde.

The Beatles on klassika, mis on pidanud vastu enam kui viiekümneaastasele ajaproovile. Siiski oli tegu tänapäevases mõistes pungiga. Tulid poisid ja mängisid. Rahvas hullus. Nad tõestasid, et ilma kõrgema muusikalise hariduseta on võimalik muusikat teha. Niimoodi mõjusid nad ilmutuslikult kõikidele maailma noortele. Selles, et siia jõudis vaid killuke nende kuulsusest, on süüdi "raudne eesriie".

Hertsog Magnust aga esitleti punase õllena. Sildi autor Madis Vaher istus eesreas ja nautis koos teiste õllesõpradega kesvamärjukest. Õlu on ainult sel õhtul sõbraliku hinnaga, hiljem hakkab ta rohkem maksma, teatas muuseumi teabejuht Aldo Maksimov. Seega võisid kõik juhust kasutada. Tegu on humalase, ometi maheda maitsega õllega.

Huvitavad faktid

Alustuseks esitas Ivo Linna koos Toomas Tanguga laulu "Yesterday", aga selle algsete sõnadega. Nimelt teadis laulja pikka aega, et laulu tööpealkiri "Scrambled Eggs" ("Munapuder") ongi lihtsalt see, mis ta näis olevat – juhuslik tööpealkiri. Laulu originaaltekst aga rääkis sellest, kui tore on küpsetada omletti. Kui lugu oleks selliste sõnadega ka linti võetud, vaevalt oleks ta saavutanud seda tuntust. Sest tegu on ilmselt Beatlesi kõige kuulsama lauluga – seda on kaverdatud üle 3000 korra. Lugu sündis aastal 1965.

The Beatles'te kohta on tehtud väga põhjalikke uurimustöid, seega ei koormanud Ivo Linna kuulajaid faktidega, mida leiab kerge vaevaga üles igas ansambliga tegelevas tekstis. Siiski lipsasid mõned aastad ja kuupäevad juttu, sest ilma konteksti andmata oleks kogu juttu raske hoomata. Eesti keeles on ilmunud mahukas raamat, mis annab põhjaliku ülevaate ansamblist ja ansambliga seonduvast. Igaüks, kes huvi tundis, võis vaheajal raamatuga tutvuda.

Nimelt oli kapiitlisaali kaunistatud temaatiliselt – suurte Beatles'te näopiltidega, raamatutega ja valitud plaatidega. Ivo Linnal on ilus kollektsioon Beatles'tega seonduvast ja publik sai sellest väikese aimu väljapaneku järgi, mis lossi tolleks õhtuks oli üles pandud.

Jutu vahele mängiti videosid vastavast perioodist, mis parasjagu jutuks.
Aasta 1957. 17aastane John Lennon mängis selleks ajaks Liverpoolis koolipoiste pundis. Liverpoolis oli üsna mitu sellist laadi poistepunti. Ta kohtus Paul McCartneyga ühel heategevuslikul üritusel. Nägi välja nagu noor Elvis ja jättis Lennonile sügava mulje oma tolleaegse
kitarrimänguoskusega. Nad tegid kohalikus stuudios koos isegi ühe plaadi.
Järgmisel aastal liitus nendega 15aastane George Harrison, kes oskas juba selleks ajaks väga hästi mängida. Biograafiatest tuleb välja, et nad jätsid kõik muu, et mängida kitarri. Lennoni tädi ennustas poisile, et kitarrimängiga vaevalt ta midagi teenib. Need sõnad: "Kitarr, pojakene, ei too sulle mitte kunagi mitte mingit raha sisse" lasi Lennon plaadile kullaga graveerida ja kinkis selle oma tädile. Selleks ajaks oli Lennonist saanud maailma ühest neljast jumalast.

Ansambli nimekuju vormus välja päris paljudest variantidest, lõpuks jäi "The Beatles", see, mis ehk sobibki kõige paremini – biitmuusikud. Algusaastatest veel niipalju, et kuigi Liverpoolis mängisid nad siinseal, algas ansambli edukäik aga Hamburgis, Saksamaal.

"Hamburg tegi neist ansambli," sõnas Ivo Linna. Hamburgis tuli neil mängida suitsustes kõrtsides 8 tundi jutti. Nad elasid Hamburgis kuskil trepialuses konkus, millel ei olnud aknaid, pesemisvõimalusi. Ühe õhtu teenistus oli 15 saksa marka. "See oli vundament, millest kõik algas," märkis Linna. Öeldakse koguni, et see olnud see aeg, kui The Beatles olnud ansamblina kõige võimsam.

1961. aastal kohtuvad nad ühe juudist muusikakaupmehega. Brian Epsteinist sai nende mänedžer. See oli mees, kes tegi neljast poisist jumalad. Ta tajus neis tõelist potensiaali. Epstein kulutas niipalju uksi, et sai esimese plaadilepingu.

1962. aastal liitus The Beatles'iga Ringo Starr.

Alguses nägid poisid välja nagu inglise poisid ikka – aga tänu ühe fotograafi ideele said nad kõik pähe moodsad potisoengud. Ja see oli revolutsioon.
1963. aastal algas periood – mida The Beatles tegi ees, tegi maailm järele. Sel aastal kuulutati nii Lennon kui McCartney Inglismaa kõige paremateks heliloojateks. 1963. aastal jõuti ka Rootsi – Eestile kõige lähemale, kus nad on kontserte andnud. Jõuti Pariisi, mängiti kuulsates kontserdipaikades. Aga Ameerika tuli vallutada. Seega sõideti 1964. aastal Ühendriikidesse. Frank Sinatra olla öelnud, et mida te sonite Beatles'test, nad tulevad ja kahe nädala pärast ei mäleta neid enam mitte keegi.

1964. aastal satuvad nad Madame Tussauds'i vahakujude muuseumi. Filmima hakatakse nende esimest filmi. Seda saadab pöörane menu. The Beatles oli kuulsuse tipul.

Ühes hotellis olid teenindajad nii targad, et lõikasid linad, mille vahel The Beatles'i poisid magasid, tükkideks ja müüsid need hea raha eest maha.

Otse üles

Ivo Linna sõnul arenes Beatles'ite muusika otse üles, ilma ühegi kaldeta. Iga plaat tõestab seda. Ühel hetkel olid nad popimad kui Jeesus Kristus. Tõsiusklikele see muidugi ei meeldinud. Dokfilmides on näha, kuidas ameeriklased peksavad biitlite plaate puruks.

Nõukogude press avaldas teate, kus The Beatles'ite kohta öeldi umbes nii: "Ja siis nad tulevad lavale, neli karvast ahvi, kisendavad, üks neist ei oska õigesti kitarri käes hoida. Nad röögivad täiesti mõttetult ja kujutage ette, lugude lõpus nad isegi suudlevad oma kitarre. Kõik see on kõrvulukustav ja täielik häving." The Beatles on aga tuntud oma maheda ja ilusa muusika poolest.

1966. aastal andis The Beatles oma viimase avaliku kontserdi Ameerikas, San Fransiscos. Põhjus oli väga lihtne. Rahvas oli hullumas ja nad ei kuulnud ise, mida nad mängivad. Muusikud ütlesid pärast seda, et nad ei suuda laval enam esineda, kisa tegi kontserdi mõttetuks. Muuseas, inglise politseil oli spetsiaalne hädakutsung ABC. "Attention, Beatles coming". Polnud asju, mida ei kaunistatud The Beatlesite näopiltidega, alates naiste aluspesust kuni suuremate asjadeni välja. Telliti parukaid, et näha The Beatles'i moodi välja.

1967. aastal kirjutas "Sirp ja Vasar" väikese nupukese "Hüvasti, The Beatles".

Järgmise plaadi nad andsid välja aastal 1967 ja seda peetakse maailma kõige tähtsamaks plaadiks. Tegu on täiusliku albumiga, korraliku kunstiteosega sõna otseses mõttes. "Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band". Kontseptsioonialbum, ühtsed ideed nii tekstis kui muusikas.
Samal aastal välja tulnud laul "All You need is love" aga sisuliselt andis oma ajastule ideelise tausta. Võib isegi öelda, et järgnevatele aastakümnetele. Siiski ei tahtnud Beatles'id kunagi, et nende tektsidest otsitaks midagi sellist, mida seal ei ole. Alltekste.

1967. aastal suri Brian Epstein. The Beatles jäi otsekui peata. Sealt edasi läksid asjad keeruliseks. Plaate anti küll välja, aga tumedaid pilvi ainult kogunes. Kuni selleni välja, et hakati mõtlema sooloprojektide peale. 1970. aastal läksid nad laiali Paul McCartney eestvõtmisel.

Neljapäeva õhtut jäi lõpetama film "Help!", kus on palju muusikat, ja palju juttu sõrmustest.

ABC: "Attention, Beatles coming" (Tähelepanu, Beatles' tuleb)

Täna loetuimad
Vasakpööre ja möödasõit lõppesid avariiga
Käibemaksu ei tasunud ligi 14% Saaremaa ettevõtetest
Eesti piirid avanesid Euroopa riikidest saabujaile
Asju, millega oma kogukonnas tegeleda
Tänavafestival kutsus Kuressaarde sisse sõitma
Pöide kandi rahvas pole uute pakendikonteineritega rahul
Täna algab suplushooaeg
Tutvustatakse ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni eelnõud
Viikingid näitasid Narva vastu sisu
Inspektsioon: Sokujahile minnes olgu dokumendid korras
Koroonaosakond jätkab ravivalmisolekus
Siim Sooäär tegi kuldse duubli
Juulis toimub MM-etapi asemel Enduro GP Estonia
Organic Estonia ja mahemajandav Eesti
JUHTKIRI - Kohanemine uue normaalsusega
Nädala loetavuse top 5
Vasakpööre ja möödasõit lõppesid avariiga
Käibemaksu ei tasunud ligi 14% Saaremaa ettevõtetest
Eesti piirid avanesid Euroopa riikidest saabujaile
Asju, millega oma kogukonnas tegeleda
Tänavafestival kutsus Kuressaarde sisse sõitma
Kommentaarid
Tiiu Aro: Edward Laane tunnustamiseks on teisi võimalusi (34)
Kurb kuulda ja lugeda (28)
Reformierakond kesklinna liikluseks sulgemise eelnõu tagasi ei võta (69)
1. juunist on Saaremaal Kaarma, Kärla ja Lümanda kogukond (14)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (201)
Autoga merre sõitnud kalurit ei õnnestunud päästa (7)
Koroonakriis sünnitas mõtte seeni kasvatama hakata (11)
Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (20)
Vallavanem Mikk Tuisk – põhimõtetega mees  (32)
Vandaalid laamendasid võistluspaigas ja virutasid jooksu lipu (4)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud