[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Kolmapäev, 19. veebruar 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
veebruar 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829
Päevateema

Ole heaga kodus, terviseks
Autor: Ene Kallas
Esmaspäev, 12. veebruar 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Foto on illustratiivne.

Külmetushaiguste ennetamine on tõsine teema. Eriti ses valguses, et Eesti inimene ei jää nii naljalt koju.

Põhjus on peamiselt aineline – kui see haigus ka on, siis tuleb maksku mis maksab ta üle trumbata. Muidu haigutab järgmise kuu palgalehel kenake tühjus.

Sellest on palju ja üle ja ümber räägitud, et Eesti peamine probleem on see, et kodanikud ei saa endale lubada inimväärset elu.

Inimväärse elu juurde kuulub peamiselt see, et peale maksude maksmist jääb järele summa, mis lubab poest lunastada toitu, mis ei lähe kirja väheväärtuslikuna, laseb ka ehk paar korda kuu jooksul kinos/teatris käia. Või miks mitte, mõnel väärt kontserdil. Ja raamatupoe külastamine pole kunagi halb mõte. Ning mõne sajalise kõrvalepanemine. Kasvõi selleks, et remontida pesumasinat siis, kui see lakkab töötamast ühel mitte nii heal päeval.
Inimväärse elu puudumine tekitab stressi. Ja stressis inimene haigestub kiiremini. Sest organism on vastuvõtlikum haigustele. Ta on nõrgem…

Niisiis, iga inimene peaks saama olla kodus, kui tunneb, et haigus teeb liiga. Mitte ei sunniks oma organismist andma endast kõike. Mis näeb enamasti välja nii, et inimene veab ka siis ennast tööle, kui silme eest must. Kaotavad kõik. Nii see inimene, kes on juba haige ja ei märka ennast kodus ravida, väga arusaadavatel põhjustel, kui ka need, kellega ta tööl olles kokku puutub. Pisikud on justkui nagu ühed tüütud ja elujõulised pinisevad elukad, kes suveöösiti pinisevad kõrva ääres. Nad on igal pool ja alati. Nende meelega levitamine pole kunagi hea idee.

Inimene jääb koju haiguslehele vaid siis, kui enam teisiti ei saa. Näiteks siis, kui palavik kerib end kõrgustesse ja see niriseb igast keha poorist välja. Aga selleks ajaks on haigus ennast kenasti organismi sisse sättinud. Ja tema sealt välja kirjutamine on paraku oluliselt vaevarikkam kui sissekolimise algul.
Kuivõrd olukord on nagu ta on ja paremaks ei paista minevat, siis mõned nõuanded selleks, et püsida tervena. Kõige kiuste.

Peamist, stressi, ei ole nii lihtne vältida, aga mõne asjaga saab inimene ennast ise aidata. Siin on mõned. Ainutõde? Ei oska öelda. Küll aga seda, et ega need nõuanded kahju ei tee. Siiski lisasin nõuannetele väikese kriitilise noodi, mida võib, aga ei pea tõsiselt võtma. Sest tõde, nagu ikka, on kuskil vahepeal.


*  *  *
Nõuanne nr. 1:

Sage käte pesemine

Kuigi külmetushaiguste ennetamiseks on palju erinevaid mooduseid, usuvad terviseeksperdid endiselt, et parim kaitse on väga lihtne – sage käte pesemine. Harilik külmetus on külmematel kuudel väga sage nähtus ning see on väga nakkav, sest haigus võib edasi kanduda nii kokkupuutest nakatunuga kui ka kokkupuutest viirusest saastunud pinnaga.

Kui oled tihti rahvarohketes kohtades, näiteks koolis, kontoris, poes või teistes avalikes kohtades, siis on nakatumise oht suurem, seega on väga oluline tihti käsi pesta. Käsi tuleb pesta sooja veega ning veidikese seebiga – nii teed haiguse ennetamiseks väga palju ära.

Kriitika: Kui liiga palju käsi pesed, võib juhtuda, et pesed ka kasulikud bakterid maha. Ja see on pigem kahjuks kui kasuks.

Nõuanne nr. 2:

Regulaarne trenn

Regulaarne trenn või selle puudumine ei mõjuta külmetushaigustesse nakatumist muidugi otseselt. Kuid regulaarne trenn muudab organismi tugevamaks, nii et see teeb pisikute ja teiste kahjulike organismide tõrjumisel palju tõhusamat tööd.

Regulaarne füüsiline trenn, näiteks jooksmine, rattasõit, matkamine, jõusaalis käimine või muu spordialaga tegelemine vähendab drastiliselt külmetushaigustesse nakatumise riski, sest sinu keha on tugevam ning viirustega kokkupuutel vastupanuvõimelisem. Lisaks külmetushaigustele aitab regulaarne füüsiline trenn ennetada ka teisi, palju tõsisemaid haigusi.

Kriitika: Regulaarne trenn võib tõesti tõsta organismi toonust, siiski tuleb alati jälgida, millist trenni teed ja kuidas. Siin nimetatud vastupidavusele rajatud alad ei sobi kõigile. Pigem neile, kellel on eeldusi sportlikeks saavutusteks. Kõige tõhusam ja parem viis hoida keha toonuses on kõndimine. Kas keppidega või ilma.

Nõuanne nr. 3:

Sobiv riietus
Sügishooaeg toob endaga meie tervisele palju ohtlikumad ilmad nii päeval kui ka öösel. Kui sa ei kanna külma ilmaga sobivat riietust, võid oma tervisele suurt kahju teha, sest oled võimalikele nakkustele vastuvõtlikum.

Kaitse oma keha korralikult – pikad püksid, pikkade varrukatega pluusid, kampsunid ja sokid on sügishooajal kohustuslikud. Kui ilmad muutuvad tõeliselt külmaks, pead kandma ka sooje jalanõusid, salli, kindaid ning ehk isegi mütsi. Kõik need lisariided ei sega sind eriti, kuid on tervise hoidmiseks oluline samm. Väike hind, mida maksta palju kallima tervise eest, eks ole?

Kriitika: See on ainus nõuanne, kus kriitikale tuleb kriips peale tõmmata. Sest õigeid, häid ja odavaid riideid saab ka kaltsukast, mõttelise raha eest. Saabastega on teine lugu…

Nõuanne nr. 4:

Korralik toitumine
Korralik ja tasakaalukas toitumine on järgmine vahend, mis võib aidata ebameeldivaid ja ebavajalikke nakkushaigusi ennetada. Jällegi ei mõjuta toitumisharjumused haigestumist otseselt, kuid tervislik toitumine parandab kindlasti immuunsüsteemi. Parem immuunsüsteem tähendab paremat looduslikku kaitset külmetus- ja nakkushaiguste vastu.

Milline toit aitab külmetuse vastu kõige paremini? Nagu ülalpool öeldud, peitub saladus mitmekülgsetes ning tasakaalustatud koostisosades, mis tugevdavad organismi. Kõige tõhusam on vitamiinirikas toit, nii et söö sügisel kindlasti palju puu- ja köögivilju. Taimeteed meega on samuti väga hea mõte.

Kriitika: See on nõuanne, millega tuleb samuti nõustuda. Aga suure ja ettevaatliku klausliga – aga raha? Tervislik ja tasakaalukas toitumine, kui see ei ole rajatud paduveganlusele, mis sõna otseses mõttes on vähemalt poolele elanikkonnale kahjulik (mis ei välista kasulikkust teisele poolele), ei ole enamasti võimalik ilma inimväärse eluta. Ps. Mesi on samuti kallis, siiski mitte üle mõistuse.

Nõuanne nr. 5:

Korralik uni
Kas tead, mis on unepuuduse kõige tavalisemad tagajärjed? Aeglasem seedimine, rohkem stressi, aeglasem ajutegevus, ebaatraktiivne välimus ja nõrgenenud immuunsüsteem. Nagu juba tead, on tugev immuunsüsteem külmetushaiguste ennetamisel ülioluline, nii et kindlasti pead pikkadel sügisöödel palju magama.

Kuidas oma une kvaliteeti parandada? Esmalt on vaja head madratsit, mis toetab keha õigesti ning reguleerib kehatemperatuuri. Võiksid mõelda ka sellele, et magamistuba oleks üldiselt puhas ja et seal oleks piisavalt värsket õhku. Kui tagad oma une kvantiteedi – täiskasvanud inimese jaoks tähendab see kaheksa tundi öö kohta – ning kvaliteedi, väheneb haigestumise risk sel aastal kindlasti.

Kriitika: Kuidas see vanasõna oligi? Mis rääkis sellest, et kui ärkad vara, siis rikkuse koju tood? Tundub, et vanarahvas on kogu aeg valesti asjadest aru saanud. Arvanud, et mida vähem magamisele kulutad, seda rohkem jõuad. Igal öösel korralikult väljapuhkamine on hea ja kasulik, aga paljud seda endale lubada saavad?

*  *  *
Haigushüvitis

Haigushüvitis on rahaline kompensatsioon, mida haigekassa maksab haiguslehe alusel kindlustatud isikule (st töötaja, teenistuja, võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saav isik, juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liige, FIE, FIE ettevõtte tegevuses osalev abikaasa), kellel jääb töö- või teenistuskohustustest või majandus- või kutsetegevusest ajutise vabastuse tõttu saamata isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatav tulu. Haigushüvitist saab taotleda näiteks haigestumise, tööõnnetuse, liiklus- või olmevigastuse korral.

Kui töötav inimene haigestub ja peab seetõttu töölt eemal olema, väljastab arst selle tõendamiseks haiguslehe. Selle alusel maksavad tööandja ja haigekassa inimesele ajutise töövõimetuse hüvitist. Oluline on meeles pidada, et töötaja haigestumisel kolme esimese haiguspäeva eest hüvitist ei maksta. Haigestumise, karantiini ja olme- ning liiklusvigastuse (ja viimasest tuleneva haigestumise või tüsistuse) puhul maksab alates neljandast haiguspäevast hü­vitist tööandja. Haigekassa hakkab hüvitist maksma alates üheksandast haiguspäevast.

Haigekassa võtab töövõimetushüvitiste arvestamise aluseks hüvitise saaja eest eelmisel kalendriaastal arvestatud või makstud sotsiaalmaksuandmed, mis saadakse maksu- ja tolliametilt. Tööandja arvutab haigushüvitise suuruse töötaja viimase kuue kuu keskmise palga põhjal. Nii tööandja kui ka haigekassa arvutavad andmete põhjal välja töötaja keskmise päevatulu ning haigushüvitist makstakse päevatulust 70% ulatuses. Hüvitiselt peetakse kinni ka tulumaks.

Töövõimetushüvitist on kindlustatul õigus saada järjest 182 (tuberkuloosi korral 240) kalendripäeva eest. Haiguslehe võib arst väljastada ka pikemaks ajaks, kuid sellisel juhul hüvitist enam ei maksta

Haigekassa.ee

Täna loetuimad
Kuidas ma lepingulõksu sattusin (1)
Vald plaanib Lossi tänava taksopeatused kaotada (8)
Lääne-Saare Hoolekanne vahetab nime ja loobub eestkostest
Salme tegijad on Imbi Arge ja perekond Kruuser
Vald tõstab sünnitoetust ja ranitsatoetust (1)
Kaamera jäädvustas hülgepoja sünni
Janek Kudrjavtsev pälvis päästeteenistuse medali (2)
Mairel sai jõudluskontrollis mullu kümme tööaastat
Rainer Amur võitis sulgpalliturniiri
Ruhnu saunamaratonil tuli läbida 11 sauna (1)
Saja ja suurematest karjadest on Eesti parim piim Jurna talul
Lugeja küsib, jurist vastab
JUHTKIRI - Sportlik Salme
Jaan Krossi 100. sünniaastapäeval heisatakse lipud (7)
Praktiline karjääriõpe lastele
Nädala loetavuse top 5
Pulmapidu päädis kolmekordse luumurruga (9)
Seksuaalne orientatsioon ei ole erivajadus (10)
Saaremaa muusik läheb Viljandisse tööle (1)
Saarlaselt peteti välja üle 14 000 euro (18)
Eesti pensionärid on vaeseimad, ent võrdseimad (22)
Kommentaarid
Saarlaselt peteti välja üle 14 000 euro (18)
Maakonna tervisedendaja on Kuressaare haigla (4)
Ruhnu saunamaratonil tuli läbida 11 sauna (1)
Janek Kudrjavtsev pälvis päästeteenistuse medali (2)
Vald tõstab sünnitoetust ja ranitsatoetust (1)
Kuidas ma lepingulõksu sattusin (1)
Vald plaanib Lossi tänava taksopeatused kaotada (8)
Jaan Krossi 100. sünniaastapäeval heisatakse lipud (7)
Seksuaalne orientatsioon ei ole erivajadus (10)
Auriga katuse auramine ajas kohale hulga päästjaid  (1)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud