Kreeka sündmuste nädal...
Autor:
MMEsmaspäev, 27. veebruar 2012.
Loe kommentaare |
KommenteeriReitinguagentuur: Kreeka on peaaegu mudas (22.02)
Reitinguagentuur Fitch alandas Kreeka pikaajaliste võlakirjade reitingu C-le, mis tähendab, et riigi maksejõuetus on lähimal ajal väga tõenäoline. Lühiajaliste võlakirjade reitingu jättis agentuur varasemale reitingule C.
Reitingu alandamine tähendab seda, et „maksejõuetus lähiajal on väga tõenäoline.“ C reitingust veel madalam on D-reitingud, mis tähendavad juba, et riik on ka tegelikult maksejõuetu.Jürgen Ligi: olukord on plahvatusuohtlik (23.02)
Selle riigi abistamine ei tee kellelegi rõõmu, kuid muud valikut pole. Me oleme Euroopast nii palju saanud, täpsemalt umbes iga sissepandud euro vastu viis eurot Euroopa Liidult. Aga keegi ei eelda, et avalik arvamus aplodeerib Kreeka abipaketi suhtes. /-/
Kreekal pole mingit pääsu riigile antava abiraha tagasimaksmisest, kuna ükski laenu andev riik kreeklastele andeks ei anna. Kreekat ootavad nüüd ees väga karmid muutused: alampalga langetamise, maksureformi ja ka riigifirmade erastamine. Laiendatakse maksubaasi, vähendatakse erandeid, suurendatakse maksukogumist.
Kreeka ka üks suuremaid soodusravimite kinnimaksjaid, mistõttu tuleb ka selles «drastiline muutus».
Kreeklaste poolehoid eurole on endiselt suur ning ka viimaste küsitluste kohaselt on kaks kolmandikku inimestest ELi abiprogrammi poolt. Samas on riigis tegutsevate äärmuslike poliitiliste rühmituste tõttu on olukord väga plahvatusohtlik.
Saksa siseminister: Kreeka peaks lahkuma eurotsoonist (24.02)
Saksa siseminister Hans-Peter Friedrich ütles Der Spiegeli intervjuus, et tema uskumuse kohaselt võiksid Kreekal olla paremad võimalused majanduslikust tupikust väljapääsuks väljaspool eurotsooni.
Ma ei arva seda, et Kreeka tuleks eurotsoonist välja visata, vaid vaja on luua lahkumiseks stiimulid, mida nad ei saa tagasi lükata.
Friedrich esindab muide sarnaselt Angela Merkelile CDU-parteid baieri sõsarpartei CSU kaudu. Friedrich on siiski esimene Saksa minister, kes on asunud avalikult seisukohale, et Kreeka peaks lahkuma. Merkel teatavasti loodab hoida Kreekat ükskõik mis hinnaga valuutaunioonis.
Saksa seadusandjad hääletavad täna Kreekale 130 miljardi euro suuruse laenumakse eraldamise üle.
(PM, Financial Times, Helsingin Sanomat)