Autor:
Peter-Karl Bramanis, kristlane Neljapäev, 30. mai 2019.
Loe kommentaare |
KommenteeriPärast kuninga Hiskija surma tõusis aujärjele tema poeg Manasse, kes käsutas Juudamaal kaua – nelikümmend viis aastat – ja selle aja kestel valitses kuningriigis rahu. Manasse oli (687–642 eKr) kuningaks saades kaheteistkümne aastane. Rühmitis, kes teda haris, koosnes jahvismi vastalistest. Nende pitsitusel ennistas kuningas harjumatute jumalate teenimise, koogutati jälle kivisambaid ja puid. Peale selle kummardati päikest, kuud ja teisi taevakehi, Jeruusalemma templis seisid paljude maade jumalate altarid.
Kogu maal trotsiti Issanda sõna ja tema lepingut, kuna prohvetlus oli Juudas kammitsetud.Targa ja asjaliku mehena ei jätnud Manasse Assüüriale kordagi koormist tasumata. Ta oli poliitik, selge vaatenurgaga mees, kes päästis kuningriigi hukatusest, kuid unustas vabastamata hinged. Manasse toetus Assüüriale ja muutus tema vasalliks.
Assüüria oli sel ajal oma vägevuse kõrgtasemel. Troonile asus kuningas Assurbanipal (686 eKr – 628 eKr), mõtteergas ja õpetatud riigijuht, kes rajas toretsevalt ümber Niinive ja korjas oma raamatuhoidlasse tuhandeid kiilkirjatahvleid, mis kätkesid läinud sajandite ülimaid kirjutisi. Assurbanipal avardas oma suurriigi ida-, põhja- ja läänepiire suuremaks, kui need kunagi ennemalt olid olnud.
Umbes aastal 652 eKr tõstis Assurpanipali vend ja Babüloni kuningas mässu. Manassele langes kahtlusevari, et ta on rahvarahutustega seotud ja ta viidi aheldatuna Niinivesse. Seal suleti ta aastateks vangikambrisse ja koletuslike vapustuste mõjul pöördus ta tagasi jahvismi juurde. Kui ta vabanes, läks ta Jeruusalemma ja teenis pärastpoole üksnes Jahvet.
Troonile tuli Joosija, õigemeelne juuda valitseja (641–609 e.Kr). Ta sai kuningaks, kui oli 8-aastane. Veel noorukina hakkas ta lammutama Juudamaalt ebajumalate templeid ja nende altareid, ning 26-aastaselt lasi ta korrastada Jehoova templi. Joosija valitsemisaja algusaastatel tabas Assüüriat purustav hoop. Kaukasuse mägedest saabunud barbarlikud sküüdi hõimud turmasid Assüüria ja Kaanani, möödudes Jeruusalemmast, ja jäid seisma alles Niiluse veeres.
Assüüria kuningas peitis end Niinives ja jäi ellu, kuid tema riik oli hävitatud ega jaksanud enam paraneda, kuigi sküüdid läksid oma mägedesse tagasi. Kuningas Joosija tarbis aga Assüüria laokilolekut ja hakatas rutulist tegutsemist, et saavutada riigis igakülgseid ühiskondlikke ja usundilisi ümberkorraldusi.