[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Pühapäev, 15. september 2019  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
september 2019
järgmine kuu
E T K N R L P
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Kirik

Väärikad üliõpilased Heimtalis huvireisil (1)
Autor: Aime Haamer
Neljapäev, 04. oktoober 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Reisilised Anu Rauda kuulamas. Foto: Aime Haamer.

Elavus olgu mu jutus, arukus kõiges, mis ma ütlen, kirsiõied mu huultel, kuni taas tagasi tulen... /Palve teele asudes, raamatust „Keldi palved“/

Kaks päeva kodust kaugel. Olen nende päevade lummuses, mil viibisime reisil Viljandimaal. Mulgimaa ilu ja inimeste rõõmus toimetamine ikka hea elu nimel üllatas kolmekümmet 50+ saarlast. Väärikad üliõpilased olid huvireisil Heimtalisse ehk eesti keeli Kodu orgu.

Anu Raua vaibanäitus ERM-is viis mõttele, et kuidas need erilised ja imepeene tunnetusega tehtud kunstiteosed valmivad meistri käes. Tahaks näha! Anu kutsuski meid oma koju kaema seda asja ja veel palju rohkematki.

Esivanemate igati kaunis käsitöö nii rohkel hulgal on kokku kogutud, süstematiseeritud, kirstudesse, kappidesse, riiulitele paigutatud ja imestamiseks lubatud katsuda, uurida mustreid ja eseme elukäiku ning mõelda tagasi kaugesse aega. Eestlane andis esemele peale tarbimisväärtuse alati ka ilu. Kuidas nad kõike jõudsid? Õnn, et on veel inimesi, kes oskavad kalliks pidada ja ka tallele panna seda kultuuri alustala. Anu Raua autasu rahaga remonditi Heimtali muuseumi majad, ja tööd jätkuvad.

Asjade kogumisega seotu oli Anu juttu kuuldes küll keeruline olnud, aga ka naljakas. Näiteks tikitud vaip oli olnud Lada kapoti peal mootori kaitseks ning et igasugu jupid ja vidinad püsisid paigal, kui oli vaja remonti teha. Anul õnnestus kallis varandus vahetada poeteki vastu. Arvan, et väärt esemeid võib küll tuhandetes kokku saada.

Heimtali muuseum on nüüd ERM-i filiaal ja seal õpetatakse üliõpilasi, näidatakse välismaa huvilistele uhkusega, et pisikesel täpil maakeral on tallel imelisi asju. Viljandi kultuuriakadeemia annab igal aastal kümme Eesti rahvakunsti oskavat noort, kelle elutarkus ei logise ja esivanemate pärand ei kao.

Akadeemikuks saanud Anu Raud sai tööd juurde, sest uusi kohtumisi tuleb ja tuleb, aga talutööd tahavad toimetamist ja on palju kirjutamist lisaks lemmiktegevuse, gobelääni kudumise kõrval. Ühe ruutmeetri vaiba valmimiseks kulub kuu. Eestimaa on ikka ilus ja armas, ütles Anu Raud „Prillitoosi“ saates. Suurel kunstnikul jagub Jumala õnnistust ja saarlased said ka aja kena kohaga tutvumiseks.

Mõisa park on 37 ha suurune, endises koolimajas asub klassiruum, selline, kui kunagi oli, ja palju kogutud imelist käsitööd. Aialippide otsad on värvitud kindakirja, mis nägi eriti armas välja. Külalistele korraldatakse õppepäevi. Meiegi võisime minna metsa seentega tutvuma, rebaste, kobraste ja konnadega juttu ajama, lambaid lugema. Kui lõkkeplatsil pinkidel hinge tõmbasime ning Anu juttu kuulasime, vaatasin justkui kinolinal tegevust, sest nii värvikalt rääkimas pole ma kedagi varem kuulnud. Tema hooldatud mets on samuti haruldus.

Üks öige eesti inimene

Anu kodus kuuri seinal linnupuuri külge ehitatud vaablasepesa on üks uhkemaid ehitusnäidiseid. Seda küll inimkäsi järele ei tee. Olin kongist meediast kuulnud ja ka fotot näinud, aga et ta on tekstiilikunstniku kodus, oli jälle uudis. Küllap seegi saab kunstnikule inspiratsiooniallikaks. Kirju kukk noppis nokaga kive ja paistis meile näitavat, et ei ülbitse siin minu kodus.
Mis armsad olid kindamustris mänguloomad! Algajale mõnus kirbukiri ja mis iganes kiri selgeks saada ja valminud toode teeb saajale rõõmu.

Gobelääni kudumine käib ja igat värvi lõngad ootavad oma kohta kaunistama järgmist ja järgmist nii-nii mõtestatud ja imekaunist eset. 100 aastat edasi vaid suurendavad nende väärtust. Anu Raud on üks öige eesti inimene.

Tema koduõue tammelt võtsin viis tõru ja panin potti idanema. Siis saavad Mulgimaa juured ka Saaremaa mulda koduküla väljakule kasvama. Muuseas, minu ema oli veel päris lapseeas Viljandimaal talus teenimas ja ostis selle palga eest Singeri õmblusmasina, mis töötab siiani. Anu ütles meid võõrustades, et ta oleks justkui Saaremaal ära käinud, sest kohtumine arenes huvitavaks vestluseks.

Lõunaks serveeriti mulgiputru (tangud ja kartulipuder ning sibulaga praetud liha) ja potti ei jäänud lusikatäitki. Magustoiduks just õige maitsenüansiga kook pani võimsa akordi. Saatsime kokkadele tänusõnu kogu grupilt. Siis vaatasime üle nelja korstnatorniga viinaköögi (tegelikult olevat olnud juustukoda) ja haruldase ringtalli. Juustukerad olevat läinud peamiselt Moskvasse ja Peterburi.

Anu vanaisa rääkis juustu kvaliteedist nii: Kui kera lahti lõigati, oli igas juustuaugus tilk, mis lõhnas oivaliselt ja praeguse ning endise juustu vahe on sama mis Oleviste kirikutorni ja rotilaiba vahe. „Mis on, see on juba olnud, ja mis tuleb, seegi on juba olnud. Jumal otsib möödunu taas välja.”/Koguja 3,15/. Vaatasimegi ammu mööda läinud aegadesse ja õnnis ning vaba tunne oli kogu see aeg.

Kaitsku Kuningas sind igas orus,
abistagu Kristus igal mäel ja künkal,
karastagu Püha Vaim sind järsul nõlval,
madalikul, künkal, lausal maal,
mägedes ja orus, laugel maal.”

Keldi palve

Seda energiat täis paika kaitseb Looja igati ja inimesed on ära tundnud, et kohalolek kulub marjaks ära, teeb hetke täisväärtuslikuks.
Sõit Kivi turismitallu, kus majutus ja järgmised söömaajad. Viimase peal toad, aga lisaks läheduses kividest moodustatud energiaring ning Siniallikad. Allikal veel ka tervendav omadus: pese silmnägu ja haigeid kohti, leevenda janu. Harmooniat ja tasakaalu on pakutud Kivi talus kinesioloogia seminari käigus. Hädalised saavad leevendust, kui kohale sõidavad. Meie jõime metalltorude (nende sees kristallid) abil saadud õige struktuuriga vett.

Vesi peaks olema võetud ämbriga puhta põhjaveega kaevust või allikast, sest kraanivesi on segi paisatud ja pole enam see, mis peab. Huvitav oli kuulata peremehe tarka juttu terve olemise teemal. Ta on end mitmeti harinud ja on tõsiselt asjas sees.

Terviseamet valvab meie joogivee ohutuse üle ja vastavate seaduste põhjal teeb otsuseid vee kõlblikkuse kohta. Millal ma oma 8 m sügava kaevu vee koostist lasin uurida? Ei mäleta! Tarvitan, ja kaevu põhjas on samuti pump ning ämbriga ammutan siis, kui vool on läinud. See tähendab, et aeg-ajalt tarvitan õiget vett.

Viljandi linn lubas ennast igast küljest ja keskelt ka üle vaadata. Giid Heli Grosberg juhendas ekskursiooni. Linn on nime saanud hea vilja andmise järgi. Tähendab: vilja and. Pole varem sellele isegi mõelnud.

Lapsepõlvest meelde jäänud Viljandi järv oli nagu väiksem ja ei olnud mingit hoolitsetud randa. Aga praegune ilus ja inimeste jaoks puhkamiseks otstarbekalt kasutusse võetud. Paadimeest polnud tööl, puhkepäev ilmselt. Laul tahtis vägisi keelele... Järv ikka kohiseb...

Jalutasime staadioni lähedal, ilm oli päikeseline, aga tuul käskis jope selga tõmmata. Ümber järve jooksu võitjate nimed on kivisse raiutud. Kes pole jooksust veel midagi kuulnud? Jälg jääb ajalukku. Mägised tänavad ja mõned lausa järsud olid meile üllatuseks. Aga linn asub ju Sakala kõrgustikul.

Monumendid Johann Köleri, August Maramaa (Viljandi linnapea) koeraga, kelle unistus, et linnast saaks kaunis rohelusega puhkelinn ja käiks ka äri, toimis, kuni Siberis okupandi kuuli läbi ta elu vägivaldselt lõpetati. Eriti palju ausambaid ja muid kujusid on igal sammul. Kuulsuste ja sündmuste linn. On Johan Laidoneri plats ja tema ratsamonument ning jalga puhata saab lõõtsa ning kannelt kujutaval pingil.

Eriliselt huvitava arhitektuuriga elumajad (Vello Orumetsa ja paljude teiste kuulsuste kodud) ja punastest tellistest kaunid ühiskondlikud hooned. Hiljuti taastatud vanas veetornis on püsinäitus ja tornis saab korraldada mõnd sündmust. Jaani kirikut on rahvas kutsunud saksa kirikuks, aga Pauluse kirikut eesti kirikuks, mis oli 19. sajandil kitsaks jäänud ja mõisnik andis krundi Jaani kiriku ehitamiseks. Pühakojad on kenasti remonditud ja teenivad inimesi. Viljandi on väga kaunis linn.

Park ürgoru nõlval ja ordulossi (ehitamise algus 1224) varemed on hooldatud. Peab ikka turnija olema, kes neil oru nõlvadel trimmerdades püsti püsib. Üle 13 m sügava kraavi paigaldati rippsild, mis algselt asus Tarvastus ja 1931. aastal Viljandi parki teisaldati. Vaatasin vanu fotosid ja sild oligi selline nagu praegu. Jalutasime üle silla ja alla vaadata oli hirmus.
Põgus kohtumine Viljandi väärikate tegemistega ja tagasiteel enne Pärnut külastasime Pärnamäe pagariäri poodi ja kohvikut. Ühes majaotsas küpsetati ja poest läks ahjutäis saarlaste kõhtu.

Huvireisijad said õhtuks turvaliselt koju ning väärikate ülikooli korraldatud reis Maie Meiuse algatusel ja Metra bussiga sai otsa. Aitäh! Täitsa kena oli!
Oo jumalate Jumal, õnnista mu rahu ja mu puhkust... /Keldi palve/

Täna loetuimad
Perekondlik
Saaremaa Valsi ostu hädad löövad välja (2)
Maanteeamet avastas linnatänavatel puudusi (7)
Vähihaige mehe abikaasa palub abi
Kaheksa noortalunikku küsivad toetust
Inspektsioon algatas Saaremaal neli väärteomenetlust
Rudolf Sepp aitab lahkunuid väärikalt ära saata
Vald ei toeta lossi hoovi merepoolse tee remonti
Orissaare koolilapsed võitsid tuletõrjespordis esikoha (1)
JUHTKIRI - Liiga suur tükk?
Kohalikku toitu au sees pidaval üritusel jagati palju teadmisi (2.)
Hilissuviseid atraktiivseid taimeliike
Torgu Kuningriik kogub hümni salvestamiseks raha
Kuressaares tuleb diabeedikonverents
Mongol Trumpile: helista Putinile!
Nädala loetavuse top 5
MÕTE - Kas neil piinlik ei ole? (14)
Muhus põrkasid kokku kaks autot (7)
Vabandus (19)
Proviisor: hinges on pettumus
Perekondlik
Kommentaarid
Saaremaa Valsi ostu hädad löövad välja (2)
Vastuoluline Elmar Ilp 100 (22)
Linnaarhitekt Lilian Hansari karma ja arm (14)
Maanteeamet avastas linnatänavatel puudusi (7)
Vald tellib Kuressaare Soojuse turuväärtuse hindamise (24)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (57)
Muhus põrkasid kokku kaks autot (7)
MÕTE - Kas neil piinlik ei ole? (14)
Vabandus (19)
Tagasi normaalsesse ühiskonda (15)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.
Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2019. Kõik õigused kaitstud