Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Laupäev, 08. mai 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
mai 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Kirik

Kool on inimese elus üks ütlemata kena asi
Autor: Aime Haamer, Kärla koguduse liige
Neljapäev, 10. august 2017.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Paremalt Aime Haamer (Ohak), Rein Aru, Hilja Kalvet (Vara) Evald Aavik, Helgi Raudsepp (Salm), 20.VII 2017. Foto: erakogu

Suve keskpaik käes ning sinna planeeritud KTK (Kingissepa töölisnoorte keskkool) 1961. aasta 17 lõpetajaga klassi kokkutuleku päev kätte jõudmas.

Tuli meelde sama nimega film, mis eestimaalaste kirgi küttis, aga meid kõiki oli päris külmaks jätnud. Näis, milline see teine osa tuleb? Ilmselt põlvkonna viga. Meie klassi kokkusaamine oli eriline.

Lõpuaktus oli 55 aastat tagasi

Eelmisel aastal etendas Evald Aavik Kuressaare lossis “ Evaldi tekki”, mis võttis kenasti näitleja ja ka muusiku elutöö kokku. Olin kohal just klassivenna pärast, aga etendus läks ka hinge. Sain juubilaril kätt suruda ja juttugi rääkida, telefoninumbreid vahetada. Kokku tulemise seeme hakkas idanema. Mõtelda, 55 aastat tagasi oli lõpuaktus ja ka pidu ning siis lennati laiali. Paljudega polegi enam kohtunud.

Klassivend Rein Arust sai lõpetamise aastal juba naisemees ja isa ning pääses seetõttu ka vene sõjaväest. Rattasõit ja laulmine meesansamblis leivateenimisele lisaks on kindlasti elurõõmu säilimisel abiks olnud. Nooremad klassikaaslased olid 18 ja päris mitmed mehed parimais aastais. Nõukogude töölisel pidi olema keskharidus. Selleks andis võimaluse õhtukool.

Tunnid olidki neljal õhtul nädalas ja neli tundi – kell 20–00.00. Päeval töö. Nimetan mõned töökohad: lapsehoidjad kodudes, kalatöötlejad, telefonistid, postimehed, autojuhid, miilitsad, poemüüjad, masinakirjutajad jne.

Kolmest klassikaaslasest koolitati hiljem pedagoog, mitmed said ametnikeks kontoritesse, juuksuriks, kohtunikuks, direktoriks. Ei tea ju, kuidas kellegi elurada kulgenud. Liili Kühle (Sääsk) kuuldavasti elab USA-s, tema poeg Aap oli mu vennatütre ja ka Mihkel Raua klassikaaslane. Elve Tuuliku (Allik) koduks on Pärnu. Helju Kästik, Aime Sooäär, Maie Saat olid ka kenad tüdrukud. Evald ja Rein olid kõigi eludest väga huvitatud ja soovivad veel kokku saada ja siis juba kõigiga, kellel eluõhku on.

Viis meie hulgast on lahkunud surma läbi. Viis oli neid, kes tahtsid kokku saada ja noorusaega korraks tagasi tuua. Mäletati erinevaid asju ja üllatus, vähesed fotod meist endist, mida polnudki varem näinud, olid oh kui armsad! Kuus tundi nagu niuhti möödas, aga palju veel vaja teada saada ja ka ise rääkida. Kõigil pered ja lapsed ning lapselapsed juba täiskasvanud. Vanavanaemagi (Helgi) olemas. Tal tuleb 75 ja lapselapsel 25, kokku 100 aasta tähistamine koos oma kallitega mandrimaal. Oli kaasa võetud ka perepilte ja vaatasime neid ka telefonist. Peab ju kiirelt muutuva eluga sammu pidama. Muidu mandud või... Milline laps siis kõige rohkem isasse, emasse läinud. Meie järelkasvust veel: Hilja Hendrikson (Kluge) ootab koju poega, kes kolm aastat Indias
diplomaadina tegutsenud, õde aga Hispaanias end sisse seadnud juba kaugel vene ajal. Hilja ise Saaremaal elades kaubanduses mütanud ja Tartus kogu ülejäänud aja olnud kutsekooli juhataja. Telefonitsi rääkisime, sest ta tervislikel põhjusel ei saanud ise kohal olla. Et oleme kaks aastat hiljaks jäänud.

Hilja Kalvet (Vara) töötas Saarema lihakombinaadis raamatupidajana, sealt leidis oma teise poole, kelle õhutusel tantsis mõnda aega rahvatantsu. Kõigi laste ja lastelaste elud kenasti paigas, sain aru. Ja ikka Eestist kaugel kand kinnitatud. Ka kurvad asjad sai ära räägitud. Mõlemad Hiljad kaotasid õnnetuse läbi oma kahekümnesed lapsed. Selle kõrval jäid mõned maised mured tühisteks. Näiteks lähedaste vahelised lahkhelid, kus ikka see maine varandus pingeid tekitab. Raske ülekohut andestada, raske leppida, aga pinges elamine on veelgi tüütum. Pühakiri ütleb:
“Õelad käivad toredasti ringi, kui nurjatus inimlastes ennast ülendab.” Ps. 12,9.
Praegu saab Eestimaal ju maailma sülle võtta ja valida, kuidas õnnelikum olla. Hinge vaevad toovad aga valu kehasse ja eluenergia on tupikseisus. Iga hetk üllatab ju sind. Pisike avanenud varem mitte nähtud mooniõis hellitab südant. Näiteks. Sest “Armastuse ja ustavuse abiga lepitatakse süü, ja Issanda kartuse tõttu hoidutakse kurjast.” Õp.16,6.

Kondid jäid kohviku laua taga istumisest kangeks ja ajasime endid sirgu ning jalutasime lossivallidele. Peale minu polnudki teised ammu aega seal käinud ja imestamised jätkusid. Ooper tuli teemaks, sest olin ära näinud Rein Rannapi esmasündinu, mis oli väga üllatav, lõbus, hea muusikaga. Kohe oli algamas õhtune saksa ooper. Tutvusime teatmiku abil ka järgmise aasta plaanidega. Mine tea, saame jälle ooperipäevadel uuesti kokku. Sissekäik lossi ja sild samuti olid imeliselt kaunistatud ja pidulikus riietuses inimesed tulid meile vastu.

Ühised mälestused noorusajast liidavad

“Nüüd teeme nii, et sõidame vaatama Saaremaal elavate klassikaaslaste kodusid!” tegi Hilja ettepaneku. Kaesime Hilja linnakodu ja uut pisikest sauna ja sõitsime kaua Võhma kanti paksu metsa sisse, kus ta esivanemate elupaik juba 1950. aastal varemeisse jäänud. Seal on suvel elamiseks kõik vajalik olemas ja pisike peenramaa ka aia sees. Vaikne kena kohakene. Rein, laulumees, saanuks oma häälega metsa kajama panna, arvasime. Ta aastaid meesansambli ridades muusikaga sinapeal olnud. Liigume edasi läbi Mustjala ja Kihelkonna Lümandasse. Tee kääruline ja tõusudega ja maha võetud mets jälle ja jälle teeb meele kurvaks. Mis siis imestada, et tänavu metskitsed on mu peedipõllu maiusroaks ette võtnud. Helgi kodu on Varpe külas ja ta sõitis päeval rattaga bussipeatusesse, et siis linna kokkutulekule sõita.

Arvasime, et tõstame ratta autosse, aga Helgi hüppas sadulasse ja kilomeeter kadus ning koduväravad paistsid juba. Nüüd on tee klassikaaslase koju mälus ja kui tuleb isu, saab eksimata kohale. Suveõhtu püsib kaua valge ja majapidamisele sai pilk visatud. Jälle ilus koht elamiseks. Näod ilmutasid juba väsimuse märke ja pikalt me ei peatunud ning sõit jätkus Sõmera külla. Kappasime mu toad ja aia ka läbi, kiusasime kasse ja koer Messi oli perenaise tuleku üle eriti rõõmus. Hilja imestas, et ma jõuan ka maalida. Minu viimati tehtud sünnipäeva lillede pildid olid voodi peal.

Jälle oleme targemad ja noorusaeg tahab vägisi mäletamist. Mina küll tundsin, et neid inimesi võin viimseni usaldada. Meid sõidutas klassiõde Vaiki Kask (Kaljumäe), kindla käega autojuht.

Õppimise valu ja elu kergemaks tegemise nipid, et ikka see kool kenasti ära lõpetada, tulid jutuks. Paar poissi pidid sügisesel järeleksamil lõpukirjandi uuesti kirjutama ja jäädi ka lihtsalt istuma. Päris ranged nõudmised olid. Ei läinud mulgi libedalt, kartsin ajaloo eksamit. Matemaatikas oskasin oma arust kõike, aga piletis oli mulle täitsa tundmatu teema ja ime, et läbi ei kukkunud. Lõpetamise apsud olid jututeemaks.

Vingem asi koolis oli muidugi isetegevus. Tütarlasteansamblit juhatas direktor Maria Liiv. Saatis meie laulmist ka klaveril. Poisid mängisid pilli ja laulsid duetti-triot koos õpetaja, alati rõõmsa Jaan Kallusega, tegime näitemängu ja estraadipalasid. Harjutasime peale koolitunde st pärast keskööd ja pühapäeviti jätkasime õpetajate kodudes. Mäletan J. Kalluse kodus ka peokuulutuste maalimist. Jaan lahkus igavikku vahetult meie kokkutuleku eel. Rääkisime temast ja Mausist (Valdur Lääts) koos huvitava füüsikaga.

Õhtukooli kontserdid toimusid Saaremaa erinevais paigus. Ma ei teagi, et kus täpselt. Kultuursed olime ja siiani huvi kestab. Helgi Raudsepp (Salm) tantsis Allik Helgi tantsurühmas Sõmeral ja laulis kooli naisansamblis, Aime Haamer (Ohak) laulab praegugi Kärla koguduse naiskooris Kargell ja ajalukku jäävad ansamblid, koorid ning Kärla kapell, kus 40 aastat kontrabassi mängitud. Kapell andis muusikalise tunni raadios ja esines TV-s, ka helijälg olemas.
Kool inimese elus ikka üks kena asi ja klassikaaslased samuti.

Täna loetuimad
Vallavanem ei näe tagasiastumiseks põhjust (16)
Võtmed koju unustanud laps jäi trepikotta magama (5)
UUS! Saaremaa valla sotsiaalosakonna juhataja lahkub ametist (11)
Teehöövel silus Ninaranna pinnasteed (9)
Kuressaares on peagi jälle muusikapood
Saaremaa vajab lasteaiakohti juurde (3)
Politsei uurib WOW keskuse ehitamise tagamaid (7)
Poistelaulu lauluvõistlus seekord üle videosilla
Kartulipanek
Tules hävis elumaja koos koduloomadega
Restoranid ja kohvikud avavad väliterrasse (9)
Päevakeskuse viltuse katusega lisahoones käis sarikapidu (3)
Kirglikud maalid panevad endasse süvenema
Igale lapsele on ema see kõige kallim (1)
Ruhnus algasid vee- ka kanalisatsioonitrassi ehitustööd
Nädala loetavuse top 5
Vallavanem ei näe tagasiastumiseks põhjust (16)
Onni lõke süütas metsaaluse (3)
Võtmed koju unustanud laps jäi trepikotta magama (5)
Kaitseminister Laanet väisas Saaremaad (16)
UUS! Saaremaa valla sotsiaalosakonna juhataja lahkub ametist (11)
Kommentaarid
Teehöövel silus Ninaranna pinnasteed (9)
Politsei uurib WOW keskuse ehitamise tagamaid (7)
UUS! Saaremaa valla sotsiaalosakonna juhataja lahkub ametist (11)
Võtmed koju unustanud laps jäi trepikotta magama (5)
Lugeja küsib, jurist vastab (4)
Vallavanem ei näe tagasiastumiseks põhjust (16)
Kure kohvik vahetas omanikku (13)
Restoranid ja kohvikud avavad väliterrasse (9)
Saaremaa vajab lasteaiakohti juurde (3)
Vallavalitsus toetab Saaremaa Võrkpalliklubi 20 000 euroga (18)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud