[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Laupäev, 08. august 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
august 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Maakond

Imerohi tervemate eluaastate heaks (4)
Autor: Vilma Rauniste
Laupäev, 23. november 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Imerohu allikas asub Kuressaare päevakeskuse majas, kus töötab palju vaimu- ja kehaarendamise ringe vanemas eas inimestele. Aga ka noortele ja keskealistele.

Pole vist inimest, kes ei teaks, et füüsiline tegevus on tervise ja hea enesetunde jaoks väga oluline. Teame, aga kui paljud meist seda teevad? Mugavam on kodus olla. Aga kui ei olda end sidunud mingi konkreetse liikumisrühmaga, teisisõnu distsipliiniga, olgu selleks tants, võimlemine või midagi muud, kannatab kindlapeale füüsiline koormus. Kuid see peab olema vaimse poolega tasakaalus.

Kuulusin ka ise sellesse rühma, sest tööd on olnud lauatagused ja liikumine neljarattalisel. Alles 65-selt, kui olin vanuse tõttu töölt vabastatud ja sattusin lehetööle, toimus muutus. Nimelt olin lugu tegemas päevakeskuses ühest üritusest, kus esines ka Õie Väli oma võimlemisrühma liikmetega. Millegipärast avaldas see muljet. Mõistsin, et on vaja ka ennast rohkem liigutama hakata.
Järgmises trennis olin platsis. Sel sügisel algas 11. aasta. Aga juhtus veel midagi. Kui esimene trennitund seljataha jäi, kohtusin maja korrustevahelisel trepil Kaie Seiliga, kes ruttas saali rivitantsutrenni. Ütles, et ei lähe sa kuhugi, tule tantsima. Võtsingi välisriidest seljast ja nii kaks ringi hoobilt mu ellu tulid. Ära jääda pole tihanud veel kummastki.

Olen kindel, et kui need juhused poleks mulle sülle langenud, oleksin arvatavasti kodukeskne ja viirushaiguste perioodidel pidanud ka haigevoodis lebama. Aga nüüd – ei ainsatki korda. Seega tänud headele haldjatele, kes mu ellu on selliseid häid võimalusi toonud.

Oma loo räägib ka enamik praegusi Õie võimlemisrühma liikmeid, igal omamoodi, aga väga vahva lugu.

Anne-Liis Mänd

Olen käinud võimlemas juba 21 aastat. Miks käin? Mida loodan sellest 45-minutilisest treeningust saada? Küllap aega enesele, hingamise teadlikku suunamist ja väärtuslikke keskendumishetki. Saan hea sisemise rahu.

Harjumuspärane kehaline treening aeglustab ealisi taandarenguprotsesse ning teeb organismi vähem vastuvõtlikuks nii vigastustele kui ka haigustele. Meie treener Õie ütleb, et on oluline valida õige kehalise aktiivsuse vorm ja intensiivsus, tunnetades oma võimeid. Harjutuste kaudu saab panna sisemised energiad liikuma – see virgutab, annab reipuse ja hea tuju.

Meie treeningud algavad soojendusega ning lõpevad kõigi lihasgruppide venituse ja lõdvestusega. Teeme ka hingamis- ja energiat liikuma panevaid harjutusi. Pärast trenni oled kohe teine, palju positiivsem ja energilisem inimene. Niipea ei mõtle sellest loobuda.

Evi Pukk

Olen Võru tüdruk ja kooliajal ning pärast seda olen palju suusatanud, sel ajal oli ju palju lund. Sporditegemine on mu elus olnud üsna tähtsal kohal. Võimelnud olen ka varem, Tiiu Haaviku naisrühmas. Pärast seda on olnud pikk paus, töö tõttu ei saanud käia.

Hiljem käisin mõnda aega joogas, kuid seda oli kord nädalas, pidasin seda väheks. Siis mu hea töökaaslane soovitas mul päevakeskuse treeningrühma. Võtsin Õiega ühendust ja sellest sügisest käin tema rühmas kahel päeval nädalas. Nüüdseks olen võimelnud poolteist kuud, pärast võimlemist on väga mõnus tunne. Kõik harjutused on mõnusad. Väga hea trenn, enesetunne võimlemisest on super.

Aime Iilane

Mul läheb selles grupis kümnes aasta. Aga vanasti, kui tööl käisin, mängisin võrku ja tegin kergejõustikku. Olen sporti ja võimlemist teinud koolist alates, käisin ka spordikoolis. Pärast tehnikumi lõpetamist elasin ja treenisin mõnda aega Tallinnas. Kui seal bussiparkidevaheliste suvemängude korraldamine lõpetati, mistõttu koondati spordiinstruktor, jäi mul treeningutesse paariaastane auk. Olen elu jooksul käinud palju võistlemas. Kuul, ketas, oda ja kõrgushüpe olid minu kergejõustikualad.

Võimlemine teeb kondid lahti, pärast on nii kerge liikuda. Täna ütles isegi tohter mulle, et ma olen oma näitajate poolest nagu 15-aastane. Ütlen kõigile – tulge ja liigutage ennast! Saate palju parem enesetunde! Selle kümne aasta jooksul, mis olen selles rühmas osalenud, olen ainult korra haige olnud.

Silvi Lipu

Mul on siin käia neljas või viies aasta. Päevakeskuses oli mingi üritus, kus käiakse ju igasugu loenguid pidamas. Tol korral oli loeng tervisest, mäletamist mööda aprillis, tervisekuul. Õie tuli ka seda kuulama ja pärast loengu lõppu ütles, et paneme rühma kokku. Läksin ka tema juurde ja panin nime kirja. Nii ma trennis käimisega alustasin. Tulin ja olen jäänud siiani.

Enesetunne on pärast iga trenni hea. Palju parem, võrreldes selle ajaga, kui trennis ei käinud. Ka tuju on hea ja kõik on hea. Kõikide harjutustega ma väga hästi toime veel ei tule, kuna mul on koordinatsioonihäired, kuid võimlemine on aidanud ka seda palju parandada. Kui mul ei tulegi vahel midagi välja, siis Õie aitab või aitab keegi teine.

Koolis õppides, nii põhikooli kui tööstuskooli ajal, mängisin võrkpalli, osalesime Tallinnas kutsekoolide võistlustel. Treeningutel pärast kooliaega ma käinud ei ole, vahe venis väga pikaks. Tulen nüüd rõõmuga võimlema, kõik sõbrad on siin, nagu Õie ütleb – oma pere.

Asta Sääsk

Mul ei ole spordiga varasemast olnud mingit seost. Hakkasin võimlemistreeningutel käima seitse aastat tagasi. Käisin Õie rühmas viis aastat, siis läksin kaheks aastaks joogasse. Aga mu tervislik seisund ei lubanud seal teatud asju teha, tulin siia tagasi. Nüüd läheb uuesti teine aasta, kokku üheksas võimlemisaasta.

Võimlema hakkasin seetõttu, kuna tundsin, et liigesed muutuvad kangeks ja hakkavad valutama. Kuid kodus võimlemisega ei saanud ma hakkama. Püüdsin küll, aga see ei tulnud eriti välja. Kui sügiseti Õie trenni tulen, olen nagu puuhobune, aga kevadel suvepuhkuse alguseks nagu noor sälg. Mulle väga meeldib siin, ka seltskond meeldib, sellepärast käingi.

Aala Pekk

Ma sattusin sellesse ringi 2013. aastal, kui mu mees ära suri. Selles päevakeskuse rühmas käis juba mu sõbranna Aime, tema mu kutsuski. Algul punnisin kõvasti vastu, et ma ei taha ja mul ei ole vastavat tuju. Aime ütles siis väga ilusad sõnad: „Kui sulle ei meeldi, siis võid ju enam mitte tulla. Tule üks kordki.” Mõtlesin siis, et lähen, aga ainult ühe korra. Aga sellest ühest korrast on saanud nüüd kaheksa aastat.

Mulle meeldib see. Sest kui võimlemas käin, tunnen, et mu keha hakkab elama teist moodi, tunnen, et energiat tuleb juurde. Ja ma ei istu kusagil toanurgas ega mõtle halbu mõtteid. Võimlemisega tulevad ka head mõtted – mida teha ja kuhu minna. Võimlemisest veel niipalju, et me teeme seal igasuguseid harjutusi, iga kord erinevaid. Leian, et kõik need erinevad harjutused, mis algavad soojendusega, on meie eas väga vajalikud. Igatahes pärast võimlemist on alati väga hea tunne.

Koolipõlves tegelesin kuigipalju kergejõustikuga, aga siis tulid lapsed ja spordi jaoks aega ei jäänud. Aga nüüd mõtlen küll, et käin nii kaua, kui tervis lubab. Tervis on tänu võimlemisele väga hea. Ütlen veel, et selline naine nagu Õie, kes teeb selliseid asju naistega, kes on 60+, 70+ ja isegi 80+, on fantastiline inimene.

Aili Porila

Hakkasin võimlemas käima kaks aastat tagasi, ikka sellepärast, et ise kodus ei viitsi seda teha. Aga teistega koos ja kui keegi ette näitab, siis on mõnus ja hea tunne, et saab ennast liigutada. Kodus võiks ju võimelda, aga ega üksinda seda ikka ei tee.

Tunnen, et olen selle ajaga palju arenenud. Olen võimeline tegema selliseid harjutusi, mida varem pole suutnud. Isegi turiseisu. Väga kasulik, et sellise koha ja võimaluse leidsin. Seltskond on ka tore, kõik positiivsed inimesed. Igatepidi hea. Meeldib ka see, et trenn on päeval, siis on hoog sees. Õhtul on raskem kodust välja minna, kuna ma ei ela ka linnas ja mul on veel töökoht. Töö tõttu saan trennis käia ainult kord nädalas.

Õie-Lauriella Väli

Minu põhimõte võimlemises on selles, et aidata inimestel nende terviseprobleeme lahendada ja et nad oskaksid ise vajalikke harjutusi ka kodus teha. Ma juhindun harjutustest, mis tervendavad keha teatud haiguste suhtes. Kuid liikumine ja venitused, mis on väga vajalikud lihastele ja veresoontele, on tark mõte. Sest see, kes tegeleb endaga, saab palju kauem ja paremini elus hakkama. On vitaalsem ja vaimne tervis on ka parem. See peaks ju selge ja teada olema kõigile. Seda on inimesed ka tundnud ja mulle tagasiside korras öelnud.

Ja ongi nii, et nad tahavad trenni tulla ja niisama ära ei jää keegi. Kui jääbki trenne vahele, siis ütlevad, et kõige raskem on trennist puudumine, see mõjub tervisele halvasti.

Oleme siin võimelnud enam kui 20 aastat. Mul on elu jooksul olnud ainult üks amet ja hobi, see on mu suur kutsumus. See ülesanne – tegeleda inimestega ja aidata neil tervemaks saada – on mulle antud kõrgemalt poolt. Tean, et ma olengi selleks siia ilma saadetud, et täita seda ülesannet.

Täna loetuimad
Kurjad koerad kimbutavad kodanikke (22)
NATO hävitajad tegid patrulllende  (7)
Ruhnus jäi naine auto alla (6)
Riigikohus ei võtnud Leedo firma kaebust menetlusse (20)
Sõrulased loodavad probleemsele teele lahendust (8)
Perekondlik
Ametikooli populaarseimad erialad on lapsehoidja ja mootorsõidukitehnik (9)
Noore vaimuliku südant kõnetas Reeküla kogudus
Konidest valmis surfilaud (10)
Pindamistööd Kuressaare-Kuivastu maanteel  (2)
Muhus leiti tükike ajalugu
Inna Ligi tunneb Muhu saart nagu oma viit sõrme (3)
Korilased augustikuu looduses
Lustiline ja sportlik päev Orissaares (3)
Kirikuteated (10)
Nädala loetavuse top 5
Surfilaager tekitas lärmiga Sõrve tipus paksu verd (23)
Päevapraadi seitse tundi päevas (21)
Koondamisliider on Lümandas registreeritud ettevõte (9)
Mootorratturid peatusid ja kukkusid  (7)
UUS! Koroonaleviku tõttu Eestis tuleb haiglas homsest külastuskeeld (20)
Kommentaarid
Kurjad koerad kimbutavad kodanikke (22)
Väärikad pidasid Orissaares tervisepäeva (1)
Koondamisliider on Lümandas registreeritud ettevõte (9)
Riigikohus ei võtnud Leedo firma kaebust menetlusse (20)
Kirikuteated (10)
Konidest valmis surfilaud (10)
Ametikooli populaarseimad erialad on lapsehoidja ja mootorsõidukitehnik (9)
Sõrulased loodavad probleemsele teele lahendust (8)
Pindamistööd Kuressaare-Kuivastu maanteel  (2)
Surfilaager tekitas lärmiga Sõrve tipus paksu verd (23)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud