Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Kolmapäev, 14. aprill 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
aprill 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Maakond

Raul Rebane: edukaks ei saa pingutamata
Autor: Vilma Rauniste
Kolmapäev, 13. november 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Taas on seljataha jäänud üks väga huvitava ülesehitusega ettekanne väärikate ülikooli õppuritele. Ettekanne, mis andis mõtteainet küllap paljudele oma arusaamu korrigeerida. Kas või selles, et oma elu olulised hetked ja mälestused tuleb kirja panna või järglastele edasi rääkida. Kuni pole hilja.

„Valisin esinemiseks uue teema – meedia asemel teema „Ma vaidlustan”. See on õpitud mu naiselt, kes vaidlustab paljut, mida ma kodus ütlen.

Sellise paljulubava alguse tegi telestaar, ajakirjanik ja meediakonsultant Raul Rebane, keda tunnevad kõik, kel televiisor vähegi huviorbiidis olnud.

„Enne siiasõitu helistasin oma heale igipõlisele sõbrale Ülo Tuulikule ja küsisin, mida ma peaksin teadma ja milles olema ettevaatlik saarlastega kohtudes. Ülo vastas, et „lihtsameelsele” on saare naised päris ohtlikud.”

Aga oktoobrikuu viimase neljapäeva õhtul istus lektori vastas ligemale 300 elukogenud saare naist ja midagi hullu ei juhtunud. Juhtus see, et aulatäis rahvast kuulas hiirvaikuses, sest Rebane suutis nii palju erinevaid valdkondi ja olukordi teema-võtmes lahti seletada, et jää või uskuma. Nagu seda, et vanemas eas naiste käes on suur võim.

Aga sellest pisut hiljem.

Rauli, kelle lapsepõlvgi möödus telemajas, teletöö algusajad olid samuti väga põnevad. „Sõitsime Toomas Ubaga Tokyosse kergejõustiku maailmameistrivõistlustele, kui tankid sisenesid. Meile öeldi, et tõmmake uttu, äkki on teist väljaspool rohkem kasu. Ja oligi.

Jõudsime kohale kahekümne esimesel. Mitu ööd ei saanud korralikult magada, telefoniühendust ka ei olnud, kui Soome poisid meile hommikul enne seitset ütlesid, et Eesti on iseseisev. Ja soovisid õnne. Kui ma staadionile läksin, sain oma elu suurima šoki, sest selline asi oli võimalik ainult Jaapanis. Staadionil oleva kabiini peal oli silt „Nõukogude Liit, ETV” vahetatud sildi „Eesti Vabariik, ETV” vastu. Sain tõepoolest suure šoki. Jaapanlased olid sildi kuue tunniga ära vahetanud.

Soomlased ostsid viis minutit eetriaega, mis oli väga kallis, ja kinkisid sellest ühe minuti meile. See soomlaste tehtud kingitus on minu elu kõige kallim kingitus. Tegin Tomiga (Toomas Ubaga – toim) sellest väikese lõigu, mis jõudis Helsingi kaudu Tallinna TV-sse ja mis on iseseisvuse taastanud Eesti esimene välisreportaaž. See on tänaseni arhiivis alles. Mati Talvik leidis selle kunagi üles ja küllap seda veel näidatakse.

Tahan sellise sissejuhatusega öelda, et televisiooni noorus toodab teinekord päris huvitavaid mälestusi.”

Ilus mälestuskilluke jõudis ilmselt kõigile südamesoppi. Kuulsime, et Raul on palju aastaid töötanud rahvusvahelistes tiimides, käinud 12 korda olümpiamängudel, kus ta teiste riikide kolleegidele ka oma hobist – seenekorvidest – pilte on näidanud. „Nad küsisid siis, kas sa tegeled seene-bisnisiga. Ah et ei, aga korjad? Mis sa nendega siis teed? Kas teil neid poes ei müüda? Ühesõnaga, nad küsivad meie jaoks üsna jaburaid küsimusi. Aga lätlased, venelased, soomlased ja saarlased küsivad – kus see koht on?

Just seenepildipõhiselt vaatangi asju täna väga mitme nurga alt. Põhjus on ühes tuntud mehes, Juhan Peeglis, kes ütles kunagi väga tähtsa lause – kõik, mis tuleb läbi inimese, on moonutatud. Ja nüüd tulebki läbi inimeste teieni kallutatud tekst, mida ma hakkan vaidlustama.”

Vaidlustuste laviin oli äge

Lektor jõudis poolteise tunniga vaidlustada arusaama tänapäevasest eliitkoolist ja selle, et võim on valitsuse käes. Ning selle, et olümpiavõitjaks tulemiseks on vaja palju raha. Et kõik sportlased tarvitavad dopingut. Et olen liiga vana. Et minust ei sõltu nagunii mitte midagi. Et kellel neid vanu pilte ja vanade inimeste lugusid ikka vaja läheb.

„Ma räägin neist enamasti isiklike kogemuste põhjal ja kõik on kohalik Eesti värk. Tänapäeva eliitkool? Mina ei ole nõus, mida räägitakse, et Tallinnas need ja need koolid on eliitkoolid. Õppisin Pandivere algkoolis. Meie koolis oli 16 last. Esimesse klassi läksime kolmekesi ja neljal aastal ei jäänud mitte ühtegi tundi õpetajal küsimata ja õpilastel vastamata. Tund lõppes siis, kui õpetaja sai aru, et kõigil on asi selge.

Aastas oli kaks kontserti, üks nääride ajal ja teine kevadel. Mida kõike me teha ei saanud! Meie koolis ei olnud võimlat, aga pärast tunde läksime õue ja viiendast klassist saime rajooni noortekoondisesse, ei mingit küsimust. Õpetaja oli väga nõudlik ja hea. Küsin nüüd, kas Pandivere kool oli eliitkool? Kahtlustan, et oli.”

Meediaspetsialist võttis järgmisena vaatluse alla Tallinna spordiinternaatkooli, kus tema lennu 28-st lõpetajast said 27 sisse kõrgkooli, kusjuures kehakultuuri pürgisid neist ainult viis. Õppima mindi juurat, füüsikat, matemaatikat, ajakirjandust... „Kui hakata vaatama, mis tegelikult mõjutab inimesi, kas see, et koolis on ilusad klassiruumid ja head õpitingimused ja õpetajad, või õhkkond, mis on väikeses maakoolis? Arvan, et pigem viimane.”

Kelle käes on tegelikult võim?

„Arvatakse, et valitsuse ja parlamendi käes. Ma vaidlustan. Töötasin Gerd Kanteriga iga päev 12 aastat, tegelikult tänaseni, ja räägin teile Gerdi kommunikatsiooni sihtgrupist. Need on naised 40+. Mina, kes ma tunnen televisiooni sotsioloogiat, määrasin talle selle sihtgrupi. Miks naised 40+? Aga seepärast, et see grupp on ühiskonnas kõige võimsam info levitaja. Kõik arvavad, et 30-aastane pintsaku ja diplomaadikohvriga poiss määrab midagi, ei määra.

Aga mitte ainult 40+, vaadake, kelle käes on tegelik võim. Eestis on 217 000 üle 60 aasta vanust naist ja 125 000 meest. Kelle käes on siis võim? Valimistel sai võitja Reformierakond 163 000 häält. Kui eakad naised tahavad, siis nad hääletavad ja saavad, mida iganes tahavad. Arvan, et keegi teist ei arva, et teil on võimu, tegelikult on, ja metsikult. Aga võib-olla ei osata seda õigesti kasutada. Sihtgrupina olete ka üks kõige paremaid ühiskonna regulaatoreid, teie tahtest piisab, et mitte läbi lasta väga suuri lollusi.”

Mis on tähtis, et olla milleski väga hea?

„Mis on tähtis, et tulla olümpiavõitjaks? Kas teate, mis on statistiliselt kõige silmatorkavam teave? See, et olümpiavõitja ei tule linnast. Viimane linnast, Tallinnast, pärit olümpiavõitja on surnud – Ants Antson (OV 1964). Linnas on kõik olemas: raha, hallid, pallid, sussid, mida iganes, aga miks siis ikkagi olümpiavõijaid linnast ei tule? Aga seepärast, et lapsevanemad ja riik teevad kõik selleks, et lapse elu võimalikult kerge oleks, et ei peaks pingutama. Laps viiakse autoga koolitreppi, nüüd tahetakse ka eksamid ära jätta! Tulemus on see, et väga andekad vanuses 16–19 annavad lihtsalt alla. Sest elu on ju nii „magus” – arvutid, nutitelefonid, reisimised –, nad ei ole võimelised kontsentreeruma hulluseni, nagu seda tegi Gerd. Tippu jõudmiseks on vajalik meeletu ajaline eneseohverdus. Saan öelda, et Gerdil ei jäänud kaheksa aasta jooksul ära mitte ühtegi trenni sotsiaalsetel põhjustel, trenn oli temal sporditegemise ajal absoluutne prioriteet.”

Ühest vajalikust teadmisest veel. Mis mõjutab, et lapsed oleksid matemaatikas tugevad? Lektor väitis, et paljude uuringutulemuste põhjal on õpilased matemaatikas edukamad siis, kui klassis on kord majas. Seega võtmesõnaks on distsipliin. Mis tähendab, et distsipliin on laste koolirõõmu elushoidmiseks ja koolis püsimiseks ülioluline.

„Ma ei tea maailmas ühtegi süsteemi, kus saaks edukaks ilma pingutamata. Kanter läheb hulluks, kui kuuleb, et eksamid tahetakse ära jätta. See näitab, et praegu tundub popp olevat lõbus elu, mitte pingutamine tuleviku nimel.”


*  *  *

Eluloolist

Raul Rebane on sündinud 6.10.1953 Pärnus. Lõpetas 1977. aastal Tartu ülikooli ajakirjanikuna. On ajakirjanik ja kommunikatsioonikonsultant. 20 aastat töötas ta ETV-s spordireporteri, toimetaja ja programmijuhina. 1999. aastast on töötanud konsultandi, koolitaja ja strateegilise nõustajana. Olnud 2000–2012 olümpiamängude kajastaja ja kettaheitja Gerd Kanteri meeskonna Team75 juht.

Raul Rebase tööd on tunnustatud Eesti Kultuurkapitali kehakultuuri ja spordi aastapreemiaga (2008); Valgetähe IV klassi teenetemärgiga (2009); Euroopa Kergejõustikuliidu innovatsioonikonkursi peapreemiaga töö eest „Sportlase sotsiaalne roll“ (2010). On Eesti arvamusliider (2016) ja Postimehe 2017. aasta arvamusliider.

Olnud mitme raamatu kaasautor: „Albertville” ja „Barcelona“, „Helsingist Helsingisse“ ning „Gerd Kanter. 15 sammu võiduni“ (koos Gerd Kanteriga). Kirjutanud lugematu arvu artikleid erinevatesse väljaannetesse.

Homme esitletakse tema uut raamatut „Hirmust eduni” (meediasuhtluse kaheksa reeglit). See on raamat inimestele, kes tahavad rohkem teada meediast ja hea kink jõuluvana kotti.


Täna loetuimad
Nasval tegid inimesed kümme lõket
Kohus konfiskeeris roolijoodikult auto
Kuhu kadus kirjaniku kirjutusmasin?
Särg jääb Nasval paikseks
Alajaama rike viis elektri üle 8000 kliendilt
Politsei otsib kadunud 50-aastast Toomast
Kuressaare-Mustjala liinil on uus bussipeatus
Maarahvamajades on ootuste ja lootuste aeg
Õpilaste majutushüvitust on plaanis tõsta
Jagatakse kultuuristipendiume
ÖselBirchi kasemahlajoogid pääsesid Saksamaa suurde toiduketti
Suures poliitikas maksab kalender
Liivide konkursi grand prixi võitis Martin Vesberg
JUHTKIRI - Teeme pai
„Teeme pai” kampaania – lihtne võimalus teha head
Nädala loetavuse top 5
Joobes daamid põhjustasid gaasihäire (17)
Lääne-Saaremaal avastati tuhande aastane luustik (5)
Salme pood teeb sammu uude sajandisse (13)
Suvilahinnad on langenud (3)
Vald hakkab rajama Bellingshauseni monumenti (23)
Kommentaarid
Teadmisjanuse Jaanis Prii rikas ja rutiinivaba elu (4)
Joobes daamid põhjustasid gaasihäire (17)
Vald hakkab rajama Bellingshauseni monumenti (23)
Salme pood teeb sammu uude sajandisse (13)
Droonipatrull hoiab merealal silma peal (23)
Saarlaste kalatoode valiti parimaks (2)
Suvilahinnad on langenud (3)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (96)
Lääne-Saaremaal avastati tuhande aastane luustik (5)
Vald otsib Kahni keskusele kohta (20)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud