[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Laupäev, 14. detsember 2019  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
detsember 2019
järgmine kuu
E T K N R L P
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Maakond

Võhma külaelu vürtsitajad (2)
Autor: Vilma Rauniste
Neljapäev, 26. september 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kui vürts annab toidule hea maitse ja erksuse, siis sobib külaelu edendajaid nimetada külaelu vürtsitajateks. Täna räägime kahest perekonnast – Janodest ja Harjustest, kes on Võhma külamaja ja külaelu edendamisse panustanud ligemale paar aastakümmet.

Olgu see üks neist lugudest, mis on pühendatud 28. septembril toimuvale maal elamise päevale. Eesti Külaliikumise Kodukant juhatuse liige Krista Habakukk ütles, et hiljutisel Eesti külade maapäeval oli palju juttu kogukondade ja omavalitsuse koostöö vajalikkusest elukeskkonna kujundamisel. „Maal elamise päev on üle-eestiline algatus, mille eesmärk on tõsta teadlikkust maal elamise eelistest ning tutvustada maapiirkondades pakutavaid avalikke teenuseid. Külastajatele avavad oma uksed 35 valda ja üle 500 asutuse, sh koolid, külamajad ja ettevõtted.”  

Just elukeskkonna kujundamine oli põhjuseks, et 15–20 aastat tagasi erksad inimesed asutasid külaseltse, et muuta maaelu ilmet ja mainet. Ilumeel on õnneks nakkav. Autoaknastki vaadates, olgu Sõrves või Muhus ja nende vahele jäävates piirkondades – igas saab imetleda, kui suur muutus on toimivates külades nende aastatega toimunud.

„Õnneks meil eestvedajaid ikka on. Aasta-aastalt on ka kaasalööjaid enam, talgutel osaleb juba 30 kuni 50 inimest. Järgmistel talgutel tahamegi väliterrassi korda teha – värvida esifassaadi, panna uued vihmaveetorud ja tagumisele küljele laudise. Vana asja ümbertegemine on küll üsna mahukas, õnneks on inimesed valmis toetama tööjõu või materjaliga,” jutustas Võhma külaseltsi juht Rain Jano.

„Oleme KEK-iaegsele hoonele pannud uue katuse ja osaliselt uue vaivundamendi, ilma poleks see kestnud. Kui väljast korda saame, tuleb edaspidi ka sisemine pool ette võtta. Külamajas on ka veel mitmed asjad vaja korda teha – fuajee ja saali lagi koos valgustusega ning teisel korrusel üht-teist.”

Külamaja toimetamistel on suureks abiks majaperenaine, Raini õde Elje Pihl. „Paljuski on see missioonitöö, kuna püüame olla isemajandavad. Vald maksab küll 90% elektrikulu, kuid ülejäänu on meie kanda. Selts on sellega hakkama saanud.”

Suur pühendumus

Rain, mis on nii paljude aastate jooksul andnud sulle tahtmise seda kõike nii suure pühendumusega teha? „See on hea küsimus. Kui maailmas ringi rännata, võib näha väga palju ilusaid kohti, kuid nii ilusaid, kui on oma kodukandis, mujal ei ole. Kui siia tulen, et siis ikka näha seda ilu ja rõõmu ka inimeste silmis. Mis seda paremini annaks kui korras koduküla? See ongi see põhjus.”

Kui külaseltsi ei oleks, oleks külamajal ja kogu külal tema sõnul natuke teine pilt. „Õnneks oleme seltsi eestvedajate ja külaelanikega viimase 12–15 aasta jooksul jõudnud päris palju ära teha. Ka külakeskus on saanud ju teise näo.”

Külakeskus on saanud heakorrastatud tiigid, tammepargi, külakivi, jõulukuuse, lipumasti... Järgmisel aastal plaanitakse avada Võhma esimese koolmeistri Jurri Merritsa auks mälestuskivi. Rain tuletas meelde, et Ilmar Raagi film „Kertu” on osaliselt filmitud Võhma külakeskuses ja sealses kaupluses.

„Tookord oli kaupluse ees, teisel pool platsi rinnuni ulatuv umbrohupõld ja vana maja varemed, oleme suutnud selle ala korda teha. Niiskele alale on veetud sadu kuupmeetreid täitepinnast, nüüd saab ala murutraktoriga niita. Minu lapsepõlveaegne võsastunud külakeskus on muutunud pargilaadseks keskuseks.”

Rain, räägi pisut ka oma ametist. Mäletan, et mõned aastad tagasi õppisid Balti kaitsekolledžis.

„Selle aasta märtsist alates teenin Eesti kaitseväe peastaabis personaliülema asetäitjana. Uus töö, uued väljakutsed ja uue ameti õppimine. Eelmise aasta septembrist selle aasta märtsini teenisin kuus kuud Iraagis koalitsioonivägede koosseisus. Sõjaväes töötades tuleb palju koolis käia. Enne Balti kaitsekolledžit (2010–2011) õppisin Tartu ülikoolis magistrantuuris (2007–2009) ärijuhtimist ja organisatsioonikäitumist. See oli korraldatud kaugõppe korras Saaremaal.

Tänavu suvel oli kursuse kokkutulek, lõpetamisest sai kümme aastat. Meelde on jäänud tollase õppejõu Janno Reiljani ütlus esimesel loengul: „Magistrandid, vaadake endast paremale ja nüüd vasakule, ja mõelge sellele, et teid on kolm ja üks teist lõpetab. Selleks, et teie see üks oleksite, peate väga pingutama.” Meie kursus oli väga erandlik ja rikkus reeglit – 29 alustajast üle 20 lõpetas.”

*  *  *

Rain Võhma külast

Võhma küla inimasustuse jäljed on 6000 aastat vanad. Külas on palju vaatamisväärsusi, sh viikingite kivilinnus, mis on pärit pronksiajast. Võhma oli kunagi, 1938. aastal ligi 700 elanikuga küla, mis oli 1,3% Saaremaa elanikest (55 000 elanikku). Praegu on meil siin umbes sada inimest. Pooled elamised on püsielanike, pooled suveelanikega. Koolis õppis tollal 238 õpilast, selle üle oleks praegu iga kool uhke.

PRIA kaudu on küla arendamiseks saadud kolm miljonit krooni, LEADER-i kaudu miljon krooni, kokku on külamajasse ja külasse investeeritud üle 350 000 euro. Meie tegemisi on palju toetanud PRIA, LEADER, Mustjala vald ja KOP. EV 100 raames saime eelmisel aastal Margus Mulla tehtud ilusad pildid. Kodukandi, kultuurkapitali ja eraisikute annetused ei ole vähemtähtsad.

Workboatsi üks omanikest, Märten Vaikmaa, on annetanud küllaltki suure summa. Johannes Pahapill ja perekond Meerits Rootsist, perekond Kirves Kanadast ja perekond Eigo Paatsast on meid palju toetanud. Viimane annetus oli Haralt Meeritsa suguvõsalt – külakeskusele 0,5 ha maad. Nii et selts on nüüd ka maaomanik. Suurim toetus tuleb vabatahtliku panustamise näol ikka kogukonna liikmetelt.

Ajalootoas on võimalik tutvuda Võhma külakroonika, kooli kroonika ja Järise külakroonikaga ning paljude materjalide ja esemetega Võhma ajaloost.

*  *  *

Hingelt olen ikka saarlane

Nii lausus 12-aastane hea akordionimängu- ja täiskasvanuliku jutuoskusega Kristo, Leili Harjuse poeg, kes elab Tartus, kuid kõik suved ja paljud nädalavahetused veedab vanavanemate kodus Võhmal. Kui küsisin, mis teda nii väga Saaremaale tõmbab, vastas 6. klassi poiss Kristo Plovitš:

„No, hingelt olen ikkagi saarlane. Harri Harjus on minu vanaisa ja mulle meeldib maatöö. Kunagi olid mu vanavanemate Sauna talus lehmad, enam ei ole. Loomad meeldivad mulle väga. Tegeleksin ainult loomadega, praegu on küll ainult üks hobune ja 30 kana.

Nelja-aastaselt võtsin esimest korda pilli kätte. Siis oli see väike, 24 bassiga, mis on ka alles ja täiesti töökorras. Muusikakoolis õppimine on käsil, õpin Tartu 1. muusikakoolis akordioni eriala 4. klassis. Ligi kolm aastat on veel õpiaega.”

Leili Harjus: „Poeg tahab siia väga tulla ja olla. Kui vähegi võimalik, püüdsime nädalavahetused olla Võhmal. Nüüd on ta juba nii suur, et sõidab Saaremaale liinibussiga. Mina jõuan Saaremaale nüüd kolm-neli korda aastas, tahaks rohkem, aga pole võimalik.

Kristo tahtis tegelikult õppida lõõtsamängu, kuid kuna nii väikestele, 7–8-aastastele on see keeruline – enne tuleb nooti tunda –, õpib ta akordioni.

1988. aastal lõpetasin Mustjala põhikooli ja vaja oli kuhugi edasi õppima minna. Mulle meeldis loomakasvatus, seepärast Vana-Võidu tehnikumi seda ala Mustjala kolhoosi suunamisega õppima läksingi. Saaremaalt läksin ära 15-aastaselt. Zootehniku eriala lõpetasin ilusti ära, kuid siis sel alal tööd saada enam polnud. Töötasin neli aastat Viljandi haiglas ja seejärel sai minust meditsiinikooli õpilane. Olen meditsiinitöötaja, töötan südamekliinikus õena. Selle aasta lõpus saab kümme aastat.”

Laila Harjus: „Mu sünnikodu on Võhmal. Olen Võhma spordi- ja kultuuriseltsi liige ja selle tegemistes kaasa löönud algusest saati. Olen ka juhatuse liige. Kui Rain välismaal oli, juhtisin seltsi tööd. Töötan Valjala lasteaias kokana.”

Margit Harjus: „Olen külaseltsi kiigeplatsil teist suve korraldanud toidutelki, kus valmistame suvepuhkust veetvate koolilastega traditsioonilisi kohalikke toite. Eriti lestast. Meeskonnas on Tartus elav Kristo ja Keilas elavad õde-venda Karmel ja Karl Jano.

Meil on ka toidutelgi Facebooki koduleht, sealt saab informatsiooni, millal toidutelk uksed avab. Ootame Võhma kanti sattujaid järgmisel suvel meie toidutelki külastama.”

Elje Pihl: „Olen Võhma külamaja perenaine 2012. aastast, see on suuresti vabatahtlik töö. Suvel on palju tegemisi. Väiksemaid gruppe olen ise ka toitlustanud. Aga meil töötab ikkagi meeskond, ja see meeskond on hästi tore. Just see käivitab ja paneb tegutsema. Kui on algatajad, tuleb kaasa minna, sest kelle peale me loodame, kui ise ei tee. Meid on vähe ja me hoiame kokku. Kui ühel pole võimalik, teeb teine. Talgutega teeme suure hulga tööd ära, külainimestele lisaks tulevad kohale ka kaugemal elavad seltsi liikmed ja nende pered.”

Kirja pani Vilma Rauniste


Täna loetuimad
Perekondlik
Vald hakkab kevadest parkimist kontrollima (23)
Teelt välja sõitnud autos sai naine viga
Thule Koja alternatiivkuusk paigaldati kooskõlastuseta (7)
Hoolekogu nõuab aru kõnnitee kohta (6)
Laoküla rahvas on alates oktoobrist hädas joogiveega
Aaro ja Liisa Nursi: saare peal on mõnus elada
Pakiautomaadid on jõulude eel üle koormatud
SÜG-i õpilane võitis rahvusvahelisel olümpiaadil pronksi
Lastevanemate päkapikkude dilemma
Kes ei tahaks hea välja näha
Lasteaialastele tutvustati muusikapisikuid
JUHTKIRI - Parim kingitus
Milliste ettepanekutega läheb riik vastu eelarveläbirääkimistele linnade ja valdade liiduga
Nädala loetavuse top 5
Saaremaa Halduse haldusjuhiks sai Silvester Hamann  (8)
Noortaluniku toetust said kuus Saaremaa ettevõtet (6)
Valla lastekaitsespetsialist suundub teisele tööle (15)
Rehe tänava saunamaja vahetas omanikku
Purjus mees sõitis autoga katusele  (8)
Kommentaarid
Vald hakkab kevadest parkimist kontrollima (23)
Hoolekogu nõuab aru kõnnitee kohta (6)
Thule Koja alternatiivkuusk paigaldati kooskõlastuseta (7)
Tartusse bussiga edaspidi Tallinna kaudu? (60)
Tuuli Pärtel: uskugem Saaremaa helgesse tulevikku (21)
JUHTKIRI - Ääremaastumise nüansid (24)
Valla lastekaitsespetsialist suundub teisele tööle (15)
Noortaluniku toetust said kuus Saaremaa ettevõtet (6)
Kuressaarele anti üle Euroopa spordilinn 2020 tiitel (7)
JUHTKIRI - Turvatunne on tähtis (1)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.
Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2019. Kõik õigused kaitstud