[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Pühapäev, 09. august 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
august 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Maakond

„Külla-külla!“ – väga menukas ettevõtmine
Autor: Vilma Rauniste
Kolmapäev, 18. september 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Tänavuse Saaremaa toidufestivali üks uutest ettevõtmistest oli külamajade avamine, et tutvustada inimestele maal tegutsemise võimalusi, et ka linlased maaelu võludest aimu saaksid. Esimene sihtkoht, kuhu organiseerijate poolt tasuta buss huvilised sõidutas, oli Võhma külamaja, külamajadest suurim.

Rain Jano, Võhma praegune seltsijuht ja ürituse üks organisaatoreid, tutvustas bussitäiele rahvale lühidalt ennast: sündinud ja kasvanud Võhmal. Pikemalt peatus ta vana ning auväärse koolimaja hiilgeaegadel ja hoone restaureerimisel külamajaks. Otse loomulikult tutvustas ta ka maja praegust toimimist ja Võhmat kui piirkonda laiemalt.

„Koolimaja ehitati aastail 1926–1928 tollase vallavanema Eduard Randeri eestvedamisel. Maja päästis 1980. aastal Saare KEK, kes tegi selle oma spordi- ja puhkebaasiks. Tänu sellele sai see korda. Maja “teine tulemine” algas külaseltsi eestvedamisel 2007. aastal. Oleme päris palju siin ära teinud. Katus, seinad, parkettpõrand, ajalootuba, köök – kogu aeg üritame midagi paremaks teha. Ka õues, kus terrassi tööd on veel pooleli. Kuid nädala pärast on meil siin külamaja talgud,” rääkis Rain.

Bussirahvas küsis Rainilt, kuidas suur maja end ära majandab, milliseid teenuseid pakutakse? „Üritame olla võimalikult isemajandavad. Valdav tulu tuleb meil maja väljamüügist. Varem olid ainult suved tihedad, praegu juhtub ka nii, et muul ajal on maja suhteliselt hõivatud. Täna on järgmiseks aastaks juba 10–15 broneeringut.”

Väliterrassil olid enne kella 12 end valmis sättinud toitlustajad, aga ka kultuuriga kostitajad. Valjalas tegutsev kolme õe perekonnaansambel andis väikese kontserdi. Hiljem võttis akordioni 12-aastane Tartu poiss Kristo, kes kõik suved veedab oma vanavanemate ja tädide juures Võhmal, sest pillimängu kõrval meeldivad talle väga loomad ja maatöö. Mitu nobenäppu olid müümas käsitööd, hoidiseid ja mett. Päev oli väga meeleolukas.

Võhma tegusate inimeste tegemistest pajatame leheveergudel aga edaspidi.

Kui mööda imeilusat käänulist mereäärset teed Metskülla jõudsin, oli sealne külaseltsi juht Arli Toompuu koroonalaua taga ja tema abikaasa, seltsi juhatuse liige Maarit lastenurgas mudilastega ametis. „Mõtlesime, et kuna siin on lastehoiuga lasteaed, siis peab see ka täna avatud olema. Lasteaiatöötajad me aga kumbki ei ole. Laste mängud on seotud loodusega, puuklotsidele joonistame linde ja loomi,” jutustas Maarit Toompuu, mille peale poeg Robert näitas klotsi oma joonistusega, samas mängis väikevend vaibal puuklotsidega.

„Kuna me asume keset metsi, otsustasime pakkuda metsaga seotud toite – pohlade, kuusevõrsete, karulaugu, hirvemaksa ja muuga, mida loodusest saab. Tutvustame külastajatele ka maja, täna ongi viimane võimalus, sest homme on koristustalgud ja maja läheb paariks kuuks remonti.”

Maariti abiliseks oli Liina Saar, suure valla looduskaitsespetsialist. „Mina olen seotud Soela ja Karja küladega, täna sattusin siia tantsima. Paar kuud tagasi organiseeris Maarit mõned erksad naised kokku, kümnest oli täna tantsimas kaheksa,” sõnas ta. Mõlemad noored loodavad, et projektigrupist saab uus tegutsev tantsurühm.

Liina oli osalenud ka leivategemise õpitoas. „Varem ei ole ma leiba teinud, siin sain tunnetuse kätte. Olen väga rahul, minu meelest on siin väga tore ja sisukas päev,” lisas kolme lapse ema.

„Kui eelmisel aastal saime valmis maja ülemise korruse, siis sel kevadel saime Saaremaa valla eelarvest 25 000 eurot saali kordategemiseks. Põranda jaoks saime annetuse Kristjan Rahult, teise osa põrandarahast peame juurde leidma. Täna saime kokku ehitajaga ja teada, et 6000 eurot on vajalikust puudu, leidmine on järgmise kolme kuu töö,” rääkis Arli Toompuu.

Üheks allikaks nimetas ta sel üritusel teenitud tulu. Teist aastat pakutakse seltsimaja juures ka toitlustamist ning kogutakse raha maja kasutajatelt. „Olgu see ringis osalemine või koolitus, paneme saali minnes alati euro purki. Teise korruse tegemisel katsime 8000 puudu olevast eurost kümnendiku samal moel. Toetajaid on teisigi.”

Kasulik leiunurk oli „Kas tunned taimi?”. „Kuna elame keset metsi, on meie tunnuslause „Elu keset metsa”. Mõtlesin seetõttu pakkuda valiku põõsastest, poolpõõsastest ja puhmastest, mis on söödavate viljadega. Siin on 12 taime, mida üsna agaralt söögiks kasutatakse, vaatame, kuidas rahvas taimi tunneb. Paarikümne osaleja seas on viiel õiged vastused. Eksitakse rohkem lillaka ja magesõstraga,” jutustas Leisi kooli bioloogia-geograafiaõpetaja Imbi Oolup. „Kuna olen eluaeg olnud õpetaja, siis mõte selline asi korraldada tuligi sellest, et lapsed ei tunne enam kõige lihtsamaidki taimi, kuna ka paljud vanemad ei tunne. See on praktiline vajadus, hakata uuesti tagasi minema sinna, kus me oleme tegelikult kasvanud.”

Köögitoimkonnal oli pakkuda maitsvat ahjusooja leiba, pohlamoosi, kuusevõrsesiirupit, punahirvemaksa pasteeti ja veel muud head-paremat. Väljas telgis pakkus sooja hirvemaksa koos rikkaliku salativalikuga külaseltsi liige ja jahimees Andres Maripuu. „Kõik, mis on siin saadaval, on kohalik, paari kilomeetri raadiuses kütitud ja korjatud. Kõik on otsa saanud, mekkimiseks veel pisut on. Inimesed on maitseid kiitnud. Tuleval aastal teeme hea meelega uuesti.”

Pika staažiga külavanem Mati Maripuu oli ürituse ootel pool tundi varem. „Mul ei ole enam kodus kiiret, lehmad on oma teed läinud, mõni mullikas veel on. Kevadel olin poolteist kuud haiglas, loomadega askeldas siis tütrepoeg Romet. Jalg teeb veel valu, aga loodame, et paraneb. Tuleb endale aru anda, kui tervis enam ei luba. Väljalüpsi tipuks sai 9153 kilo. Olen oma eluga rahul,” ütles Mati.

Enos ja Ülle Rannaga kohtusime Metskülas ja Enosega ka Mätja-Tareste seltsimajas. Enos oli kursis, et see ilus hoone on ehitatud kolhoosi vanast kuivatist ja et selles hoones on kunagi olnud ka kõrts.

Kuidas teil „Külla-külla!“ on läinud? „Tore, et tulite,” ütles majaperenaine ja käkitöötoa juht Kati Haamer. „Hakkab vaikselt lõppema,” lisas tema külavanemast poeg Jaak Haamer. Kati kirjeldas siis, kuidas suures tünnis verekäki tainas valmis ja lauale sai. ”Päev läbi olime ametis, just sain nõu puhtaks. Mehed olid köögis väga tublid.”

Abikaasa Arvo: „Näete, sügisannid on laual, osa on omaniku leidnud, osa veel ootab. Kartul 'Juku' läks väga hästi, 'Laura' mitte nii hästi. Sada inimest on kindlasti siit läbi käinud, ka need, kes pole kunagi varem siiakanti sattunud, ja ka mandrirahvast. See oli esimene sellelaadne üritus, kuid läks väga hästi.”

Jaak: „Selles, et seltsimaja toimib, on suur roll kahel külal. Eks juhtoinad ja projektikirjutajad on meie endi seast leitud, terve seltsi juhatus on olnud selle taga. Anname oma panuseid erinevalt. Seltsimajana on maja tegutsenud 2011. aastast. Aga praegusel kujul, uue katuse ja köögiga, esimest aastat. Enne seda oli maja suhteliselt nukras seisus. Taastamisega oleme siiani tegelenud, teha on veel üksjagu. Kui koera sabast üle saame, oleme väga rahul.

Oleme üks väheseid, kus maja kuulub seltsile. Tänu uuele katusele on nüüd võimalik pidada siin ka tähtpäevi, et majanduskulud tasa teenida. Ees seisab veel seltsimaja pesuruumi väljaehitamine, lastelaagrite ja muude suuremate ürituste korraldamine nõuab seda. 6. novembril saab seltsimaja kümne aastaseks, aasta lõpus peame pidu.”

Käkitöötoale lisaks oli ka keraamika õpituba, juhendajaks Ruth Aguraiuja mandrilt. Seda tänu koolivend Anti Leedule, kes poole aega veedab perekond Haameri naabrusse rajatud kodus. Aga sellest edaspidi.


Täna loetuimad
Kurjad koerad kimbutavad kodanikke (31)
NATO hävitajad tegid patrulllende  (9)
Ruhnus jäi naine auto alla (6)
Riigikohus ei võtnud Leedo firma kaebust menetlusse (20)
Sõrulased loodavad probleemsele teele lahendust (10)
Perekondlik
Ametikooli populaarseimad erialad on lapsehoidja ja mootorsõidukitehnik (10)
Noore vaimuliku südant kõnetas Reeküla kogudus
Konidest valmis surfilaud (10)
Pindamistööd Kuressaare-Kuivastu maanteel  (2)
Muhus leiti tükike ajalugu
Inna Ligi tunneb Muhu saart nagu oma viit sõrme (3)
Korilased augustikuu looduses
Lustiline ja sportlik päev Orissaares (3)
Kirikuteated (11)
Nädala loetavuse top 5
Surfilaager tekitas lärmiga Sõrve tipus paksu verd (23)
Päevapraadi seitse tundi päevas (23)
Koondamisliider on Lümandas registreeritud ettevõte (10)
Mootorratturid peatusid ja kukkusid  (7)
UUS! Koroonaleviku tõttu Eestis tuleb haiglas homsest külastuskeeld (26)
Kommentaarid
Kurjad koerad kimbutavad kodanikke (31)
UUS! Koroonaleviku tõttu Eestis tuleb haiglas homsest külastuskeeld (26)
Sõrulased loodavad probleemsele teele lahendust (10)
Ametikooli populaarseimad erialad on lapsehoidja ja mootorsõidukitehnik (10)
Kirikuteated (11)
Koondamisliider on Lümandas registreeritud ettevõte (10)
Päevapraadi seitse tundi päevas (23)
NATO hävitajad tegid patrulllende  (9)
Väärikad pidasid Orissaares tervisepäeva (2)
Riigikohus ei võtnud Leedo firma kaebust menetlusse (20)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud