[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Laupäev, 21. september 2019  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
september 2019
järgmine kuu
E T K N R L P
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Maakond

MEIE MAA 100 - Paberleht vajab küljendajaid
Autor: Vilma Rauniste
Laupäev, 15. juuni 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Loo autoril algas koostöö Kalle Kadarikuga 2007. aasta aprillis, kuna Kalle oli maaelu ja maakonna külgede küljendaja Meie Maas. Saan seetõttu öelda, et Kalle oli oma töös väga nõudlik ja täpne.

Sealhulgas toimetaja poolt esitatud paigutusplaani suhtes, mistõttu tekkis ka ülekeevat seletamist. Arusaamine tähemärkidest, ridadest, veergudest, reklaamipindadest ja kõigest sellest võttis omajagu aega.

„Ma täpselt ei mäletagi, oli see 1993 või 1994 (tegelikult 15.04.1994 – toim), kui siia tööle tulin, aga see on hästi meeles, et paar kuud jäi 20 aastast puudu, kui ära läksin. Enne seda olin tööl Saaremaa Raadios, mingil ajal ka Kadis. Keegi tegi mulle ettepaneku tulla tööle Meie Maasse uudiseid kirjutama. Mõnda aega jätkus koostöö veel ka raadioga,10–15 minutit päevas Vikerraadio lainel. Aga üsna ruttu läksin tehnika peale üle. Hakkasin küljendama, tegin seda tööd pikalt,” meenutas Kalle Kadarik oma tegemisi nüüdseks sajaseks saanud Meie Maas.

„Tore oli. Vahva kollektiiv, inimesi käis selle aja jooksul sealt päris palju läbi. Kui endise valge baariruumi asemel „tekkis” suur saal, olid vahvad peod ja sünnipäevade pidamised. See aeg ei olnud maha visatud. Tulid ju arvutid ja hakkas nendega küljendamine, üht-teist sai õpitud. Need olid toredad aastad, huvitavad ja harivad, ma ei kahetse midagi. Ka praegune olukord rahuldab mind täiesti, olen oma aja peremees.”

Kalle on rahvatantsupärl

„Tantsinud olen päris kaua. Juba algkooli ajal alustasin. Kui Vene kroonust tagasi tulin, see jätkus. Teenisin kaks aastat mereväes Moskvas, aasta jäi teenimata, kuna sõbrad tegid vahepeal Eesti Vabariigi. Üle aasta olen tantsinud Tallinnas Ilma Adamsoni rahvatantsuansamblis Sõprus, ajal, kui õppisin aasta kõrgkoolis. Aga 1991. aastal kutsus Signe, Mehis Tulgi naine, mind Keerisesse, olime kooli ajal koos tantsinud. Läksin.”

Kalle on juba aastaid olnud lisaks tantsimisele ise ka juhendaja, lõpetanud rahvakultuuri keskuse juures kaheaastase rahvatantsujuhtide koolituse. Keerist hakkas ta juhendama 2011. aastast. „Nüüd läheb mul järjest kuues suur tantsupidu. 1994. aastal oli esimene, sel aastal lähen kahe rühmaga. Keerises tantsin ise ja Pööris on ka tantsupeol. Olen rahul. See tähendab, et juhendaja ja tantsijate vastastikune koostöö on olnud hea. Leppisime eelmisel kevadel mõlema rühmaga kokku, et kui tahame minna tantsupeole, siis teeme koostööd. Ütlesin, et mina püüan anda parima ja nemad peavad ka püüdma. Nad kõik on tublid olnud.”

Veidi veel Kalle praegusest tööst. Just see tema korrektsus ja ülim täpsus, millest oli eespool juttu, on andnud talle Meie Maast lahkudes uue loovust nõudva väljundi. Ehitusvaldkonna. Seda tegi Kalle juba ka Meie Maas töötades – ta on aastaid remontinud toimetuse ruume, et töökeskkond oleks hubasem. „Jah, selle maja juures on päris palju kõpitsetud. Praegu teen ka sama tööd. Ehitusalased teadmised olen omal käel omandanud. Olen FIE. Tellimuste üle ei kurda, ju siis on tööga rahule jäädud.”

*  *  *
Tänased tegijad aina karmimas konkurentsis

Kati, kirjelda enda saamist lehe kujundajaks-küljendajaks. Kus sa püüdlikkusega ülemusele silma jäid?
Meie Maasse tulin täpselt kaks aastat tagasi, kui Tallinna elu ja töö oli mind läbi põletanud. See oli positiivne kokkusattumus, et leht just siis küljendajat otsis, sest plaanisin, tulgu mis tuleb, niikuinii Saaremaale tagasi tulla. Ajalehe küljendamisega ma varem kokku puutunud polnud, seega oli mul  loomulikult kõhklusi, aga lõppkokkuvõttes on hea meel, kui väljavalituks osutusin.

On see sinu unelmate amet?
Kaks aastat on möödas ja tõesti, ma ei tunne mitte mingit tüdimust. Külgede väljanägemine on ju iga päev suuresti erinev ning alati on igasuguseid jooksvaid küsimusi, mida lahendada. Igav küll ei hakka. Omajagu indu lisab tööle toredate kolleegide olemasolu. Ilma nalja ja naeruta muutuks töötegemine vist tõesti nüriks. Asjade tegemine viimasel sekundil – see teeb meele mõruks, ent see on selle töö eripära. 

Mis su õpitud ala tegelikult on?
Olen tundnud ja tunnen siiani huvi paljude valdkondade vastu. Pärast gümnaasiumi läksin Tartusse eesti filoloogiat ja ajalugu (museoloogiat) õppima. Kirg nende vastu pole lahtunud, olgugi et on rohkem tagaplaanil. Ülikooli lõpuaastal sain aru, et soovin siiski midagi praktilisemat osata. Kuna huvi fotograafia, joonistamise ja muu sellise vastu oli alati olemas olnud, läksin Kuressaare ametikooli teabegraafikat õppima, et mingigi põhi alla saada. Plaan oli edasi minna Eesti kunstiakadeemiasse graafilist disaini studeerima, aga tühjast kohast sinna üldiselt ei võeta. Nüüdseks on EKA lõpetamisest juba kolm aastat. Tallinnas oldud aastad olid keerulised, seega olen püüdnud praegu võimalikult vähe kohustusi võtta, aga mõtteid edaspidiseks on...

Oled hea ka fotograafias, kas kirjutada pole proovinud?
Fotograafia annab praegusel hetkel võimaluse korrakski küljendamise-kujundamise rongilt maha astuda. Tänu pildistamisele olen sattunud kohtadesse, kuhu ma muidu kindlasti ei satuks. Spordisündmuste pildistamine on mulle väga meeldima hakanud. Kirjutamist ei ole põhimõtteliselt proovinud, aga iial ei tohi öelda iial.     

Kumb enam meeldib, kas küljendamine või kujundamine?
Praeguseks meeldib küljendamine rohkem. Ajalehe juures on reklaamide kujundamine paraku ühekülgne, st midagi revolutsioonilist seal ei ole. Positiivset pinget pakuks hoopiski lehe praeguse väljanägemise värskendamine. 
   
Kas lauatennis tuli su ellu kolleegist sõbranna tõttu?
Lauatennise vastu tekkisid tunded tõesti kahe kolleegi „süü“ läbi ja minu silmad säraksid enamgi veel, kui praegusest rohkem mängida saaks. Võimalusel käin veel jalgpalli ja kettagolfi mängimas, rattaga sõitmas jne. 

Merike, sina jääd oma küljendajastaažiga Kalle ja Kati vahele, millal ja kuidas sinu elutee Meie Maaga ristus?
Meie Maasse sattusin tööle täiesti juhuslikult. Kui õppisin ametikoolis kunstilist kujundamist, pakkus üks minu kursusevend, kes tundis Liina Õuna, et kas ma ei tahaks minna suveks ajalehte reklaamikujundajat asendama. Muidugi olin ma nõus, tundus põnev, ja oli ka. Vastutus oli ka suur, et õiged reklaamid õigete tekstidega lehte saaksid.

Mäletan seda tunnet, kuidas vahel õhtul pärast tööpäeva hakkas peas ketrama, et kas ma ikka tegin selle või selle asja nii nagu pidi... Vastuse sain alles järgmisel päeval ajalehte sirvides. Veel mäletan seda tunnet, kui nägin ajalehes trükituna esimest enda kujundatud reklaami. 

Nii ma siis käisin kaks või kolm suve reklaamikujundajat asendamas. Aga ju ma siis sain oma tööga hästi hakkama, sest kui mõned aastad hiljem vabanes ajalehes üks küljendaja koht, pakuti seda tööd mulle.

Mis on sulle lehes töötades meeldinud ja mis mitte?
Kunagi meeldis mulle lehetöö juures see, et iga  päev olid erinevad tööd. Erinevad küljed, erinevad reklaamid. Mingi aeg olin korraga nii küljendaja kui kujundaja. Toimetajad, kellega tööd teed, on erinevad, mõnega sujub töö paremini, teisega mitte nii väga. Inimesed on erinevad ja sinna pole midagi parata.

Küljendustöö on selline, et iga päev alustad tööpäeva eelmisel päeval tehtu kustutamisega ja hakkad jälle nullist pihta. Mulle meeldib teha selliseid külgi, kus toimetaja tuleb mingi tohutu visiooniga ja siis on minu ülesanne välja mõelda, kuidas kõik see teoks teha. Tore on, kui on aega nuputada ja katsetada erinevaid lahendusi, nii et lõpuks kõik rahule jäävad.

Mulle meeldib, et ma ei pea kellast kellani tööl käima ja ma saan natuke ise oma aega sättida. Mõni päev on tööd rohkem, teine päev jälle vähem.
Kas oled saanud vajalikke teadmisi ja oskusi koolist või oled iseõppija?
Lehetööks vajalikud oskused olen saanud suuremalt osalt ikka tööd tehes. Esimesed õpetajad Meie Maas olid Liina Õun ja Kalle Kadarik, kes andsid mulle esimesed näpunäited, kuidas mida teha, kõik muu on tulnud töö käigus.


Täna loetuimad
Perekondlik
Mustlased panid memme säästud tuuri
Ametikool pakub viit eriilmelist tasuta koolitust
WOW! keskus sõlmib rahvusvahelise koostöölepingu
Talupidajate liidu 30. sünnipäeva peeti rikkaliku peolaua taga (3.)
Tuul viis paadihaagise sadamakailt merre
Vald taotleb juurde uusi bussipeatusi
Haigla võtab teemaks taastusravi
Kas on kohane võrrelda võrreldamatut?
Valjala lasteaed vajab lisarühma jaoks üle 9000 euro
Treener Andres Laide laeb end õpilaste õnnestumistega
Palju õnne, loovust ja vahedat sulge!
Parasiitsõnad ei ole halvad
Külaselts soovib Paatsa-Tuiu tee mustkatte alla viimist
“Rakett 69” ootab noori teadushuvilisi saatesse kandideerima!
Nädala loetavuse top 5
Eesti Energia ähvardab kalakasvanduse vooluta jätta (22)
Avatud Torni tänava ristmikul muutus peatee suund (18)
Mart Saarso: tegin vale liigutuse (19)
Teenuskeskus ärgitas trahteripidajat poodi avama (2)
Sügistorm tegi saarlaste elu ebamugavaks (7)
Kommentaarid
Homme avatakse Saaremaal pidulikult taimeekstrakti tehas (2)
Aivar Aru on EL regioonide komitee asendusliikme kandidaat (8)
Spordinädala juhatab sisse sõja-ajalooline retk Sõrves (1)
Roheline elamusfestival I Land Sound muutub üha rohelisemaks (12)
Ligi neli aastakümmet lahkujate puhkepaiga heaks (3)
Uus lennuhange võib Nordica kõrvale jätta (2)
Eakatel on Isuzu bussi raske siseneda  (19)
Mart Saarso: tegin vale liigutuse (19)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (54)
KTG vajab ehitustöödeks üle 260 000 euro (2)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.
Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2019. Kõik õigused kaitstud